Σελ. 131 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.951-1.965 από 4532
  1. #1951
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε σε σκρουτζομάγαζα για τα ίδια

    3,77€ βλέπω την κάρτα
    ενταξει οποιος ενδιαφερεται ας ριξει και αλλου μια ματια, εγω επειδη ψωνισα τωρα το Zero WH απο εκει κοιταξα εκει πρωτα.
    Μαγαζια που δεν τα ξερει η μανα τους μπορει να τα εχουν ισως ποιο φτηνα αλλα για μια μικρη διαφορα και να ρισκαρεις εγγυηση και θες και μεταφορικα ισως, τουλαχιστον εγω θα το επαιρνα απο εσοπ που μπορω κιολας να παω και δεν θελω και μεταφορικα.
    Αν ηθελα παντως και αυτο το raspi θα το τσιμπαγα χωρις καμια δευτερη σκεψη η τιμη τα σπαει....
    το μονο που θα με χαλουσε ειναι η θηκη που δεν ειναι διαφανη δεν μου αρεσει να μην φαινεται καθολου.

    - - - Updated - - -

    Ασχετο για rasp B το παλιο δλδ, θελω να ελεγξω μια αντλια νερου και ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα νερου, ειναι 12V και τα 2, ξερει κανεις τι κυκλωμα θελουν απο αυτα με τους ρελεδες?
    εχω ριξει μια ματια αλλα δεν εχω καταλαβει τελικα, επισης απο τα διαφορα σχεδιακια που εχω δει σε φωτος στο google δεν καταλαβαινω καλα την συνδεσμολογια μην κανω και καμια πατατα, παρω και λαθος πλακετα, κανω και λαθος συνδεσμολογια και εχουμε ατυχηματα...
    Εχει ασχοληθει κανεις?
    Εχω στο μυαλο μου ενα project και απο κατι αλλο μου εχουν μεινει μια αντλια νερου ενυδριου υποβρυχια, 2 ηλεκτρομαγνητικες νερου πλαστικες 12V και μια ηλεκτρομαγνητικη νερου 1/4" ορειχαλκινη της CEME.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 07-04-19 στις 18:18. Αιτία: Συμπληρωμα για απορια με πλακετα ρελεδων

  2. #1952
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    delete
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  3. #1953
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Με διάφανη θήκη, 5v 3a φορτιστή με on/off, ανεμιστηράκι, ψήκτρες, HDMI καλώδιο, 16άρα sandisk ultra, στα 50€ από aliexpress ή ebay αν δε βαριέσαι να περιμένεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  s-l500.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  52,2 KB 
ID: 202910

  4. #1954
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.892
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ασχετο για rasp B το παλιο δλδ, θελω να ελεγξω μια αντλια νερου και ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα νερου, ειναι 12V και τα 2, ξερει κανεις τι κυκλωμα θελουν απο αυτα με τους ρελεδες?
    εχω ριξει μια ματια αλλα δεν εχω καταλαβει τελικα, επισης απο τα διαφορα σχεδιακια που εχω δει σε φωτος στο google δεν καταλαβαινω καλα την συνδεσμολογια μην κανω και καμια πατατα, παρω και λαθος πλακετα, κανω και λαθος συνδεσμολογια και εχουμε ατυχηματα...
    Εχει ασχοληθει κανεις?
    Εχω στο μυαλο μου ενα project και απο κατι αλλο μου εχουν μεινει μια αντλια νερου ενυδριου υποβρυχια, 2 ηλεκτρομαγνητικες νερου πλαστικες 12V και μια ηλεκτρομαγνητικη νερου 1/4" ορειχαλκινη της CEME.
    Το κοιτούσα και εγώ παλιότερα αλλά δεν έκανα κάτι. Αν το επιχειρήσεις ενημέρωσε μας.

  5. #1955
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο για rasp B το παλιο δλδ, θελω να ελεγξω μια αντλια νερου και ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα νερου, ειναι 12V και τα 2, ξερει κανεις τι κυκλωμα θελουν απο αυτα με τους ρελεδες?
    εχω ριξει μια ματια αλλα δεν εχω καταλαβει τελικα, επισης απο τα διαφορα σχεδιακια που εχω δει σε φωτος στο google δεν καταλαβαινω καλα την συνδεσμολογια μην κανω και καμια πατατα, παρω και λαθος πλακετα, κανω και λαθος συνδεσμολογια και εχουμε ατυχηματα...
    Εχει ασχοληθει κανεις?
    Εχω στο μυαλο μου ενα project και απο κατι αλλο μου εχουν μεινει μια αντλια νερου ενυδριου υποβρυχια, 2 ηλεκτρομαγνητικες νερου πλαστικες 12V και μια ηλεκτρομαγνητικη νερου 1/4" ορειχαλκινη της CEME.
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Logic Level MOSFET ή 3.3V Relay για να τροφοδοτήσεις τις συσκευές που είναι 12V.

    - - - Updated - - -

    Πρακτικά το πιο εύκολο κύκλωμα είναι κάτι σαν το ακόλουθο (αντί για arduino βάλε raspberry και αντί για 60V βάλε 12 ή ότι χρειάζεται).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rfp30n06le-arduino-motor.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  47,5 KB 
ID: 202911

    To MOSFET είναι αυτό που θα κάνει τη δουλειά. Λέγεται Logic Level Mosfet γιατί φτάνει σε κορεσμό (πλήρως ανοιχτό) με τάσεις που αναλογούν σε ψηφιακά σήματα (5V, 3.3V). Η λειτουργία του είναι αρκετά απλή, μόλις το ποδαράκι G(ate) γίνει HIGH "βραχυκυκλώνει" τα D(rain) και S(ource) οπότε κλείνει το κύκλωμα των 60V και ενεργοποιείται το μοτέρ.

    Η αντίσταση λειτουργεί ως Pull-Down ώστε να μένει στα 0V όταν δεν υπάρχει σήμα από τον επεξεργαστή (λόγω θορύβου).

    Η δίοδος (πρόσεχε είναι τοποθετημένη ανάποδα) είναι για να προστατεύει το raspberry από το μοτέρ. Όταν κλείνεις την τροφοδοσία του μοτέρ, αυτό συνεχίζει για λίγο να κινείται. Αυτό το κάνει να λειτουργεί σαν γεννήτρια και παράγει τάση, η οποία μερικές φορές, είναι ικανή να κάψει τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά. Για αυτό βάζουμε την δίοδο ώστε να βραχυκυκλώσει οτιδήποτε τάση πάει να δημιουργηθεί από το μοτέρ και να μην περάσει στα υπόλοιπα κυκλώματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsakosGR : 07-04-19 στις 19:49.

  6. #1956
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κοιτούσα και εγώ παλιότερα αλλά δεν έκανα κάτι. Αν το επιχειρήσεις ενημέρωσε μας.
    ναι σκεφτομαι κατι για αυτοματο ποτισμα απο δεξαμενουλα, μαλιστα εχω ηδη αισθητηρες χωρου θερμοκρασιας, υγρασιας και αισθητηρα αποσταστης και δουλευουν μια χαρα.
    Σκεφτομαι μηπως το συνδυασω και με αισθητηρα υγρασιας που μπαινει στο χωμα, ισως και αισθητηρα βροχης αλλα το κανουμε πολυ δυσκολο το πραγμα.
    Δεν ξερω να προγραμματιζω σε python, πρεπει να βρω ετοιμα τα προγραμματα απο αλλους και να τα παντρεψω, να τα ενωνω ή αλλαγες απο αλλαγες εκδοσεις python κατι καταφερνω με κοπο και διαβασμα.
    αν κανω κατι εννοειτε θα ενημερωσω αν ενδιαφερεται κανεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Logic Level MOSFET ή 3.3V Relay για να τροφοδοτήσεις τις συσκευές που είναι 12V.

    - - - Updated - - -

    Πρακτικά το πιο εύκολο κύκλωμα είναι κάτι σαν το ακόλουθο (αντί για arduino βάλε raspberry και αντί για 60V βάλε 12 ή ότι χρειάζεται).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rfp30n06le-arduino-motor.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  47,5 KB 
ID: 202911

    To MOSFET είναι αυτό που θα κάνει τη δουλειά. Λέγεται Logic Level Mosfet γιατί φτάνει σε κορεσμό (πλήρως ανοιχτό) με τάσεις που αναλογούν σε ψηφιακά σήματα (5V, 3.3V). Η λειτουργία του είναι αρκετά απλή, μόλις το ποδαράκι G(ate) γίνει HIGH "βραχυκυκλώνει" τα D(rain) και S(ource) οπότε κλείνει το κύκλωμα των 60V και ενεργοποιείται το μοτέρ.

    Η αντίσταση λειτουργεί ως Pull-Down ώστε να μένει στα 0V όταν δεν υπάρχει σήμα από τον επεξεργαστή (λόγω θορύβου).

    Η δίοδος (πρόσεχε είναι τοποθετημένη ανάποδα) είναι για να προστατεύει το raspberry από το μοτέρ. Όταν κλείνεις την τροφοδοσία του μοτέρ, αυτό συνεχίζει για λίγο να κινείται. Αυτό το κάνει να λειτουργεί σαν γεννήτρια και παράγει τάση, η οποία μερικές φορές, είναι ικανή να κάψει τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά. Για αυτό βάζουμε την δίοδο ώστε να βραχυκυκλώσει οτιδήποτε τάση πάει να δημιουργηθεί από το μοτέρ και να μην περάσει στα υπόλοιπα κυκλώματα.
    Καλησπέρα, ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ωραιο αυτο διαφορετικο απο οτι ειχα δει μεχρι τωρα.
    Ειχα στα υποψην κατι σαν αυτα τα 2 αλλα ειχα κολλησει στην ταση : https://www.ebay.ie/itm/5V-1-2-4-8-C...53.m1438.l2649
    και σε 12V https://www.ebay.ie/itm/Project-12v-...53.m1438.l2649
    Δλδ αυτο με το 12V σημαινει οτι πρεπει να τροφοδοτησω την πλακετα με εξωτερικο τροφοδοτικο ενω η πρωτη μπορει να παρει απο το raspi πανω? γιατι ως γνωστον μπορει να δωσει 3.3V η 5V.
    Υποψην εχω το παλιο μοντελο το B και με 256mb ram αλλα επειδη μου κανει τις δουλειες που θελω δεν το αλλαζω.

    - - - Updated - - -

    πχ εχω βρει αυτο εδω https://electronics.stackexchange.co...-through-relay και αυτο http://electrofriends.com/featured/w...g-raspberrypi/ αυτα τα ματια τα εχω κανει και εγω να δουλευουν μετρανε αποσταση.

    - - - Updated - - -

    και αλλο ενα παρα πολυ ενδιαφερον με τον "φυτευτο" αισθητηρα υγρασιας για το χωμα https://hackaday.io/project/27534-au...h-raspberry-pi

  7. #1957
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό με τα 12V σημαίνει ότι χρειάζεται τροφοδοσία 12V αλλά πρέπει να δεις και την τάση ενεργοποίησης. Αν είναι 5V σου κάνει, αν είναι 12 δε θα μπορέσει το rasp να το ενεργοποιήσει.

    Αυτό που είναι 5V μην πάρεις τροφοδοσία από το rasp. Για να κρατήσει ενεργοποιημενο ένα ρελε θέλει γύρω στα 70-100mA. Ειδικά αν βάλεις 2-3 μπορεί να μην αντέξει η τροφοδοσία του.

  8. #1958
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα 12V σημαίνει ότι χρειάζεται τροφοδοσία 12V αλλά πρέπει να δεις και την τάση ενεργοποίησης. Αν είναι 5V σου κάνει, αν είναι 12 δε θα μπορέσει το rasp να το ενεργοποιήσει.

    Αυτό που είναι 5V μην πάρεις τροφοδοσία από το rasp. Για να κρατήσει ενεργοποιημενο ένα ρελε θέλει γύρω στα 70-100mA. Ειδικά αν βάλεις 2-3 μπορεί να μην αντέξει η τροφοδοσία του.
    αρα και στις 2 περιπτωσεις δεν ειναι να παρουμε απο το rasp, και το σωστοτερο ειναι εξωτερικο τροφοδοτικο μην γινει καμια στραβη και το καψουμε.
    Στο rasp συνηθως παιζω με μετασχηματιστη 5V 1A. Το model B δεν θυμαμαι ακριβως νομιζω 700mA θελει, αλλα οπως και να εχει καλυτερα εξωτερικη τροφοδοσια.
    Και φυσικα για οτι θελουμε να ανοιγοκλεισουμε το καθενα πχ αντλια νερου θελει και το δικο της τροφοδοτικο.

  9. #1959
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με διάφανη θήκη, 5v 3a φορτιστή με on/off, ανεμιστηράκι, ψήκτρες, HDMI καλώδιο, 16άρα sandisk ultra, στα 50€ από aliexpress ή ebay αν δε βαριέσαι να περιμένεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  s-l500.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  52,2 KB 
ID: 202910
    Παίζει προσφορά και στο eshop σε καλή τιμή στα ~60
    https://www.e-shop.gr/raspberry-pi-3...t-p-PER.817968

  10. #1960
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα και στις 2 περιπτωσεις δεν ειναι να παρουμε απο το rasp, και το σωστοτερο ειναι εξωτερικο τροφοδοτικο μην γινει καμια στραβη και το καψουμε.
    Στο rasp συνηθως παιζω με μετασχηματιστη 5V 1A. Το model B δεν θυμαμαι ακριβως νομιζω 700mA θελει, αλλα οπως και να εχει καλυτερα εξωτερικη τροφοδοσια.
    Και φυσικα για οτι θελουμε να ανοιγοκλεισουμε το καθενα πχ αντλια νερου θελει και το δικο της τροφοδοτικο.
    Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά ξεχωριστό τροφοδοτικό. Απλά θέλει ένα πιο μεγάλο (πχ 5V, 2A) και θα τα βάλεις παράλληλα, δεν θα τα δώσεις στο raspberry και από εκεί στην τροφοδοσία του ρελέ.
    Για την αντλία και τα υπόλοιπα έτσι και αλλιώς θέλεις διαφορετικό τροφοδοτικό γιατί είναι και 12V, όχι 5V. Αν όλα είναι κοντά (χωροταξικά) μπορείς να πάρεις ένα τροφοδοτικό 12V - 5Α, δες πόσες συσκευές θα τροφοδοτείς και τι κατανάλωση έχουν για το ρεύμα, και να να βάλεις ένα step down converter (πχ DC-DC Converter Step-Down 5V 3A - USB) ώστε να τροφοδοτήσεις και το raspberry και τα ρελέ.

  11. #1961
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά ξεχωριστό τροφοδοτικό. Απλά θέλει ένα πιο μεγάλο (πχ 5V, 2A) και θα τα βάλεις παράλληλα, δεν θα τα δώσεις στο raspberry και από εκεί στην τροφοδοσία του ρελέ.
    Για την αντλία και τα υπόλοιπα έτσι και αλλιώς θέλεις διαφορετικό τροφοδοτικό γιατί είναι και 12V, όχι 5V. Αν όλα είναι κοντά μπορείς να πάρεις ένα τροφοδοτικό 12V - 5Α (δες πόσα θα τροφοδοτείς και τι ρεύματα έχουν) και να να βάλεις ένα step down converter (πχ DC-DC Converter Step-Down 5V 3A - USB) ώστε να τροφοδοτήσεις και το raspberry και τα ρελέ.
    Καταλαβα, καλη ιδεα, ευχαριστω για τις πληροφοριες!
    ελπιζω συντομα να βρω χρονο να ασχοληθω. Απο αυτο το grobotonics εχω παρει και αλλους μετατροπεις αλλά και αισθητηρες πολυ καλος!

    - - - Updated - - -

    Για την πλακετα απο εκεινες τις 2 στο ebay τι ειναι καλυτερο στα 5 ή στα 12 ?
    βασικα δεν καταλαβα ποια η διαφορα εχει σημασια αναλογα σε τι θες να δωσεις ? αφου εγω θα εχω πραγματα στα 12V καλυτερα με τα 12, ειδα οτι τα ρελε λενε 12πανω κατω κατω απο τα αλλα γραμματα.
    https://www.ebay.ie/itm/Project-12v-...53.m1438.l2649
    Αγγλια Royal Mail μεσα σε 1 εβδομαδα μου ερχονται ετσι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 07-04-19 στις 22:55. Αιτία: ebay link

  12. #1962
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τα 5V-12V είναι η τάση λειτουργίας του ρελέ και δεν παίζει ρόλο στο πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Το συγκεκριμένο έχει opto-coupler, για να είναι γαλβανικά απομονωμένα τα 12V από τα 5V, και για να λειτουργήσει παίρνει σήμα εισόδου 1.5-12V οπότε η έξοδος του raspberry θα μπορέσει να το ενεργοποιήσει. Αν δεν είχε το optocoupler (ή κάποιο τρανζιστορ) τότε θα έπρεπε το raspberry να βγάλει 12V για να καταφέρει να το ενεργοποιήσει. Τώρα απλά διαλέγεις ρελέ με τροφοδοσία ίδια με το τροφοδοτικό σου, για να μην χρειάζεσαι μετατροπές.

  13. #1963
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 5V-12V είναι η τάση λειτουργίας του ρελέ και δεν παίζει ρόλο στο πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Το συγκεκριμένο έχει opto-coupler, για να είναι γαλβανικά απομονωμένα τα 12V από τα 5V, και για να λειτουργήσει παίρνει σήμα εισόδου 1.5-12V οπότε η έξοδος του raspberry θα μπορέσει να το ενεργοποιήσει. Αν δεν είχε το optocoupler (ή κάποιο τρανζιστορ) τότε θα έπρεπε το raspberry να βγάλει 12V για να καταφέρει να το ενεργοποιήσει. Τώρα απλά διαλέγεις ρελέ με τροφοδοσία ίδια με το τροφοδοτικό σου, για να μην χρειάζεσαι μετατροπές.
    Καλημέρα, καλη εβδομαδα, ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις! με κατατοπισες πλήρως

    - - - Updated - - -

    Το βρηκα και από banggood από Κινα όμως πολύ ποιο φτηνα! ετσι κι αλλιως δεν βιαζομαι πολύ....https://www.banggood.com/Geekcreit-1...r_warehouse=CN και εχω και επιπλέον εκπτωση με κουπόνια κτλ είμαι τακτικος πελατης τους

  14. #1964
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, καλη εβδομαδα, ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις! με κατατοπισες πλήρως

    - - - Updated - - -

    Το βρηκα και από banggood από Κινα όμως πολύ ποιο φτηνα! ετσι κι αλλιως δεν βιαζομαι πολύ....https://www.banggood.com/Geekcreit-1...r_warehouse=CN και εχω και επιπλέον εκπτωση με κουπόνια κτλ είμαι τακτικος πελατης τους
    Γιατί πας σε λύση με ρελέ και όχι με Mosfet; Για τέτοιες χρήσεις τα mosfet είναι πιο μικρά-εύχρηστα.

    - - - Updated - - -

    Συν ότι σου δίνουν την δυνατότητα να ελέγξεις και την ταχύτητα της αντλίας.

  15. #1965
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, καλη εβδομαδα, ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις! με κατατοπισες πλήρως

    - - - Updated - - -

    Το βρηκα και από banggood από Κινα όμως πολύ ποιο φτηνα! ετσι κι αλλιως δεν βιαζομαι πολύ....https://www.banggood.com/Geekcreit-1...r_warehouse=CN και εχω και επιπλέον εκπτωση με κουπόνια κτλ είμαι τακτικος πελατης τους
    Υπάρχουν πολλές τέτοιες λύσεις. Για παράδειγμα μπορείς να πάρεις από Ελλάδα κάποιο από τα παρακάτω:
    Μονό ρελέ με optocoupler
    Διπλό ρελέ με opto
    Διπλό 12v ρελέ με opto και δυνατότητα low trigger
    4πλό ρελέ με opto (το ίδιο που έδωσες, πιο φτηνό από ebay αλλά πιο ακριβό από banggood)

    Mosfet (ουσιαστικά σκέτο το mosfet με λίγο πιο βολική σύνδεση από το να το κολλάς εσύ κάπου **)
    mosfet με opto

    Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμη καταστήματα στο skroutz που μπορεί να τα έχουν και πιο φτηνά από αυτό.

    ** Από τους 100 οδηγούς για arduino, οι 95 συστήνουν το irf520 που δίνει και αυτό το module. Προφανώς θα έχουν κάνει μεγαλύτερη έρευνα από εμένα για να το προτείνουν απλά εμένα δεν μου κάθεται κάτι καλά και δεν το προτείνω. Αν διαβάζεις εδώ τις οδηγίες (εδώ είναι της vishay, κάθε κατασκευαστής δίνει λίγο διαφορετικά στοιχεία), μπορεί μεν στη δεύτερη σελίδα να αναφέρει ότι η τάση κατωφλίου Vgs(th) είναι 2-4V αλλά αυτή είναι η ελάχιστη τάση που χρειάζεται για να ανοίξει. Για να δουλεύει σωστά θέλει περισσότερη τάση. Αν δεις ένα κλικ πιο κάτω αναφέρει ότι η ονομαστική τιμή αντίστασης Rds(on) είναι 0.27Ω με Vgs=10V και όχι 2-4V. Επίσης στη σελίδα του καταστήματος λέει ότι αντέχει 5Α ρεύμα και θέλει ψύκτρα για πάνω από 1Α αλλά στην σελίδα 3 των οδηγιών στα διαγράμματα δείχνει να θέλει Vgs 6+ αν το βλέπω καλά.

    Αν η βαλβίδα νερού που θέλεις να ελέγξεις δεν τραβάει πολύ ρεύμα τότε θα είσαι οκ αλλά γενικά πρόσεξε τι παίρνεις γιατί πολλές φορές τα "specs" λένε μ.κίες.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 131 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας