Σελ. 132 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.966-1.980 από 4538
  1. #1966
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω στο μυαλο μου ενα project και απο κατι αλλο μου εχουν μεινει μια αντλια νερου ενυδριου υποβρυχια, 2 ηλεκτρομαγνητικες νερου πλαστικες 12V και μια ηλεκτρομαγνητικη νερου 1/4" ορειχαλκινη της CEME.
    τι θες να κάνεις?

  2. #1967
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι θες να κάνεις?
    κατι για αυτοματο ποτισμα, η αντλία είναι 12V ενυδρείου μιλαμε τραβάει κανα 500mah.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πας σε λύση με ρελέ και όχι με Mosfet; Για τέτοιες χρήσεις τα mosfet είναι πιο μικρά-εύχρηστα.

    - - - Updated - - -

    Συν ότι σου δίνουν την δυνατότητα να ελέγξεις και την ταχύτητα της αντλίας.
    Δεν ξερω εχεις κατι κατά νου?

  3. #1968
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα IFR510 520 530, όπως είπε και ο ημίθεος. Για μικρά και με 5V θα σε καλύψουν. Εξαρτάται το ρεύμα που θα τραβήξουν οι συσκευές που θα τροφοδοτήσεις.

  4. #1969
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι για αυτοματο ποτισμα, η αντλία είναι 12V ενυδρείου μιλαμε τραβάει κανα 500mah.

    - - - Updated - - -



    Δεν ξερω εχεις κατι κατά νου?



    Δεν παίρνεις ένα διακόπτη sonoff με ένα 10ρικο....

  5. #1970
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλές τέτοιες λύσεις. Για παράδειγμα μπορείς να πάρεις από Ελλάδα κάποιο από τα παρακάτω:
    Μονό ρελέ με optocoupler
    Διπλό ρελέ με opto
    Διπλό 12v ρελέ με opto και δυνατότητα low trigger
    4πλό ρελέ με opto (το ίδιο που έδωσες, πιο φτηνό από ebay αλλά πιο ακριβό από banggood)

    Mosfet (ουσιαστικά σκέτο το mosfet με λίγο πιο βολική σύνδεση από το να το κολλάς εσύ κάπου **)
    mosfet με opto

    Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμη καταστήματα στο skroutz που μπορεί να τα έχουν και πιο φτηνά από αυτό.

    ** Από τους 100 οδηγούς για arduino, οι 95 συστήνουν το irf520 που δίνει και αυτό το module. Προφανώς θα έχουν κάνει μεγαλύτερη έρευνα από εμένα για να το προτείνουν απλά εμένα δεν μου κάθεται κάτι καλά και δεν το προτείνω. Αν διαβάζεις εδώ τις οδηγίες (εδώ είναι της vishay, κάθε κατασκευαστής δίνει λίγο διαφορετικά στοιχεία), μπορεί μεν στη δεύτερη σελίδα να αναφέρει ότι η τάση κατωφλίου Vgs(th) είναι 2-4V αλλά αυτή είναι η ελάχιστη τάση που χρειάζεται για να ανοίξει. Για να δουλεύει σωστά θέλει περισσότερη τάση. Αν δεις ένα κλικ πιο κάτω αναφέρει ότι η ονομαστική τιμή αντίστασης Rds(on) είναι 0.27Ω με Vgs=10V και όχι 2-4V. Επίσης στη σελίδα του καταστήματος λέει ότι αντέχει 5Α ρεύμα και θέλει ψύκτρα για πάνω από 1Α αλλά στην σελίδα 3 των οδηγιών στα διαγράμματα δείχνει να θέλει Vgs 6+ αν το βλέπω καλά.

    Αν η βαλβίδα νερού που θέλεις να ελέγξεις δεν τραβάει πολύ ρεύμα τότε θα είσαι οκ αλλά γενικά πρόσεξε τι παίρνεις γιατί πολλές φορές τα "specs" λένε μ.κίες.
    Καλησπέρα, ευχαριστω για τις παρατησεις, δεν ξερω για το rasp τουλαχιστον οι οδηγοι που βρισκουν δειχνουν με τα ρελεδακια με optocoupler και γιαυτο ειπα να παω σε τετοιο.
    Επισης εκεινο στο banggood ειναι με 4 και για 12V και επειδη εχω και παραπανω εκπτωση με κουπονια κτλ σιγουρα ειναι ποιο φτηνα απο αλλου.
    Αυτα που λεω δεν τραβανε πολυ ρευμα και Α και για αρχη χρειαζεται μονο αντλια νερου και ηλεκτρομαγνητικη. Σε περιπτωση που το νερο ειναι απο βρυση δεν χρειαζεται ουτε καν η αντλια νερου, θελουμε μονο ηλεκτρομαγνητικες, την δυνατοτερη την CEME που ειναι ορειχαλκινη για να να κλεινουμε το νερο της βρυσης (οχι την ιδια ομως) καθως θα ειναι μια κλασικη βρυση μπαλκονιου, και με τις αλλες ηλεκτρομαγνητικες μπορουμε να ποτιζουμε ας πουμε εκει που θελουμε κλεισε μια ανοιξε αλλη πχ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πας σε λύση με ρελέ και όχι με Mosfet; Για τέτοιες χρήσεις τα mosfet είναι πιο μικρά-εύχρηστα.

    - - - Updated - - -

    Συν ότι σου δίνουν την δυνατότητα να ελέγξεις και την ταχύτητα της αντλίας.
    εχουν PWM? εχω φτιαξει κατι σε ενα κουτι απο UPS και εχω πανω και PWM 12V με διπλα ποτενσιομετρα αλλαγης συχνοτητας και ρυθμιση Αμπερ, εχω βαλει αμπερομετρο, βολτομετρο, μπορει να παιξει με μπαταρια απο UPS 12V και εχω και μετατροπεα απο 12 σε 5V 3A και εξοδο και σε USB και 12V σε πριζα αυτοκινητου.
    Σκεφτομαι μηπως δουλεψω με αυτο, ειναι λιγο μεγαλο βεβαια γιατι μου ειχε χαλασει ενα UPS και πηρα το κουτι του αλλα εχει πραμα μεσα.
    Η φαση θα ηταν να ανοιγω και αυτο απο το raspberry απομακρυσμενα και να κανονιζει τα ρευματα, το εχω ονομασει φορητο σταθμο φορτισης.
    Mπορει επισης να φορτιζει την μπαταρια απο 220V (με επιπλεον μετασχηματιστη) ή απο αμαξι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα IFR510 520 530, όπως είπε και ο ημίθεος. Για μικρά και με 5V θα σε καλύψουν. Εξαρτάται το ρεύμα που θα τραβήξουν οι συσκευές που θα τροφοδοτήσεις.
    Θα προτιμουσα την πλακετουλα με τα 4 ρελεδακια πανω, δεν ξερω γιατι αλλα και επειδη οι οδηγοι που εχω βρει ειναι με τετοιες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίρνεις ένα διακόπτη sonoff με ένα 10ρικο....
    τι ειναι αυτο? διακοπτη για απομακρυσμενα εννοεις?
    καταρχην εχει την φαση το να ασχοληθεις να φτιαξεις κατι και εμενα μου αρεσουν οι αυτοματισμοι κτλ που γινονται με raspi και python.
    αυτο που λες δεν εχει πλακα-φαση.
    Εκτος αυτου δεν ειναι μονο η αντλια ειναι και οι ηλεκτρομαγνητικες.
    Και αυτο που λεω ειναι η αρχη μετα μπορω να ελεγξω ποιο δυσκολα πραγματα πχ αντλια γεωτρησης, αυτοματο ποτισμα αρδευσης που παμε σε ποιο μεγαλα πραγματα κτλ.

    Ξερεις που ηταν αυτη η αντλια και η ηλεκτρομαγνητικη η καλη? τα ειχα στο αμαξι και ψεκαζαν νερο πανω στο intercooler απο αλλο δοχειο ξεχωριστο.
    Ηθελα να βαλω το raspi το ειχα συνδεσει πανω να βλεπω στην οθονη (τοτε windows CE 6.0) και να βαλω αισθητηρες υγρασιας-θερμοκρασιας (τα ειχα κανει), ηθελα να βλέπει και θερμοκρασια αερα δεν το ειχα κανει ακομα και να ψεκαζει αναλογα. Αλλα το ειχα αρχικα χειροκινητο αλλα μετα αλλαξα ιντερκουλερ και πηγη με android και εγκαταληφθηκε η ιδεα και ετσι εμειναν ολα αυτα.

  6. #1971
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι για αυτοματο ποτισμα, η αντλία είναι 12V ενυδρείου μιλαμε τραβάει κανα 500mah.
    Βάλε είτε μπρίζα για την αντλία με χρονοδιακόπτη είτε αντάπτορα για λάστιχο στη βρύση με χρονοδιακόπτη και ξεμπερδεύεις με €10-20. Γιατί να μπλέξεις με αισθητήρες και controllers?
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  7. #1972
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε είτε μπρίζα για την αντλία με χρονοδιακόπτη είτε αντάπτορα για λάστιχο στη βρύση με χρονοδιακόπτη και ξεμπερδεύεις με €10-20. Γιατί να μπλέξεις με αισθητήρες και controllers?
    Διαβασε τι εχω γραψει απο πανω, εγραψα και τους λογους.
    Το ξερω εχει και μηχανακια για αυτοματο ποτισμα και καθαρισες.
    Αλλα ξεχνας κατι ΔΕΝ εχεις ελεγχο μεσω ιντερνετ!!!
    Εκτος αυτου ειναι αλλη φαση να φτιαξεις κατι με αυτοματισμους, προγραμματισμο κτλ. + οτι μπορεις να κανεις πολλες παραπανω παραμετρους.
    Μετα εκτος αυτου εχω αρκετα πραγματα απο αυτα και φυσικα το raspi, οποτε αυτα που μου λειπουν ειναι μικροτερο το κοστος απο το να παρω κατι ετοιμο!
    Αν καποιος φυσικα πρεπει να τα αγορασει ΟΛΑ ε οκ τοτε δεν θα συμφερει!
    και αυτο που λεω με το ποτισμα ειναι για οταν θα λειπω οχι για παντα πχ διακοπες το καλοκαιρι, οποτε δεν παει χαμενο το raspi και ηδη εχω παρει και το zero WH για αλλη δουλεια.

    https://www.youtube.com/watch?v=mQNJpWkdmbc

    XAAXAXAXXA καλο! μονο μην ποτισει το rasbi καταλαθος!
    και αλλο ενα https://www.youtube.com/watch?v=JPXNoKZnjYQ

    και αυτο πολυ καλο βιντεο σχετικα με ρελε στο raspi https://www.youtube.com/watch?v=b6ZagKRnRdM

    οπως βλεπω ολοι παρομοιες πλακετες, σε αυτο το βιντεο 2 ιδιες ηλεκτρομαγνητικες ειναι αυτες που εχω https://www.youtube.com/watch?v=AsGe-sQkMI0

  8. #1973
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψάξε στο youtube και για Aquaponics (όχι hydroponics).
    Πριν κάποια χρόνια που ψαχνόμουν, θυμάμαι ότι οι περισσότεροι που είχαν στήσει αυτοματοποιημένα συστήματα προτιμούσαν arduino γιατί τα raspberries προσθέτουν πολυπλοκότητα για κάτι που είναι πολύ απλό.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  9. #1974
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ..σίγουρα μια κατασκευή έχει ένα ενδιαφέρον... απλα τα βάζεις κάτω και τα ζυγίσεις... τι θέλεις...τι μπορείς κτλ.

    για το ρας υπάρχουν πλακέτες των 8 ρελε αν θυμάμαι καλά έτοιμες... θα μπορούσες να βάλεις μια τέτοια και μετά ξεκινήσεις με τον προγραμματισμό... για το πώς θα λειτουργούν.

  10. #1975
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οι πλακετες δεν ειναι μονο για το raspi ειναι και για αλλα πραγματα αλλα και για arduino, και δεν θελω με 8 ειναι too much, με 4 θελω. Δεν ειδες ποιο πριν τα ποστς που τις δειχνω?
    και φυσικα ρελεδες ειναι πολλες δουλειες κανουν, το καλοκαιρι οταν θα λειπω μπορει να κανει ποτισμα, αλλες φορες μπορει να κανω αλλες δουλειες θα δουμε.
    Προγραμματισμος και πειραματισμος για να μαθουμε

  11. #1976
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουν PWM? εχω φτιαξει κατι σε ενα κουτι απο UPS και εχω πανω και PWM 12V με διπλα ποτενσιομετρα αλλαγης συχνοτητας και ρυθμιση Αμπερ, εχω βαλει αμπερομετρο, βολτομετρο, μπορει να παιξει με μπαταρια απο UPS 12V και εχω και μετατροπεα απο 12 σε 5V 3A και εξοδο και σε USB και 12V σε πριζα αυτοκινητου.
    Σκεφτομαι μηπως δουλεψω με αυτο, ειναι λιγο μεγαλο βεβαια γιατι μου ειχε χαλασει ενα UPS και πηρα το κουτι του αλλα εχει πραμα μεσα.
    Η φαση θα ηταν να ανοιγω και αυτο απο το raspberry απομακρυσμενα και να κανονιζει τα ρευματα, το εχω ονομασει φορητο σταθμο φορτισης.
    Mπορει επισης να φορτιζει την μπαταρια απο 220V (με επιπλεον μετασχηματιστη) ή απο αμαξι.
    Αν αναφέρεσαι στα raspberry τότε ναι, έχουν PWM.
    https://circuitdigest.com/microcontr...i-pwm-tutorial

    Αυτό με το κουτί από UPS δεν κατάλαβα τι κάνεις με το PWM.

  12. #1977
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ειχα φτιαξει και την εχω ακομα μια συσκευη που παραγει υδρογονο και ελεγχα την παραγωγη ετσι, μπορεις να ρυθμισεις με ακριβεια την καταναλωση σε Αμπερ.
    Σε περιπτωση που εχεις συνδεσει επανω ενα μοτερακι 12V και οχι μονο μπορω να αυξομειωνω στροφες πχ σε μια αντλια, ανεμιστηρα, ακομα και φως βαζω πανω αυτοκινητου απο το πριζακι που του εχω βαλει και μειωνω τον φωτισμο οσο θελω.
    Τετοια δουλεια κανει, το κουτι απο UPS ειναι το κουτι μονο τα εχω πεταξει ολα απο μεσα, επαθε ζημια η πλακετα και εφαγε πεταμα. Απλα ηθελα το κουτι για να φτιαξω τα δικα μου.
    Πολλες φορες εχω δουλεψει ρευμα στο raspi απο αυτο γιατι δινω 5V 3A ξεχωριστα απο το pwm, ωστε να μην παιξει περιπτωση να χαμηλωσω το ρευμα.
    Το pwm δινει 12V σε εξοδο πριζας αυτοκινητου μονο και σε απευθειας καλωδια με ακροδεκτες για το hydrobox (σταθμος παραγωγης υδρογονου).

    btw βρηκα αισθητηρα υδρογονου σε ενα μαγαζι καλη φαση για το raspi! εδω σχετικο βιντεο (ξενο) https://www.youtube.com/watch?v=1L0LcVoR_TI

    - - - Updated - - -

    Η πλακετα με τα ρελεδακια (4 καναλια) εδω εχει μονο 3.24 ευρω! https://www.banggood.com/Geekcreit-1...r_warehouse=CN
    δε νομιζω να υπαρχει ποιο χαμηλη τιμη αλλου. Και θα εχω οπως ειπα επιπλεον εκπτωση λογω ποντων-κουπονιων.
    Νομιζω τελικα οπως ειδα σε τοσα βιντεος ειναι οτι πρεπει.
    Καπου ειδα οτι με αυτην ανοιγοκλεινανε και φωτα σε σπιτι καποιοι.

  13. #1978
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου ειδα οτι με αυτην ανοιγοκλεινανε και φωτα σε σπιτι καποιοι.
    Επειδή είναι ρελέ, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ανοιγοκλείσεις συσκευές με 220V, αρκεί, πάλι, να προσέξεις το ρεύμα που τραβάνε. Θεωρητικά αντέχον μέχρι 10A, αλλά μετά τα 5-6 αρχίζουν και ζεσταίνονται, οπότε αν θέλεις τέτοια ρεύματα (πχ θερμοσίφωνας), καλό θα ήταν να πας σε ρελέ που αντέχουν 20A.

  14. #1979
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είναι ρελέ, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ανοιγοκλείσεις συσκευές με 220V, αρκεί, πάλι, να προσέξεις το ρεύμα που τραβάνε. Θεωρητικά αντέχον μέχρι 10A, αλλά μετά τα 5-6 αρχίζουν και ζεσταίνονται, οπότε αν θέλεις τέτοια ρεύματα (πχ θερμοσίφωνας), καλό θα ήταν να πας σε ρελέ που αντέχουν 20A.
    καλημέρα, ναι το ξερω αυτό εννοείτε, εχει με ρελεδες ποιο αντοχης.
    Οσο για τα φωτα μπορει να είναι αλλου τυπου με μικρότερα ρευματα.
    Οι εφαρμογες είναι απειρες, ορεξη να εχουμε να τα φτιαχνουμε!

  15. #1980
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, ναι το ξερω αυτό εννοείτε, εχει με ρελεδες ποιο αντοχης.
    Οσο για τα φωτα μπορει να είναι αλλου τυπου με μικρότερα ρευματα.
    Οι εφαρμογες είναι απειρες, ορεξη να εχουμε να τα φτιαχνουμε!
    Για φώτα εννοείται ότι φτάνουν και περισσεύουν τα 10Α, εκτός και αν βάλεις όλο το σπίτι! Και 5 λάμπες 100W να έχεις είναι 2Α, μια χαρά κάνει αυτό το ρελέ.

Σελ. 132 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας