Σελ. 104 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109114124 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.546-1.560 από 2255
  1. #1546
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λεω support εννοω πως μετα απο λιγα χρονια που το android του που δεν προκειται να παρει καμια ενημερωση και θα ειναι πλεον obsolete, θα μπορεσεις να του βαλεις ενα coreelec μιας και εχει amlogic cpu.
    Μην δίνεις και όρκο.
    https://discourse.coreelec.org/t/lib...c-support/4854

  2. #1547
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο ακριβως εινια που οδηγησε στην δημιουργια του coreelec, το οτι το le σταματησε να υποστηριζει amlogic.
    CoreELEC is a ‘Just enough OS’ Linux distribution based on Kodi technology for popular Amlogic hardware.
    ديميتريس

  3. #1548
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως εινια που οδηγησε στην δημιουργια του coreelec, το οτι το le σταματησε να υποστηριζει amlogic.
    Ναι γιατι στο libreelec αποφάσισε να δώσει προτεραιότητα σε mainline. Σε coreelec υποστηρίζουν μεν τον custom kernel της amlogic, αλλά όχι όλα τα branches. Το s905 πχ το κάνανε επίσης drop μετά από λίγο καιρό γιατί η amlogic το παράτησε στον 3.14. https://discourse.coreelec.org/t/cor...2nd-2021/14773

    Για περισσότερες πληροφορίες. https://discourse.coreelec.org/t/lin...scussion/14870

  4. #1549
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.518
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Copy paste απο το θεμα του rpi την μεγαλη κουβεντα που ειπε καποιος στο phoronix
    The RPi developer(s) and Broadcom have workarounded the ARM licensing by keeping the "trade secrets" of the design in the firmware, and opening what they can. They still do care about the bugs in the system and tend to fix the bugs in the software. Now compare that with the competitors: They just use whatever Rockchip/Allwinner can sell to them and they only cares about the blobs ARM/Rockchip gives to them, and that's it. You got a bug??, learn to live with that. Do you have a RK3288 based card? Kernel 4.4 is the only supported. Anything else is uncharted territory. (more modern RK chips only got 4.14 working.). Did somebody said "Librepotato"??. Well... expect a slower potato than the Pi4... but at least have support.
    Δεν εινια δουλεια τους να κυνηγανε την καθε βλαμμενη εταιρια απο πισω για drivers και patches και νομιζω κατι τετοιο εινια σεβαστο απο ολους. Το s905 που λες βγηκε πριν ~7 χρονια και το τελευταιο ce 9.2.8 που το υποστηριζε βγηκε περυσι. Ενα συστημα με rockchip soc αντιστοιχης ηλικιας θα ειχε καλυτερη υποστηριξη σημερα?
    ديميتريس

  5. #1550
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Copy paste απο το θεμα του rpi την μεγαλη κουβεντα που ειπε καποιος στο phoronix

    Δεν εινια δουλεια τους να κυνηγανε την καθε βλαμμενη εταιρια απο πισω για drivers και patches και νομιζω κατι τετοιο εινια σεβαστο απο ολους. Το s905 που λες βγηκε πριν ~7 χρονια και το τελευταιο ce 9.2.8 που το υποστηριζε βγηκε περυσι. Ενα συστημα με rockchip soc αντιστοιχης ηλικιας θα ειχε καλυτερη υποστηριξη σημερα?
    Ναι αλλά αν δεν είχαν ασχοληθεί οι τύποι λόγω δημοτικότητας θα είχες έστω και αυτήν την ανεπίσημη υποστήριξη; Ο κατασκευαστής του chipset δεν λέει μόνος του τίποτα, άλλα πράγματα μετράνε. Τα ίδια χάλια είναι κατά βάση όλοι τους. Και στο rpi, αν και κοιτάνε να μεταφέρουν τα blobs τους σε καινούργια branches, δεν πάνε πίσω. Απλά στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

    Α και ο τύπος ξεχνάει μάλλον συσκευές σαν το tinkerboard.

  6. #1551
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Eδω και μερες.., εχω κολλήσει με παροπλισμένο μποξακι γνωστης εταιρείας που πρόσφαταέκλεισε-συγχωνεύτηκε.
    Εκει έχω προβλήματα γιατι το googleplay δεν βρισκει τα περισσότερα που ψάχνω..., ενω αν τ ανεβάσω σε apk, έχω άλλα... Το βάζει στις εφαρμογές συσήματος, ο louncher δεν τις βλέπει και πηγαίνω στις ρυθμίσεις / εφαρμογές και τ ανοιγω απο κει.... (Εκεί δηλ που είναι και η απεγγατάσταση...)
    Αν ξέρει κανείς ας μου πεί... Σκέφτομαι να ψάξω να βρω πληροφορίες να του ξαναστήσω λογισμικό που θα ναι καθαρό, αλλά δεν βρήκα τιοποτε, Στείλτε κανενα Link...
    Αν δεν μπορει να συζητηθεί απο δώ, ας στείλει κάποιος μύνημα.... Thanks..

  7. #1552
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Πες και το μοντέλο μήπως και κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #1553
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαγκες, επειδη το κλασσικο mi box s η τιμη του εχει παει κατα διαολου, για πειτε κανα καλο android boxακι

  9. #1554
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrislamp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαγκες, επειδη το κλασσικο mi box s η τιμη του εχει παει κατα διαολου, για πειτε κανα καλο android boxακι
    Θα κοιτούσα το Google tv https://www.skroutz.gr/s/25471839/Go...review_2196022

  10. #1555
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrislamp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαγκες, επειδη το κλασσικο mi box s η τιμη του εχει παει κατα διαολου, για πειτε κανα καλο android boxακι
    Μόνο Amazon firestick για τέλειο streaming χωρίς προβλήματα και με εξαιρετική τιμή.
    Αν θες να αποθηκεύεις πολύ πράγμα ή να παίζεις παιχνίδια πας αλλού.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #1556
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Google Chromecast with tv κατά την γνώμη μου.

  12. #1557
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Έχω πάρει μια Android TV Toshiba η οποία σέρνεται κανονικά - δεν μου φταίει κανείς, εγώ φταίω που πήρα την low end.
    Αν βάλω Chromecast ή Fire TV Stick θα έχω την επιθυμητή λειτουργικότητα; 1080p είναι, δεν ψάχνω κάτι φοβερό από άποψη εικόνας, κυρίως να σηκώνει apps (π.χ. Netflix, Disney+, Kodi, CosmoteTV, EON+) και να streamαρει από το Synology μου.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #1558
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πάρει μια Android TV Toshiba η οποία σέρνεται κανονικά - δεν μου φταίει κανείς, εγώ φταίω που πήρα την low end.
    Αν βάλω Chromecast ή Fire TV Stick θα έχω την επιθυμητή λειτουργικότητα; 1080p είναι, δεν ψάχνω κάτι φοβερό από άποψη εικόνας, κυρίως να σηκώνει apps (π.χ. Netflix, Disney+, Kodi, CosmoteTV, EON+) και να streamαρει από το Synology μου.
    Ναι ο σκοπός είναι η τηλεόραση να μην κάνει τίποτα smart.

  14. #1559
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πάρει μια Android TV Toshiba η οποία σέρνεται κανονικά - δεν μου φταίει κανείς, εγώ φταίω που πήρα την low end.
    Αν βάλω Chromecast ή Fire TV Stick θα έχω την επιθυμητή λειτουργικότητα; 1080p είναι, δεν ψάχνω κάτι φοβερό από άποψη εικόνας, κυρίως να σηκώνει apps (π.χ. Netflix, Disney+, Kodi, CosmoteTV, EON+) και να streamαρει από το Synology μου.
    Για το τελευταίο κομμάτι τι εννοείς;
    Πώς θα συνδέεται με το synology;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #1560
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τελευταίο κομμάτι τι εννοείς;
    Πώς θα συνδέεται με το synology;
    DLNA ίσως; Ή nfs/smb από Kodi.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 104 από 151 ΠρώτηΠρώτη ... 849499102103104105106109114124 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας