Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 47
  1. #31
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teacake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μη τρελαθούμε και τελείως. Αν το δεις από άποψη resources, τουλάχιστον το android έχει τάξεις μεγέθους περισσότερου development από πίσω του γιατί:
    1. Τρέχει σε πάνω από 200 (και λίγες λέω) διαφορετικές συσκευές.
    2. Έχουν κυκλοφορήσει από το 2009 καμμιά 15αριά διαφορετικές εκδόσεις του (1.0, 1.1, 1.5, 1.6, 2.0, 2.1, 2.2, 2.3, 3.0,3.1,3.2,4.0,4.1 αυτές είναι μόνο οι major κυκλοφορίες).
    3. Έχει πολύ μεγαλύτερο community και περισσότερους developers, και κυκλοφορεί για περισσότερους form factors.
    Να επισημάνω ότι το γεγονός ότι το maemo - meego υπάρχει από το 2005 από μόνο του δεν λέει κάτι, καθώς δε μιλάμε για κρασιά. Εξάλου και το android και το ios δεν είναι λειτουργικά φτιαγμένα από την αρχή, από μηδενική βάση.
    Το Android είναι ουσιαστικά Linux πάνω στο οποίο πατά ένα framework. Οτιδήποτε τρέχει από πίσω (πχ λογισμικό για διαχείριση wifi, bluetooth, gps κλπ) είναι Linux. Επομένως η Nokia έχει μεγαλύτερη εμπειρία από την Google στο τομέα.
    Μπορεί να μην έχουν βγάλει πολλές συσκευές, αλλά το αναπτύσσουν πολύ περισσότερα χρόνια, οπότε δεν λέει κάτι.

    Η Nokia έχει την υποστήριξη από τους πιο ταλαντούχους developers. Το iOS και το Android έχουν βασιστεί πάνω σε ανοιχτό λογισμικό για να υπάρξουν. Οι developers που έγραψαν αυτό το λογισμικό, στήριζαν και θα στηρίζουν το Maemo. Δεν μιλάμε για developers που γράφουν fart apps αλλά για developers που έγραψαν κομμάτια κώδικα στην ψυχή των iOS/Android.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Ότι η κονσόλα φταίει;
    ότι αξίζει στο ν9 απο εφαρμογές(και συνήθως είναι και εκτός ovi store ) θέλει απαραίτητα και χρήση κονσόλας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, τα υπόλοιπα λειτουργικά δεν έχουν κονσόλα;
    την κρύβουν επιμελώς.

  3. #33
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι αξίζει στο ν9 απο εφαρμογές(και συνήθως είναι και εκτός ovi store ) θέλει απαραίτητα και χρήση κονσόλας.

    Εάν εννοείς hacks τύπου inception ή FasterN9 νομίζω καταλαβαίνεις γιατί χρειάζεται κονσόλα. Και για να περάσεις costum rom στο android δεν νομίζω να το κάνεις next-next-next-finish
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  4. #34
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoxir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν εννοείς hacks τύπου inception ή FasterN9 νομίζω καταλαβαίνεις γιατί χρειάζεται κονσόλα. Και για να περάσεις costum rom στο android δεν νομίζω να το κάνεις next-next-next-finish
    πες πωσ συμφωνώ μαζί σου για inception ή FasterN9 (που δεν συμφωνώ αλλά δεν πειράζει.)για να ανοίξω file manager με root δικαιώματα γιατί πρέπει να πληκτρολογήσω και πατήσω 3 φορές enter στο terminal.

    όσο για costum rom στο android ,ναι έτσι είναι next (copy rom to sd card)- next(wipe data/factory reset)- next (Install zip from SDCARD)- finish(Reboot and wait).

  5. #35
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες πωσ συμφωνώ μαζί σου για inception ή FasterN9 (που δεν συμφωνώ αλλά δεν πειράζει.)για να ανοίξω file manager με root δικαιώματα γιατί πρέπει να πληκτρολογήσω και πατήσω 3 φορές enter στο terminal.

    όσο για costum rom στο android ,ναι έτσι είναι next (copy rom to sd card)- next(wipe data/factory reset)- next (Install zip from SDCARD)- finish(Reboot and wait).
    1 και πιο σημαντικό)Για πες πιο άλλο κινητό σε άφησε να το κάνεις αυτό χωρίς ταρζανιές, και χωρίς να παραβείς τους όρους χρήσεις;

    2 Filebox

    Ναι δεν είναι τόσο απλά αυτό όσο το περιγράφεις, πιο πριν πρέπει να γίνεις root και να μπεις μέσα στον bootloader. Που όπως και το inception δεν είναι κάτι που θα κάνει ο μέσος χρήστης οπότε και σωστά γίνεται μέσω κονσόλας.
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  6. #36
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoxir Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 και πιο σημαντικό)Για πες πιο άλλο κινητό σε άφησε να το κάνεις αυτό χωρίς ταρζανιές, και χωρίς να παραβείς τους όρους χρήσεις;

    2 Filebox

    Ναι δεν είναι τόσο απλά αυτό όσο το περιγράφεις, πιο πριν πρέπει να γίνεις root και να μπεις μέσα στον bootloader. Που όπως και το inception δεν είναι κάτι που θα κάνει ο μέσος χρήστης οπότε και σωστά γίνεται μέσω κονσόλας.
    1) δεν μπαίνω καν σε αυτή την συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα, σε άλλους παραβαίνεις τους όρους χρήσεις σε άλλους αποδέχεσαι τα security risks του developer mode.

    2)ναι o filebox θέλει αυτό που είπα.

    έγινα root ,πάει τελείωσε αυτό, είναι τόσο απλό next-next-next-finish.
    άνοιξα developer mode και αποδέχτηκα τα security risks(εγώ ''αυθαίρετα'' λέω ότι έγινα root ),γιατί και terminal και username, και password, και /opt/Filebox/bin/Filebox (case sensitive) για να ανοίξω file manager με root δικαιώματα.

  7. #37
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων

    2)ναι o filebox θέλει αυτό που είπα.

    έγινα root ,πάει τελείωσε αυτό, είναι τόσο απλό next-next-next-finish.
    άνοιξα developer mode και αποδέχτηκα τα security risks(εγώ ''αυθαίρετα'' λέω ότι έγινα root ),γιατί και terminal και username, και password, και /opt/Filebox/bin/Filebox (case sensitive) για να ανοίξω file manager με root δικαιώματα.
    Τοσο πολυπλοκο το κανανε στο Ν9; Στο Ν900 απλα επελεγες root access στα settings εκανες restart τον filebox και ολα οκ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος songless_bird : 11-07-12 στις 00:10.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  8. #38
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) δεν μπαίνω καν σε αυτή την συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα, σε άλλους παραβαίνεις τους όρους χρήσεις σε άλλους αποδέχεσαι τα security risks του developer mode.

    2)ναι o filebox θέλει αυτό που είπα.

    έγινα root ,πάει τελείωσε αυτό, είναι τόσο απλό next-next-next-finish.
    άνοιξα developer mode και αποδέχτηκα τα security risks(εγώ ''αυθαίρετα'' λέω ότι έγινα root ),γιατί και terminal και username, και password, και /opt/Filebox/bin/Filebox (case sensitive) για να ανοίξω file manager με root δικαιώματα.
    Κοίταξε είναι πολύ απλό άμα πας την rooted συσκευή σου στην Samsung/HTC/SE κτλ θα σου πουν να πας να κουρευτείς, άμα πας το Ν9 σου με ενεργώ το dev mode στη Nokia θα την πάρουν.

    Επίσης άμα επιλέξεις να βλέπεις το root file system στο fileboxσε αφήνει να κάνεις copy/paste/rename/delete τα πάντα τι θες να κάνεις που χρειάζεται να να το τρέξεις έτσι;

    Δεν είναι next next μην επιμένεις θα το έδινες σε κάποιον άσχετο να το κάνει σου μιλάω από την αρχή χωρίς να είναι rooted η συσκευή και χωρίς xrecovery κτλ.
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  9. #39
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Δεν ισχύει αυτό με τις εγγυήσεις. Το root δεν ενοχλεί καμιά εταιρεία. Αυτό που ενοχλεί κάποιες φορές είναι οι custom rom. Εκεί είναι στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας η επισκευή και αρκετές φορές (τις περισσότερες) την δέχονται.
    Επίσης υπάρχουν dev συσκευές Android που μπορείς να επιλέξεις αν επιθυμείς.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #40
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό με τις εγγυήσεις. Το root δεν ενοχλεί καμιά εταιρεία. Αυτό που ενοχλεί κάποιες φορές είναι οι custom rom. Εκεί είναι στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας η επισκευή και αρκετές φορές (τις περισσότερες) την δέχονται.
    Επίσης υπάρχουν dev συσκευές Android που μπορείς να επιλέξεις αν επιθυμείς.
    Αυτό που λες ειλικρινά δεν το ήξερα με πιάνεις πολύ αδιάβαστο.

    Dev συσκευές εννοείς το nexus S;
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  11. #41
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ναι, Galaxy Nexus, Nexus S, Nexus 7 κλπ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #42
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoxir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε είναι πολύ απλό άμα πας την rooted συσκευή σου στην Samsung/HTC/SE κτλ θα σου πουν να πας να κουρευτείς, άμα πας το Ν9 σου με ενεργώ το dev mode στη Nokia θα την πάρουν.

    Επίσης άμα επιλέξεις να βλέπεις το root file system στο fileboxσε αφήνει να κάνεις copy/paste/rename/delete τα πάντα τι θες να κάνεις που χρειάζεται να να το τρέξεις έτσι;

    Δεν είναι next next μην επιμένεις θα το έδινες σε κάποιον άσχετο να το κάνει σου μιλάω από την αρχή χωρίς να είναι rooted η συσκευή και χωρίς xrecovery κτλ.
    Δεν ξέρω και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει το τη θα κάνει η "αντιπροσωπεία" εάν μπρικαρο το τηλέφωνο (Ν9,Ρ970,BLADE,κτλπ.) όσο το "πειράζω" στα "όρια" της εγγύησης,
    ο mrsaccess δείχνει να γνωρίζει κάτι για τα android με root ,για Νοκια θα αρκεστώ στο ότι λες οτι θα το δεχτεί για επισκευή για βλάβη με dev mode on.
    ο mrsaccess δείχνει να γνωρίζει κάτι για τα android με custom room,για το Ν9 με πειραγμένο bootloader δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20120312_001.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  167,7 KB 
ID: 104577


    θέλω να κάνω επικόλληση στο /usr/share/swype/data ,εάν δεν κάνεις αυτό που είπα, δεν κάνει paste,είναι η τελευταία φορά που το λέω, εάν ξέρεις και το κάνεις με κάποιον άλλο τρόπο απλά πεστο μας.

    έδωσα σε μένα τον άσχετο και τα τρία ποιο πάνω κινητά ,το android είναι next,next,next,finish.
    και θα ήθελα τα android(που είχα/εχω) να λειτουργούσαν τόσο καλά όσο το Ν9 σαν τηλέφωνο.

  13. #43
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και μου έκανε μεγάλη εντύπωση, το έγραψα και πιο πάνω άλλωστε δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λόγια του mrsaccess.

    Όσο για το filebox έχεις δίκιο από default δεν σε αφήνει να κάνεις paste τίποτα εκτός /home το οποίο μου έκανε εντύπωση γιατί με το PR1.2 έκανε κανονικά αλλά αφού του είχα δικαιώματα μέσω inception κάτι που μου είχα ξεχάσει τελείως LOL. Τώρα με το PR1.3 απ'ότι καταλαβαίνω πρέπει να ξανακάνω install το inception βλακεία μου sorry.

    Για το custom rom ειλικρινά μην επιμένεις προσπαθούσαμε να περάσουμε ένα rom στο Χ8 του αδερφού μου και για να βάλουμε το xrecovery μας ζήταγε να έχουμε εγκατεστημένο το XRecovery μεταξύ άλλων.
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  14. #44
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoxir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το custom rom ειλικρινά μην επιμένεις προσπαθούσαμε να περάσουμε ένα rom στο Χ8 του αδερφού μου και για να βάλουμε το xrecovery μας ζήταγε να έχουμε εγκατεστημένο το XRecovery μεταξύ άλλων.
    Καλά, βρήκες κι εσύ παράδειγμα την SE με τους κλειδωμένους bootloaders.
    Πέρνα από Samsung μεριά να δεις..

  15. #45
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το λειτουργικό. Αν ακολουθήσει
    τα χνάρια του Meego θα σπέρνει. Ένα μικρό hands on του
    λειτουργικού (SailFish OS), λογικά η συσκευή είναι απλά
    dummy για την παρουσιάση και όχι αυτή που θα κυκλοφο-
    ρήσει.




Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-11, 15:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας