Σελ. 97 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 2255
  1. #1441
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να πάρω το Xiaomi Mi Box S αλλά θέλω να το συνδέσω με ethernet (δεν έχει), ξέρετε κάποιο αξιόπιστο usb to ethernet για να πάρω?
    Εγώ πιστεύω δεν αξίζει. Με καλό σήμα την ίδια ταχύτητα θα έχεις εκτός και αν υπάρχει θέμα με ασύρματο. Γενικά το σημαντικό είναι να ότι αυτές οι συσκευές θα είναι το bottleneck και ότι ακόμα και έτσι δεν έχει πολύ σημασία καθώς τα δεδομένα τα έχουν για αναπαραγωγή. Δεν αισθάνεσαι την ταχύτητα όπως πχ στο υπολογιστή.

  2. #1442
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Το router είναι σχετικά μακρυά και μεσολαβούν τοίχοι, και επειδή δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το wifi του Speedport Entry 2i σκέφτηκα να το συνδέσω με κάποια tp-link ethernet powerline που έχω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 20-06-19 στις 20:45.

  3. #1443
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router είναι σχετικά μακρυά και μεσολαβούν τοίχοι, και επειδή δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το wifi του Speedport Entry 2i σκέφτηκα να το συνδέσω με κάποια tp-link ethernet powerline που έχω
    Αν έχεις την δυνατότητα για καλώδιο, είναι σχεδόν μονόδρομος. Εμένα πχ είναι πολύ κοντά οι συσκευές και παρόλο που έχω Ethernet, έχω μείνει στο ασύρματο.

    Γιατί δεν παίρνεις άλλη συσκευή που να έχει Ethernet; Τί τόσο θετικό βρίσκεις στο xiaomi που σε κάνει να κινηθείς προς έξτρα κόστος και ιμμιτασιον λύσεις; Η συσκευή καποτε είχε τεράστια προβλήματα στο λογισμικό αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν έχουν διορθωθεί.

  4. #1444
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις την δυνατότητα για καλώδιο, είναι σχεδόν μονόδρομος. Εμένα πχ είναι πολύ κοντά οι συσκευές και παρόλο που έχω Ethernet, έχω μείνει στο ασύρματο.

    Γιατί δεν παίρνεις άλλη συσκευή που να έχει Ethernet; Τί τόσο θετικό βρίσκεις στο xiaomi που σε κάνει να κινηθείς προς έξτρα κόστος και ιμμιτασιον λύσεις; Η συσκευή καποτε είχε τεράστια προβλήματα στο λογισμικό αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν έχουν διορθωθεί.
    Έχω δει και διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο και επειδή δεν έχω πολλές απαιτήσεις είπα να πάρω κάτι αξιόπιστο...

  5. #1445
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει και διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο και επειδή δεν έχω πολλές απαιτήσεις είπα να πάρω κάτι αξιόπιστο...
    Όταν έψαχνα για το δικό μου, παντού κακές κριτικές για όλα διάβαζα. Γνώμη μου είναι ότι τα περισσότερα σάιτ είναι για τα σκουπίδια. Ειδικά στο συγκεκριμένο είδος συσκευών, πιστεύω ότι υπάρχει αλλά ένας μισθωμένος στρατός από bloggers και YouTube reviewers. Όταν κοιτάξεις το λένε για διαφορετικές συσκευές τότε καταλαβαίνεις ότι οι περισσότερο δεν έχουν άποψη.

    Γνώμη μου είναι να βρείς κάποιο που καλύπτει τις ανάγκες σου σε hardware specs, έχει πρόσφατο Android και ο luncher σε ικανοποιεί γιατί εκεί θα βρεθείς για τα βασικά. Αυτά με την λογική ότι σαν χρήστης δεν είσαι ιδιαιτέρως απαιτητικως. Όλα τα ίδια κάνουν. Εγώ το έχω μόνιμα σε Kodi και συνδεδεμένο σε μια τηλεόραση μέσω HDMI. Streaming κάνω, είτε YouTube είτε ταινία ή σειρά. Επίσης βλέπω και κάποια τεχνικά βίντεο και ακούω mixclouf. Το πιο σημαντικό να βρει το steam και να παίξει. Με 70 που πήρα το mls8pro, το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν μου αρέσει το Android TV και ότι είναι αργό όταν χρειάζεται τον αποθηκευτικό. Σε όλα τα άλλα, μια χαρά. Ούτε καν βλέπω το Android. Screensaver από Kodi. Και όλα στο Kodi. Κοινώς τι και αν έχει Android TV, ούτε καν το θυμάμαι. Τι και αν κάνει αργά app update, όποτε το θυμάμαι τα βάζω πριν πάω για ύπνο και αυτά.

    Μπορείς να αντικαταστήσεις το Kodi με άλλα προγράμματα. Το μόνο κριτήριο είναι να παίζουν με hardware τα codec που θες και τα αξιολυπητα με τα certification ειδικά αν θες Netflix. Αν δεν θες όπως εγώ, τότε σκασιλα σου μεγάλη.

  6. #1446
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.367
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει και διαβάσει καλές κριτικές για το συγκεκριμένο και επειδή δεν έχω πολλές απαιτήσεις είπα να πάρω κάτι αξιόπιστο...
    Τα ΤΑΝΙΧ είναι οικονομικά και κάνουν καλή δουλειά με Android TV χωρίς φανφάρες και να κολλάνε
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #1447
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router είναι σχετικά μακρυά και μεσολαβούν τοίχοι, και επειδή δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το wifi του Speedport Entry 2i σκέφτηκα να το συνδέσω με κάποια tp-link ethernet powerline που έχω
    Θα έλεγα πρώτα να το δοκιμάσεις με το ασύρματο, αλλιώς ότι και να πάρεις με χρήση του Powerline θα σε καλύψει απο άποψη Bandwidth
    Καλή επιλογή καθώς έχει και certification για Netflix HD+ αλλά και άλλες υπηρεσίες κάτι που κανένα άλλο κινέζικο android tv box δεν έχει.

  8. #1448
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα πρώτα να το δοκιμάσεις με το ασύρματο, αλλιώς ότι και να πάρεις με χρήση του Powerline θα σε καλύψει απο άποψη Bandwidth
    Καλή επιλογή καθώς έχει και certification για Netflix HD+ αλλά και άλλες υπηρεσίες κάτι που κανένα άλλο κινέζικο android tv box δεν έχει.
    Με άλλες υπηρεσίες αναφέρεσαι σε ανταγωνιστές της Netflix πχ Amazon ή έχεις κάτι άλλο υπόψη;

  9. #1449
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το έχω μόνιμα σε Kodi και συνδεδεμένο σε μια τηλεόραση μέσω HDMI. Streaming κάνω, είτε YouTube είτε ταινία ή σειρά. Επίσης βλέπω και κάποια τεχνικά βίντεο και ακούω mixclouf. Το πιο σημαντικό να βρει το steam και να παίξει. Με 70 που πήρα το mls8pro, το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν μου αρέσει το Android TV και ότι είναι αργό όταν χρειάζεται τον αποθηκευτικό. Σε όλα τα άλλα, μια χαρά. Ούτε καν βλέπω το Android. Screensaver από Kodi. Και όλα στο Kodi. Κοινώς τι και αν έχει Android TV, ούτε καν το θυμάμαι. Τι και αν κάνει αργά app update, όποτε το θυμάμαι τα βάζω πριν πάω για ύπνο και αυτά.
    Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έχεις βάλει ακόμα *elec (LibreElec ή CoreElec)?

  10. #1450
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έχεις βάλει ακόμα *elec (LibreElec ή CoreElec)?
    Βαριέμαι και δεν θέλω να ασχοληθώ. Όμως έχω και ένα πιο ουσιαστικο λόγο. Καμιά φορά το κοντι δεν παίζει. Εναλλακτικές όπως η YouTube εφαρμογή καλό είναι να υπάρχουν. Θέλω δηλαδή την ευελιξία του Android για όταν χρειαστεί. Γιατί να την χάσω όταν ουσιαστικά έχω την ίδια χρηστικότητα;

  11. #1451
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Δεν την χάνεις ακριβώς, σε κάρτα μνήμης ή USB εγκαθίσταται το elec. Αλλά οκ, πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση το box για να ξαναμπείς στο Android.

    Κάποια απ'αυτά που θα κερδίσεις είναι (πολύ) ομαλότερη λειτουργία του Kodi, καλύτερη αναπαραγωγή video (από θέμα κίνησης και χρωματικής απόδοσης)...

  12. #1452
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν την χάνεις ακριβώς, σε κάρτα μνήμης ή USB εγκαθίσταται το elec. Αλλά οκ, πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση το box για να ξαναμπείς στο Android.

    Κάποια απ'αυτά που θα κερδίσεις είναι (πολύ) ομαλότερη λειτουργία του Kodi, καλύτερη αναπαραγωγή video (από θέμα κίνησης και χρωματικής απόδοσης)...
    Δεν το ήξερα και δεν το έχω ψάξει περισσότερο. Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι για να κάνει boot από το USB?

  13. #1453
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Όχι. Όταν φτιάξεις το usb και το συνδέσεις στο box, θα εγκαταστήσεις και θα τρέξεις μια εφαρμογή (Reboot to libreelec - δουλεύει και για coreelec, το οποίο προτείνω για s912 box).
    Μετά, στο default skin του Kodi/coreelec, στα power options έχει μια επιλογή Reboot from nand ή κάπως έτσι, με την οποία κάνει boot στο Android.

  14. #1454
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαριέμαι και δεν θέλω να ασχοληθώ. Όμως έχω και ένα πιο ουσιαστικο λόγο. Καμιά φορά το κοντι δεν παίζει. Εναλλακτικές όπως η YouTube εφαρμογή καλό είναι να υπάρχουν. Θέλω δηλαδή την ευελιξία του Android για όταν χρειαστεί. Γιατί να την χάσω όταν ουσιαστικά έχω την ίδια χρηστικότητα;
    Ειδικά Youtube, υπάρχει και στο *elec...

  15. #1455
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά Youtube, υπάρχει και στο *elec...
    "Επίσημο"; Γιατί το YouTube add-on στο Kodi αρκετές φορες είχε βγει εκτός μάχης όπως παλαιότερα συνεβενε και με το jdownloader. Βέβαια, το add-on είναι under the radar της Google καθώς δεν δείχνει διαφημίσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Όταν φτιάξεις το usb και το συνδέσεις στο box, θα εγκαταστήσεις και θα τρέξεις μια εφαρμογή (Reboot to libreelec - δουλεύει και για coreelec, το οποίο προτείνω για s912 box).
    Μετά, στο default skin του Kodi/coreelec, στα power options έχει μια επιλογή Reboot from nand ή κάπως έτσι, με την οποία κάνει boot στο Android.
    Θα το δοκιμάσω τότε αρκεί να μην θέλει root γιατί πραγματικά δεν μου λείπει κάτι τώρα για να το χαλάσω αλλά είμαι και περίεργος αν είναι τόσο απλό. Έχω και ένα minix x80h που έχει κομμάτι σε Android 5 και αυτό με τα χίλια ζόρια το έβαλαν.

    Παίζει εξίσου καλά και με Android tv; Ρωτώ γιατί κατά την γνώμη μου η Google το έχει παρατήσει το λειτουργικό.

Σελ. 97 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας