Σελ. 269 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 249259264267268269270271274279289 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.021-4.035 από 4538
  1. #4021
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει κανεις που να χρησιμοποιει το rpi του (αποκλειστικα) ασυρματα? Αν ναι, ποσο ικανοποιημενοι ειστε απο το ασυρματο του?

    Οταν πρωτοπηρα το δικο μου (rpi3b+) στα χερια μου το 2019, το πρωτο πραγμα που με εκνευρισε αφανταστα ηταν η χαλια ληψη του στο μερος που ειχα την τηλεοραση. Ολο το καλοκαιρι που του ειχα libreelec 11 nightly, παραπανω απο τις μισες φορες που το ανοιγα, δεν συνδεοτανε αυτοματα στο ασυρματο, παρολο που ηταν στα 2 μετρα απο το ρουτερ.
    Καποιος ειχε πει στο φορουμ του le πως το ασυρματο στα rpi ειναι γενικα αδυναμο, αλλα θεωρω πως κατι αλλο παιζει. Δεν ειχα ποτε θεμα πχ οσους μηνες του ειχα lakka και τωρα που του εχω armbian (5η μερα σημερα), χτες απλα αργησε να συνδεθει ασυρματα και σημερα απλα δεν εβρισκε το .local ονομα του, ενω ειχε δικτυο κανονικα.
    Δουλευω μισ υλοποιηση σε RP3b με ssd ως δισκο για το λειτουργικο Buster desktop και καποιες αναγκες αποθηκευσης το οποιο κανει 2 δουλειες ( για την ωρα εστω ). H πρωτη ειναι να τρεχει το Pihole για ολοκληρο το οικιακο δικτυο που περιλαμβανει 2 pc + 2 RPi4 σε ρολο desktop + 2 tvs για Netflix ενω η δευτερη ειναι live παρακολoυθηση ip καμερων μεσω MotionEye σε Crhrome. Λειτουργει 24/7 και συνδεεται ασυρματα σε ενα TPlink repeater το οποιο με τη σειρα του "βλεπει" στο ρουτερ.

    Ως λειτουργια δεν εχει κανει ουτε τον παραμικρο "λοξυγκα" οπως και το ιδιο και η ασυρματη συνδεση του. Ειδικοτερα οσες φορες ειχα θεματα με το ασυρματο, αυτα οφειλονταν στο repeater το οποιο επρεπε να βγει για κανα 5λεπτο απο τορευμα για να συνελθει. Λειτουργει ετσι πανω απο 1,5 χρονο τωρα. Η αποσταση απο το repeater ειναι περιπου 6 μετρα αν και με οπτικη επαφη.

  2. #4022
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω για το feedback. Λιγο ακομα και θα εβγαινα στο θεμα του 2i να ζητησω συγγνωμη για τα οσα του εχω συρει με αφορμη το 3b+! Γιατι ομως το le 11 να εχει τοσο μεγαλο θεμα? Καποιος dev του ειπε οτι ισως να φταει πως στην 11 πηγανε σε iwd απο wireless-tools...
    Παλιοτερα (γιατι με την 11 δεν το προσεξα, ειχα αλλα πραγματα να με εκνευριζουν) το le αλλαζε ip σε καθε boot και βλεπω πως με το armbian παιρνει ακομα την .102 μεσω dhcp απο την Δευτερα! Το lease time στον dhcp του 2i το εχω ορισει στις 12 ωρες.

    Για το armbian τωρα. Με χαλασε που παρολο που ειναι aarch64, εχει και την armhf βαλμενη στο dpkg σαν foreign architecture χωρις να εχει καποιο πακετο σε armhf εγκατεστημενο.
    Μετα, υπαρχει ενα armbian-ramlog.service (aka Armbian memory supported logging) που παντα καθυστερει την εκκινηση και τον τερματισμο. Τις πρωτες μερες δεν ηταν απλως πρωτο στο systemd-analyze blame, ηταν πρωτο με διαφορα 1+ ΛΕΠΤΟΥ απο το δευτερο! Μετα πεσανε αυτοι οι χρονοι, αλλα ακομα ειναι πανω πανω στη λιστα. Μετα απο αυτο, πολλα αχρηστα πακετα, αρκετα -dev και αλλα που δεν εχουν καμια σχεση με το rpi, πχ sunxi-tools.
    Και τελος κατι μικρα annoyances πχ ενα κλειδι για το μαμα repo που δεν ξαφνικα δεν εβρισκε το apt και επρεπε να το βαλω παλι, το bash που δεν γινοταν εγχρωμο με τιποτα, το λογοτυπο του armbian που δεν βγαινει στην εκκινηση αλλα απλα μαυριζει η οθονη κλπ. Γενικα εμεινα ικανοποιημενος.

    Ξερει κανεις αν εινια σε aarch64 τα rpi specific images που δινει το debian απο εδω?
    https://raspi.debian.net/
    ديميتريس

  3. #4023
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μέσα στο rack
    Πάντως συνδέεις τον δίσκο κανονικά και παίρνεις ρεύμα από τα 5V και το βάζεις στο RPI
    Το μόνο εξάρτημα που χρειάζεσαι είναι USB 2 SATA χωρίς ρεύμα.
    https://www.skroutz.gr/s/9761736/Usb...a-Adapter.html
    Ίσως το δοκιμάσω στο μέλλον μου περισεύει και ένας SSD.
    Πάντως θέλω και τροφοδοτικό 5v στο pi σωστά;
    Αυτή τη στιγμή έχω USB-C τροφοδοτικό με 3Α.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιες δουλειες και υπηρεσιες ειναι καλυτερα σε NAS απο Raspi, ειδικα αν θες σκληρους.
    Έτσι πιστεύω και εγώ.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #4024
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως το δοκιμάσω στο μέλλον μου περισεύει και ένας SSD.
    Πάντως θέλω και τροφοδοτικό 5v στο pi σωστά;
    Αυτή τη στιγμή έχω USB-C τροφοδοτικό με 3Α.

    - - - Updated - - -



    Έτσι πιστεύω και εγώ.
    Πάρε απευθείας από τα 5V του τροφοδοτικού
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  5. #4025
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε απευθείας από τα 5V του τροφοδοτικού
    Δεν το κατάλαβα. Έχω έναν φορτιστή στην ουσία USB-C.

    - - - Updated - - -

    Θέλω να αναφερθώ πλέον στο docker και το Portainer και να εκφράσω την άποψή μου διότι τα δουλεύω εδώ και 2 χρόνια περίπου.
    Παρατηρώ ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι εκδόσεις και διαπιστώνω ότι υπάρχει μεγάλη πληθώρα πλέον containers τα οποία
    δουλεύουν άψογα.
    Ίσως η αναβάθμιση που έκανα στο pi OS σε bullseye να βοηθάει και προς αυτή η κατεύθυνση.
    Παλαιότερα δυσκολευόμουν σε πολλές εγκαταστάσεις και συναντούσα αρκετά προβλήματα που τώρα πλέον έχουν ελλατωθεί.
    Έχω το raspberry pi4 2G και τρέχω αυτή τη στιγμή 13 containers χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναφερθούμε και στα containers που έχουμε ο καθένας, καθότι έχει πέσει πολύ ψάξιμο και διάβασμα
    τουλάχιστον απο την πλευρά μου και να παρουσιάσουμε κάποιες λίστες με τα χρήσιμα αυτά εργαλειάκια.
    Πως βλέπετε την ιδέα; Να ανοιχτεί για αυτό ένα νέο θέμα και να συζητάμε εκει τις εγκαταστάσεις και τα προβλήματα που τυχόν συναντήσουμε
    στα διάφορα containers;
    Θεωρώ ότι θα φανεί πολύ χρήσιμο για πολλούς που θέλουν να ασχοληθούν.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #4026
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το κατάλαβα. Έχω έναν φορτιστή στην ουσία USB-C.

    - - - Updated - - -

    Θέλω να αναφερθώ πλέον στο docker και το Portainer και να εκφράσω την άποψή μου διότι τα δουλεύω εδώ και 2 χρόνια περίπου.
    Παρατηρώ ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι εκδόσεις και διαπιστώνω ότι υπάρχει μεγάλη πληθώρα πλέον containers τα οποία
    δουλεύουν άψογα.
    Ίσως η αναβάθμιση που έκανα στο pi OS σε bullseye να βοηθάει και προς αυτή η κατεύθυνση.
    Παλαιότερα δυσκολευόμουν σε πολλές εγκαταστάσεις και συναντούσα αρκετά προβλήματα που τώρα πλέον έχουν ελλατωθεί.
    Έχω το raspberry pi4 2G και τρέχω αυτή τη στιγμή 13 containers χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναφερθούμε και στα containers που έχουμε ο καθένας, καθότι έχει πέσει πολύ ψάξιμο και διάβασμα
    τουλάχιστον απο την πλευρά μου και να παρουσιάσουμε κάποιες λίστες με τα χρήσιμα αυτά εργαλειάκια.
    Πως βλέπετε την ιδέα; Να ανοιχτεί για αυτό ένα νέο θέμα και να συζητάμε εκει τις εγκαταστάσεις και τα προβλήματα που τυχόν συναντήσουμε
    στα διάφορα containers;
    Θεωρώ ότι θα φανεί πολύ χρήσιμο για πολλούς που θέλουν να ασχοληθούν.
    Προσωπικά δεν είμαι μεγάλος υπέρμαχος των containers στο Pi, προτιμώ "σίδερο" ή virtualization με λίγα VMs.
    Πάντως θα διάβαζα με ενδιαφέρον τις εμπειρίες σας εάν κάναμε θέμα .

  7. #4027
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το κατάλαβα. Έχω έναν φορτιστή στην ουσία USB-C.

    - - - Updated - - -

    Θέλω να αναφερθώ πλέον στο docker και το Portainer και να εκφράσω την άποψή μου διότι τα δουλεύω εδώ και 2 χρόνια περίπου.
    Παρατηρώ ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ οι εκδόσεις και διαπιστώνω ότι υπάρχει μεγάλη πληθώρα πλέον containers τα οποία
    δουλεύουν άψογα.
    Ίσως η αναβάθμιση που έκανα στο pi OS σε bullseye να βοηθάει και προς αυτή η κατεύθυνση.
    Παλαιότερα δυσκολευόμουν σε πολλές εγκαταστάσεις και συναντούσα αρκετά προβλήματα που τώρα πλέον έχουν ελλατωθεί.
    Έχω το raspberry pi4 2G και τρέχω αυτή τη στιγμή 13 containers χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναφερθούμε και στα containers που έχουμε ο καθένας, καθότι έχει πέσει πολύ ψάξιμο και διάβασμα
    τουλάχιστον απο την πλευρά μου και να παρουσιάσουμε κάποιες λίστες με τα χρήσιμα αυτά εργαλειάκια.
    Πως βλέπετε την ιδέα; Να ανοιχτεί για αυτό ένα νέο θέμα και να συζητάμε εκει τις εγκαταστάσεις και τα προβλήματα που τυχόν συναντήσουμε
    στα διάφορα containers;
    Θεωρώ ότι θα φανεί πολύ χρήσιμο για πολλούς που θέλουν να ασχοληθούν.
    Καλό αυτό με το νέο θέμα.
    Όσον αφορά τα 5V το τροφοδοτικό έχει κόκκινο και μαύρο καλώδιο που προσφέρει 5V. Πάρε από εκεί και κόλλησε σε ένα καλώδιο USB-C το μαύρο και το κόκκινο του στο μαύρο και κόκκινο του τροφοδοτικού.
    Εγώ έχω κάνει μετατροπή από τα 12V σε 5V και έχω πάρει από εκεί.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #4028
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό αυτό με το νέο θέμα.
    Όσον αφορά τα 5V το τροφοδοτικό έχει κόκκινο και μαύρο καλώδιο που προσφέρει 5V. Πάρε από εκεί και κόλλησε σε ένα καλώδιο USB-C το μαύρο και το κόκκινο του στο μαύρο και κόκκινο του τροφοδοτικού.
    Εγώ έχω κάνει μετατροπή από τα 12V σε 5V και έχω πάρει από εκεί.
    Ναι θα πρέπει όμως να αγοράσω ένα τροφοδοτικό.

    Το νέο θέμα το άνοιξα ας ελπίσουμε να το γεμίσουμε με χρήσιμες συμβουλές:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CF%84%CE%B1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 19-09-22 στις 11:17.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #4029
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιτελους στοκ debian (12) aarch64 στο rpi μου! Εχω 2 προβληματα, οποτε ρωταω εδω αν ξερει κανεις.

    - Το πρασινο λεντακι αναβοσβηνει συνεχως, 2 φορες γρηγορα, μια μικρη διακοπη, παλι 2 φορες γρηγορα κ.ο.κ, ενω το κοκκινο εινια μονιμα σβηστο. Ειναι σιγουρα καποιο rule που εχουν βαλει, αλλα πως μπορω να βρω τι ειναι?

    - Οταν τρεχω apt-get update μενει στο παρακατω μηνυμα για 30 λεπτα καθε φορα. Αν ειναι να περιμενω τοσο πολυ σε καθε update, να το βρασω το debian.
    Κώδικας:
    update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-5.18.0-3-arm64
    Κατα τα αλλα, τιποτα τρομερο. Εχει ακομα και τα γνωστα κουσουρια του debian x86_64/i686, πχ με το path του su, με τις ηλιθιες εξαρτησεις κλπ.

    - - - Updated - - -

    Και τωρα που κανει εγκατασταση τον 5.19, εκανε και kernel panic!

    - - - Updated - - -

    To kernel panic. 1 ωρα για ενα dist-upgrade που εβαλε μονο τον νεο πυρηνα ffs!
    Spoiler:
    Κώδικας:
    [ 1934.285857] INFO: task kworker/0:2:4883 blocked for more than 120 seconds.
    [ 1934.297015]       Tainted: G         C        5.18.0-3-arm64 #1 Debian 5.18.14-1
    [ 1934.308666] "echo 0 > /proc/sys/kernel/hung_task_timeout_secs" disables this message.
    [ 1934.320813] task:kworker/0:2     state:D stack:    0 pid: 4883 ppid:     2 flags:0x00000008
    [ 1934.333511] Workqueue: events_freezable mmc_rescan
    [ 1934.341954] Call trace:
    [ 1934.347956]  __switch_to+0xf8/0x150
    [ 1934.354589]  __schedule+0x2f8/0x8d0
    [ 1934.361188]  schedule+0x54/0xcc
    [ 1934.367094]  __mmc_claim_host+0x11c/0x2a4
    [ 1934.373863]  mmc_get_card+0x40/0x50
    [ 1934.379822]  mmc_sd_detect+0x2c/0xa0
    [ 1934.385864]  mmc_rescan+0x98/0x334
    [ 1934.391493]  process_one_work+0x1f0/0x450
    [ 1934.397755]  worker_thread+0x190/0x4c0
    [ 1934.403416]  kthread+0xe4/0xf0
    [ 1934.408381]  ret_from_fork+0x10/0x20
    ديميتريس

  10. #4030
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξαναφλασαρα την sd με debian 12 aarch64 αλλα δεν εκκινησε ουτε την πρωτη φορα. Μετα μπηκα windows, κατεβασα το img της 11, το φλασαρα με το rufus και αυτη τη φορα δουλευει κανονικα. Αλλα εχω αυτο εδω στο dmesg. Τι θελει να πει ο ποιητης? Δεν εχω κατι σε bt να δω αν συνδεεται.
    Κώδικας:
    [   20.156692] bluetooth hci0: firmware: failed to load brcm/BCM4345C0.hcd (-2)
    [   20.164581] bluetooth hci0: firmware: failed to load brcm/BCM.hcd (-2)
    [   20.171877] Bluetooth: hci0: BCM: firmware Patch file not found, tried:
    [   20.179056] Bluetooth: hci0: BCM: 'brcm/BCM4345C0.hcd'
    [   20.184943] Bluetooth: hci0: BCM: 'brcm/BCM.hcd'
    ديميتريس

  11. #4031
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εσεις που εχετε raspbian, εχει η διανομη προεγκατεστημενο το wireless-regdb?
    Βρηκα οτι αυτο λειπει για ορισμενα απο τα warnings που εμφανιζονται στο dmesg και το εβαλα, αλλα απο τοτε σβηνουν τα led του στην εκκινηση και ξαναναβουν και τα 2 οταν δωσω poweroff και φυγουν ολα απο την οθονη. Μετα αναβοσβηνει μονο το πρασινο αυτες τις 4-5 φορες και σβηνει εντελως και μενει μονο το κοκκινο αναμμενο για οσο εινια στο ρευμα.
    ديميتريس

  12. #4032
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσεις που εχετε raspbian, εχει η διανομη προεγκατεστημενο το wireless-regdb?
    Βρηκα οτι αυτο λειπει για ορισμενα απο τα warnings που εμφανιζονται στο dmesg και το εβαλα, αλλα απο τοτε σβηνουν τα led του στην εκκινηση και ξαναναβουν και τα 2 οταν δωσω poweroff και φυγουν ολα απο την οθονη. Μετα αναβοσβηνει μονο το πρασινο αυτες τις 4-5 φορες και σβηνει εντελως και μενει μονο το κοκκινο αναμμενο για οσο εινια στο ρευμα.
    το έχει προεγκατεστημένο.
    Δεν έχω κανένα warning σε 3 B+
    Κώδικας:
    wireless-regdb/stable,now 2022.04.08-2~deb11u1 all [installed,automatic]

  13. #4033
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω. Αρα ειναι ελλειψη της διανομης. Θα το επισημανω στον maintainer.
    Το ιδιο πραγμα παρατηρησα και για το σφαλμα του bt που λεω παραπανω και εβαλα το bluez-firmware αλλα δεν αλλαξε κατι. Μετα ειδα πως η εκδοση στο μαμα repo δεν εχει τα αρχεια που ζηταει παραπανω αλλα τα εχει αυτη στο backports, οποτε εβαλα εκεινη και ολα οκ.

    Παμε σε αλλο θεμα. Εχω ενα ασυρματο πληκτρολογιο logitech mx300 συνδεδεμενο σε μια usb στο rpi και μαλλον μου δημιουργει θεματα με 2 ασυρματα στικακια (tplink wn821n και wn722n, v1 και τα 2, με τσιπακια της atheros) που δοκιμασα. Ειναι σαν να επανεκκινουν οταν πανε να συνδεθουν στο wifi και μετα απο λιγο πεφτει kernel panic. Να μην επαρκει η τροφοδοσια απο το μαμα τροφοδοτικο? Να ειναι το οτι εβγαλα το power saving απο την built-in ασυρματη καρτα του? Με το power saving ενεργο συνδεοταν στα 24Mbps με το ρουτερ, με κλειστο συνδεεται στα 65 (τιμες απο iwconfig)!

    Στο armbian το wn821n συνδεοταν κανονικα, αν και εκανε λιγη ωρα παραπανω, πχ 30 δευτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 28-09-22 στις 08:53.
    ديميتريس

  14. #4034
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω. Αρα ειναι ελλειψη της διανομης. Θα το επισημανω στον maintainer.
    Το ιδιο πραγμα παρατηρησα και για το σφαλμα του bt που λεω παραπανω και εβαλα το bluez-firmware αλλα δεν αλλαξε κατι. Μετα ειδα πως η εκδοση στο μαμα repo δεν εχει τα αρχεια που ζηταει παραπανω αλλα τα εχει αυτη στο backports, οποτε εβαλα εκεινη και ολα οκ.

    Παμε σε αλλο θεμα. Εχω ενα ασυρματο πληκτρολογιο logitech mx300 συνδεδεμενο σε μια usb στο rpi και μαλλον μου δημιουργει θεματα με 2 ασυρματα στικακια (tplink wn821n και wn722n, v1 και τα 2, με τσιπακια της atheros) που δοκιμασα. Ειναι σαν να επανεκκινουν οταν πανε να συνδεθουν στο wifi και μετα απο λιγο πεφτει kernel panic. Να μην επαρκει η τροφοδοσια απο το μαμα τροφοδοτικο? Να ειναι το οτι εβγαλα το power saving απο την built-in ασυρματη καρτα του? Με το power saving ενεργο συνδεοταν στα 24Mbps με το ρουτερ, με κλειστο συνδεεται στα 65 (τιμες απο iwconfig)!

    Στο armbian το tn821n συνδεοταν κανονικα, αν και εκανε λιγη ωρα παραπανω, πχ 30 δευτερα.
    Έχεις κανένα (powered) USB hub να δοκιμάσεις;

  15. #4035
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οχι, αλλα μπορω να δανειστω. Να ειναι αυτο? Γιατι σκεφτομουν να του βαλω εναν 3.5αρη hdd πανω, σε θηκη που παιρνει εξωτερικη τροφοδοσια. Τροφοδοτικο εχω το official με το βατομουρο πανω, 5v/2.5a.
    ديميتريس

Σελ. 269 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 249259264267268269270271274279289 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας