Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    καλησπερα παιδια αγορα προσφατα μια geforce 7600gs 512 ram με silentpipe(παθητικη ψυξη) και μου ανεβαζει θερμοκαρασια στουw 80 βαθμους (με βαση το προγραμματακι της nvidia) και οταν παιζω καποιο πιχνιδι ανεβαινει 93 και μετα μολισ το κλισω το παιχνιδι πευτει στουσ 82, ξερεται αν αυτες οι θερμοκρασιες ειναι και οι καταλληλεσ\ς της καρτας ή επεσε σε χαλασμενη καρτα οποτε και να την αλλαξω!!!!!

    Ευχαριστω!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω είναι σε ανεκτά πλαίσια.
    Το κουτί σου έχει καλό εξαερισμό ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    ανοιγω τα καπακι οταν παιζω, απλα στεναχωριεμαι γιατι απο κατω υπαρχει κοντα η καρτα τηλεορασησ και φοβαμε μην μου την χαλασει, και δεν υπαρχει αλλο pci για πιο μακρια!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι fanless δεν νομίζω να σου δημιουργήσει πρόβλημα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    εχω και εγω εδω και τρεις μηνες μια jetway 7600gs 256ΜΒ αλλα με ενεργητικη ψυξη (εναν ανεμιστηρα 5-6 cm) και μαλιστα "απο την μανα της" χρονισμενη στα 560/800mhz. Το mATX κουτι μου δεν εχει καθολου ανεμιστηρες αλλα εχω αφαιρεσει την αριστερη πλευρα (Cambriolet )
    Κατα την διαρκεια του 3dMark 05 μου ανεβαζει 85c . Σε ωρες ολοκληρες, οχι και παρα πολυ απαιτητικων παιχνιδιων (toca driver 3 - pes 6) στα 1024 x 768 και ολα max δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα...
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  6. #6
    Το avatar του μέλους TReznor
    TReznor Guest
    Έχω μια 7950GT της MSI με παθητικό σύστημα ψύξης. Η μάλλον είχα, γιατί μόλις διαπίστωσα ότι ξεπερνούσε τους 100C° στα παιχνίδια (65 idle) της έβαλα μια Zalman VF900-CU και βρήκα την υγειά μου... Κατέβηκε σε 49-50 idle και δεν ξεπερνάει τους 65 στα παιχνίδια.
    Ειδικά αν σκεφτείς ότι τώρα είναι χειμώνας και το καλοκαίρι θα έχεις ακόμα υψηλότερες θερμοκρασίες ,σου συστήνω να κάνεις το ίδιο, εκτός αν θέλεις να είναι οπωσδήποτε silent. Σε αυτή την περίπτωση κάνε κάτι για τη ροή αέρα στο εσωτερικό του κουτιού σου. Το ότι φαινομενικά δουλεύει η κάρτα μια χαρά δε σημαίνει ότι πρέπει να εφησυχάζεις
    Επίσης λες ότι χρησιμοποιείς τους drivers της nvidia για να δεις τις θερμοκρασίες. Βάλε το riva tuner και αστο να παρακολουθεί θερμοκρασίες όσο εσύ παίζεις. Μπορεί να πιάνει και παραπάνω απο 93 που λες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TReznor : 05-12-06 στις 19:43.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Otenet
    Στην ιδια καρτα, με ακριβως την ιδια διαταξη ( καρτα tv διπλα) εβαλα ενα παλιο ανεμιστηρακι απο Ιντελ Πρεσκοτ ΚΑΘΕΤΑ, ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ και φυσαει αερα και στις δυο καρτες. Με κλειστο το καπακι του κουτιου βλεπω 45 σε καθημερινη χρηση, χωρις παιχνιδια.
    Πριν βαλω το ανεμιστηρακι επιανα την ψυκτρα και ΕΚΑΙΓΕ. Επιανα την καρτα TV και ΕΚΑΙΓΕ. Επιανα την καρτα usb και ζεματαγε.
    Θορυβος χαμηλος.
    Αν σου το φτιαχνω εγω συνεχεια , εσυ δεν θα μαθεις τιποτα και θα μου σπας συνεχεια τα νευρα.
    Αν σου μαθω να το φτιαχνεις, θα εισαι ανεξάρτητος απο εμενα, δεν θα με εχεις αναγκη, και θα βρω την ησυχια μου.

    Since 1982

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    και εγω εχω διπλα στην 7600gs, cpi tv card. Τελικα απ' οτι φαινεται, η παθητικη ψυξη παραειναι "παθητικη". Αν χρεαζεται δλδ κουτι με καμια δεκαρια ανεμιστηρες...

    @ kingsoft καλη πατεντα, ας την δοκιμασει και ο φιλος, αν δεν τον παιρνει ο χωρος να βαλει κανενα τετοιο
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  9. #9
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    λοιπον παιδια την συγκεκριμενη καρτουλα την αλλαξα γιατι ηταν προβληματικη τωρα δε ξεπερνα τουσ 60 με την καρτα τηλεορασησ απο κατω που εχω!!! θα ωαλω ενα ανεμηστιρακη παντοσ να την χτυπα!!!! Ευχαριστω!!!!

  10. #10
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TReznor Εμφάνιση μηνυμάτων
    της έβαλα μια Zalman VF900-CU και βρήκα την υγειά μου...
    +1.Εδω με 7600gt και το ιδιο cooler εχω iddle 33 βαθμους.Στα συν του οτι ειναι πολυ αθορυβο.Αριστη αγορα-προτεινω ανεπιφυλκτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1.Εδω με 7600gt και το ιδιο cooler εχω iddle 33 βαθμους.Στα συν του οτι ειναι πολυ αθορυβο.Αριστη αγορα-προτεινω ανεπιφυλκτα.
    Καλημερα και καλη χρονια, με πισατε θα παο να το παρω ερωτηση μονο επειδι δε καταλαβα, τις βιδεσ που το στερεωνουν ποσο της σφιγκω δε ξερω, και το κοντρολ για τον ανεμηστηρα στο ποσο να το ωαλο να δουλευει?
    ευχαριστω και καλη χρονια σε ολουσ!!!!!

  12. #12
    Το avatar του μέλους TReznor
    TReznor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα και καλη χρονια, με πισατε θα παο να το παρω ερωτηση μονο επειδι δε καταλαβα, τις βιδεσ που το στερεωνουν ποσο της σφιγκω δε ξερω, και το κοντρολ για τον ανεμηστηρα στο ποσο να το ωαλο να δουλευει?
    ευχαριστω και καλη χρονια σε ολουσ!!!!!
    Καλή χρονιά
    Τις βίδες θα τις σφίξεις καλά αλλά όχι υπερβολικά. Έχει ένα βιντεάκι στο site της Zalman που δείχνει όλη τη διαδικασία, δες το. Όσο για το fan mate, δεν το χρησιμοποιώ, έχω κάνει τη σύνδεση απευθείας στη μητρική. Είναι αθόρυβος ο ανεμιστήρας και δεν πειράζει να δουλεύει στο φουλ συνέχεια. Άσε που το fan mate είναι και άσχημο και πρέπει να βρεις και τρόπο να το βγάλεις έξω από το κουτί.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-12-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Fritz!Box Fon 7140 Wi-Fi
    SNR / Attn
    11(dB) / 9(dB)
    @TReznor
    Έχω ψάξει για το Riva Tuner που είπες επειδή μου φάνηκε ενδιαφέρον όμως ή μόνη εκδοση που βρίσκω είναι για CORE 2 η οποία είναι και η FINAL! Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ την κατάλληλη έκδοση για AMD ATHLON 3200+ και για GEFORCE EN6600
    Ευχαριστώ!

  14. #14
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    Και εγω με το ριβα ακρη δεν εβγαλα με την μετρηση της θερμοκρασιας (μηπως δεν υποστηριζει την 7600gs?) και ειναι πολυ παραξενο οτι αυτο το κ#*οπρογραμμα δεν εχει πουθενα οδηγιες η help (γιατι??? το εψαχνα στο γκουγκλ 2 μερες...)
    εννοειται οτι οποιος ξερει κανενα λινκ να το ποσταρει γιατι σπασανε τα νευρα μου με τα προγραμματα που απευθυνονται σε εμπειρους η σε χαρτοριχτρες...
    Παντως οι τελευταιοι οδηγοι της nvidia που εχω εγκαταστησει εχουν το δικο τους προγραμμα μετρησης της θερμοκρασιας του gpu core (εχει γραφημα που απεικονιζει την θερμοκρασια της τελευταιας ωρας λειτουργιας) και μαλιστα ειδοποιει ηχητικα και επιβραδυνει την καρτα αν ξεπερασει το οριο των 125c.
    Αρα μεχρι εκει η ιδια η εταιρια θεωρει την καρτα (για την ακριβεια : το core της) ασφαλη.
    Συμφωνειτε?
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    Analoga ta kefia Forthnet
    ISP
    Forthnet
    Router
    585v7
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ είχα πρόβλημα με την vga που είχε παθητική ψύξη και με το northbrige που είναι κοντά! Η λύση... Έβαλα ένα ζαλμάν αθόρυβο 12ri από πάνω τους σε μια πολύ χρήσιμη κολόνα του κουτιού και τα αποτελέσματα θεαματικά! από τους 60 στους 30 η vga και το northbrige ουτε που ζεστενετε!!
    Γιά σου ρε ... με τα ωραία σου...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. GeForce 7600GS
    Από Linus στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-07, 01:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας