Σελ. 233 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 213223228231232233234235238243253 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.481-3.495 από 4532
  1. #3481
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξερω να το αλλαξω, απλα για μενα ειναι κακο που ειναι ετσι απο default.
    ديميتريس

  2. #3482
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες σκέφτομαι να μπω και εγώ πλέον στο παιχνίδι με το raspberry pi. Η καραντίνα έχει καταντήσει υπερβαρετή.
    Αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις που ελπίζω εσείς που ασχολείστε ήδη να με διαφωτίσετε:

    1. Αναρωτιέμαι αν το Rpi 4 με τα 2GB ram μου αρκεί ή θα πρέπει να πάω στα 4GB.
    Το pi θα είναι σε headless mode και θα συνδέομαι με ssh. Θέλω να τρέχω openvpn server, radicale (caldav server), HomeAssistant (και ενδεχομένως InfluxDB), syncthing. Ενδεχομένως και άλλα μικρο-services (αναλόγως τις εμπνεύσεις). Φαντάζομαι την περισσότερη ώρα θα την περνάει στο idle.

    2. Θα είναι αρκετά, από θέμα απαγωγής θερμοκρασίας, η official θήκη και heatsink χωρίς ανεμιστηράκι; Θα ήθελα να είναι αθόρυβο αν γίνεται.

    3. Λέω για αποθηκευτικούς σκοπούς να χρησιμοποιήσω μια 32GB micro sd card (class 10). Ο αποθηκευτικός χώρος θα χρησιμοποιείται για data logging θερμοκρασίας/υγρασίας ανά τακτά διαστήματα (από esp8266), και για file syncthing (+ backing up) και calendar/contact syncing. Είναι αξιόπιστο μέσο η sd card;

    4. Λέω να μην πάρω το starting kit και να αγοράσω μόνος μου τα εντελώς απαραίτητα: τροφοδοτικό, θήκη, heatsink (ή αν μου πείτε ανεμιστηράκι), sd card και ενδεχομένως ethernet cable. Ξεχνώ κάτι;

    5. Φαντάζομαι η πιο συμφέρουσα λύση είναι από τον επίσημο ελληνικό αντιπρόσωπο έτσι;
    Στο δικό μου έχω openvpn, wireguard, homeassistant, adguard, motioneye Καθώς και γραφικό περιβάλλον για μέσω vnc και έχω free τα 1100kb
    Χωρίς ανεμηστηράκι πιάνει τους 60 με ανεμηστηράκι είναι στα 40, το Motioneye τραβάει αρκετή cpu

  3. #3483
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερω να το αλλαξω, απλα για μενα ειναι κακο που ειναι ετσι απο default.
    για σενα, για τη πλειοψηφια αυτων που απευθυνεται οχι, οσοι ειναι τοσο ψαγμενοι τοσο ωστε να τους ενοχλει απλα το αλλαζουν.


  4. #3484
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό μου έχω openvpn, wireguard, homeassistant, adguard, motioneye Καθώς και γραφικό περιβάλλον για μέσω vnc και έχω free τα 1100kb
    Χωρίς ανεμηστηράκι πιάνει τους 60 με ανεμηστηράκι είναι στα 40, το Motioneye τραβάει αρκετή cpu
    Φαντάζομαι έχεις αυτό με τα 2GB ram έτσι;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #3485
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εξαρτησεις για γελια πραγματικα. Βαζοντας το firefox-esr-l10n-el μπαινει και η σαβουρα των λεξικων.
    Κώδικας:
    The following additional packages will be installed:
      dictionaries-common emacsen-common hunspell-el
    Προτεινόμενα πακέτα:
      ispell | aspell | hunspell hunspell libreoffice-writer
    Τα ακόλουθα ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν:
      dictionaries-common emacsen-common firefox-esr-l10n-el hunspell-el
    0 αναβαθμίστηκαν, 4 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 0 δεν αναβαθμίζονται.
    Χρειάζεται να μεταφορτωθούν 2720 kB από αρχεία.
    Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα χρησιμοποιηθούν 12,1 MB χώρου από το δίσκο.
    Θέλετε να συνεχίσετε; [Ν/ο]
    ديميتريس

  6. #3486
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι έχεις αυτό με τα 2GB ram έτσι;
    Ναι, είχα και εγώ αυτη την ανησυχία ότι ίσως δεν φτάνει η μνήμη, αλλά μέχρι τώρα δεν μου παρουσίασε θέμα

  7. #3487
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είχα και εγώ αυτη την ανησυχία ότι ίσως δεν φτάνει η μνήμη, αλλά μέχρι τώρα δεν μου παρουσίασε θέμα
    Μια χαρά! Βουρ στον πατσά!

    Ρε παιδιά όλοι εσείς που λειτουργείτε 24/7 τα rpi σας, τα κάνετε update, αποθηκεύετε κλπ κλπ, έχετε μείνει με την sd κάρτα ή έχετε προσθέσει δίσκο; Αν έχετε κάρτα, πόσο καιρό το τρέχετε έτσι το μηχάνημα;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  8. #3488
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά! Βουρ στον πατσά!

    Ρε παιδιά όλοι εσείς που λειτουργείτε 24/7 τα rpi σας, τα κάνετε update, αποθηκεύετε κλπ κλπ, έχετε μείνει με την sd κάρτα ή έχετε προσθέσει δίσκο; Αν έχετε κάρτα, πόσο καιρό το τρέχετε έτσι το μηχάνημα;
    Προσωπικά έβαλα ssd μέσω usb, δεν κάθισα να δοκιμάσω πόσο θα αντέξει η sd card, o homeassistant πραγματικά της δίνει και καταλαβαίνει.
    Φυσικά μιλάμε για 24/7, αυτός ήταν και ο σκοπός της αγοράς του άλλωστε, κατανάλωση 5 εως 10 W σε σχέση με κάποιο μικρό Pc

  9. #3489
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά! Βουρ στον πατσά!

    Ρε παιδιά όλοι εσείς που λειτουργείτε 24/7 τα rpi σας, τα κάνετε update, αποθηκεύετε κλπ κλπ, έχετε μείνει με την sd κάρτα ή έχετε προσθέσει δίσκο; Αν έχετε κάρτα, πόσο καιρό το τρέχετε έτσι το μηχάνημα;
    Το πρόβλημα είναι πως συνήθως δεν αντέχουν τις συνεχείς εγγραφές. Σε επίπεδο λειτουργικού το πρόβλημα είναι κυρίως τα logs. Βέβαια πολλά λειτουργικά πλέον έχουν μεριμνήσει για αυτό (πχ armbian), και αν δεν έχουν μπορείς μόνος σου να το βάλεις να γράφει σε ramdisk. Αν πρόκειται για κάτι άλλο και για μεγαλύτερα αρχεία, μπορείς να βάλεις ένα partition σε άλλο μέσο και να κάνεις εκεί την δουλειά σου. Μπορεί να είναι και ένα φλασάκι.

  10. #3490
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    μμμ και ήθελα να έχω κάτι μικρό σε μια γωνία... Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω με usb stickακι
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #3491
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    μμμ και ήθελα να έχω κάτι μικρό σε μια γωνία... Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω με usb stickακι
    Και τα φλασάκια έχουν θέμα με το πόσες έγραφες θα δεχτούν, είναι στην ίδια κατηγορία με τις sdcard (flash memory)
    και οι ssd έχουν, απλά είναι συνήθως αρκετά μεγαλύτερο το νούμερο των εγγραφών που μπορούν να δεχτούν + το ότι είναι σίγουρα πιο γρήγοροι απο sdcards/flash drives

  12. #3492
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν επιτρέπεται, για τι χρήση το προορίζεις;

  13. #3493
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιτρέπεται, για τι χρήση το προορίζεις;
    Το λέει λίγο πιο πίσω

    1. Αναρωτιέμαι αν το Rpi 4 με τα 2GB ram μου αρκεί ή θα πρέπει να πάω στα 4GB.
    Το pi θα είναι σε headless mode και θα συνδέομαι με ssh. Θέλω να τρέχω openvpn server, radicale (caldav server), HomeAssistant (και ενδεχομένως InfluxDB), syncthing. Ενδεχομένως και άλλα μικρο-services (αναλόγως τις εμπνεύσεις). Φαντάζομαι την περισσότερη ώρα θα την περνάει στο idle.

  14. #3494
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Α, οκ. Δεν το θυμόμουν.

    Τώρα για τον φίλο μας. Το θέμα με τα logs ας πούμε πως λύνεται. Τώρα τα αρχεία που είναι να συγχρονιστούν εξαρτάται πόσο συχνά αλλάζουν. Σίγουρα με ένα SSD τα πράγματα είναι καλύτερα, αλλά και με ένα προσεγμένο στήσιμο, καλά εξαρτήματα και μια παραδοχή πως κάποια logs του homeassistant μπορεί να χαθούν σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (εκτός αν τα κρατάει κάποιος online πχ) νομίζω γίνεται να κρατήσεις κάτι μικρό σε μια γωνία.

    Φυσικά υπάρχουν και άλλες λύσεις όπου αποδέχεσαι το ρίσκο και είσαι έτοιμος να το επαναφέρεις πολύ γρήγορα.
    https://www.raspberrypi.org/forums/v...?f=63&t=219525

    Το θέμα είναι πόσο χρόνο θες να αφιερώσεις για να το στήσεις. Εδώ που τα λέμε και σε SSD να το βάλεις πάλι δεν σου εξασφαλίζει κανείς πως δεν θα συμβεί τίποτα.

  15. #3495
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως στο pi zero w που τρέχει pihole και vpn έχω περάσει το log2ram για να μην στρεσάρεται η sd με τα log.

Σελ. 233 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 213223228231232233234235238243253 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας