Σελ. 171 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 151161166169170171172173176181191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.551-2.565 από 4531
  1. #2551
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα default χρώματα του putty είναι κι αυτά χάλια μαύρα.
    Οταν δουλευεις αυτα τα χρωματα για περιπου 16 χρονια ... τα θεωρεις τελειως φυσιολογικα.
    The gr81 .

  2. #2552
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν δουλευεις αυτα τα χρωματα για περιπου 16 χρονια ... τα θεωρεις τελειως φυσιολογικα.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι το remote desktop των win 10 αν έχετε
    1.win 10
    2.rapsberry με γραφικό περιβάλλον
    Ανοίγεις κάποια πόρτα στο raspberry για αυτό?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #2553
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    - - - Updated - - -



    Ανοίγεις κάποια πόρτα στο raspberry για αυτό?
    Δεν θυμάμαι
    Πάνε 2 χρόνια που το έκανα
    https://www.youtube.com/watch?v=FDdkkxPv_Cg
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #2554
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @jkarabas χρειάζεται να έχεις ενεργοποιήσει το ssh στο pi. Αυτό ανοίγει το port 22.
    Αν έχεις ενεργοποιήσει το ssh σε κάποιο pc που είναι στο ίδιο δίκτυο με το pi, από ένα command prompt γράψε
    ssh pi@(ip διεύθυνση του pi) πχ: ssh pi@192.168.2.201
    Αν σου ζητήσει password το ssh είναι ήδη ενεργοποιημένο.
    Αν δεν είναι ενεργοποιημένο, δες εδώ. Στο pi γράφεις στο terminal:
    sudo systemctl enable ssh
    sudo systemctl start ssh

  5. #2555
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkarabas χρειάζεται να έχεις ενεργοποιήσει το ssh στο pi. Αυτό ανοίγει το port 22.
    Αν έχεις ενεργοποιήσει το ssh σε κάποιο pc που είναι στο ίδιο δίκτυο με το pi, από ένα command prompt γράψε
    ssh pi@(ip διεύθυνση του pi) πχ: ssh pi@192.168.2.201
    Αν σου ζητήσει password το ssh είναι ήδη ενεργοποιημένο.
    Αν δεν είναι ενεργοποιημένο, δες εδώ. Στο pi γράφεις στο terminal:
    sudo systemctl enable ssh
    sudo systemctl start ssh
    Έτσι το έχω ρε συ και μπαίνω με το putty απλά ανέφερε ο φίλος με το remote των win10.

    - - - Updated - - -

    Γνωρίζει κάποιος εάν φτιάχνεις key με το openvpn που έχει το raspberry και μετά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πχ. σε κάποιον άλλον ovpn server όπως έχει το mikrotik?

    - - - Updated - - -

    Δηλ. έχω mikrotik server και θέλω να φτιάξω keys με το raspberry που έχει linux.
    Να υποθέσω γίνεται με το easy-rsa που το εγκαθιστώ ξεχωριστά;
    Και εάν θελήσω σαν client να έχω ένα ipad πως θα φτιάξω ένα ενιαίο config.ovpn file?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #2556
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Τελικά βρήκα τη λύση και με βοήθησε πάρα πολύ το raspberry που έχει linux.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  7. #2557
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Εάν θελήσουμε στο μέλλον να κάνουμε μια διόρθωση στο configuration του pivpn πως το κάνουμε editing?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #2558
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν θελήσουμε στο μέλλον να κάνουμε μια διόρθωση στο configuration του pivpn πως το κάνουμε editing?
    Καλημερα, καλο ΣΚ!
    Aπλα στο home directory σου πρεπει να εχει εναν φακελο ovpns πχ εμενα

    Κώδικας:
    nik@raspberrypi:~/ovpns $ ls
    mimax2.ovpn  tvbox.ovpn
    μετα τα κλασικα sudo nano arxeio.ovpn εχει μεσα τα κλασικα που μπορεις να πειραξεις.

    Αλλα βασικα συστηνουν απλα να βγαλεις τον χρηστη και να τον ξανακανεις δλδ με την εντολη revoke και μετα ξανα με την add και τα αρχεια γινονται αυτοματα, εχει μεσα και πιστοποιητικα για τον καθε χρηστη.

    Κώδικας:
    nik@raspberrypi:~/ovpns $ pivpn
    ::: Control all PiVPN specific functions!
    :::
    ::: Usage: pivpn <command> [option]
    :::
    ::: Commands:
    :::  -a, add [nopass]     Create a client ovpn profile, optional nopass
    :::  -c, clients          List any connected clients to the server
    :::  -d, debug            Start a debugging session if having trouble
    :::  -l, list             List all valid and revoked certificates
    :::  -r, revoke           Revoke a client ovpn profile
    :::  -h, help             Show this help dialog
    :::  -u, uninstall        Uninstall PiVPN from your system!
    Ασχετο με το παραπανω για την ιστορια, σχετικα με το AdGuardHome οι εντολες σχετικες με το dnsmasq δεν χρειαζονται καν, ειναι ξεχωριστος DNS server αυτο οπως και το pihole.
    Γιατι πριν εγινε reboot καταλαθος και το χαλασα και πεδευομαι μιση ωρα, ελεγε οτι η πορτα 53 ειναι bind και δεν το εκανε install.
    ηθελε δλδ αυτα :
    sudo systemctl stop dnsmasq.service
    sudo systemctl disable dnsmasq.service

    Επισης μετα απο ποσο καιρο χρησης σπανιοτατα πολυυυυυυ σπανια να δω διαφημιση στο youtube, ουτε απο pc, ουτε καμια αλλη συσκευη που περναει μεσα απο το adguard home.
    Για μενα ειναι κλασεις ανωτερο απο το pihole και κανει πολλα παραπανω πραγματα που εμενα δεν με ενδιαφερουν τωρα ολα αυτα. Απλα δεν εχει εφαρμογη android και τοσο ομορφη εμφανιση, αλλα κανει ΠΟΛΥ καλυτερη δουλεια.
    Και το χρησιμοποιω και μεσω του pivpn για adblocker οταν ειμαι απεξω με κινητο, που ετσι κι αλλιως θελω vpn για να εχω το σταθερο μου με απεριοριστες ολες τις κλησεις απεξω. Με ενα σπαρο 2 τριγονια...

  9. #2559
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, καλο ΣΚ!
    Aπλα στο home directory σου πρεπει να εχει εναν φακελο ovpns πχ εμενα

    Κώδικας:
    nik@raspberrypi:~/ovpns $ ls
    mimax2.ovpn  tvbox.ovpn
    μετα τα κλασικα sudo nano arxeio.ovpn εχει μεσα τα κλασικα που μπορεις να πειραξεις.

    Αλλα βασικα συστηνουν απλα να βγαλεις τον χρηστη και να τον ξανακανεις δλδ με την εντολη revoke και μετα ξανα με την add και τα αρχεια γινονται αυτοματα, εχει μεσα και πιστοποιητικα για τον καθε χρηστη.

    Κώδικας:
    nik@raspberrypi:~/ovpns $ pivpn
    ::: Control all PiVPN specific functions!
    :::
    ::: Usage: pivpn <command> [option]
    :::
    ::: Commands:
    :::  -a, add [nopass]     Create a client ovpn profile, optional nopass
    :::  -c, clients          List any connected clients to the server
    :::  -d, debug            Start a debugging session if having trouble
    :::  -l, list             List all valid and revoked certificates
    :::  -r, revoke           Revoke a client ovpn profile
    :::  -h, help             Show this help dialog
    :::  -u, uninstall        Uninstall PiVPN from your system!
    Ωραία εγώ άλλο εννοούσα.
    Εάν αλλάξω DDNS πως το διορθώνω; έτσι ώστε κάθε φορά που κάνω -a (create a client) να μου βάζει στην line remote του νέου .ovpn file τον
    αλλαγμένο DDNS.

    Δεν ξέρω εάν με κατάλαβες. Στην αρχική του εγκατάσταση του pivpn δήλωσα κάποιον DDNS εάν στην πορεία τον αλλάξω??
    Είχα πχ. το DDNS του mikrotik και θέλω τώρα να βάλω no-ip τι κάνω? Κάθε φορά θα αλλάζω με το χέρι το conf? ή πρέπει να κάνω
    reinstall το pivpn από την αρχή ξανά?

    - - - Updated - - -

    Στα filters του AdGuard τικάρισες κάτι επιπλέον?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #2560
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία εγώ άλλο εννοούσα.
    Εάν αλλάξω DDNS πως το διορθώνω; έτσι ώστε κάθε φορά που κάνω -a (create a client) να μου βάζει στην line remote του νέου .ovpn file τον
    αλλαγμένο DDNS.

    Δεν ξέρω εάν με κατάλαβες. Στην αρχική του εγκατάσταση του pivpn δήλωσα κάποιον DDNS εάν στην πορεία τον αλλάξω??
    Είχα πχ. το DDNS του mikrotik και θέλω τώρα να βάλω no-ip τι κάνω? Κάθε φορά θα αλλάζω με το χέρι το conf? ή πρέπει να κάνω
    reinstall το pivpn από την αρχή ξανά?

    - - - Updated - - -

    Στα filters του AdGuard τικάρισες κάτι επιπλέον?
    Η απαντηση μου ειναι η ιδια για το pivpn, αμα δεις μεσα στο αρχειο στην σειρα remote λεει διπλα το ddns, αυτο αλλαζεις.
    Θα πρεπει ομως να κανεις επανεκκινηση το pivpn για να το παρει ή την διεργασια.
    Εναλλακτικα σβηνεις τον πελατη και τον ξανακανεις που οπως ειπα αυτο συστηνουν να κανουμε και οχι edit ενα αρχειο που δημιουργειται αυτοματα γιατι μπορει απλα να μην δουλευει μετα σωστα.
    Οχι φυσικα και δεν κανουμε reinstall το ιδιο το pivpn! τον πελατη μονο ειπαμε! -r, revoke Revoke a client ovpn profile και μετα με το add το ξανακανεις, μπαμ μπαμ γινεται δεν ειναι δυσκολο, δε νομιζω καθε μερα να αλλαζεις DDNS!

    Για το adguard ειχα οτι βαζει αυτοματα παλι τις εκοβε, τωρα τα εχω βαλει ολα που εχει, δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο.

  11. #2561
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απαντηση μου ειναι η ιδια για το pivpn, αμα δεις μεσα στο αρχειο στην σειρα remote λεει διπλα το ddns, αυτο αλλαζεις.
    Θα πρεπει ομως να κανεις επανεκκινηση το pivpn για να το παρει ή την διεργασια.
    Εναλλακτικα σβηνεις τον πελατη και τον ξανακανεις που οπως ειπα αυτο συστηνουν να κανουμε και οχι edit ενα αρχειο που δημιουργειται αυτοματα γιατι μπορει απλα να μην δουλευει μετα σωστα.
    Οχι φυσικα και δεν κανουμε reinstall το ιδιο το pivpn! τον πελατη μονο ειπαμε! -r, revoke Revoke a client ovpn profile και μετα με το add το ξανακανεις, μπαμ μπαμ γινεται δεν ειναι δυσκολο, δε νομιζω καθε μερα να αλλαζεις DDNS!

    Για το adguard ειχα οτι βαζει αυτοματα παλι τις εκοβε, τωρα τα εχω βαλει ολα που εχει, δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο.

    Επιμένω ότι άλλο εννοούσα και τελικά το βρήκα με την παρακάτω εντολή:
    sudo nano /etc/openvpn/easy-rsa/pki/Default.txt
    Εκεί μέσα λοιπόν αλλάζω μια και καλή το remote και μετά όποιον client και αν δημιουργήσω περιέχει πλέον το νέο remote DDNS.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #2562
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καταλαβα ρε συ, αφου ποιο πριν σου εγραψα και στο αλλο θεμα εκει που ειπες για το duckdns! κανεις δοκιμες και με αλλους ddns.
    Το αρχειο που λες δεν το ειχα ξαναδει ποτε δεν ηξερα καν οτι υπαρχει.
    Εμενα αυτο το αρχειο εχει μια ip, η οποια ειναι μια πολυ παλια που ειχα καποτε στην ΙΝΑΛΑΝ στην αρχη που την εβαλα!!!!

    Αν δεις στον οδηγο αυτο για το κανονικο openvpn αναφερουν το αρχειο που λες για την δημιουργια των clients αλλά ανηκει στο κανονικο openvpn http://tonyisageek.blogspot.com/p/in...penvpn-on.html

    ΑΑΑ! δοκιμασα τωρα να κανω ενα νεο πελατη με την pivpn -a δλδ, δεν μου εδωσε καμια επιλογη για ddns, εκανε το αρχειο, μετα που μπηκα στον φακελο ovpn και ανοιξα το αρχειο εχει αυτο :
    remote 45.66.41.46 1194
    που ειναι η παλια μου ip στην inalan στην αρχη οταν την εβαλα.
    εσβησα τον πελατη, αλλαξα το αρχειο που ειπες, ξανακανα τον πελατη και τωρα εχει το σωστο DDNS! αρα παιζει αυτο που λες.
    Αυτο απλα βοηθαει μετα για να μην κανουμε edit στις συσκευες μας τα αρχεια .ovpn μικρο το κακο γιατι μπορω απλα να μπω στα ovpn και να τα αλλαξω απο εκει πριν τα μοιρασω σε συσκευες μου.
    Εκτος ποια και εχεις τοσους πολλους πελατες που βαριεσαι να αλλαζεις στον καθενα χωριστα!

    Αν θες ομως να κανεις πειραματα με DDNS και αλλαζεις πχ απο noip σε mikrotik ip cloud κτλ, απλα το κανεις μονο απο την συσκευη σου δεν χρειαζεται να αλλαζεις κατι στο raspi.
    Στους openvpn servers δεν δηλωνεται το DDNS δεν χρειαζεται εκει, μονο η ip του server η εσωτερικη δηλωνεται.
    Eσυ μονο για νεους πελατες το ηθελες δλδ?

    Ειχα γραψει πολλα, αλλα τελικα εκανα edit, αφου το δοκιμασα και γινεται, μαλλον και εγω δεν ειχα καταλαβει οπως το εθεσες στο αρχικο ποστ τι ρωτας ακριβως.

    Αληθεια εχει δοκιμασει κανεις πχ το duckdns ή οποιοδηποτε αλλο με τον τροπο που λεει εδω για raspi ? https://www.duckdns.org/install.jsp
    και αυτο https://now-dns.com/?p=clients
    Tωρα εχω noip ετσι https://www.noip.com/support/knowled...-raspberry-pi/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-01-20 στις 20:58. Αιτία: Links

  13. #2563
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα ρε συ, αφου ποιο πριν σου εγραψα και στο αλλο θεμα εκει που ειπες για το duckdns! κανεις δοκιμες και με αλλους ddns.
    Το αρχειο που λες δεν το ειχα ξαναδει ποτε δεν ηξερα καν οτι υπαρχει.
    Εμενα αυτο το αρχειο εχει μια ip, η οποια ειναι μια πολυ παλια που ειχα καποτε στην ΙΝΑΛΑΝ στην αρχη που την εβαλα!!!!

    Αν δεις στον οδηγο αυτο για το κανονικο openvpn αναφερουν το αρχειο που λες για την δημιουργια των clients αλλά ανηκει στο κανονικο openvpn http://tonyisageek.blogspot.com/p/in...penvpn-on.html

    ΑΑΑ! δοκιμασα τωρα να κανω ενα νεο πελατη με την pivpn -a δλδ, δεν μου εδωσε καμια επιλογη για ddns, εκανε το αρχειο, μετα που μπηκα στον φακελο ovpn και ανοιξα το αρχειο εχει αυτο :
    remote 45.66.41.46 1194
    που ειναι η παλια μου ip στην inalan στην αρχη οταν την εβαλα.
    εσβησα τον πελατη, αλλαξα το αρχειο που ειπες, ξανακανα τον πελατη και τωρα εχει το σωστο DDNS! αρα παιζει αυτο που λες.
    Αυτο απλα βοηθαει μετα για να μην κανουμε edit στις συσκευες μας τα αρχεια .ovpn μικρο το κακο γιατι μπορω απλα να μπω στα ovpn και να τα αλλαξω απο εκει πριν τα μοιρασω σε συσκευες μου.
    Εκτος ποια και εχεις τοσους πολλους πελατες που βαριεσαι να αλλαζεις στον καθενα χωριστα!

    Αν θες ομως να κανεις πειραματα με DDNS και αλλαζεις πχ απο noip σε mikrotik ip cloud κτλ, απλα το κανεις μονο απο την συσκευη σου δεν χρειαζεται να αλλαζεις κατι στο raspi.
    Στους openvpn servers δεν δηλωνεται το DDNS δεν χρειαζεται εκει, μονο η ip του server η εσωτερικη δηλωνεται.
    Eσυ μονο για νεους πελατες το ηθελες δλδ?

    Ειχα γραψει πολλα, αλλα τελικα εκανα edit, αφου το δοκιμασα και γινεται, μαλλον και εγω δεν ειχα καταλαβει οπως το εθεσες στο αρχικο ποστ τι ρωτας ακριβως.

    Αληθεια εχει δοκιμασει κανεις πχ το duckdns ή οποιοδηποτε αλλο με τον τροπο που λεει εδω για raspi ? https://www.duckdns.org/install.jsp
    και αυτο https://now-dns.com/?p=clients
    Tωρα εχω noip ετσι https://www.noip.com/support/knowled...-raspberry-pi/
    Ουφ τελικά τα βρήκαμε!!!
    Με κατάλαβες τώρα.
    Είχα δηλωμένο εξαρχής το cloud ip του mikrotik το άλλαξα απο εκει που σου είπα και όλα καλά. Το σωστό είναι αυτό που σου είπα.
    Το γνώριζα ότι απλά με το editor το ανοίγεις το αλλάζεις και όλα καλά, αλλά ήθελα να μάθω πως γίνεται σωστά σε περίπτωση που κάνεις κάποιον νέο client
    να σου παίρνει το σωστό DDNS.
    Λοιπόν δοκίμασα το script του ducnkdns και δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ!!
    Μου αρέσει πάρα πολύ αυτός ο DDNS τον έχω δοκιμάσει πολλές φορές.
    Στο pi δεν τον έχω δοκιμάσει. Ευκαιρία να το κάνεις Νικηφόρε και να μας πεις εντυπώσεις. Θα γλιτώσεις και από την ανανέωση που κάνεις από το κινητό σου.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #2564
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν δοκίμασα το script του ducnkdns και δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ!!
    Μου αρέσει πάρα πολύ αυτός ο DDNS τον έχω δοκιμάσει πολλές φορές.
    Στο pi δεν τον έχω δοκιμάσει. Ευκαιρία να το κάνεις Νικηφόρε και να μας πεις εντυπώσεις. Θα γλιτώσεις και από την ανανέωση που κάνεις από το κινητό σου.
    Καλημερα, επειδη δουλευω το noip χρονια και δεν παιζει με script επανω στο raspi το θεωρω πολυ ποιο αξιοπιστο, αλλωστε και στο εξοχικο σε dvr cctv noip εχω και δεν μπορει να μπει κατι απο αυτα τα 2 που ειπαμε οποτε δεν θα το αλλαξω. Στο raspi εχει noip με προγραμμα και υποστηριζεται επισημα.
    Απλα ελεγα μηπως το εχει δοκιμασει κανεις στο raspi να μας πει. Εσυ σε τι λειτουργικο εχεις δοκιμασει τον duck dns? ειδα τελικα οτι στο αλλο θεμα λες για mikrotik οποτε εκει το εχεις βαλει ετσι ? απλα εκει ειναι μεγαλο το script ενω σε linux ειναι πολυ μικρουλι.

    Σχετικα τωρα με το adguard home στο raspi και το ιδιο αλλωστε ισχυει με το pihole για να μπορω να το χρησιμοποιω εδω στο εξοχικο, τελικα πρεπει οι συσκευες να μπαινουν με καρφωτη ip ωστε να μπορω να βαλω την ip του raspi για να εχω adblocker δικο μου γιατι εδω δεν εχω raspi.
    Και αυτο γιατι το mikrotik εχει μεν σαν dns και το raspi αλλα το βλεπει ομως μεσω του openvpn του δικου του που ειναι στο mikrotik δλδ, αν δεν αφησω αλλον dns τοτε δεν παιζει το vpn γιατι δεν μπορει να δει ονοματα οποτε πεφτει (λογικο), αυτο θα μπορουσε να λυθει αν εβαζα static ip στην Ιnalan και ετσι δεν θα ηθελα και noip εκει. Θα ρωτησω την Inalan γιατι νομιζω 1 ευρω εχει τον μηνα η μια static ip.
    Ετσι με καρφωτες ip και dns την ip του raspi στην Αθηνα, το φτανει μεσω του openvpn του mikrotik και κανει μια χαρα δουλεια.
    Καθυστερησεις δεν βλεπω να εχει, αν υπαρχει διαφορα ειναι ανεπαισθητη και μη αξια συζητησης και αναφορας.
    H αλλη λυση ειναι καθε συσκευη να συνδεεται με δικο της openvpn client με το raspi, το nas, ή το mikrotik εκει ωστε να μπορει το dns να παιζει μεσω του adguard home, κατι που κανω αλλωστε οταν ειμαι απεξω και δεν θελω διαφημισεις σε διαφορες εφαρμογες πχ στο Asee για το cctv dvr.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-01-20 στις 13:20. Αιτία: Δευτερη λυση για adguard home

  15. #2565
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, επειδη δουλευω το noip χρονια και δεν παιζει με script επανω στο raspi το θεωρω πολυ ποιο αξιοπιστο, αλλωστε και στο εξοχικο σε dvr cctv noip εχω και δεν μπορει να μπει κατι απο αυτα τα 2 που ειπαμε οποτε δεν θα το αλλαξω. Στο raspi εχει noip με προγραμμα και υποστηριζεται επισημα.
    Απλα ελεγα μηπως το εχει δοκιμασει κανεις στο raspi να μας πει. Εσυ σε τι λειτουργικο εχεις δοκιμασει τον duck dns? ειδα τελικα οτι στο αλλο θεμα λες για mikrotik οποτε εκει το εχεις βαλει ετσι ? απλα εκει ειναι μεγαλο το script ενω σε linux ειναι πολυ μικρουλι.
    Στο Mikrotik το έχω αλλά δεν παίζει ρόλο εάν το script είναι μεγάλο ή μικρό μια χαρά δουλεύει πάνω στην αλλαγή, δοκιμασμένο και γρήγορο.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 171 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 151161166169170171172173176181191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας