Σελ. 120 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 100110115118119120121122125130140 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.786-1.800 από 4538
  1. #1786
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    για το cd-rom ελεγα οτι δεν φτανει το 1Α, για το raspberry μονο τα παλια ειναι οκ με 1Α χωρις πολλα πραγματα usb πανω.

  2. #1787
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ναι αλλά εφόσον έρχεται απο την "μάνα" του με τέτοιο καλώδιο προφανώς τα 1Α είναι αρκετά γιατί τόσο μπορεί να πάρει με αυτήν την συνδεσμολογία (2X500ma).

    Εκτός αν φταίει το ίδιο το καλώδιο και δεν μπορεί να τραβήξει πάνω απο 500ma σε εκείνο το branch που συνδέεται με τον φορτιστή.

    Άλλη αιτία μπορεί να είναι ότι ο φορτιστής είναι κακής ποιότητας και δεν ταιριάζει η παροχή τάσης. Οπότε στην ουσία τραβάει απο το rpi και όταν βάζεις τον σκληρό δεν επαρκεί πλέον καθώς το rpi3 δίνει max 1.2A στο σύνολο των ports. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν μπορεί να το δώσει σε μια μόνο θύρα και το περίεργο είναι γιατί να έχει θέμα αφού ο σκληρός έχει εξωτερική τροφοδοσία και άρα κανονικά θα έπρεπε να τραβούσε ελάχιστα.

    Αν θες τρέξε το παρακάτω σε terminal είτε με τον σκληρό είτε με το dvd drive.

    Κώδικας:
    lsusb -v | grep MaxPower
    Το οποίο δεν δείχνει σε πραγματικό χρόνο πόσο τραβάει αλλά τις προδιαγραφές που έχει θέσει ο κατασκευαστής.

  3. #1788
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το cd-rom ελεγα οτι δεν φτανει το 1Α, για το raspberry μονο τα παλια ειναι οκ με 1Α χωρις πολλα πραγματα usb πανω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά εφόσον έρχεται απο την "μάνα" του με τέτοιο καλώδιο προφανώς τα 1Α είναι αρκετά γιατί τόσο μπορεί να πάρει με αυτήν την συνδεσμολογία (2X500ma).

    Εκτός αν φταίει το ίδιο το καλώδιο και δεν μπορεί να τραβήξει πάνω απο 500ma σε εκείνο το branch που συνδέεται με τον φορτιστή.

    Άλλη αιτία μπορεί να είναι ότι ο φορτιστής είναι κακής ποιότητας και δεν ταιριάζει η παροχή τάσης. Οπότε στην ουσία τραβάει απο το rpi και όταν βάζεις τον σκληρό δεν επαρκεί πλέον καθώς το rpi3 δίνει max 1.2A στο σύνολο των ports. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν μπορεί να το δώσει σε μια μόνο θύρα και το περίεργο είναι γιατί να έχει θέμα αφού ο σκληρός έχει εξωτερική τροφοδοσία και άρα κανονικά θα έπρεπε να τραβούσε ελάχιστα.

    Αν θες τρέξε το παρακάτω σε terminal είτε με τον σκληρό είτε με το dvd drive.

    Κώδικας:
    lsusb -v | grep MaxPower
    Το οποίο δεν δείχνει σε πραγματικό χρόνο πόσο τραβάει αλλά τις προδιαγραφές που έχει θέσει ο κατασκευαστής.
    Όχι δεν έρχεται απο τη μάνα του με αυτό καλώδιο εγώ το έβαλα για να μην ζορίζει το pi3 έχω αυτό samsung SE-208 .
    Για το καλώδιο δεν ξέρω δεν έχω άλλο ,δοκίμασα άλλον στα 2Α δεν άλλαξε τίποτα σε που αν το συνδέσω απευθείας δουλεύει και χωρίς τροφοδοτικό άλλα λίγο αργά.

    Λέω μήπως έχει να κάνει με software έχω το liberrec με kodi μόνο

  4. #1789
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έρχεται απο τη μάνα του με αυτό καλώδιο εγώ το έβαλα για να μην ζορίζει το pi3 έχω αυτό samsung SE-208 .
    Για το καλώδιο δεν ξέρω δεν έχω άλλο ,δοκίμασα άλλον στα 2Α δεν άλλαξε τίποτα σε που αν το συνδέσω απευθείας δουλεύει και χωρίς τροφοδοτικό άλλα λίγο αργά.

    Λέω μήπως έχει να κάνει με software έχω το liberrec με kodi μόνο
    Εχεις πρόχειρη καμία sd να μπουταρεις με κάνα raspbian;

  5. #1790
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις πρόχειρη καμία sd να μπουταρεις με κάνα raspbian;
    Θα το κάνω σήμερα το απόγευμα

  6. #1791
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, εγω εχω και σε αλλη καρτουλα ενα raspbian για αλλες δουλειες αλλα εχω βαλει και Kodi, καθως και σε αλλη μια καρτα και το OSMC.
    δεν εχω δοκιμασει με cdrom-dvdrw κτλ, γιατι ολα τα εχω σε αρχεια, οποτε παιζω απο εξωτερικο σκληρο, και επειδη δεν ξεκιναει με αυτον πανω, βαζω ενα hub usb με δικο του ρευμα 2.1Α και τοτε παιζει.

  7. #1792
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Μόλις τσίμπησα ένα Raspberry Pi Zero W για τη πλάκα, από nettop.
    Για να δούμε τι θα δούμε

  8. #1793
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τσίμπησα ένα Raspberry Pi Zero W για τη πλάκα, από nettop.
    Για να δούμε τι θα δούμε
    Καλορίζικο!
    Όποτε μπορέσεις, ανάφερε και ταχύτητες που πιάνεις στο WiFi. Εγώ με Raspbian Stretch πιάνω max 1.5MB/s σε Class10 SD, και μου φαίνεται υπερβολικά λίγο :/ (είτε SSH, είτε SMB, τα ίδια...)
    topkek

  9. #1794
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν και δεν ειναι μονο για rpi, το ρωταω εδω.

    Εδω και πολυ καιρο, εψαχνα τροπο να βρω πως γινεται αυτο που βλεπω σε πολλα howto στο youtube (πχ αuτο εδω* στο 1:30) δηλαδη το να κανουν πχ ping raspberry.local ή να συνδεονται σε αυτο μεσω του browser, χωρις κανενας να ψαξει ή να βαλει την ip του pi. Η λυση λογικα ειναι αυτη που περιγραφεται εδω**, μονο που εγω το θελω για *elec ενω στα βιντεο ειναι για rasbian.

    Ευτυχως, το openelec εχει ηδη εγκατεστημενο το avahi, οποτε το μονο που χρειαζεται ειναι να ενεργοποιησω το zeroconf απο το openelec settings. Το κανω λοιπον, επανεκκινω, παω να κανω οτι κανει ο τυπος στο βιντεο και με φτυνει :P
    Κώδικας:
    $ ping rpi.local
    ping: rpi.local: Name or service not known
    Γιατι? Στο δικο μου pc δεν εχω avahi, αν παιζει ρολο, το hostname του pi zero μου ειναι οντως "rpi" και ειναι ηδη συνδεδεμενο στο δικτυο μου (ασυρματα).

    * https://www.youtube.com/watch?v=A8dGu71Fj-w
    ** https://www.howtogeek.com/167190/how...-raspberry-pi/

    - - - Updated - - -

    Το βρηκα. Φταιει που στο pc δεν εχω avahi ή κατι αλλο για να εχω και zeroconf "ικανοτητες". Αφορμη σταθηκε το οτι ο τυπος στο βιντεο το τρεχει σε mac os αρα σιγουρα εχει κατι για zeroconf εγκατεστημενο και ενεργο.
    Οτι λεω παρακατω γινανε μεσω ssh απο το νετμπουκ (32αρι openelec 5.0.8) στο pi.

    Με το avahi ανοιχτο στο νετμπουκ, εδωσα ping rpi.lan και εβγαλε τα προβλεπομενα
    Κώδικας:
    # ping -c 4 rpi.local
    PING rpi.local (192.168.1.110): 56 data bytes
    64 bytes from 192.168.1.110: seq=0 ttl=64 time=4.408 ms
    64 bytes from 192.168.1.110: seq=1 ttl=64 time=2.731 ms
    64 bytes from 192.168.1.110: seq=2 ttl=64 time=3.299 ms
    64 bytes from 192.168.1.110: seq=3 ttl=64 time=3.426 ms
    
    --- rpi.local ping statistics ---
    4 packets transmitted, 4 packets received, 0% packet loss
    round-trip min/avg/max = 2.731/3.466/4.408 ms
    Κλεινοντας το avahi απο το νετμπουκ, και ξανατρεχοντας το ιδιο πραγμα, πηρα την ιδια απαντηση με πριν.

    Και ας πουμε οτι το βαζω στο pc με καποιο τροπο...
    Η ευρεση της συσκευης μεσω του zeroconf ως rpi.local περιοριζεται μονο σε συσκευες που εχουν και οι ιδιες "ικανοτητες" zeroconf, αρα για ΟΛΕΣ τις υπολοιπες πρεπει να βρισκω και να βαζω την ip οπως κανω τοσο καιρο. Δηλαδη, αν πχ θελω να το βαλω στο kore στο κινητο, βαζοντας rpi.local στο πεδιο για την address, δεν βρισκει τιποτα, ενω βαζοντας 192.168.1.110 το βρισκει κανονικα. Αρα ειναι δωρον αδωρον :/
    ديميتريس

  10. #1795
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    dnsmasq, συνδυασμος dns dhcp, σε ένα nix μηχανάκι ή αλλιώς μέσω WINS σε windows.

    Ενδεχεται να μπορείς να κάνεις αυτήν την δουλειά και από το ρούτερ σου.

  11. #1796
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο σκοπος δεν ειναι να εχω κατι στο δικτυο μου που να λεει οτι το pi εχει το ονομα rpi.local, αλλα το ονομα rpi.local να ειναι διαθεσιμο ακομα και οταν το συνδεσω σε καποιο αλλο δικτυο για να μην ψαχνω την ip του αριστερα και δεξια.
    ديميتريس

  12. #1797
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σκοπος δεν ειναι να εχω κατι στο δικτυο μου που να λεει οτι το pi εχει το ονομα rpi.local, αλλα το ονομα rpi.local να ειναι διαθεσιμο ακομα και οταν το συνδεσω σε καποιο αλλο δικτυο για να μην ψαχνω την ip του αριστερα και δεξια.
    Αυτά είναι κάφρικες "λύσεις" και το ξέρεις.

  13. #1798
    Εγγραφή
    12-07-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear R7000/DD-WRT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο σκοπος δεν ειναι να εχω κατι στο δικτυο μου που να λεει οτι το pi εχει το ονομα rpi.local, αλλα το ονομα rpi.local να ειναι διαθεσιμο ακομα και οταν το συνδεσω σε καποιο αλλο δικτυο για να μην ψαχνω την ip του αριστερα και δεξια.
    Όσο το έχω ψάξει γίνεται με τους δύο τρόπους που έχουν αναφερθεί. Δηλαδή είτε με avahi, είτε με dnsmasq. Το δεύτερο το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με το local dns option σε ddwrt και μοιράζω τέτοιες ονομασίες στα μηχανήματά μου.

    Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι πολύ δύσκολο έως αδύνατον να "ανακοινώνει" το όνομά του αυτόματα χωρίς τίποτε από τα παραπάνω.

    Για να είμαι ειλικρινής, σταμάτησα να ενδιαφέρομαι για τα παραπάνω γιατί τις ελάχιστες φορές που δεν παίζω με static ip, χρησιμοποιώ το fing σε android και βρίσκω την ip από εκεί.

  14. #1799
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Duckdns client στο rpi. Αν έχεις ipv6 δουλεύει τέλεια. Και ipv4 ενημερώνεις με τη local του.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #1800
    Εγγραφή
    12-07-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear R7000/DD-WRT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Duckdns client στο rpi. Αν έχεις ipv6 δουλεύει τέλεια. Και ipv4 ενημερώνεις με τη local του.
    Με αυτό τον τρόπο όμως δε θα ανακοινώνει το RPI και στον έξω κόσμο;

Σελ. 120 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 100110115118119120121122125130140 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας