Σελ. 182 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 162172177180181182183184187192202 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.716-2.730 από 4538
  1. #2716
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosthess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει το MotionEye. Μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση σε Raspbian.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, δες εδω https://blog.snapdragon.cc/2012/07/1...th-zoneminder/
    και αυτο που ανεφερε και ο φιλος πριν https://randomnerdtutorials.com/cctv...e-motioneyeos/
    Εχει εδω ετοιμα images ειναι raspbian based https://github.com/ccrisan/motioneyeos/releases
    Zoneminder σε debian 10 https://wiki.zoneminder.com/Debian_1...x_from_ZM_Repo
    https://zoneminder.com/features/
    Καλησπέρα και Χρονιά Πολλά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα σήμερα το motioneyeos.Παρόλο που βρίσκει τις κάμερες για κάποιο λόγο δεν δείχνει εικόνα. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;
    Psaxneis Blog

  2. #2717
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος.
    Ότι αρχεία βλέπω στο /root με το filezilla τα ίδια έχει πάρει το rsync.
    Δεν βλέπω κάποιο partition της SD.
    Το /boot ειναι mount οταν δουλευει το raspi οποτε γινεται κανονικα backup με την rsync.
    Στο raspbian ομως ειναι σε ξεχωριστο partition!!! δεν ειναι μεσα στο root partition.
    Οταν βαλεις την καρτα του raspbian στο pc σου δεν εχει 2 partition? το μικροτερο ειναι το /boot το εχει χωρια, αυτο ειπα.
    Αν για καποιο λογο θες να κανεις την εντολη αναποδα (οπως λεει στο wiki στην σελιδα του Archlinux που ειναι ο καλυτερος οδηγος EVER για την Rsync) τοτε το /boot θα πρεπει να γινει ξεχωριστα στο αλλο partition της SD.
    Kαποιες λεπτομερειες υπαρχουν εδω : https://www.raspberrypi.org/forums/v...c.php?t=202923

    Απο την εντολη mount στο raspi μου (χωρις να δειξω τα ασχετα που δεν μας ενδιαφερουν τωρα):

    Κώδικας:
    mount
    /dev/mmcblk0p2 on / type ext4 (rw,noatime)
    /dev/mmcblk0p1 on /boot type vfat (rw,relatime,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=ascii,shortname=mixed,errors=remount-ro)
    και με fdisk
    Κώδικας:
    Disk /dev/mmcblk0p1: 256 MiB, 268435456 bytes, 524288 sectors
    Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
    Disklabel type: dos
    
    Disk /dev/mmcblk0p2: 29.5 GiB, 31642353664 bytes, 61801472 sectors
    Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
    Disklabel type: dos
    Οπως βλεπουμε υπαρχει ενα πολυ μικρο partition στην SD καρτα που ειναι το /boot

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KeyMaKeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και Χρονιά Πολλά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα σήμερα το motioneyeos.Παρόλο που βρίσκει τις κάμερες για κάποιο λόγο δεν δείχνει εικόνα. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;
    Καλησπερα, επισης!
    πρεπει να μας πεις ποιο συγκεκριμενα πραγματα ετσι πως να καταλαβουμε.
    Εβαλες δλδ το λειτουργικο αυτο οχι καποιο προγραμμα ετσι? μπορεις να δειξεις την εκδοση που εβαλες?
    τι ειδους καμερες εχεις βαλει και πως ακριβως συνδεονται με το raspi ?

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να πω για το pivpn, στην τελευταια του εκδοση και με wireguard που εχω βαλει μαζι με openvpn εχουν βγει και νεα πραγματα, οπως πχ επιλογες για μερικα backups, αν θυμαμαι καλα δεν τα ειχε παλιοτερα.

    Κώδικας:
    pivpn
    ::: Control all PiVPN specific functions!
    :::
    ::: Usage: pivpn <command> [option]
    :::
    ::: Commands:
    :::  -a,  add              Create a client conf profile
    :::  -c,  clients          List any connected clients to the server
    :::  -d,  debug            Start a debugging session if having trouble
    :::  -l,  list             List all clients
    :::  -qr, qrcode           Show the qrcode of a client for use with the mobile app
    :::  -r,  remove           Remove a client
    :::  -h,  help             Show this help dialog
    :::  -u,  uninstall        Uninstall pivpn from your system!
    :::  -up, update           Updates PiVPN Scripts
    :::  -bk, backup           Backup VPN configs and user profiles

  3. #2718
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Ναι έχεις δίκιο με το partition τώρα το διαπίστωσα και εγώ.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #2719
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκιο με το partition τώρα το διαπίστωσα και εγώ.
    Καλησπέρα, το προβλημα ειναι μονο αν θελουμε να κανουμε επαναφορα σε αλλη καρτα με την Rsync που θα πρεπει να το κανουμε χωρια, για backup δεν εχουμε θεμα, επειδη ειναι ηδη mount οποτε με την συνταξη οπως την εγραψα πριν το κανει backup και το /boot ετσι κι αλλιως και ας ειναι στην πραγματικοτητα σε αλλο partition της SD.

  5. #2720
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, το προβλημα ειναι μονο αν θελουμε να κανουμε επαναφορα σε αλλη καρτα με την Rsync που θα πρεπει να το κανουμε χωρια, για backup δεν εχουμε θεμα, επειδη ειναι ηδη mount οποτε με την συνταξη οπως την εγραψα πριν το κανει backup και το /boot ετσι κι αλλιως και ας ειναι στην πραγματικοτητα σε αλλο partition της SD.
    Εάν ποτέ έρθει αυτή η στιγμή για επαναφορά θα δούμε τότε τι θα κάνουμε.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #2721
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ποτέ έρθει αυτή η στιγμή για επαναφορά θα δούμε τότε τι θα κάνουμε.
    Το πολυ πολυ το ξαναπερναμε και απλα ριχνουμε τα confs με απλο copy paste αν δεν πετυχει!

  7. #2722
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Καλησπέρα!
    Στη δουλειά έχουμε μία άθλια adsl σύνδεση που μοιραζόμαστε καμιά 20αριά άνθρωποι. Δυστυχώς λοκάρει στα 12/0,8 mbit και λόγω τοποθεσίας δεν υπάρχει εναλλακτική.

    Προς το παρόν χρησιμοποιούμε το άθλιο modem / router του isp. Προφανώς η εμπειρία μας δεν είναι και η καλύτερη..

    Για τη βέλτιστη αξιοποίηση της σύνδεσης, θέλω να συνδέσω πίσω από το modem (σαν dmz) ένα routerάκι, στο οποίο θα τρέχω adguard plus και queues για qos.

    Δεν θέλω να βάλω λίνουξ, γιατί είμαι ο μόνος εκεί μέσα που σκαμπάζει, οπότε αν κάτι συμβεί εν τη απουσία μου θα υπάρχει θέμα. Σκέφτομαι να βάλω κάτι ανοιχτό και "εύκολο" με μενουδάκια κτλ, για να μπορούν να το χειριστούν (ή έστω να το βγάλουν) καναδυό ψιλοσχετικοί συνάδελφοι.

    Καταλήγω σε openwrt και ως hardware για τον router έχω διαθέσιμο ένα raspberry pi4 με 4gb ram. Ένεκες κορονοϊός φοβάμαι ότι δεν μπορώ να βρω να αγοράσω κάτι αξιοπρεπέστερο.

    Το θέμα μου είναι ότι το rpi έχει μία ethernet ενώ προφανώς χρειάζονται δύο (μία για να συνδεθεί στο modem (ως dmz) και μία για να συνδεθεί στο switch που "ταϊζει" το υπόλοιπο δίκτυο). Ξέρει κανείς αν μπορώ να πετύχω την παραπάνω λειτουργικότητα με virtual network interfaces (της μορφής eth0:0 και eth0:1)? Δηλαδή να συνδέσω και το modem του isp και το rpi πάνω στο switch και η eth0:0 να είναι η dmz στο modem και η eth0:1 να ταϊζει το δίκτυο?

    Ευχαριστώ πολύ!

    %tsapi%

  8. #2723
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Στη δουλειά έχουμε μία άθλια adsl σύνδεση που μοιραζόμαστε καμιά 20αριά άνθρωποι. Δυστυχώς λοκάρει στα 12/0,8 mbit και λόγω τοποθεσίας δεν υπάρχει εναλλακτική.

    Προς το παρόν χρησιμοποιούμε το άθλιο modem / router του isp. Προφανώς η εμπειρία μας δεν είναι και η καλύτερη..

    Για τη βέλτιστη αξιοποίηση της σύνδεσης, θέλω να συνδέσω πίσω από το modem (σαν dmz) ένα routerάκι, στο οποίο θα τρέχω adguard plus και queues για qos.

    Δεν θέλω να βάλω λίνουξ, γιατί είμαι ο μόνος εκεί μέσα που σκαμπάζει, οπότε αν κάτι συμβεί εν τη απουσία μου θα υπάρχει θέμα. Σκέφτομαι να βάλω κάτι ανοιχτό και "εύκολο" με μενουδάκια κτλ, για να μπορούν να το χειριστούν (ή έστω να το βγάλουν) καναδυό ψιλοσχετικοί συνάδελφοι.

    Καταλήγω σε openwrt και ως hardware για τον router έχω διαθέσιμο ένα raspberry pi4 με 4gb ram. Ένεκες κορονοϊός φοβάμαι ότι δεν μπορώ να βρω να αγοράσω κάτι αξιοπρεπέστερο.

    Το θέμα μου είναι ότι το rpi έχει μία ethernet ενώ προφανώς χρειάζονται δύο (μία για να συνδεθεί στο modem (ως dmz) και μία για να συνδεθεί στο switch που "ταϊζει" το υπόλοιπο δίκτυο). Ξέρει κανείς αν μπορώ να πετύχω την παραπάνω λειτουργικότητα με virtual network interfaces (της μορφής eth0:0 και eth0:1)? Δηλαδή να συνδέσω και το modem του isp και το rpi πάνω στο switch και η eth0:0 να είναι η dmz στο modem και η eth0:1 να ταϊζει το δίκτυο?

    Ευχαριστώ πολύ!
    Δε βλέπω γιατί να μη μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #2724
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Στη δουλειά έχουμε μία άθλια adsl σύνδεση που μοιραζόμαστε καμιά 20αριά άνθρωποι. Δυστυχώς λοκάρει στα 12/0,8 mbit και λόγω τοποθεσίας δεν υπάρχει εναλλακτική.

    Προς το παρόν χρησιμοποιούμε το άθλιο modem / router του isp. Προφανώς η εμπειρία μας δεν είναι και η καλύτερη..

    Για τη βέλτιστη αξιοποίηση της σύνδεσης, θέλω να συνδέσω πίσω από το modem (σαν dmz) ένα routerάκι, στο οποίο θα τρέχω adguard plus και queues για qos.

    Δεν θέλω να βάλω λίνουξ, γιατί είμαι ο μόνος εκεί μέσα που σκαμπάζει, οπότε αν κάτι συμβεί εν τη απουσία μου θα υπάρχει θέμα. Σκέφτομαι να βάλω κάτι ανοιχτό και "εύκολο" με μενουδάκια κτλ, για να μπορούν να το χειριστούν (ή έστω να το βγάλουν) καναδυό ψιλοσχετικοί συνάδελφοι.

    Καταλήγω σε openwrt και ως hardware για τον router έχω διαθέσιμο ένα raspberry pi4 με 4gb ram. Ένεκες κορονοϊός φοβάμαι ότι δεν μπορώ να βρω να αγοράσω κάτι αξιοπρεπέστερο.

    Το θέμα μου είναι ότι το rpi έχει μία ethernet ενώ προφανώς χρειάζονται δύο (μία για να συνδεθεί στο modem (ως dmz) και μία για να συνδεθεί στο switch που "ταϊζει" το υπόλοιπο δίκτυο). Ξέρει κανείς αν μπορώ να πετύχω την παραπάνω λειτουργικότητα με virtual network interfaces (της μορφής eth0:0 και eth0:1)? Δηλαδή να συνδέσω και το modem του isp και το rpi πάνω στο switch και η eth0:0 να είναι η dmz στο modem και η eth0:1 να ταϊζει το δίκτυο?

    Ευχαριστώ πολύ!
    Καλημέρα!
    Μπορεις να αγορασεις κανονικα ότι μηχανημα θες και στο στελνουν σπιτι απλα δεν πας εκει εσυ. Οσα ηλεκτρονικα καταστήματα ξερω ολοι δουλευουν κανονικα!
    Το raspi ΔΕΝ είναι ρουτερ, μπορει το λογισμικο να το κανει, αλλα δεν ξερω αν γινονται σωστα οι ιδιες δουλειες, όπως αυτό που θες να κανεις, εγω το κανω με mikrotik hap ac2.
    Καλο θα ηταν να παρεις ένα σωστο μηχανημα για τετοια δουλεια που θες.
    Επισης με το openwrt επειδή εχω δοκιμασει πολλες φορες, είναι δυσκολα τα πραγματα, απαιτει παρα παρα πολύ διάβασμα και πολύ ψαξιμο. Σε καμια περιπτωση δεν είναι ευκολο για τον καθενα χωρις γνωσεις σε αυτό. Δες και εδώ σχετικα www.openwrt.gr πριν λιγες μερες εκανα και θεμα για το raspi με adblock εδώ : http://www.openwrt.gr/viewtopic.php?f=17&t=636
    Πριν λιγα ποστς αμα δεις ελεγα και εγω για openwrt, το adguard home δεν δουλευε ενώ ετρεχε, pi-hole δεν εχει. Πρεπει να πας σε Raspbian.
    Δλδ για εταιρεια με τοσα ατομα θεωρω να παρεις ένα mikrotik router καλυτερα….
    Αν θες γραψε στο θεμα εκει https://www.adslgr.com/forum/threads...rBoard/page427 να σου πουμε.

    Λες δεν θες να βαλεις Linux, το OpenWRT το ξερεις ότι ΕΙΝΑΙ Linux ? https://openwrt.org/
    The OpenWrt Project is a Linux operating system targeting embedded devices.

    - - - Updated - - -

    Αν κρινω από το δικο μου setup και γενικα τα tutorials μαλλον δεν γινεται χωρις να είμαι σιγουρος.
    Το DMZ θελει στο ρουτερ μια πορτα για το ρουτερ του παροχου που εχει το ιδιο subnet και ολο το εσωτερικο δικτυο είναι σε άλλο subnet και κανεις ΝΑΤ.
    Στα mikrotik εχει παραπανω πραγματα επισης αλλα αυτά να τα πουμε στο σωστο θεμα όχι εδώ.
    Mε μια θυρα στο raspi πως θα ξεχωριστουν? δεν ξερω αν είναι εφικτο, εκτος αν χρησιμοποιησεις usb to ethernet interface και δει και δευτερη θυρα.

    - - - Updated - - -

    Επισης την ερωτηση που κανεις αφου αφορα το OpenWRT μπορεις να το κανεις στο επισημο Ελληνικο forum : www.openwrt.gr κανε ένα θεμα στο Eρωτησεις με αυτό που ρωτας, εκει εχει ατομα που ξερουν παρα πολύ καλα το Openwrt.

  10. #2725
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με Raspberry μπορεί να περάσεις WAN και LAN στο ίδιο καλώδιο παίζοντας με VLAN's, αρκεί να έχεις πίσω του switch που να τα υποστηρίζει.
    Ευκολότερα γίνεται με ένα USB-ETH αντάπτορα κι ένας που υποστηρίζεται 100% είναι ο UE300 της TP-Link που είναι Gigabit.

  11. #2726
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Καταρχήν ευχαριστώ άπαντες για το input.

    Απαντάω σε ένα μήνυμα τις ερωτήσεις / προτάσεις που γράψατε παραπάνω για το ευσύνοπτον της υπόθεσης.

    Όταν λέω ότι δεν θέλω να βάλω λίνουξ εννοώ ότι δεν θέλω να βάλω ένα ξερό full blown linux distro (πχ debian), το οποίο για μένα είναι πολύ εύκολο, αλλά θα υπάρχει πρόβλημα αν κάτι συμβεί εν τη απουσία μου (κανείς άλλος δεν ξέρει από λίνουξ). Θέλω να βάλω κάτι open source με μενουδάκια (για να μπορέσουν να το χειριστούν καναδυό συνάδελφοι που ψιλοσκαμπάζουν από πληροφορική σε περιόδους που θα λείπω) και ας έχει από κάτω ό,τι θέλει (linux, bsd, διάβολο, τρίβολο).

    Το μικροτίκι είναι η τελευταία μου επιλογή - έχω μεγάλη αλλεργία απέναντί τους από την εποχή των ασύρματων.

    Είδα το openwrt.gr (ευχαριστώ πολύ για τη σύσταση! - ούτε που σκέφτηκα ότι μπορεί να υπάρχει ελληνική κοινότητα), το οποίο όμως μου φαίνεται θνήσκον..

    Πολύ σωστή η παρατήρηση ότι το dmz και η δεύτερη ethernet του router πρέπει να είναι σε διαφορετικά subnets - οπότε η δουλειά δεν γίνεται λογικά με virtual network interfaces. Με vlan κτλ δεν ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω ιδέα καν τι είναι.

    Σχετικά με τα eshops: νόμιζα ότι γενικώς δεν έχουν στοκ οπότε το ηλεκτρονικό εμπόριο δουλεύει πολύ στοιχειωδώς αυτήν την περίοδο. Πέραν τούτου, δεν ξέρω κάποια άλλη συσκευή που να έχει δύο ethernet και να παίρνει openwrt, για να δω διαθεσιμότητες. Αν έχετε κάτι να προτείνετε, είμαι όλος αυτιά.

    Αν τελικά το openwrt δεν κάνει για τη δουλειά που θέλω και δεδομένης της αλλεργίας που έχω για τα μικροτίκια, τι άλλες λύσεις μου μένουν? PFsense? Κάτι άλλο? Για dns sinkhole (μου άρεσε πολύ το adguard home) και qos με queues υπεθυμίζω ότι το θέλω..

    Ευχαριστώ πολύ!

    %tsapi%

  12. #2727
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά παίζει το DMZ με ένα καλώδιο και VLAN's. Αυτή είναι η δουλειά τους.
    Έχουμε ένα υποδίκτυο για το WAN και άλλο στο LAN, αλλά χρειάζεται να υπάρχει switch (όχι τα απλά, συνήθως managed ή smart) που να τα υποστηρίζει και να τα μεταφέρει σε αντίστοιχες θύρες του.

    Εκτός της λύσης Raspberry 4 με OpenWrt (ή Debian/Ubuntu), κοίτα OPNSense, pfSense, Sophos XG σε σύστημα x86.

    Το OpenWrt κάνει πολλά μέσω gui αλλά όχι όλα, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα όπου σχεδόν όλα γίνονται εύκολα με το ποντίκι.

  13. #2728
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    OPNSense
    Μόνο απλά switches παίζουν, οπότε το opnsense φαίνεται πολύ promising ως λύση.

    off topic του κερατά, οπότε απαντήστε μου σε pm ή point me to the right subforum: βλέπετε σε κάνα σκρουτζομάγαζο ή σε κάποιο e-shop κάποιο συμμαζεμένο x86 με παραπάνω από μία lan (συμμαζεμένο, για να μπορώ να το χώσω μέσα στο ταβάνι)?

    Και πάλι ευχαριστώ.

    %tsapi%

  14. #2729
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες αυτό το θέμα, καθώς φαίνεται υπάρχει σε απόθεμα το APU2D4.
    Δυστυχώς στην παρούσα κατάσταση πολύ δύσκολα θα βρεις στη χώρα μας έτοιμο μικρό PC με παραπάνω από μία LAN εκτός αν πας σε λύση να το φτιάξεις από την αρχή με συναρμολόγηση των περιφερειακών.

  15. #2730
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Kαλησπερα, @tsapi ειναι παρα πολυ ευκολο να βαλεις openwrt και να το δεις μονος σου αν σου κανει, αρκει να εχεις μια καρτουλα, αλλα και να μην εχεις τσαμπα εχουν το θεμα ειναι που την βρισκεις τωρα που δεν μπορεις να πας σε μαγαζι.
    Πρεπει να παραγγειλεις να σου στειλουν αν δεν εχεις. Εγω που χρειαστηκα φαντασου ξηλωσα απο το προηγουμενο κινητο μου αφου την πηρα πρωτα backup.
    Ομως εχει ενα θεμα το openwrt, δεν υποστηριζει απο default στον kernel usb to ethernet adapters. Μαλιστα το επαθα γιατι ειχα ενα pi zero WH και δεν δουλευε ο ανταπτορας με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω.
    Πρεπει να γινει compile στον kernel κτλ, εγω δεν το εχω αυτο.
    Ετσι επειδη ειχα ενα raspi 1 model B 256 για αυτοματισμους με raspbian, εβαλα αυτο και το αλλο για αυτοματισμους που βολευει για διαφορους λογους και παιζει η ιδια διανομη! (λογικο αφου εχει ιδια cpu).
    Ομως οπως ειπα το OpenWRT ηταν πολυ πεδεμα, το adguard home δεν επαιζε με τιποτα ενω το ειχα βαλει και εδειχνε ενεργο, τελικα το εβαλα σε linux nas server και δεν ξανασχολουμε με αυτο στο raspi.
    Το adguard το δικο του επισης δεν επιανε διαφημισεις, μονο ο adguard-simple εκανε λιγη δουλιτσα αλλα δεν συγκρινεται με το pi-hole και το adguard home.
    Οσον αφορα τωρα για το στησιμο openvpn server και wireguard server αν τα συγκρινω με το pivpn στο raspbian, απλα η μερα με την νυχτα, στο openwrt ειναι pain in the ass.
    Ετσι το αφησα στην ακρη και τα κανω αυτα σε raspbian.
    To μονο που ηταν καλυτερο ηταν το noip client, γιατι στο raspbian ειναι κονσολατος, ενω στο openwrt ειναι μεσω luci με γραφικο (luci-app-ddns).
    Eπισης σε μια αλλη καρτουλα εχω και Lede project https://openwrt.org/about

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ για τα αλλα σου εστειλα PM.

Σελ. 182 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 162172177180181182183184187192202 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας