Σελ. 248 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 228238243246247248249250253258268 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.706-3.720 από 4532
  1. #3706
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχεις δικηο, αντεγραψα τον κωδικα απο τις προχειρες σημειωσεις μου και ειναι λαθος. Ο σωστος ειναι:

    Κώδικας:
    screen -dmS camera1 sh -c '/usr/bin/omxplayer --avdict rtsp_transport:tcp --win "0 0 900 1023" rtsp://admin:pass@η ip της καμερας1 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera2 sh -c '/usr/bin/omxplayer --win "900 0 1279 341" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας2 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera3 sh -c '/usr/bin/omxplayer --avdict rtsp_transport:tcp --win "900 342 1279 681" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας3 --live -n -1; exec bash'
    screen -dmS camera4 sh -c '/usr/bin/omxplayer --win "900 684 1279 1023" rtsp://admin:pass@admin:pass@η ip της καμερας4/live; exec bash'
    Γιατί γράφεις με διαφορετική σειρά τα ορίσματα σε κάθε κάμερα; Είναι λίγο πιο δυσανάγνωστο και δυσκολεύει τη σύγκριση μεταξύ τους.

  2. #3707
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οποιος θελει να γινει hacker, να ξεκινησει με rpi4, φαινεται να κανει δουλεια
    Screenshot απο το la casa de papel s05e04.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails mpv-shot0001.jpg  

    ديميتريس

  3. #3708
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί γράφεις με διαφορετική σειρά τα ορίσματα σε κάθε κάμερα; Είναι λίγο πιο δυσανάγνωστο και δυσκολεύει τη σύγκριση μεταξύ τους.
    Επειδη με ταλαιπωρησε η καμερα 3 που δεν ανοιγε το stream της στον omxplayer ενω ηταν ΟΚ στο vlc και εκανα αρκετες δοκιμες ωστε να το πετυχω και μαλιστα σταθερα με αλλαγη θεσης της για καλυτερο wifi σημα οπως και με την προσθηκη του "rtsp_transport:tcp".

    To προβλημα ομως δεν ειναι εκει αλλα στον παρακατω κωδικα που δεν τσεκαρει το εαν μια καμερα για τον οποιο λογο σταματα να δινει, κι οπως εγραψα στη διαρκεια της ημερας αυτο μπορει να συμβει αρκετες φορες και για αρκετα δευτερα εως και λεπτο εξου και το "sleep 45" αλλα ο omxplayer δεν τσεκαρει ποτε επανερχεται αυτοματα παρα μονο χειροκινητα με ενα "repair".

  4. #3709
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πληροφοριακα νομιζω πως ελυσα τα 2 προβληματα στο μικρο μου project. Το δευτερο με μια cron εντολη για ημερηησιο reboot ενω το πρωτο και πιο δυσκολο καθως εχει να κανει με πολλους παραγοντες οπως την ποιοτητα του σηματος των wifi καμερων, τα ταυτοχρονα live stream τους που φορτωνουν υπερβολικα μαλλον ειτε το pi ειτε τον omxplayer ειτε και τα 2, το αντιμετωπισα επισης με μια cron εντολη που ανα 10λεπτο κλεινει ολες τις ροες για τις ξανα ανοιξει αυτοματα ο κωδικας του script.

    Θα δοκιμασω ομως και σε μια αλλη καθαρη εγκατασταση, μια παραλλαγη του παραπανω κωδικα που βρηκα απο εναν....συγγενεστερο σε εμενα που προερχομαι απο τα windows, admin που εσπασε το παραπανω script σε τοσα επιμερους οσες και οι καμερες που τρεχει. Σε συνδυασμο βεβαια και αυτος με μερικες cron εντολες.

    Πολυ ενδιαφερον παντως βρισκω αυτο το μηχανακι, το Raspberry, που παρολες τις αδυναμιες του μπορει να χρησιμοποιηθει για πολλες δουλειες. Ηδη ψηνομαι για την αγορα και ενος ακομα για να δοκιμασω μια λυση θυροτηλεφωνου-θυροτηλεορασης-ανοιγοκλεισιματος της κεντρικης εξωπορτας ενος κτιριου. Πολυ πιο συνθετη φαση βεβαια αλλα νομιζω πως γινεται.

  5. #3710
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληροφοριακα νομιζω πως ελυσα τα 2 προβληματα στο μικρο μου project. Το δευτερο με μια cron εντολη για ημερηησιο reboot ενω το πρωτο και πιο δυσκολο καθως εχει να κανει με πολλους παραγοντες οπως την ποιοτητα του σηματος των wifi καμερων, τα ταυτοχρονα live stream τους που φορτωνουν υπερβολικα μαλλον ειτε το pi ειτε τον omxplayer ειτε και τα 2, το αντιμετωπισα επισης με μια cron εντολη που ανα 10λεπτο κλεινει ολες τις ροες για τις ξανα ανοιξει αυτοματα ο κωδικας του script.

    Θα δοκιμασω ομως και σε μια αλλη καθαρη εγκατασταση, μια παραλλαγη του παραπανω κωδικα που βρηκα απο εναν....συγγενεστερο σε εμενα που προερχομαι απο τα windows, admin που εσπασε το παραπανω script σε τοσα επιμερους οσες και οι καμερες που τρεχει. Σε συνδυασμο βεβαια και αυτος με μερικες cron εντολες.

    Πολυ ενδιαφερον παντως βρισκω αυτο το μηχανακι, το Raspberry, που παρολες τις αδυναμιες του μπορει να χρησιμοποιηθει για πολλες δουλειες. Ηδη ψηνομαι για την αγορα και ενος ακομα για να δοκιμασω μια λυση θυροτηλεφωνου-θυροτηλεορασης-ανοιγοκλεισιματος της κεντρικης εξωπορτας ενος κτιριου. Πολυ πιο συνθετη φαση βεβαια αλλα νομιζω πως γινεται.
    Φτιάχνεις σχεδόν ότι θέλεις, φαντασία να υπάρχει.
    Εκείνο που το ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα παρόμοια, είναι η κοινότητα που υπάρχει.

    Τώρα αν βελτίωνες και το σήμα του wifi, θα βοηθούσε.

    Και ο vnc βοηθάει, καταναλώνει λιγότερα από το teamviewer.

    Για τα cron δεν λέω κουβέντα. Κάνω και εβδομαδιαίο reboot, σβήνονται και τα logs μην γεμίσει η κάρτα. Βέβαια η κάρτα σε λίγα χρόνια γίνεται corrupted αλλά το ίδιο γίνονται και τα usb sticks.
    Για ssd δεν το σκέφτομαι, κάποιος θα τους βουτήξει.
    Προς το παρόν κολλάω επάνω του μια 2η sd για άμεση αντικατάσταση από κάποιον.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #3711
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα σε όλους.
    Ήρθα σήμερα μια βόλτα στο εξοχικό και διαπιστώνω μέσα στην εβδομαδα ότι δεν μπορούσα να μπω με vpn.
    Παρατήρησα λοιπόν ότι το mikrotik (είμαι σε bridge με modem) έχει άλλη public ip, με gateway 10αρα και ο browser μου δίνει διαφορερική ip.
    Υπάρχει περίπτωση να με βάλανε σε 2πλο ΝΑΤ για αυτό να έχω πρόβλημα;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  7. #3712
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Ήρθα σήμερα μια βόλτα στο εξοχικό και διαπιστώνω μέσα στην εβδομαδα ότι δεν μπορούσα να μπω με vpn.
    Παρατήρησα λοιπόν ότι το mikrotik (είμαι σε bridge με modem) έχει άλλη public ip, με gateway 10αρα και ο browser μου δίνει διαφορερική ip.
    Υπάρχει περίπτωση να με βάλανε σε 2πλο ΝΑΤ για αυτό να έχω πρόβλημα;
    Ναι, πάρε τους τηλέφωνο. Είσαι σε λάθος θέμα όμως

  8. #3713
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να με βάλανε σε 2πλο ΝΑΤ για αυτό να έχω πρόβλημα;
    Όταν βλέπεις άλλη ip στο wan του router/tik και ο browser αν κοιτάξεις σε υπηρεσίες αλά whatsmyip κλπ δείχνει ότι
    η κίνηση βγαίνει από άλλη ip, είσαι πίσω από cg-nat.
    Το κάνουν ενίοτε, τους παίρνεις τηλ. ότι έχεις κάμερες/vpn, θα σε βγάλουν απ'το nat (μέχρι να έρθει μια στιγμή να είναι όλα nat-ed).
    Ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξανασυμβεί, αν θες να είσαι σίγουρος είτε πληρώνεις static ip,
    είτε βρίσκεις μια λύση που να παίζει και πίσω απο nat (και μιας και είπες ότι έχεις tik, το zerotier θα έπαιζε και πίσω απο nat).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #3714
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πάρε τους τηλέφωνο. Είσαι σε λάθος θέμα όμως
    Ευχαριστω. Το εγραψα εδω διότι έχω server vpn στο raspberry και έτσι το ανακάλυψα το πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    (και μιας και είπες ότι έχεις tik, το zerotier θα έπαιζε και πίσω απο nat)
    Το γνωρίζω για το zerotier αλλά θα ειναι ενσωματωμένο στην έκδοση 7 του ROS και κανεις δεν γνωρίζει πότε θα βγει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνουν ενίοτε, τους παίρνεις τηλ. ότι έχεις κάμερες/vpn, θα σε βγάλουν απ'το nat (μέχρι να έρθει μια στιγμή να είναι όλα nat-ed).
    Ισχύει όπως ακριβώς το είπες. Αυτόματα το σύστημά τους σε αλλάζει το profile και σε πετάει σε cg-nat.
    Αυτό μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή ξανά.
    Τους κάλεσα και αμέσως το αλλάξανε.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #3715
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει συμβεί κάτι με την διάθεση των μοντέλων 2GB και 4GB; Στην Ελληνική αγορά βρίσκω μόνο το 8GB που πλησιάζει το 100άρικο.

  11. #3716
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει συμβεί κάτι με την διάθεση των μοντέλων 2GB και 4GB; Στην Ελληνική αγορά βρίσκω μόνο το 8GB που πλησιάζει το 100άρικο.
    Καλησπερα , δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα ακουστηκε οτι υπαρχει προβλημα με τσιπακια λογω της Ταιβαν, αυτο το προβλημα περιλαμβανει κυριως CPU's αλλα και μνημες.
    Ελλειψεις και αυξησεις τιμων οποτε μαλλον γιαυτο μπορω να υποθεσω και αυτο με τα 8gb προφανως δεν το αγοραζουν και εμεινε stock.

  12. #3717
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  13. #3718
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα
    Έχω portainer φορτωμένο στο Pi4 και μέσα έχω Pihole και διάφορα άλλα.
    Επειδή βρίσκομαι ένα βήμα πριν τα ξηλώσω όλα.
    Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος update του pihole καθώς και του ίδιου του portainer?
    Τα έχω καταφέρει μια φορά και όταν ξανακάνω την ίδια διαδικασία δεν δουλεύει.
    Π.χ το Pihole το έκανα κάποτε από εδώ update και όταν το ξανακάνω πλέον δεν δουλεύει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #3719
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Έχω portainer φορτωμένο στο Pi4 και μέσα έχω Pihole και διάφορα άλλα.
    Επειδή βρίσκομαι ένα βήμα πριν τα ξηλώσω όλα.
    Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος update του pihole καθώς και του ίδιου του portainer?
    Τα έχω καταφέρει μια φορά και όταν ξανακάνω την ίδια διαδικασία δεν δουλεύει.
    Π.χ το Pihole το έκανα κάποτε από εδώ update και όταν το ξανακάνω πλέον δεν δουλεύει.
    Απίστευτο...
    κατά σύμπτωση έκανα πριν από 5 λεπτά update το pihole. Αλλά εγώ όμως δεν πήγα από εκεί που λέει το link που έβαλες, αλλά από το duplicate/edit. Έκανε κανονικά update.

    portainer version 2.6.2

    - - - Updated - - -

    Πάω να κάνω update και το portainer τώρα με βάση τις οδηγίες εδώ

    https://docs.portainer.io/v/ce-2.9/admin/upgrade/docker

    Ποια version portainer έχεις;;;

  15. #3720
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά εγώ όμως δεν πήγα από εκεί που λέει το link που έβαλες, αλλά από το duplicate/edit. Έκανε κανονικά update.
    Εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι ακριβώς έκανες βήμα-βήμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια version portainer έχεις;;;
    2.6.1
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 248 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 228238243246247248249250253258268 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας