Σελ. 277 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 257267272275276277278279282287297 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.141-4.155 από 4538
  1. #4141
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Υπάρχουν δημοσιεύματα για επίλυση του θέματος με την περιορισμένη διαθεσιμότητα το... 2ο μισό του 2023

    https://www.cnx-software.com/2022/12...es-by-h2-2023/

  2. #4142
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.499
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακουστε ενα περιεργο...
    Εχω μια οθονη dell που μπορει να γυρισει καθετα (portrait) και πανω σε αυτη συνδεσα το rpi (debian 11 χωρις γραφικο περιβαλλον, μονο framebuffer). Για να δειχνει και το rpi καθετα, προσθεσα αυτη την παραμετρο εκκινησης
    Κώδικας:
    $ cat /boot/firmware/cmdline.txt
    console=tty0 console=ttyS1,115200 root=LABEL=RASPIROOT rw fsck.repair=yes net.ifnames=0 cma=64M rootwait fbcon=rotate:3
    και ολα δουλευουν μια χαρα, σαν να εχω ενα tty με διαστασεις 1080*1920.

    Παρολα αυτα, το fim και το fbi (image viewers για το framebuffer) ανοιγουν τις εικονες σαν να ειχα την οθονη οριζοντια (landscape), βαζοντας την "status bar" τους, που κανονικα παει κατω, αριστερα και γενικα γραφουν οτι κειμενο εχουν σαν να εινια σε landscape. Πως γινεται αυτο?
    ديميتريس

  3. #4143
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εχει κανεις δοκιμασει το omxplayer, σε εκδοση legacy Buster παντα γιατι στο bulseye δεν παιζει πλεον, με συνδεση και stream Η265 ip καμερων; Παιρναει το stream ή ισχυει το εως Η264 μονο;

  4. #4144
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.907
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει κανεις δοκιμασει το omxplayer, σε εκδοση legacy Buster παντα γιατι στο bulseye δεν παιζει πλεον, με συνδεση και stream Η265 ip καμερων; Παιρναει το stream ή ισχυει το εως Η264 μονο;
    Για Rpi4 μιλάμε;

  5. #4145
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και σε Pi4 αν και κυριως σε Pi3 με ενδιαφερει. Αλλα παραξενευομαι που ρωτας γιατι εχω την εντυπωση πως το λειτουργικο και το software, σε αυτη την περιπτωση ο omxplayer, ειναι που ενδιαφερει.

  6. #4146
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.907
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ρωτάω γιατί ο omxplayer υποστηρίζει, νομίζω, αποκλειστικά hardware accelaration και το pi3 δεν έχει για h265. Για το pi4 γίνεται αλλά νομίζω πως η υποστήριξη δεν βρίσκεται στον mainline και θέλει λίγο ψαχούλεμα.

    Πάντως και στο software decoding η απόδοση δεν πρέπει είναι κακή.

  7. #4147
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Οκ, θα το δω. Οταν θα εχω λιγο χρονο ομως γιατι δυστηχως αλλιως το υπολογιζα.

    Στο θεμα παντως χρησιμοποιω το MotionEye που παιζει μεσω browser και VLC codecs και η υλοποιηση εκτος του οτι αρκετα "βαρυτερη" απο μια σειρα εντολων και εκτελεση στον omxplayer, καταληγει περιπου προβληματικη και σιγουρα πιο ασταθης στο πιο αδυναμο Pi3.

    Δεν κυκλοφορησε κι αυτο το ρημαδι το RPi5 ......!

  8. #4148
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.907
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, θα το δω. Οταν θα εχω λιγο χρονο ομως γιατι δυστηχως αλλιως το υπολογιζα.

    Στο θεμα παντως χρησιμοποιω το MotionEye που παιζει μεσω browser και VLC codecs και η υλοποιηση εκτος του οτι αρκετα "βαρυτερη" απο μια σειρα εντολων και εκτελεση στον omxplayer, καταληγει περιπου προβληματικη και σιγουρα πιο ασταθης στο πιο αδυναμο Pi3.

    Δεν κυκλοφορησε κι αυτο το ρημαδι το RPi5 ......!
    Δες λίγο πως τα πάει και ο vlc με το stream απο cmd, δηλαδή κάτι αντίστοιχο με αυτό που πας να κάνεις με τον omxplayer.

  9. #4149
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπερα, ρασπεροτακιδες....
    Τελικα παραγγειλα πακετακι raspi 4 8gb ram γιατι συφιλιαστηκα και τα πηρα εις το κρανιον με το nas server....και οπως ειδα ειναι ΠΟΛΥ ποιο συμφερον αναλογικα με την τιμη και τι αλλο μπορεις να κανεις με το raspi απο το να επαιρνα εναν qnap nas, επισης δεν παει χαμενος αυτος που ηδη εχω.
    Το προβλημα μου ηταν ο mail server, δουλευω αυτον εδω https://www.xeams.com/ και βασιζεται πανω σε Java, εκτος λοιπον οτι η cpu του πηγαινε τερμα συχνα, η ram στο οριο και σερνοταν αλλα το χειροτερο οτι επεφτε.
    Ανακαλυψα τα logs και δειχνει οτι δεν μενει μνημη και ριχνει την java. Το μηχανημα μου ειναι απο το 2011 με 512kb ram και 1200mhz ARM 32bit cpu της Marvell.

    Επισης μολις παραγγειλα το raspi εξαφανιστηκαν! https://www.nettop.gr/index.php/rasp...t-kit-8gb.html
    ξερω αλλο μαγαζι που εχει ακομα αλλα ποιο ακριβα αν θελει κανεις....

    Δοκιμασα στο raspi 1 model B 256 μετατροπεα απο HDMI TO VGA σε μια οθονη LG 19" TFT που εχει μονο VGA και παιζει τζαμι.
    Μετα δοκιμασα μετατροπεα απο HDMI σε CVS (composite video σε RCA) σε μια οθονουλα 3,5" επισης παιζει τζαμι.

    Ερωτησεις τωρα :
    1. Eχει κανενας mail server ακομα καλυτερα XEAMS επανω σε raspi 4?
    Βλεπω οτι εχει αρχειο για linux αλλα και σε java στο other : https://www.xeams.com/XeamsDownload.htm
    2. Εχει βαλει κανεις composite video πανω? ΟΧΙ με μετατροπεα, απο καποια pins που εχει υποτιθεται. Δεν βρηκα πολλα γιαυτο.

  10. #4150
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.499
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Composite εινια αυτο που απο το καρφι του rpi βγαζει σε 3 rca? Δοκιμασα ενα τετοιο καλωδιο που εχει ο γειτονας για την βιντεοκαμερα του, αλλα δεν εδειξε εικονα.
    ديميتريس

  11. #4151
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Composite εινια αυτο που απο το καρφι του rpi βγαζει σε 3 rca? Δοκιμασα ενα τετοιο καλωδιο που εχει ο γειτονας για την βιντεοκαμερα του, αλλα δεν εδειξε εικονα.
    Δεν καταλαβα, ποιο ειναι το καρφι του raspi? ναι το RCA ειναι το συνθετο βιντεοσημα που λεγεται Composite video, τα αλλα 2 ειναι για ηχο stereo.

    το παλιο raspi το 1 εχει εξοδο επανω του ετοιμη : https://miro.medium.com/max/1024/0*2xJ6GWMF0HmQ9Vqf

    θα προτιμουσα να εβαζα μια εξοδο εχω βυσματα και επιχρυσα κιολας αντι να χρησιμοποιω τον μετατροπεα. Μπορω να κολλησω με το κολλητηρι.

    Νομιζω για να δειξει σε composite πρεπει να το ενεργοποιησεις στο αρχειο ρυθμισεων του. https://www.makeuseof.com/tag/edit-b...-raspberry-pi/

    Does Raspberry Pi 4 have composite out?
    If this headline catches you off guard, yes, newer Raspberry Pis have composite video out for NTSC or PAL just like the earliest model did, but it's hidden in the 3.5mm audio out jack. It's such a secret that the output is actually turned off on the Pi 4 by default.

    Ωπα τι λεει εδω????

    ναι θελει πειραγμα το αρχειο για να δειξει : https://raspberrypi.stackexchange.co...i-isnt-working

    Στο raspi pi zero WH που εχω εχει 2 pins και θελουν κολλημα να βγαλεις RCA, αλλα εδω λενε ειναι στο βυσμα θελει ομως καταλληλο καλωδιο να εχει πανω και το RCA για την εικονα απο 3,5mm jack πρεπει να εχω τετοιο καλωδιο μου ειχε τυχει σε επιγειο δεκτη DVB-T.

    https://www.raspberrypi.com/products...pecifications/

    4-pole stereo audio and composite video port
    H.265 (4kp60 decode), H264 (1080p60 decode, 1080p30 encode)

    Eμ δεν κοιταξα εδω πρωτα!!!

    - - - Updated - - -

    Το βρηκα το καλωδιο! οταν με το καλο ερθει θα το δοκιμασω και ενημερωνω!

  12. #4152
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.499
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    like the earliest model did, but it's hidden in the 3.5mm audio out jack
    Αυτο εννοω καρφι. Την εξοδο που εχει σαν audio.
    ديميتريس

  13. #4153
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Βγαίνει σύντομα και το Rock 5A το οποίο ουσιαστικά θα είναι RPi4 on steroids με τιμή αντίστοιχη του RPi4.
    https://www.hackster.io/news/radxa-s...m-d97b583a8177

    Επίσης το RPi4 ήταν/είναι ιδιαίτερα δημοφιλές για Ethereum staking, όμως λόγω της έλλειψης οι χρήστες έχουν στραφεί ήδη στο Rock το οποίο είναι πολύ πιο ισχυρό και (το βασικότερο για μένα) έχει M.2 slot.

  14. #4154
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, εγω παντως ειμαι raspi fan οτι και να εχουν δεν αλλαζω απο raspi. Δεν θελω να μπλεξω με αλλα πραγματα.
    Το εθεριουμ δεν ξερω τι ειναι....εχει σχεση μηπως με κρυπτονομισματα?

  15. #4155
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.499
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακουστε ενα κουλο. Εβαλα προχτες το le 11b1 στο rpi3b+ μου (σε διαφορετικη sd) για να δω το kodi 20. Ξεκινησε κανονικα, με απογοητευσε γιατι το προβλημα που ειχε ολο το καλοκαιρι με το wifi του με τις nightlies (και τελικα με εκανε να παρατησω) και χτες σταματησε να δειχνει εικονα στην οθονη!
    Εμφανιζεται το πολυχρωμο τετραγωνο του rpi και μετα η οθονη μπαινει σε αναμονη. Παρολα αυτα, το συστημα εκκινει κανονικα, μιας και μπορω να συνδεθω σε αυτο μεσω ssh.

    Το εβγαλα γιατι μου την εδωσε στα νευρα και ξαναβαλα την καρτα με το debian 11 που εχω εδω και κατι μηνες. Και στο debian βγαζει το τετραγωνο, βγαζει και μερικα boot messages μετα και η οθονη ξαναμπαινει στην αναμονη! Το συστημα παλι εκκινει κανονικα, μπορω να μπω μεσω ssh, αλλα παλι δεν εχω εικονα! Τι να κανω?

    Η συνδεσμολογια ειναι rpi > hdmi καλωδιο > ανταπτορας hdmi to dvi > dvi στην οθονη.
    ديميتريس

Σελ. 277 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 257267272275276277278279282287297 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας