Σελ. 230 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 210220225228229230231232235240250 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.436-3.450 από 4538
  1. #3436
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.665
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε χτες το pi 4 απο τη nettop και πηγα σημερα να το φτιαξω. Η καρτα εχει ηδη raspbian αλλα δεν ξερω ποιο και ποσο ενημερωμενο ειναι.
    Μεσα στη συσκευασια περιλαμβανεται και ενα μικρο fan με ενα διπινο. Ξερει κανεις σε ποια pins του pi το συνδεω?
    Για το raspbian εγώ είχα προνοήσει και είχα κατεβάσει την ποιο πρόσφατη έκδοση πριν παραλάβω το δικό μου raspberry, και όντως, η έκδοση που είχε μέσα δεν ήταν ενημερωμένη, το έβαλα να τρέξει update και κατέβαζε επί πολύ ώρα. Τελικά το σταμάτησα στην μέση, πέρασα την έκδοση που κατέβασα και ησύχασα. Για το fan δεν ξέρω, ας απαντήσει κάποιος άλλος.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #3437
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.525
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε χτες το pi 4 απο τη nettop και πηγα σημερα να το φτιαξω. Η καρτα εχει ηδη raspbian αλλα δεν ξερω ποιο και ποσο ενημερωμενο ειναι.
    Μεσα στη συσκευασια περιλαμβανεται και ενα μικρο fan με ενα διπινο. Ξερει κανεις σε ποια pins του pi το συνδεω?
    https://pinout.xyz/#
    5V + G

    sudo apt update
    sudo apt full-upgrade
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #3438
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε χτες το pi 4 απο τη nettop και πηγα σημερα να το φτιαξω. Η καρτα εχει ηδη raspbian αλλα δεν ξερω ποιο και ποσο ενημερωμενο ειναι.
    Μεσα στη συσκευασια περιλαμβανεται και ενα μικρο fan με ενα διπινο. Ξερει κανεις σε ποια pins του pi το συνδεω?
    Μία βολική επιλογή είναι τα pins:
    04: 5V
    06: GND

    edit: Όταν ανοίγεις πολλά tabs... :P

  4. #3439
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.485
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οκ τοτε θα το βαλω στα 4 και 6. Εχει καποια πολικοτητα να υποθεσω...

    ---edit
    Αν το βαλω σε καποια απο τις pwm?
    ديميتريس

  5. #3440
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οσες δοκιμες εχω κανει θεωρω οτι το adguard home ειναι ποιο αποτελεσματικο, αλλα το pihole ειναι ποιο ομορφο και εχει και μερικα android apps.
    To pihole ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο τα φιλτρα που του εχεις βαλει, φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για το adguard.


  6. #3441
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ τοτε θα το βαλω στα 4 και 6. Εχει καποια πολικοτητα να υποθεσω...

    ---edit
    Αν το βαλω σε καποια απο τις pwm?
    Το 4-6 είναι 5V σταθερά. Μπορείς να το βάλεις και σε PWM, για να μπορείς να ρυθμίσεις την ταχύτητά του, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν θα λειτουργεί αμέσως. Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την PWM και να του πεις και σε τι ταχύτητα θα δουλεύει.

    - - - Updated - - -

    Επίσης διαβάζω ότι το PWM είναι στα 3.3V οπότε δεν θα σου λειτουργεί ποτέ στο 100%.

  7. #3442
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ τοτε θα το βαλω στα 4 και 6. Εχει καποια πολικοτητα να υποθεσω...

    ---edit
    Αν το βαλω σε καποια απο τις pwm?
    Το συνεχές ρεύμα έχει πολικότητα, άρα υποχρεωτικά την ακολουθείς. Στο εναλλασσόμενο δεν έχει σημασία η πολικότητα.

    Αν έχει μόνο 2-3 καλώδια ο ανεμιστήρας, δεν θα το συνδέσεις σε PWM, αλλά σε αυτά που σου ανέφεραν.
    Αν έχει 4 καλώδια, τότε είναι συμβατός PWM και θα χρειασθεί προγραμματισμός.

  8. #3443
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.485
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οκ τοτε, μιας και εχει 2 καλωδια τον αφηνω στα 4 (κοκκινο) και 6 (μαυρο). Δοκιμασα να τον βαλω αναποδα και δεν ξεκινησε καν :/
    ديميتريس

  9. #3444
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ τοτε, μιας και εχει 2 καλωδια τον αφηνω στα 4 (κοκκινο) και 6 (μαυρο). Δοκιμασα να τον βαλω αναποδα και δεν ξεκινησε καν :/
    Μπορείς να το βάλεις και στο 1 και 6 έτσι θα λαμβάνει 3.3 και θα είναι λίγο πιο αθόρυβο

  10. #3445
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.485
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μολις ειδα το apt να βαζει το repo για το vscode και στο επομενο apt-get update να λεει αυτα
    Κώδικας:
    Get:4 http://packages.microsoft.com/repos/code stable/main arm64 Packages [16.1 kB]
    Get:5 http://packages.microsoft.com/repos/code stable/main amd64 Packages [15.5 kB]
    Get:6 http://packages.microsoft.com/repos/code stable/main armhf Packages [16.0 kB]
    Oh god why!

    - - - Updated - - -

    Τα pins στα οποια θα βαλω το fan πρεπει να ειναι γειτονικα γιατι τα "ποδαρακια" που πανε σε αυτα ειναι κολλημενα μεταξυ τους.
    Για να βλεπω τη θερμοκρασια του βαζω το lmsensors οπως στο pc?

    - - - Updated - - -

    Μολις πηρε το ματι μου το chromium-l10n χωρις να υπαρχει ο chromium!

    - - - Updated - - -

    Συνδεθηκα με ssh, εδωσα poweroff, εκλεισε αλλα το fan συνεχισε να γυρναει και το πρασινο λαμπακι της καρτας δικτυου εμεινε αναμμενο μεχρι που του εκοψα το ρευμα. Το ιδιο και με systemctl poweroff. Ειναι λογικο?
    ديميتريس

  11. #3446
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε χτες το pi 4 απο τη nettop και πηγα σημερα να το φτιαξω. Η καρτα εχει ηδη raspbian αλλα δεν ξερω ποιο και ποσο ενημερωμενο ειναι.
    Μεσα στη συσκευασια περιλαμβανεται και ενα μικρο fan με ενα διπινο. Ξερει κανεις σε ποια pins του pi το συνδεω?
    καλησπερα, με γεια!
    δες την φωτο εδω https://cdn.shopify.com/s/files/1/02...g?v=1592208681

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    To pihole ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο τα φιλτρα που του εχεις βαλει, φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για το adguard.
    Δυστυχως οτι και να βαλεις κανενα απο τα δυο εδω και παρα πολυ καιρο δεν κοβουν τις διαφημισεις απο το Youtube.
    Εγω τα χρησιμοποιω και με δικο μου openvpn/wireguard vpn server μεσω pivpn στο raspi και κοβουν τις διαφημισεις σε ολες τις εφαρμογες που δουλευω στις android συσκευες μου, εκτος το youtube app.
    Αν και υπαρχουν αλλοι τροποι, αλλα το θεμα μας εδω ειναι με το raspi.

  12. #3447
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.485
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως βαζω κατι να ξεκιναει στο login του de του raspbian? Βλεπω οτι ειναι openbox, οποτε αν κανω ενα ~/.config/openbox/autostart θα δουλεψει?

    @Nikiforos
    Παραπανω λεω οτι τα ποδαρακια του fan εινια κολλημενα μεταξυ τους και μπορουν να μπουν μονο σε γειτονικα pins. Βασικα, εινια αυτο εδω το fan και βιδωνει στο case ακριβως πανω απο το soc του pi4.
    https://nettop.gr/index.php/raspberr...erry-pi-4.html
    ديميتريس

  13. #3448
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @ jim_p

    Οπως σωστα εγραψε και ο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το βάλεις και στο 1 και 6 έτσι θα λαμβάνει 3.3 και θα είναι λίγο πιο αθόρυβο
    Στο βυσματακι το κοκκινο , με μια καρφιτσα πατας μεσα στις τρυπες τον ακροδεκτη και "ελευθερωνεται" τα καλωδια .

    μετα το καθε καλωδιακι το βαζεις στο αναλογο πιν. ειτε στα 5ν ειτε στα 3,3 για πιο χαμηλες στροφες .
    The gr81 .

  14. #3449
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, με γεια!
    δες την φωτο εδω https://cdn.shopify.com/s/files/1/02...g?v=1592208681

    - - - Updated - - -



    Δυστυχως οτι και να βαλεις κανενα απο τα δυο εδω και παρα πολυ καιρο δεν κοβουν τις διαφημισεις απο το Youtube.
    Εγω τα χρησιμοποιω και με δικο μου openvpn/wireguard vpn server μεσω pivpn στο raspi και κοβουν τις διαφημισεις σε ολες τις εφαρμογες που δουλευω στις android συσκευες μου, εκτος το youtube app.
    Αν και υπαρχουν αλλοι τροποι, αλλα το θεμα μας εδω ειναι με το raspi.
    Κανένα πρόγραμμα που κάνει dns blocking δε μπορεί να κόψει διαφημισεις μέσα από το app, απλά γιατί σερβίρονται ως βίντεο.
    Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο browser adblocker. Και σε μένα και όλους όσους ξέρω με pihole κόβονται τα πάντα (φυσικά ανάλογα τις λίστες που έχεις) εκτός από τις διαφημίσεις στο YouTube app. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ το app αλλά browser με adblocker οπότε δε με απασχολεί.


  15. #3450
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως βαζω κατι να ξεκιναει στο login του de του raspbian? Βλεπω οτι ειναι openbox, οποτε αν κανω ενα ~/.config/openbox/autostart θα δουλεψει?

    @Nikiforos
    Παραπανω λεω οτι τα ποδαρακια του fan εινια κολλημενα μεταξυ τους και μπορουν να μπουν μονο σε γειτονικα pins. Βασικα, εινια αυτο εδω το fan και βιδωνει στο case ακριβως πανω απο το soc του pi4.
    https://nettop.gr/index.php/raspberr...erry-pi-4.html
    Τι θες να κανεις δλδ autologin? γιατι μπορεις στο login manager να διαλεγεις ποιο γραφικο περιβαλλον θες.
    Μου φαινεται απο τις ρυθμισεις μεσα στο γραφικο του καπου εχει ρυθμιση.
    Δεν δουλευω πλεον με γραφικα στα raspis μου οποτε δεν μπορω και να τσεκαρω κατι πλεον.
    Δες και εδω https://raspberrypi.stackexchange.co...raspberry-pi-3

    Για τον ανεμιστηρα δεν καταλαβαινω γιατι λεει για το 4, αλλους παιρνει αυτο?
    Γιατι στο raspi 1 model B εχω βαλει εναν του εμποριου κανονικα στα pins.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα πρόγραμμα που κάνει dns blocking δε μπορεί να κόψει διαφημισεις μέσα από το app, απλά γιατί σερβίρονται ως βίντεο.
    Αυτό μπορεί να το κάνει μόνο browser adblocker. Και σε μένα και όλους όσους ξέρω με pihole κόβονται τα πάντα (φυσικά ανάλογα τις λίστες που έχεις) εκτός από τις διαφημίσεις στο YouTube app. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ το app αλλά browser με adblocker οπότε δε με απασχολεί.
    Ναι το γνωριζω ποιο παλια κοβοντουσαν μια χαρα, αλλα μετα αλλαξε τακτικη το Youtube.
    Στο pc ναι αλλα στις android συσκευες με το app τις τρωμε στην μαπα.
    Βεβαια τωρα εχει διαφορα αλλα youtube apps δεν τα εχω δοκιμασει ακομα δουλευα με vpn adblocker.
    Eννοειτε οτι οτιδηποτε αλλο κοβεται με το pihole, το ιδιο και με adguard home, εχω δοκιμασει πολλα φιλτρα που λένε για το youtube σε αυτο αλλα πλεον τιποτα δεν τα πιανει. Παλιοτερα δουλευαν.

Σελ. 230 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 210220225228229230231232235240250 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας