Εμφάνιση 1-9 από 9

Θέμα: Laptop ή Netbook;

  1. #1
    Question
    Λοιπόν. Έχοντας ήδη δύο laptop και ένα desktop στην οικογένεια (5μελής) ήρθε η ώρα για την αγορά ενός ακόμα μιας και έρχονται ώρες που δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο. Λογικά θα το πάρω για δική μου προσωπική χρήση.
    Budget max 500 ευρώ αφού δεν νομίζω ότι χρειάζονται και παραπάνω για τις απαιτήσεις μου.
    Απαιτήσεις χρήσης: Χρήση office, ίντερνετ, ταινίες hd και τελευταία τα παιχνίδια αν και για αυτό υπάρχει και άλλο λαπτοπ στο σπίτι. Γενικά φοιτητική χρήση αλλά χωρίς τον παράγοντα games.
    Καλοκοιτάζω την φορητότητα και η διάρκεια ζωής της μπαταρίας που έχουν τα netbook αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση κολλήματα. Για τα netbook θα ήθελα να υπάρχει hdmi αλλά είναι αρκετά σπάνιο νομίζω. Επίσης επειδή παρακολουθώ αραιά και που τι κυκλοφορεί στην αγορά δεν βλέπω κάποια σημαντική βελτίωση όπως αντίστοιχα στην σχέση τιμής/απόδοσης των laptop, αλλά πιθανόν κάποιος πιο ειδικός να μου καταρρίψει αυτήν την άποψη. Επίσης αγοράζω τώρα η περιμένω κανά μήνα για τυχόν πτώση τιμών ή προσφορές;
    Ακούω γνώμες τώρα. Για περισσότερες διευκρινίσεις ρωτήστε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802

  3. #3
    Εγγραφή
    18-05-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    για laptop αν υπάρχει ακόμα δες το toshiba

  4. #4
    Ποια η γνώμη σας για αυτό;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Η acer ειναι πολυ χειροτερη μαρκα απο την asus.Επισης η μονη διαφορα σε σχεση με το asus που προτεινα ειναι τα 4gb ram που δεν κοστιζουν ουτε 25 ευρω.
    http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc...R3-Laptop.html
    Αν σκεφτεις οτι η διαφορα τιμης μεταξυ asus και acer ειναι 90 ευρω καταλαβαινεις οτι δεν αξιζει τον κοπο να δωσεις 70 ευρω παραπανω για το ιδιο acer...

    - - - Updated - - -

    Μετα απο καμποσο ψαξιμο ειδα οτι η ram στα 2gb asus μοντελα ειναι κολλημενη και δεν δεχεται αναβα8μιση.Απ'οσο εψαξα δεν ειδα τιποτα για τα 1gb ram μοντελα.Παντως και παλι με 32 bit windows 7 starter edition που εχουν δεν 8α δουν πανω απο 2gb ram (οχι οτι τα 2gb δεν ειναι υπεραρκετα για τη χρηση που 8ες).

  6. #6
    Το acer έχει 500αρη δίσκο. Έχει 3 USB. Επίσης έστω και λίγο μεγαλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση (καλύτερο οπτικό πεδίο-λιγότερο σκρολαρισμα). Και αν μείνουμε στο 1GB το χάσμα σε σχέση με τα 4 είναι αρκετά μεγάλο πιστεύω. Τώρα δεν έχω τόση εμπειρία ώστε να μπορώ να κρίνω αυτό που λες για το πόσο καλύτερη είναι η μία εταιρεία από την άλλη. Νομίζω ότι τείνω προς το να επιλέξω το acer καθώς και οι επιλογές είναι λίγες αλλά και σ'αυτά τα λεφτά δεν βρίσκω κάτι αντιστοιχο σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Αλλά ακόμα μαζεύω γνώμες

  7. #7
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haloking Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το acer έχει 500αρη δίσκο. Έχει 3 USB. Επίσης έστω και λίγο μεγαλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση (καλύτερο οπτικό πεδίο-λιγότερο σκρολαρισμα). Και αν μείνουμε στο 1GB το χάσμα σε σχέση με τα 4 είναι αρκετά μεγάλο πιστεύω. Τώρα δεν έχω τόση εμπειρία ώστε να μπορώ να κρίνω αυτό που λες για το πόσο καλύτερη είναι η μία εταιρεία από την άλλη. Νομίζω ότι τείνω προς το να επιλέξω το acer καθώς και οι επιλογές είναι λίγες αλλά και σ'αυτά τα λεφτά δεν βρίσκω κάτι αντιστοιχο σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Αλλά ακόμα μαζεύω γνώμες
    Πας σε asus όπως σου είπε ο OrderlordTank , μόνο και μόνο το χάλι της εγγύησης ( της acer εννοώ ) φθάνει .......................

  8. #8
    Εγγραφή
    15-04-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Thumbs up
    Asus δαγκοτώ . Ξέρω τι λέω. Εχω ενα netbook της asus που το συγρινα με ένα acer του ξαδέρφου μου. Και έχει μεγάλη διαφορά. Πολλή πιο γρήγορο ειναι της asus και πιο σταθερό από της acer. Επίσης δες και το λογισμικο. Τα windows 8 ειναι τα πιο γρήγορα μέχρι τόρα ακόμα και από τα xp. Έχω δοκιμάσει όλα τα windows ios και καλήτερο από τα 8 δεν βρίκα. Καλή τύχη με την επιλογή σου και τόρα είναι το θέμα πάνω σε σένα. Θες κάτι μικρό για να το κουβαλάς και να το έχεις όπου θες παρε netbook αν και καλήτερο είναι να πάρεις laptop άμα είναι να το χρησιμοποιήσεις για απετιτικά παιχνίδια όπως το Call of duty black ops ή κάνα terraria. Υπάρχουν και πολλη καλά netbook με τις ίδιες εικανότιτες με έναν κανονικό υπολογιστή ή laptop. Τέλος πάντον τόρα έμεινε να κάνεις την απόφαση εσύ.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-07-2005
    Περιοχή
    Ασβεστοχώρι
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9500/1020
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    Speedport entry i2
    Path Level
    Fastpath
    Πιστεύω μετά από 4 χρόνια να αγόρασε κάτι

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop ανταλλαγή με netbook
    Από hks300 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-12, 01:11
  2. Laptop ή Netbook 450-500€
    Από r_line στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-11, 01:40
  3. Laptop ή netbook..?
    Από weissheit στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 01:23
  4. Ultraportable laptop και Netbook.
    Από jijiz στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 20:59
  5. Laptop / Netbook Φτηνο NETBOOK
    Από AGGANIS στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-09, 03:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας