Σελ. 274 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.096-4.110 από 4531
  1. #4096
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν είναι τα 30ρια - 40ρια που ξεκίνησε το πι, αλλά πάντως με τα σημερινή κατάντια των τιμών των πι δε βλέπω το λόγο να πάρει κάποιος πι αφού με τα ίδια λεφτά μπορεί να πάρει ένα πολύ ισχυρότερο SBC

    https://www.cnx-software.com/2022/07...-in-debian-11/
    Ναι, σίγουρα υπάρχουν πολλά SBC ισχυρότερα του RPi. Δυστυχώς όμως κανένα δεν έχει την τεράστια κοινότητα του τελευταίου, τόσο σε επίπεδο software (άπειρα τα projects που υποστηρίζουν RPi), όσο και σε αυτό των hardware addons (expansion boards aka HATs και όχι μόνο).

    Παρεμπιπτόντως, ένα πολύ ωραίο board είναι το ZimaBoard, όπως και το Tinker Board της Asus (αν δεν κάνω λάθος το δεύτερο πρέπει να είναι συμβατό και με τα RPi HATs). Εσύ που είσαι ΗΠΑ το πρώτο το βρίσκεις σε πολύ καλή τιμή Το μόνο που δε μου αρέσει είναι πως έχει Realtek NIC (λογικό βέβαια, με Intel NIC θα ήταν πιο ακριβό).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #4097
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, σίγουρα υπάρχουν πολλά SBC ισχυρότερα του RPi. Δυστυχώς όμως κανένα δεν έχει την τεράστια κοινότητα του τελευταίου, τόσο σε επίπεδο software (άπειρα τα projects που υποστηρίζουν RPi), όσο και σε αυτό των hardware addons (expansion boards aka HATs και όχι μόνο).
    Ναι αυτό ακριβώς έλεγα πριν, ότι αν διατηρηθούν οι τιμές σε τέτοια ύψη για πολύ ακόμα τότε το πι θα χάσει σιγά σιγά την κοινότητα, που είναι το μόνο πλεονέκτημα που έχει αυτή τη στιγμή.

  3. #4098
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Επίσης, αν κάποιος απλώς θέλει να τρέξει πχ Kodi, Volumio, ένα μικρό Linux Desktop, κτλ, βλέπω ότι πλέον τα Intel NUCs με Celeron είναι πολύ φθηνά.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4099
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, αν κάποιος απλώς θέλει να τρέξει πχ Kodi, Volumio, ένα μικρό Linux Desktop, κτλ, βλέπω ότι πλέον τα Intel NUCs με Celeron είναι πολύ φθηνά.
    Καλά δεν το συζητάμε. Και πολύ φθηνότερες επιλογές από NUC.

    Beelink με τον Celeron N5095, 8GB RAM και SSD 128αρη στα 159€. Τι λέμε τώρα.

    https://www.bee-link.com/catalog/product/buy?id=302

    Και έχει και στα 119€ με τον 3350.

  5. #4100
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν το συζητάμε. Και πολύ φθηνότερες επιλογές από NUC.

    Beelink με τον Celeron N5095, 8GB RAM και SSD 128αρη στα 159€. Τι λέμε τώρα.

    https://www.bee-link.com/catalog/product/buy?id=302

    Και έχει και στα 119€ με τον 3350.
    Ωραίο αλλά πραγματικά τα 128GB τι τα έχει δε καταλαβαίνω.
    Ας το έδινε χωρίς δίσκο και 10 ευρώ φθηνότερα, και να βάλεις όποιον δίσκο θες, οι τιμές τους είναι πλέον χώμα

  6. #4101
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.878
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Εχετε δίκιο, και τα υπόλοιπα boards, τυπου bananaPI/orangePI έχουν τσιμπημένες τιμές, αλλά δεν το έχουν ξεφτυλήσει όπως τα raspberry. Εγω τουλάχιστον σε όλες τις εφαρμογές που κάνω είτε επαγγελματικές είτε hobby δεν χρησιμοποιώ on-board Ι/Ο του ίδιου του board, οπότε δεν "δένομαι" με το hardware, και μου αρκεί σχεδόν οποιοδήποτε linux board.
    Ειδικά στις "επαγγελματικές" εφαρμογές χρησιμοποιώ ειδικά industrial embedded συστήματα όπως:
    αυτά ή αυτά, σε τιμές 200-300 ευρώ
    επίσης πολύ ενδιαφέρον έχουν τα board της olimex τα οποία και καλή τιμή (40-60 ευρώ) έχουν και διαθέσιμότητα και εγγύηση για μακρόχρονη διαθεσιμότητα, και γενικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα τους (καλή προστασία, υψηλής ποιότητας εξαρτήματα κλπ). Κυρίως το LIME2 αλλά και τα υπόλοιπα. Σημειώστε ότι όλα τα boards της olimex είναι OSHWA (open source hardware) certified, είναι διαθέσιμα τα πάντα, sources, σχηματικό/πλακέτα σε kicad κλπ, και αυτό αφορά όλα τα προιόντα, όχι μόνο τα linux boards αλλά και τα arduino, esp32, rp2040 κλπ

    https://olimex.wordpress.com/2014/11...nswer-forever/

    ΥΓ: Εχω για συλλεκτικούς λόγους και ένα raspberry από την πρώτη παρτίδα, τότε που τα πληρώναμε και τα περιμέναμε 8 μήνες όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει, αλλά τελικά το έχω και κάθεται γιατί προτίμησα να χρησιμοποιήσω άλλα boards.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 03-12-22 στις 01:18.

  7. #4102
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε δίκιο, και τα υπόλοιπα boards, τυπου bananaPI/orangePI έχουν τσιμπημένες τιμές, αλλά δεν το έχουν ξεφτυλήσει όπως τα raspberry. Εγω τουλάχιστον σε όλες τις εφαρμογές που κάνω είτε επαγγελματικές είτε hobby δεν χρησιμοποιώ on-board Ι/Ο του ίδιου του board, οπότε δεν "δένομαι" με το hardware, και μου αρκεί σχεδόν οποιοδήποτε linux board.
    Ειδικά στις "επαγγελματικές" εφαρμογές χρησιμοποιώ ειδικά industrial embedded συστήματα όπως:
    αυτά ή αυτά, σε τιμές 200-300 ευρώ
    επίσης πολύ ενδιαφέρον έχουν τα board της olimex τα οποία και καλή τιμή (40-60 ευρώ) έχουν και διαθέσιμότητα και εγγύηση για μακρόχρονη διαθεσιμότητα, και γενικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα τους (καλή προστασία, υψηλής ποιότητας εξαρτήματα κλπ). Κυρίως το LIME2 αλλά και τα υπόλοιπα. Σημειώστε ότι όλα τα boards της olimex είναι OSHWA (open source hardware) certified, είναι διαθέσιμα τα πάντα, sources, σχηματικό/πλακέτα σε kicad κλπ, και αυτό αφορά όλα τα προιόντα, όχι μόνο τα linux boards αλλά και τα arduino, esp32, rp2040 κλπ

    https://olimex.wordpress.com/2014/11...nswer-forever/

    ΥΓ: Εχω για συλλεκτικούς λόγους και ένα raspberry από την πρώτη παρτίδα, τότε που τα πληρώναμε και τα περιμέναμε 8 μήνες όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει, αλλά τελικά το έχω και κάθεται γιατί προτίμησα να χρησιμοποιήσω άλλα boards.
    Φοβερά ενδιαφέρουσα εταιρία η olimex. Μακάρι να είχαμε μια αντίστοιχη στην Ελλάδα.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #4103
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.878
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν και εκτός θέματος, για να γίνει κατανοητό τι σημαίνει ποιότητα σχεδίασης, ας πάρουμε ενα κοινό και γνωστό board, το arduino. To arduino της olimex, το κλασικό με τον AVR, έχει κύκλωμα τροφοδοσίας PWM με δυνατότητα τάσης εισόδου 9-30VDC, έχει κύκλωμα τροφοδοσίας από μπαταρία με charger, χρησιμοποιεί FTDI για το usb/serial, εχει ξεχωριστό regulator για το αναλογικό τμήμα του chip, έχει θέση για εξωτερικό voltage reference αν κάποιος το χρειάζεται για να μετράει με ακρίβεια, κονέκτορας UEXT που δέχεται περιφερειακά της OLIMEX, υλικά industrial grade -25..+85 C. Καλή τιμή σε σχέση με τους άθλιους κινέζικους κλώνους. Δειτε επίσης της εκδόσεις για STM32, και τα board με ESP32 με υλοποιήσεις της εταιρίας... καμμιά σχέση. Εχω 2 arduino σε ηλεκτρολογικούς πίνακες σε βιομηχανικό περιβάλλον, που κάνουν κάτι απλό και δουλεύουν τουλάχιστο 10 χρόνια.... έχω ξεχάσει σε ποιο έργο τα έχω βάλει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 04-12-22 στις 12:42.

  9. #4104
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβερά ενδιαφέρουσα εταιρία η olimex. Μακάρι να είχαμε μια αντίστοιχη στην Ελλάδα.
    Έκανα ακριβώς την ίδια σκέψη...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #4105
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανεις με raspbian bullseye (debian 11 based) ή εστω buster (debian 10 based) ? Καποιος μου ειπε για τον omxplayer, αλλα εκτος του οτι εχει να δει ενημερωση 2 χρονια, δεν βλεπω να τον εχει καν στο repo της διανομης. Σε εσας τον εχει?
    ديميتريس

  11. #4106
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    11.5 default repos . Δεν υπάρχει

  12. #4107
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    https://github.com/popcornmix/omxplayer

    Note: omxplayer is being deprecated and resources are directed at improving vlc.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #4108
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελεια... Θυμαμαι πως το libreelec τον ειχε σαν "player" για το kodi.
    ديميتريس

  14. #4109
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και εκτός θέματος, για να γίνει κατανοητό τι σημαίνει ποιότητα σχεδίασης, ας πάρουμε ενα κοινό και γνωστό board, το arduino. To arduino της olimex, το κλασικό με τον AVR, έχει κύκλωμα τροφοδοσίας PWM με δυνατότητα τάσης εισόδου 9-30VDC, έχει κύκλωμα τροφοδοσίας από μπαταρία με charger, χρησιμοποιεί FTDI για το usb/serial, εχει ξεχωριστό regulator για το αναλογικό τμήμα του chip, έχει θέση για εξωτερικό voltage reference αν κάποιος το χρειάζεται για να μετράει με ακρίβεια, κονέκτορας UEXT που δέχεται περιφερειακά της OLIMEX, υλικά industrial grade -25..+85 C. Καλή τιμή σε σχέση με τους άθλιους κινέζικους κλώνους. Δειτε επίσης της εκδόσεις για STM32, και τα board με ESP32 με υλοποιήσεις της εταιρίας... καμμιά σχέση. Εχω 2 arduino σε ηλεκτρολογικούς πίνακες σε βιομηχανικό περιβάλλον, που κάνουν κάτι απλό και δουλεύουν τουλάχιστο 10 χρόνια.... έχω ξεχάσει σε ποιο έργο τα έχω βάλει...
    Δεν είναι κακό να υπάρχουν επιλογές. Σε βιομηχανικό περιβάλλον εννοείται πως κοιτάς αξιοπιστία. Αλλιώς μπορείς να βρεις με υποπενταπλασιο κόστος, καθώς και διάφορους άλλους συνδυασμούς δυνατοτήτων-χαρακτηριστικων στο υπόλοιπο εύρος της διαφοράς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις με raspbian bullseye (debian 11 based) ή εστω buster (debian 10 based) ? Καποιος μου ειπε για τον omxplayer, αλλα εκτος του οτι εχει να δει ενημερωση 2 χρονια, δεν βλεπω να τον εχει καν στο repo της διανομης. Σε εσας τον εχει?
    Και γιατί όχι mpv;
    https://mpv.io/

  15. #4110
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο mpv δεν δινει output στο framebuffer οπως δινει ο omxplayer, που με ενδιαφερει επειδη δεν εχω γραφικο περιβαλλον στο δικο μου rpi3b+.
    Ο mplayer που δινει output σε framebuffer (τεσταρισμενο οταν του ειχα armbian) χανει frames σε οτιδηποτε εινια πανω απο 480p, γιαυτο ελεγα να δω τον omxplayer. Επισης, ο omxplayer μπορει να ελεγθει reomtely, να δωσω πχ omxplayer mitsos.mp4 ετσι σκετο στο putty και να αρχισει να το παιζει σαν να το εδωσα τοπικα.

    Στο ιδιο συστημα, το kodi (απο libreelec stable και nightly) παιζει 1080p χωρις προβλημα.
    ديميتريس

Σελ. 274 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας