Σελ. 226 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 206216221224225226227228231236246 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.376-3.390 από 4538
  1. #3376
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο δεν μπορει να αντικαταστησει ουτε καν το πρωτο zero που το δινανε στα 5$ οταν το βγαλανε!
    ديميتريس

  2. #3377
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν μπορει να αντικαταστησει ουτε καν το πρωτο zero που το δινανε στα 5$ οταν το βγαλανε!
    μα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του. μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβως ειναι.

    Πανε να χτυπησουνε την αγορα των μικροελεγκτων.
    The gr81 .

  3. #3378
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το ξερω οτι ειναι microcontroller και τι ειναι μικροελεγκτης.
    ديميتريس

  4. #3379
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Το συγκρινες με το zero. που ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Pinout-NANO_latest.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  219,1 KB 
ID: 223639Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Pinouts.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  188,7 KB 
ID: 223640
    The gr81 .

  5. #3380
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να το θεσω αλλιως, επειδη οντως δεν ειναι sbc σαν τα υπολοιπα.
    Χωρις να ξερω τι κοστος εχουν οι διαφοροι μικροελεγκτες, ποιος ο λογος να προτιμησει καποιος το μικροελεγκτη της raspberry απο τον ανταγωνισμο?
    ديميتريس

  6. #3381
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτο τωρα ειναι μεγαλη συζητηση .

    Παντα υπηρχε αυτο το αναπαντητο ερωτημα. ARDUINO ή RASPBERRY. Ειναι ήταν τελειως διαφορετικες πλατφορμες.

    Πλεον με το pico , ειναι ξεκαθαρη μαχη μεταξυ τους. και αν δεις και τις φωτο πιο πανω ... υπερτερει κατα κρατος το pico σε ΙΟ .
    με micro-python "the sky is the limit" .

    Απλα αυτο που με παραξενεψε ηταν η αποτομη στροφη της εταιριας σε αυτο τον "κλαδο" .

    Εγω προσωπικα χρησιμοποιω και τις 2 πλατφορμες. αλλα πλεον εφοσον το Pico αποδειχτει δυνατος παιχτης .... ειμαι διατεθειμενος να αφησω πισω μου τα arduino.

    Αν μπεις και διαβασεις τα tech του pico... θα παθεις πλακα. ειδικα η dual-purpose usb θυρα. και πολλα αλλα καλουδια.
    The gr81 .

  7. #3382
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το θεσω αλλιως, επειδη οντως δεν ειναι sbc σαν τα υπολοιπα.
    Χωρις να ξερω τι κοστος εχουν οι διαφοροι μικροελεγκτες, ποιος ο λογος να προτιμησει καποιος το μικροελεγκτη της raspberry απο τον ανταγωνισμο?
    Καθαρά λόγω σχέσης χαρακτηριστικών/τιμής! Στα 4€ δεν βρίσκεις εύκολα μικροελεγκτές και ειδικά ARM!
    Το αντίστοιχο του Arduino είναι το nano (στα 4-4.5€ ebay) το οποίο όμως υπολείπεται πολύ σε χαρακτηριστικά. Το αντίστοιχο είναι το Nano 33 IOT με BLE και Wi-Fi το οποίο όμως είναι στα 18€.

    Θα δείξει τι απαιτήσεις ενέργειας και πόσο καλός είναι ο RP2040 σε σχέση με τον ανταγωνισμό!

  8. #3383
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα αυτο που με παραξενεψε ηταν η αποτομη στροφη της εταιριας σε αυτο τον "κλαδο" .
    γιατί στροφή; Δεν βλέπω να αλλάζουν κατεύθηνση από τα sbc στους microcontrollers για να μιλάμε για στροφή, απλά έβγαλαν ένα νέο προιόν σε ένα παράλληλο κλάδο. Πιο πολύ για άνοιγμα θα το έλεγα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντα υπηρχε αυτο το αναπαντητο ερωτημα. ARDUINO ή RASPBERRY. Ειναι ήταν τελειως διαφορετικες πλατφορμες.

    Πλεον με το pico , ειναι ξεκαθαρη μαχη μεταξυ τους. και αν δεις και τις φωτο πιο πανω ... υπερτερει κατα κρατος το pico σε ΙΟ .
    με micro-python "the sky is the limit" .



    Εγω προσωπικα χρησιμοποιω και τις 2 πλατφορμες. αλλα πλεον εφοσον το Pico αποδειχτει δυνατος παιχτης .... ειμαι διατεθειμενος να αφησω πισω μου τα arduino.

    Αν μπεις και διαβασεις τα tech του pico... θα παθεις πλακα. ειδικα η dual-purpose usb θυρα. και πολλα αλλα καλουδια.
    Arduino To Release Board Based on Raspberry Pi Silicon

  9. #3384
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί στροφή; Δεν βλέπω να αλλάζουν κατεύθηνση από τα sbc στους microcontrollers για να μιλάμε για στροφή, απλά έβγαλαν ένα νέο προιόν σε ένα παράλληλο κλάδο. Πιο πολύ για άνοιγμα θα το έλεγα.
    ναι. τωρα που το ξαναδιαβαζω , λαθος λεξη χρησιμοποιησα.
    The gr81 .

  10. #3385
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Pi zero το Bandwidth που θα έχει στο vpn με encryption θα είναι πολύ μικρό.
    Το raspi b+ εχει καλύτερο επεξεργαστή, όποτε έχει και καλύτερες επιδόσεις εκεί.

    Το ότι είναι αργό δεν το λέω εγώ

    https://www.reddit.com/r/pivpn/comme...ero_give_same/
    καλησπερα, τα ξερω αυτα, δεν ειναι μονο ομως αυτο το θεμα! το openvpn ειναι απο μονο του καταρχην ποιο αργο απο το wireguard, εχω βαλει και φαινεται.
    Εκτος αυτου ολα τα παλιοτερα που εχουν 100αρα θυρα ή εστω με καποια wifi συνδεση δεν μειωνουν την ταχυτητα σε ολο το δικτυο οταν χρησιμοποιουνται για pihole dns πχ ή noip client οπως το εχω εγω?
    θυμασαι και με την ιναλαν την 100αρα που το ειχα κανει θεμα για την εξτρα speed, στο ρουτερ με την 100αρα θυρα δεν πατουσα τα 100, και μολις αγορασα με την 1000αρα ειχα 130/130 + εχανα κοντα 35/35 mbps!
    Μηπως πρεπει να ξηλωσω το raspi απο το δικτυο μου? με ταχυτητα 240/240 σιγουρα ΔΕΝ κανει με 100αρα πορτα!
    Δεν εχω μονιμα ανοιχτο οpenvpn/wireguard στο raspi οποτε προφανως δεν με κοβει σε κατι γιατι γινεται πολυ περιστασιακη χρηση αφου εχω και τα αλλα, ομως το noip και το pihole dns σιγουρα προκαλει καθυστερησεις, ποσο μεγαλες δεν ξερω!
    Επειδη εχω ομως και adguard home στο nas που ειναι με 1000αρα και το εχω δηλωμενο 1ο συνηθως αυτος δουλευει σπανια παει στο αλλο, το noip ομως το εχω στο raspi, πρεπει να το γυρισω στο nas να δω.

  11. #3386
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έβαλα στο raspberry 4 το wireguard με οδηγό το pivpn για να κάνω τις πρώτες δοκιμές.

    Ερώτηση 1η: Κάθε φορά που προσθέτω χρήστη μου βγάζει το μήνυμα chown: invalid group: ‘admin:admin’. To λάθος ήταν ότι όταν με ρώτησε κάτω από ποιόν χρήστη να το εγκαταστήσει, μου έβγαλε τον pi και τον admin, μόνο που τελικά βρήκα μετά ότι δεν υπήρχε χρήστης admin. Αυτή η ρύθμιση μπορεί να αλλάξει ή δεν έχει και τόση σημασία; Εξάλλου του έφτιαξα τον φάκελο admin μέσα στο home για να μπορεί να δημιουργεί τα conf files των χρηστών.

    Ερώτηση 2η: Όταν θέλουμε να βάλουμε το wireguard σαν client σε linux περιβάλλον, υπάρχει άλλη διαδικασία και αν ναι υπάρχει κάποιο link με οδηγίες;

  12. #3387
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα στο raspberry 4 το wireguard με οδηγό το pivpn για να κάνω τις πρώτες δοκιμές.

    Ερώτηση 1η: Κάθε φορά που προσθέτω χρήστη μου βγάζει το μήνυμα chown: invalid group: ‘admin:admin’. To λάθος ήταν ότι όταν με ρώτησε κάτω από ποιόν χρήστη να το εγκαταστήσει, μου έβγαλε τον pi και τον admin, μόνο που τελικά βρήκα μετά ότι δεν υπήρχε χρήστης admin. Αυτή η ρύθμιση μπορεί να αλλάξει ή δεν έχει και τόση σημασία; Εξάλλου του έφτιαξα τον φάκελο admin μέσα στο home για να μπορεί να δημιουργεί τα conf files των χρηστών.

    Ερώτηση 2η: Όταν θέλουμε να βάλουμε το wireguard σαν client σε linux περιβάλλον, υπάρχει άλλη διαδικασία και αν ναι υπάρχει κάποιο link με οδηγίες;
    καλημερα, για το δευτερο δες εδω https://www.thomas-krenn.com/en/wiki..._configuration
    https://blog.linuxserver.io/2019/11/...ggle-in-gnome/ εχει και gui.

    Εγω δεν εχω δοκιμασει client πουθενα εκτος απο το android κινητο μου, δουλευω με openvpn, με το wireguard εχω θεμα με το voip μου περναει μονοπλευρα ο ηχος, αν δεν βρω λυση δεν μπορω να κανω μεταβαση σε αυτο.

    Για το 1ο ερωτημα δεν υπαρχει ο χρηστης δεν υπαρχει αλλη λυση απο το να το ξαναφτιαξεις απο την αρχη θεωρω και σβησε τον φακελο.

  13. #3388
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, πρεπει να ειναι ολα στο ιδιο πρωτοκολλο κατι προφανως γινεται λαθος. Πχ το expressvpn τι πρωτοκολλο χρησιμοποιει ειναι openvpn ?
    Aλλα τωρα στην δουλεια σου που λες δεν μπορουμε να ξερουμε τι γινεται εκει περα, προφανως κοβονται και πορτες μπορει να εχει αλλες πορτες το express vpn.

    Eχεις μπερδευτει βλεπω. Το noip ειναι για το σπιτι σου μονο κανεις την dynamic ip σου σε ενα ονομα επειδη αλλαζει ωστε να μπορεις να σε βρεις στο ιντερνετ.
    Μετα για να συνδεθεις απεξω αφου εχεις στησει καποιο δικο σου vpn server πχ το openvpn στο pivpn πας στην εφαρμογη του openvpn client στο android/ios και σε σεταρεις με το ονομα noip και οτι αλλο εχεις βαλει απο ρυθμισεις και μπαινεις. Δεν εχει σχεση με nοip client σε φορητη συσκευη και να υπηρχε και δεν φταιει αυτο φυσικα οτι δεν υπαρχει.

    Για να δεις αν ειναι θεμα της δουλειας ή λαθος ρυθμισεις δοκιμασε με δεδομενα κινητης ΟΧΙ μεσα απο δικτυα της δουλειας σου.

    Και εγω που εχω Mikrotik router με καλοστημενο firewall οσο μπορω αν δεν ειχα βαλει κανονες ελευθερας δεν θα μου δουλευε απο εξω κανενα απο τα 4 vpn servers που εχω. Οποτε στην δουλεια σου ειναι προφανες οτι το exress vpn εχει κατι συγκεκριμενο και εχουν θεσει κανονες στο firewall να επιτρεπεται αυτο μονο.

    - - - Updated - - -

    Και το express vpn χρησιμοποιει το Openvpn πρωτοκολλο το θεμα ειναι τι ειναι, UDP? TCP? σε ποια πορτα? δεν ειναι ολοι οι servers το ιδιο!
    Καλημερα Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι στην δουλεια δεν με αφηνει το wifi να συνδεθω στο σπιτι μου στο οικιακο δικτυο που εχω.. το κοβει . θα δοκιμασω με wireguard να δω δευτερα βραδυ εαν μπορω να συνδεθω μιας και το openvpn τρωει πορτα και δεν περναει.
    πως ειναι δυνατον ομως το expressvpn να χρησιμοποιει openvpn οπως λες και δεν τρωει πορτα , ενω το openvpn app με τα στοιχεια της vpn συνδεσης μου του σπιτιου τρωει πορτα οπως και το nordVPN τρωει πορτα.
    Με το 4G δεν εχω προβλημα συνδεεται με ολα . εχει να κανει με τον proxy στη δουλεια κατι γινεται και το watchguard τα κοβει. Το θεμα ειναι να βρω ποιες πορτες χρησιμοποιει το expressVPN ωστε να σεταρω και το δικο μου VPN στο σπιτι, πρεπει να βρω παση θυσια την πορτα διοτι στην δουλεια δεν μπορει πχ να μην μου ανοιγει την σελιδα xbox.com διοτι την βλεπει σαν παιχνιδι και να χρειαζομαι να τρεχω expressvpn για να βλεπω την σελιδα και αλλες πολλες σελιδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 24-01-21 στις 13:48.

  14. #3389
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα στο raspberry 4 το wireguard με οδηγό το pivpn για να κάνω τις πρώτες δοκιμές.

    Ερώτηση 1η: Κάθε φορά που προσθέτω χρήστη μου βγάζει το μήνυμα chown: invalid group: ‘admin:admin’. To λάθος ήταν ότι όταν με ρώτησε κάτω από ποιόν χρήστη να το εγκαταστήσει, μου έβγαλε τον pi και τον admin, μόνο που τελικά βρήκα μετά ότι δεν υπήρχε χρήστης admin. Αυτή η ρύθμιση μπορεί να αλλάξει ή δεν έχει και τόση σημασία; Εξάλλου του έφτιαξα τον φάκελο admin μέσα στο home για να μπορεί να δημιουργεί τα conf files των χρηστών.

    Ερώτηση 2η: Όταν θέλουμε να βάλουμε το wireguard σαν client σε linux περιβάλλον, υπάρχει άλλη διαδικασία και αν ναι υπάρχει κάποιο link με οδηγίες;
    Λογικά θα πρέπει να εχει σημασία ο χρήστης που δηλώνεις, θα έλεγα να ξανακάνεις το Install

  15. #3390
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι στην δουλεια δεν με αφηνει το wifi να συνδεθω στο σπιτι μου στο οικιακο δικτυο που εχω.. το κοβει . θα δοκιμασω με wireguard να δω δευτερα βραδυ εαν μπορω να συνδεθω μιας και το openvpn τρωει πορτα και δεν περναει.
    πως ειναι δυνατον ομως το expressvpn να χρησιμοποιει openvpn οπως λες και δεν τρωει πορτα , ενω το openvpn app με τα στοιχεια της vpn συνδεσης μου του σπιτιου τρωει πορτα οπως και το nordVPN τρωει πορτα.
    Με το 4G δεν εχω προβλημα συνδεεται με ολα . εχει να κανει με τον proxy στη δουλεια κατι γινεται και το watchguard τα κοβει. Το θεμα ειναι να βρω ποιες πορτες χρησιμοποιει το expressVPN ωστε να σεταρω και το δικο μου VPN στο σπιτι, πρεπει να βρω παση θυσια την πορτα διοτι στην δουλεια δεν μπορει πχ να μην μου ανοιγει την σελιδα xbox.com διοτι την βλεπει σαν παιχνιδι και να χρειαζομαι να τρεχω expressvpn για να βλεπω την σελιδα και αλλες πολλες σελιδες.
    καλησπερα, τις πορτες τις κοιταξες? μπορεις να βαλεις αλλη πορτα στο openvpn δεν σημαινει οτι επειδη εχει το ιδιο πρωτοκολλο ειναι και η ιδια πορτα, επισης αν ειναι TCP ή UDP.
    O proxy τι ειδους ειναι? αλλο αυτο και αλλο το firewall. Η το firewall λες proxy ?

Σελ. 226 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 206216221224225226227228231236246 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας