Σελ. 192 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 172182187190191192193194197202212 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.866-2.880 από 4538
  1. #2866
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimr Εμφάνιση μηνυμάτων
    για dynamic dns με το wireguard τι προτεινετε? χρησιμοποιω προς παρον ενα παλιο λογαριασμο no-ip αλλα στο δωρεαν λογαριασμο πρεπει να λογκαρεις καθε μηνα για ανανεωση.. υπαρχει κανα αλλο αξιοπιστον δωρεαν? αυτο βρηκα https://freedns.afraid.org/ που ειναι δωρεαν απο οτι φαινεται..γνωμη κανεις?

    επισης κατι σχετικα καινουριο ειναι αυτο https://nextdns.io/ ..pihole as a service ενα πραγμα
    duckdns.org
    Άψογο!!

    Εξαρτάται βέβαια τον ρούτερ που έχεις.
    Εδώ έχει install για διάφορα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #2867
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    8GB Raspberry Pi 4 on sale now at $75
    https://www.raspberrypi.org/blog/8gb...ale-now-at-75/

    - - - Updated - - -

    Στο τελος του ποστ λεει πως βγαλανε και 64αρι (arm64) raspbian. Επιτελους!
    https://www.raspberrypi.org/forums/v...f=117&t=275370


    Ειναι διαθεσιμο και στην Ελλαδα . στα 84,50 €
    The gr81 .

  3. #2868
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Κάτοχος κι εγώ ενός raspberry 4 με 2GB ram.

    Του έχω βάλει pihole, web server (http php mysql), ftp server, rutorrent, webmin.

    σκέφτομαι να βάλω PiVPN + OpenVPN.

    Πάντως το άτιμο θέλει ενεργή ψύξη... με το official case επαιζα Idle πανω απο 60 βαθμούς.
    Τώρα το έχω κάμπριο με ψυκτράκια και να φυσάει πάνω ενας 120αρις ανεμιστήρας που είχα πρόχειρο.

    33-34 βαθμοί σε idle.

  4. #2869
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteriz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτοχος κι εγώ ενός raspberry 4 με 2GB ram.

    Του έχω βάλει pihole, web server (http php mysql), ftp server, rutorrent, webmin.

    σκέφτομαι να βάλω PiVPN + OpenVPN.

    Πάντως το άτιμο θέλει ενεργή ψύξη... με το official case επαιζα Idle πανω απο 60 βαθμούς.
    Τώρα το έχω κάμπριο με ψυκτράκια και να φυσάει πάνω ενας 120αρις ανεμιστήρας που είχα πρόχειρο.

    33-34 βαθμοί σε idle.
    Μια χαρά, εμένα μου ξέμεινε μια βάση για laptop με ανεμιστήρα και βρήκα την υγεία μου.
    Εκεί πάνω έχω modem-voip-raspberry και ψύχονται μια χαρά!!
    Το αναφέρω για ιδέες.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  5. #2870
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ομως. δεν το περιμενα αλλα το εχει το ρουτερ της cosmote (speedport plus) σαν επιλογη για dynamicDNS
    Για το noip λες? ναι υπαρχει σε παρα πολλα, παλια ρουτερ παροχων που εχω και το εχουν και ο nas server μου, αλλα επειδη εκε μερικες φορες τρεχω vpn client (openvpn), προτιμω να το εχω στο raspi που δεν κανει εμπλοκη με vpn servers.

    - - - Updated - - -

    εγω εφτιαξα σε εναν ανεμιστηρα απο intel cpu παλια απο καποιον pentium δλδ, το εκανα σε usb και βαζω πανω το raspi και παει η θερμοκρασια καμια 20αρια βαθμους κατω...
    Τωρα εχει 50.8 αυτη την στιγμη χωρις μεσα σε διαφανη πλαστικη θηκη, λεω για το raspi 1 model B 256.

    btw τι ακουσα βγηκε λεει ρασμπις 4 με 8GB RAM????? αλήθεια???? μου πεταχτηκε διαφημιση στο fb βασικα απο γνωστο καταστημα αλλα δεν το δειχνει.

  6. #2871
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    btw τι ακουσα βγηκε λεει ρασμπις 4 με 8GB RAM????? αλήθεια???? μου πεταχτηκε διαφημιση στο fb βασικα απο γνωστο καταστημα αλλα δεν το δειχνει.
    3 ποστ πιο πισω εχει το λινκ για καταστημα με αμμεση διαθεσιμοτητα.
    The gr81 .

  7. #2872
    Εγγραφή
    19-05-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για το noip λες? ναι υπαρχει σε παρα πολλα, παλια ρουτερ παροχων που εχω και το εχουν και ο nas server μου, αλλα επειδη εκε μερικες φορες τρεχω vpn client (openvpn), προτιμω να το εχω στο raspi που δεν κανει εμπλοκη με vpn servers.
    ναι το no-ip το θυμαμαι πριν απο χρονια σε ρουτερ της forthnet..
    για το https://freedns.afraid.org/ λεω οτι το εχει ρουτερ της cosmote.. δεν το περιμενα..

  8. #2873
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το no-ip το θυμαμαι πριν απο χρονια σε ρουτερ της forthnet..
    για το https://freedns.afraid.org/ λεω οτι το εχει ρουτερ της cosmote.. δεν το περιμενα..
    Καλημέρα, α σορρυ δεν καταλαβα, ναι εχω δει και εγω διαφορα αλλα, σε μηχανήματα όπως στο DVR CCTV αλλα δεν τα εχω ψαξει.
    Θελω κατι να μπορει να παιξει και αλλου για ωρα ανάγκης οποτε προτιμω το noip που το εχω πολλα χρονια.
    Η ανανεωση δεν με ενοχλεί καθολου γινεται σε 1sec, μπαμ μπαμ , χωρις login και ερχεται ειδοποιηση στο email όταν είναι.

    Και στο raspi πολύ ευκολος ο client επίσημος μαλιστα από το noip, χωρις την χρηση script.
    https://www.noip.com/support/knowled...-raspberry-pi/

  9. #2874
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο που περιγραφεται εδω ειναι το ιδιο με αυτο που κανω εγω στα windows για να παιρνει δικτυο το zero μεσω της usb?
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Android_tethering
    https://wiki.gentoo.org/wiki/Android_USB_Tethering
    ديميتريس

  10. #2875
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, είναι το ανάποδο.
    Με το USB Tethering, η συσκευή μας (π.χ. το κινητό) έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και μέσω USB την μοιράζει στον υπολογιστή μας.

  11. #2876
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φτου :P
    Ευχαριστω παντως. Αν βρειτε κανεναν howto για αυτο που λεω αλλα για λινουξ, γραψτε το εδω.
    ديميتريس

  12. #2877
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτου :P
    Ευχαριστω παντως. Αν βρειτε κανεναν howto για αυτο που λεω αλλα για λινουξ, γραψτε το εδω.
    μπορείς να συνδέσεις το Pi0 με ethernet καλώδιο στην USB.
    https://www.skroutz.gr/c/699/metatro...&order_dir=asc

    ή μέσω wifi με usb 2 wifi
    https://www.skroutz.gr/c/2002/networ...pan&o=usb+wifi
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  13. #2878
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα ξερω αυτα και εχω ηδη ενα wifi usb dongle (wn722n v1) εδω και χρονια, απλα το δανεισα σε καποιον που το λαπτοπ του δεν εχει wifi* για να κανει τα μαθηματα της σχολης του κατα τη διαρκεια της καραντινας και δεν το εχω παρει πισω ακομα.
    Tethering θελω να κανω στο λινουξ, οπως κανω στα windows τοσο καιρο!

    * Κανονικα εχει wifi, απλα η intel δεν δεησε να βγαλει driver για αυτο για τα 10 (intel centrino wireless n 1030), οποτε δεν δουλευει και εχει μεινει τα τελευταια χρονια με το ενσυρματο μονο.
    ديميتريس

  14. #2879
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στο ψήσιμο να αγοράσω ένα Pi για πειραματισμό. Μπορείτε να προτείνετε κάποιο κατάστημα για να το αγοράσω; Θα προτιμούσα ένα πλήρες σετ που να τα έχει όλα μέσα (φορτιστής, κάρτα μνήμης, θήκη, hdmi, και προφανώς το ίδιο το Pi), ή αν δεν υπάρχει σε σετ τότε το παίρνω και σε κομμάτια αρκεί να είναι από το ίδιο μαγαζί για να κάνω 1 παραγγελία. Από μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό εδώ στο e-shop αλλά δεν έχει hdmi (θέλει micro-hdmi σε hdmi αν έχω καταλάβει σωστά) και μετά το έχω βρει και εδώ που έχει και το καλώδιο hdmi. Το προτείνετε ή να κοιτάξω και πουθενά αλλού μήπως το βρω φθηνότερα; Να σημειώσω μόνο ότι το e-shop με βολεύει καθώς έχει κατάστημα σχετικά κοντά στον τόπο κατοικίας μου, ή αλλιώς αν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να προσφέρει δωρεάν μεταφορικά καθότι μένω επαρχία σε χωριό. Εκτός αν βρεθεί κάπου αρκετά φθηνότερα ώστε μαζί με τα μεταφορικά να αξίζει η διαφορά τιμής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτά είμαι καλυμμένος;

    Συνημμένο Αρχείο 215462
    Είχα βάλει στόχο τα 100 ευρώ αλλά είχα λιγότερα και περίμενα να πάρω κάποια χρήματα ώστε να φτάσω τα 100 και να το παραγγείλω, δηλαδή δεν το έχω παραγγείλει ακόμη, και τελικά διαπίστωσα ότι βγήκε και έκδοση με 8GB Ram και μπήκα σε σκέψεις. Αυτή τη στιγμή μπορώ να διαθέσω μόνο 100 ευρώ αλλά δεν επείγομαι, μπορώ να περιμένω μέχρι να πέσει η τιμή του μοντέλου με τα 8GB ή μέχρι να μαζέψω και τα υπόλοιπα χρήματα.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, στο skroutz και στο eshop δεν βλέπω το νέο μοντέλο με τα 8GB ram οπότε υποθέτω ότι το έχει φέρει μόνο το nettop που έχει αναφερθεί εδώ στο νήμα ότι είναι ο επίσημος εισαγωγέας, και βλέπω ότι έχει ένα πακέτο με όλα τα συμπράκαλα στα 158 ευρώ. Παίζει μόνο αυτό ή μπορούμε να πετύχουμε και τίποτα άλλο με λιγότερα χρήματα; Πχ το πακέτο βλέπω ότι έχει 2 καλώδια hdmi που δεν με ενδιαφέρουν, εγώ θέλω 1 αντάπτορα micro-hdmi καθότι έχω ήδη καλώδιο hdmi, έχει 16GB κάρτα μνήμης ενώ θα ήθελα μεγαλύτερη, 32GB ή ακόμη καλύτερα 64, και έχει και πληκτρολόγιο/ποντίκι που έχω ήδη καβάτζα και δεν τα χρειάζομαι καθόλου. Καμιά πρόταση; Θέλω να δω στα πόσα χρήματα θα βγει αλλά όπως ανέφερα δεν βιάζομαι να το αγοράσω, θα περιμένω να πέσει η τιμή ή να μαζέψω τα χρήματα, όποιο έρθει πρώτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 06-06-20 στις 17:49.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  15. #2880
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.909
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Γνώμη μου είναι σε καμιά περίπτωση μην δώσεις τόσα λεφτά για rpi. Για πειραματισμό που αναφέρθηκες στην αρχή είναι καλό γιατί υπάρχουν πολλοί οδηγοί και υποστήριξη σε λογισμικό. Αλλά για server, file server, media player κλπ υπάρχουν καλύτερες λύσεις.

    Πάρε το απλό με τα 2GB για αρχή και μετά βλέποντας και κάνοντας. Είναι υπεραρκετό για torrent seeding και αν δεις πως κάπου πάσχει από απόδοση σίγουρα δεν θα έχει να κάνει με την μνήμη. Το θεωρώ τεράστια υπερβολή τόσα χρήματα, που είναι κοντά σε embedded x86.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος famous-walker : 06-06-20 στις 18:53.

Σελ. 192 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 172182187190191192193194197202212 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας