Σελ. 223 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 203213218221222223224225228233243 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.331-3.345 από 4538
  1. #3331
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για χρήση media player το PI 4 δε κάνει, ενα android tv box με λιγότερα μάλιστα χρήματα παίζει το video χωρίς πρόβλημα

  2. #3332
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    για χρήση media player το PI 4 δε κάνει, ενα android tv box με λιγότερα μάλιστα χρήματα παίζει το video χωρίς πρόβλημα
    Ναι το έχω εμπεδώσει απόλυτα! Για παιχνιδομηχανή δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα τύπου retropie αλλά το έχω στο πρόγραμμα.

  3. #3333
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    για χρήση media player το PI 4 δε κάνει, ενα android tv box με λιγότερα μάλιστα χρήματα παίζει το video χωρίς πρόβλημα
    Γιατι τι θεματα εχει το pi4 σαν media player? Εχω το 3b+ βεβαια, αλλα δεν εχω παραπονο απο τις ικανοτητες του στο kodi.
    Για την αποδοση του netflix εντος του browser, λογικο μου φαινεται. Γενικα δεν ειναι τα rpi αρκετα δυνατα για να σηκωσουν ακομα και τον ιδιο τον browser :P
    ديميتريس

  4. #3334
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τι θεματα εχει το pi4 σαν media player? Εχω το 3b+ βεβαια, αλλα δεν εχω παραπονο απο τις ικανοτητες του στο kodi.
    Για την αποδοση του netflix εντος του browser, λογικο μου φαινεται. Γενικα δεν ειναι τα rpi αρκετα δυνατα για να σηκωσουν ακομα και τον ιδιο τον browser :P
    Σε FHD οθόνη κάνει μια χαρά το Rpi400 μου (το δοκίμασα με Netflix και με video που κατέβασα απο αλλού). Σε 4Κ ανάλυση ζορίζεται λίγο (μιλάω για desktop, όχι video). Το μεγαλύτερο πρόβλημα μάλλον είναι η μικρή χωρητικότητα.
    Σίγουρα ένα android tv box είναι πιο προσαρμοσμένο στη χρήση, αλλα android μπαίνει και στο Rpi (χωρις Video Accel για την ώρα οπότε δεν ξέρω αν κάνει για media player) αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο.

  5. #3335
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά κατάφερα και έβαλα στο rpi400(μια και αναφέρθηκε) το kοdi πάνω από το raspbian buster και παίζει. Στην αρχή με ταλαιπώρησε με τον ήχο γιατί η default ρύθμιση του kodi δεν έπαιζε και έπρεπε να μπει η 1η επιλογή pulse. Επίσης έβαλα το netflix στο chromium από εδώ και παίζει κανονικά αλλά αγκομαχάει η εικόνα, σπάει και γενικώς πάει αργά. Βέβαια δεν έψαξα για tweaks(εκτός του kodi) αλλά μετά το χθεσινό δεν ασχολούμαι άλλο. Σαν αίσθηση πάντως είναι ωραίο και σίγουρα αθόρυβο.
    καλησπερα, αν σε ενδιαφερει υπαρχει netflix plugin για το kodi ισως να παιζει καλα, το εχω δοκιμασει σε pc με linux, win10, σε ταμπλετ και σε android tv box μεσω kodi και επισης παιζει αψογα.
    Σε raspi δεν εχω γιατι δεν με ενδιαφερει εκει το kodi, εχει εδω ενα how to https://www.maketecheasier.com/run-k...-raspberry-pi/
    Οταν σε raspi 1 model B 256 επαιζα 1080p ταινιες σε μεγεθος 2,5gb mkv (οποτε εχουν καποια συμπιεση) mkv αψογα χωρις κανενα προβλημα, οταν ειχα kodi επανω σε raspbian και σε openelec, τωρα το εχω μονο σαν server για υπηριες και το zero WH για αυτοματισμους.

    To netflix plugin ΔΕΝ παιζει σε raspi 1 και zero μοντελα, το εψαξα και το δοκιμασα κιολας.

  6. #3336
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Καλησπέρα. προχθές εγκατέστησα σε ένα Raspberry Pi Zero W το pi hole ολα μια χαρα μεχρι σημερα το μεσημερι που σταματησε να μου κοβει της διαφημησεις σε ολο το δικτυο. τι μπορει να φταιει; restart εχω κανει αλλα εξακολουθει να μην της κόβει.

  7. #3337
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αυτο το how to για netflix kodi plugin ειναι ποιο καλο απο το αλλο που εβαλα πριν : https://pimylifeup.com/raspberry-pi-netflix/ βασει αυτου το ειχα δοκιμασει στο raspi 1 αν και λεει απο 2,3 και 4.
    Για το παραπανω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι εχουμε συνδρομη Netflix...

  8. #3338
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποιο προσθετο για netflix ειχες βαλει πριν? Γιατι αυτο που λεει ο τυπος στο howto που ποσταρες ειναι το "επισημο" προσθετο για netflix, εχει ακομα και θεμα δικο του στο φορουμ του kodi.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 17-01-21 στις 17:28.
    ديميتريس

  9. #3339
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο προσθετο για netflix ειχες βαλει πριν? Γιατι αυτο που λεει ο τυπος στο howto που ποσταρες ειναι το "επισιμο" προσθετο για netflix, εχει ακομα και θεμα δικο του στο φορουμ του kodi.
    Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει επισημο plugin για kodi δεν ειναι κατι που αναγνωριζει η netflix, αφου ειναι plugin απο repo!!!
    που ειδες να λεει για επισημο? αν το εχεις δει καπου δειξε μου το link γιατι δεν βρισκω κατι.

    - - - Updated - - -

    αυτο εδω ειναι το repo https://github.com/castagnait/repository.castagnait
    μην μπερδευεις κατι DRM κτλ που λεει δεν ειναι επισημο.
    Αν ηταν επισημο δεν θα ηθελε repo.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχουν πολλα how και για windows, linux, android ολα ειναι με το ιδιο repo οπως για το raspi, λιγο στα πακετα εχει διαφορες βασικα ο τροπος εγκαταστασης.

    - - - Updated - - -

    https://howtomediacenter.com/en/inst...ix-kodi-addon/

    The Netflix Kodi add-on offers a convenient way to access Netflix’s extensive catalog of movies and TV shows directly on Kodi. This add-on is not officially developed by Netflix itself, but it offers a lot of great features like access to multiple profiles, recommendations, library integration, watched status synchronization, high-resolution playback (on supported devices), Up Next add-on integration to play episodes continuously, and more.

    - - - Updated - - -

    https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=329767

    This is also not an "official Add-on" by the Kodi team. It has been built by 3rd parties.

  10. #3340
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο το thread που εδειξες λεω, γιαυτο εβαλα και το επισημο μεσα σε εισαγωγικα. Δεν το φτιαχνει το netflix, ουτε ειναι στο μαμα repo του kodi (αν και θα επρεπε), αλλα του εχουν δικο του θεμα στο φορουμ τους για support, αρα εμμεσα το υποστηριζουν.
    Αν πας εκει να τους πεις για ενα ανεπισημο προσθετο που δεν υπαρχει στο repo και δεν το υποστηριζουν δινοντας support στο φορουμ τους, πχ το opensubtitles by opensubtitles που ειχα ρωτησει εκει μια φορα. βγαζουν αφρους.
    ديميتريس

  11. #3341
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. προχθές εγκατέστησα σε ένα Raspberry Pi Zero W το pi hole ολα μια χαρα μεχρι σημερα το μεσημερι που σταματησε να μου κοβει της διαφημησεις σε ολο το δικτυο. τι μπορει να φταιει; restart εχω κανει αλλα εξακολουθει να μην της κόβει.
    Το κάνει σε όλες τις συσκευές ή σε κάποιες;

  12. #3342
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το thread που εδειξες λεω, γιαυτο εβαλα και το επισημο μεσα σε εισαγωγικα. Δεν το φτιαχνει το netflix, ουτε ειναι στο μαμα repo του kodi (αν και θα επρεπε), αλλα του εχουν δικο του θεμα στο φορουμ τους για support, αρα εμμεσα το υποστηριζουν.
    Αν πας εκει να τους πεις για ενα ανεπισημο προσθετο που δεν υπαρχει στο repo και δεν το υποστηριζουν δινοντας support στο φορουμ τους, πχ το opensubtitles by opensubtitles που ειχα ρωτησει εκει μια φορα. βγαζουν αφρους.
    Δεν καταλαβα τι εννοεις, αλλα δεν πειραζει. Επισημο του netflix δεν ειναι, ουτε και του kodi επισημο ειναι.
    Πρεπει να εχεις συνδρομη netflix για να παιξει και εχει κανονικα υποτιτλους. Μην μπερδευουμε τα πειρατικα με τα νομιμα και βγουν λαθος συμπερασματα.
    Αυτα ολα που εδειξα πρεπει να εισαι συνδρομητης Netflix για να παιξει, οι υποτιτλοι ειναι απο το netflix οχι απο σελιδες υποτιτλων.
    To οτι καποιος εκανε θεμα στο forum του kodi δεν σημαινει οτι ειναι κατι επισημο.

    Αυτο αξιζει αν εχουμε μια συσκευη που δεν υπαρχει επισημη υποστηριξη πχ εχει για android συσκευες αλλα σε πολλα android tv box δεν παιζει το app.
    Και για raspberry που δεν εχει επισης, μεσω browser παιζει με αλλον τροπο και τραβαει πολλους πορους οποτε οπως ειπε ο φιλος παει αργα κτλ.
    Πιστευω μεσω kodi δεν θα εχει προβλημα.
    Και εγω αν ανοιγα βιντεο (1080p mkv χαμηλου bitrate) απο το raspbian κολαγε το συμπαν στο raspi 1 mobel B 256 αλλα μεσω kodi δεν ειχαν προβλημα να παιζουν και απο το kodi του raspian και απο το openelec.

    Ξεχασα να πω γιατι δεν παιζει στα raspi 1+zero, ο λογος ειναι οτι δεν κανει η αρχιτεκτονικη της cpu αυτο του εφταιγε. Εβγαζε μυνημα εβαλα φωτο, το προβλημα ηταν σε αυτο : https://en.wikipedia.org/wiki/Widevine
    Οποιος εχει raspi 2,3 ή 4 ας κανει ενα κοπο να το δοκιμασει εφοσον παντα ειναι συνδρομητης Netflix.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20201130_170200.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 17-01-21 στις 17:43.

  13. #3343
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνει σε όλες τις συσκευές ή σε κάποιες;
    Σε οποιαδήποτε συσκευή στο δίκτυο.

  14. #3344
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οποιαδήποτε συσκευή στο δίκτυο.
    Μήπως παίζει σύνδεση Ipv6, αν έχεις ΟΤΕ είναι ενεργό απο default

    Το άλλο το θέμα είναι συσκευές που κάνουν σύνδεση σε κάποιον άλλον dns πχ κινητά μέσω άλλου wifi ή 4g, που θα κάνουν cache τα resolve Που έχουν κάνει τοπικά και έτσι δεν θα ρωτάνε το Pihole.

  15. #3345
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως παίζει σύνδεση Ipv6, αν έχεις ΟΤΕ είναι ενεργό απο default

    Το άλλο το θέμα είναι συσκευές που κάνουν σύνδεση σε κάποιον άλλον dns πχ κινητά μέσω άλλου wifi ή 4g, που θα κάνουν cache τα resolve Που έχουν κάνει τοπικά και έτσι δεν θα ρωτάνε το Pihole.
    τις τσέκαρα μια προς μια όλες τις συσκευές σήμερα απόγευμα. Στο fritz 7590 ειναι απενεργοποιημένο το IPv6. ISP οτενετ εχω. Να σβησω την sd card και να περάσω από την αρχή το Pi hole;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2021-01-17, 14.54.03.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  749,4 KB 
ID: 223521

    update:

    το φλασαρα από την αρχή και έστρωσε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 17-01-21 στις 21:17.

Σελ. 223 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 203213218221222223224225228233243 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας