Σελ. 272 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 252262267270271272273274277282292 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.066-4.080 από 4534
  1. #4066
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πεθανε ξαφνικα χτες η sd (integral 16gb u1) με το dietpi που ειχα στο rpi4 (4gb). Και επειδη δεν εφτανε αυτο, διαπιστωσα πως στραβωσε το !@#$micro hdmi φις του καλωδιου και πλεον δεν κανει καλη επαφη.

    Για το πρωτο, μιας και επειγει να ξαναδουλεψει αμεσα, εβαλα σε μια δικη μου sd (kingston 16gb class10) το 64αρι raspbian lite (+xorg +xfce +ff-esr που εβαλα μετα), παρολο που το σιχαινομαι, οπως εχω δικαιολογισει σε παλιοτερα μηνυματα . Πριν απο αυτο, δοκιμασα και στοκ debian 11, ιδιο με αυτο που εχω στο rpi3b μου, αλλα δεν εκκινησε ποτε.
    Ανακαλυψα λοιπον ακομα ηλιθιοτητα του raspbian. Δεν εχει κανενα απο τα backport repos του κανονικου debian, παρολο που βασιζεται σε αυτο για το 95+% των πακετων του. Δεν μπορω πχ να βαλω το cockpit που το εχει σε προσφατη εκδοση στο backports, μονο το αρχαιο 239 που εχει το stable εινια διαθεσιμο. Επισης, εχει την armhf ενεργη σαν foreign architecture, για τον προφανη λογο ( = για να δεχεται πακετα τα οποια εινια φτιαγμενα για την 32αρα εκδοση του, πχ anydesk).

    Το αλλο θεμα ειναι το καλωδιο και η υπερευαισθησια του microhdmi. Πραγματικα εκτιμησα την αξια του κανονικου hdmi που εχουν ολα τα προηγουμενα του (και του mini hdmi που εχει το zero). Αξιζει να ξαναπαρω καλωδιο hdmi > micro hdmi ή θα ηταν καλυτερα να παρω τον αναλογο ανταπτορα, μιας και καλωδια hdmi > hdmi υπαρχουν αμεσα διαθεσιμα οπουδηποτε?
    ديميتريس

  2. #4067
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ολα τα καλώδια hdmi είναι καλά.
    Αρκει να μην τα πατάς

    Θα προτιμούσα κάτι της προκοπής χωρίς αντάπτορα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #4068
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω δεν το πατησα, απλα το βρηκα στραβωμενο και πλεον πρεπει να μπει με τον σωστο τροπο στο rpi για να δειξει εικονα.

    Και μια ακομα ηλιθιοτητα του προσφατου raspbian. Δεν θυμαμαι απο ποτε ρωταει για credentials η εφαρμογη που εχουν για να περναει το img στην καρτα. Το προβλημα ειναι πως by default, η εγκατασταση δεν εχει κανενα χρηστη, ουτε γινεται login με root. Εγω την περασα το rufus που ειναι πολυ πιο αξιοπιστο...
    Αλλα σε κατι που ειναι headless, πρεπει και να μπει στο boot partition το αδειο αρχειο με ονομα "ssh", ωστε να ανοιξει η προσβαση μεσω ssh, αλλα και να φτιαχτει ενα ακομα αρχειο που θα εχει μεσα τα credentials (username και encrypted password) για το χρηστη που θα επρεπε να εχει ηδη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 27-11-22 στις 10:14.
    ديميتريس

  4. #4069
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα σε κατι που ειναι headless, πρεπει και να μπει στο boot partition το αδειο αρχειο με ονομα "ssh", ωστε να ανοιξει η προσβαση μεσω ssh, αλλα και να φτιαχτει ενα ακομα αρχειο που θα εχει μεσα τα credentials (username και encrypted password) για το χρηστη που θα επρεπε να εχει ηδη!
    Φαντάζομαι πως ήδη έχεις βρει τη λύση:
    To generate the encrypted password, the easiest way is to use OpenSSL on a Raspberry Pi that is already running – open a terminal window and enter:
    Κώδικας:
    # echo 'mypassword' | openssl passwd -6 -stdin
    Για όσους δεν έχουν κάποιο Raspberry Pi και θέλουν να κάνουν την κλασική headless εγκατάσταση, τα βήματα πλέον είναι
    - Γράφουμε το image στην SD.
    - Στον φάκελο /boot στην SD προσθέτουμε ένα κενό αρχείο με το όνομα ssh
    - Στον φάκελο /boot στην SD προσθέτουμε ένα αρχείο με το όνομα userconf.txt που περιέχει μία γραμμή:
    Κώδικας:
    pi:$6$rvhc8DVN9loyrP1a$hYUWqmMYzgd8WQVOWJXQwr04ZWDTPwpDhOwzG4AAJpoFG1iB/28Em8hbvdHmOpv9haF.avAcsoyNDzemGG6G8.
    Έτσι και ssh υποστηρίζεται και υπάρχει ο γνωστός χρήστης pi με pass raspberry
    (και ακυρώνουμε την ιδέα των developers να κλείσουν το κενό ασφαλείας με τον χρήστη pi/raspberry που κανένας δεν αλλάζει το password )

  5. #4070
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι αυτη ειναι η λυση, αλλα εγω θεωρω πως θα επρεπε να υπαρχει ηδη ενας χρηστης by default επειδη οταν μιλαμε για headless εννοουμε και προσβαση μεσω ssh.
    ديميتريس

  6. #4071
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πεθανε ξαφνικα χτες η sd (integral 16gb u1) με το dietpi που ειχα στο rpi4 (4gb). Και επειδη δεν εφτανε αυτο, διαπιστωσα πως στραβωσε το !@#$micro hdmi φις του καλωδιου και πλεον δεν κανει καλη επαφη.

    Για το πρωτο, μιας και επειγει να ξαναδουλεψει αμεσα, εβαλα σε μια δικη μου sd (kingston 16gb class10) το 64αρι raspbian lite (+xorg +xfce +ff-esr που εβαλα μετα), παρολο που το σιχαινομαι, οπως εχω δικαιολογισει σε παλιοτερα μηνυματα . Πριν απο αυτο, δοκιμασα και στοκ debian 11, ιδιο με αυτο που εχω στο rpi3b μου, αλλα δεν εκκινησε ποτε.
    Ανακαλυψα λοιπον ακομα ηλιθιοτητα του raspbian. Δεν εχει κανενα απο τα backport repos του κανονικου debian, παρολο που βασιζεται σε αυτο για το 95+% των πακετων του. Δεν μπορω πχ να βαλω το cockpit που το εχει σε προσφατη εκδοση στο backports, μονο το αρχαιο 239 που εχει το stable εινια διαθεσιμο. Επισης, εχει την armhf ενεργη σαν foreign architecture, για τον προφανη λογο ( = για να δεχεται πακετα τα οποια εινια φτιαγμενα για την 32αρα εκδοση του, πχ anydesk).

    Το αλλο θεμα ειναι το καλωδιο και η υπερευαισθησια του microhdmi. Πραγματικα εκτιμησα την αξια του κανονικου hdmi που εχουν ολα τα προηγουμενα του (και του mini hdmi που εχει το zero). Αξιζει να ξαναπαρω καλωδιο hdmi > micro hdmi ή θα ηταν καλυτερα να παρω τον αναλογο ανταπτορα, μιας και καλωδια hdmi > hdmi υπαρχουν αμεσα διαθεσιμα οπουδηποτε?
    Μετά που έδωσα δανεικό (και αγύριστο) το HDMI σε micro, κάνω δουλειά με μετατροπέα. Και αυτό θέλει την προσοχή του: συνήθως στηρίζω το καλώδιο στον φερρίτη για να μην σηκώνει λοξά το Pi και να μην ασκεί μεγάλη μηχανική τάση στη θύρα.

  7. #4072
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικα αγοραστηκε νεο καλωδιο, μιας και το χρειαζομουν αμεσα αλλα σε οποια μεγαλη αλυσιδα και αν εψαξα (public, κωτσοβολος, praktiker κλπ) δεν υπηρχε ουτε σαν δειγμα. Αγοραστηκε απο ενα καταστημα επισκευων και προτιμηθηκε επειδη δεν υπηρχε ανταπτορας διαθεσιμος.

    Σε αλλα νεα, ανακαλυψα μια ακομα ηλιθιοτητα του raspbian, που ισως να αφορα μονο την lite εκδοση. Μιας και ειχα πλεον εικονα απο το rpi4, εκατσα να φτιαξω το xfce του και οτιδηποτε αλλο θελει εικονα για να φτιαχτει. Το γενικοτερο σκεπτικο ειναι να ξεκιναει με autologin ενα ευκολο γραφικο περιβαλλον, σε αυτο ενας ff και στον ff να παιζει μια σελιδα.
    Εβαλα λοιπον lightdm, τον ρυθμισα ΑΚΡΙΒΩΣ οπως στο συστημα μου για να κανει autologin, αλλα το raspbian ξεκινουσε ζητωντας login απο το tty! Ξεκινωντας τον με το χερι (systemctl start lightm) δουλευε κανονικα, οποτε σιγουρευτικα οτι εινια enabled (systemctl enable lightdm), αλλα το raspbian παλι τα ιδια εκανε στις εκκινησεις. Δοκιμασα επισης sddm, slim και nodm, και ολοι ειχανε την ιδια συμπεριφορα.
    Τι ητανε τελικα? Το λειτουργικο ηταν configured να ξεκιναει σε multi-user.targer αντι για graphical.target, που ειναι... ολες οι διανομες με systemd που εχω δει μεχρι σημερα. Το εψαχνα για καμια ωρα μεχρι να το βρω σε ενα θεμα του arch forum που ενας χρηστης την ειχε πατησει με τον ιδιο τροπο.

    Τελος, παρολο που το στησιμο ειναι κατα 90+% ιδιο με του dietpi που ειχε μεχρι την Παρασκευη (command line installation + xorg + xfce + firefox, arm64 προφανως, dropbear το dietpi vs openssh server το raspbian), το συστημα ειναι σημαντικα πιο αργο με το raspbian, σε οτιδηποτε (εκκινηση, login, ανοιγμα εφαρμογων, σερφαρισμα κλπ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 29-11-22 στις 10:06.
    ديميتريس

  8. #4073
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Έχει καταφέρει κανείς να στήσει σε Pi εργαλεία που καταγράφουν παραμέτρους του συστήματος με το χρόνο; (δηλ. system load, memory, disk, temperature κλπ).
    Κοιτάω κάτι σε εργαλεία τύπου collectd + rrdtool που βγάζουν γραφήματα όπως στα openwrt routers, π.χ. αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1 T3tZ2KbtV6MyQh-YWCCJgQ.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  44,1 KB 
ID: 243679

    Θέλω βέβαια να είναι πολύ ελαφρύ γιατί το pi μου ήδη δουλεύει στα όριά του

  9. #4074
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το cockpit εχει κατι τετοιο, αλλα δεν θυμαμαι με ποιο "υπο"-πακετο του το κανει.
    Σιγουρα ομως δεν εχει για θερμοκρασια...
    ديميتريس

  10. #4075
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Θεωρητικά αυτό που ψάχνω μπορεί να γίνει εντελώς με το "χέρι", δηλ. απλά να τρέχει ένα cron script και να μαζεύει load, mem%, θερμοκρασία κλπ (με βασικές linux εντολές) και απλά να τις πετάει σε ένα rrd αρχείο (το οποίο πρέπει βέβαια να έχει συγκεκριμένο φορμάτ).
    Αυτή την δουλειά έχω δει ότι το κάνει το collectd, (που σε γλιτώνει από τον πόνο να γράψεις τα script μόνος σου), αλλά ίσως υπάρχει και κάτι άλλο αντίστοιχο..

  11. #4076
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως κατι σαν το grafana τοτε?
    ديميتريس

  12. #4077
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως κατι σαν το grafana τοτε?
    Είναι πολύ βαρύ

  13. #4078
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ βαρύ
    Netdata;

    Στον browser είναι αρκετά βαρύ λόγω όλων των διαγραμμάτων κλπ. που φορτώνει, αλλά αυτά είναι client side, στο μηχάνημα δεν νομίζω πως επιβαρύνει ιδιαίτερα.

    Δεν ξέρω βέβαια πως τα πάει με το persistence. By default δεν αποθηκεύει τα δεδομένα για πάρα πολύ επειδή είναι πολλά. Νομίζω όμως παραμετροποιείται και αν "κόψεις" και διάφορα που δεν χρειάζεσαι για να μην πιάνουν πολύ χώρο, μπορεί να είσαι οκ.

  14. #4079
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά αυτό που ψάχνω μπορεί να γίνει εντελώς με το "χέρι", δηλ. απλά να τρέχει ένα cron script και να μαζεύει load, mem%, θερμοκρασία κλπ (με βασικές linux εντολές) και απλά να τις πετάει σε ένα rrd αρχείο (το οποίο πρέπει βέβαια να έχει συγκεκριμένο φορμάτ).
    Αυτή την δουλειά έχω δει ότι το κάνει το collectd, (που σε γλιτώνει από τον πόνο να γράψεις τα script μόνος σου), αλλά ίσως υπάρχει και κάτι άλλο αντίστοιχο..
    Μπορείς να παίξεις με το rrdtool, που δουλεύει και αυτό με rrd και διαχειρίζεται και βασικά γραφήματα.
    Τυχαίο link, αλλά υπάρχουν πολλά από εντελώς βασικά έως πολύ αναλυτικά, ανάλογα με το τι θέλεις:
    https://www.zfeng.org/post/6/

  15. #4080
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Στο pi χρησιμοποιώ το mrtg για traffic monitor διαφόρων συσκευών στο δίκτυο.

    Με λίγες γραμμές στο mrtg.cfg είναι εύκολο να κάνει monitor και τη θερμοκρασία της CPU του pi.
    Κώδικας:
    # cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp

Σελ. 272 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 252262267270271272273274277282292 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας