Σελ. 433 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 413423428431432433434435438443453 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.481-6.495 από 10691
  1. #6481
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioutotrelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, περιμένω ένα backpack αξίας 20€ από Aliexpress, το έστειλαν με China Post Registered Air Mail
    έχει κολλήσει από 9/3 στη Θεσσαλονίκη.... τι να ψάχνουν??? τελωνείο δεν πιστεύω, έχει πολύ μικρή αξία...
    έχει κάποιος κάνα τηλέφωνο ή κάποια ιδέα το τι παίζει???

    ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-03-2017 22:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
    ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-03-2017 07:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-03-2017 14:25 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
    ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-03-2017 17:42 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-03-2017 01:42 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

    Υ.Γ. την ίδια μέρα παρήγγειλα ακόμα ένα backpack από Aliexress αλλά από άλλο πωλητή και έχει έρθει κανονικά, 2017-03-13
    01:42:00 ITEM IN CONTA K D. THESSALONIKIS και την επόμενη μέσα ήταν στα ΕΛΤΑ της γειτονίας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως για τελωνείο περνάει πριν φτάσει στο ΚΔ Θεσ/νικης, οπότε απλά περιμένεις λίγο ακόμα.

    Κάτι αλλάξανε πάλι, ενω παλιότερα αν έγραφε ΚΔ θεσ/νικης τότε δεν θα περνούσε απο ΥΕΔ, τώρα δεν είναι σίγουρο, αν μάλιστα το ψάξεις στην σελίδα των ελτά για το tracking τότε έχει και αναφορά λίγο μετά απο το ΚΔ Αττικής ότι θα πάει τελωνείο

  2. #6482
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα ζευγάρι παπούτσια που αγορασα από το Αλι τελικά δεν υπάρχει διαθέσιμο.
    Το σπαστικο είναι ότι πρέπει να περιμένω 10 μέρες για να κάνω dispute επειδή ο πωλητής φαίνεται να το έστειλε και έδωσε και tracking number.
    Και τα λεφτά μου δεν μπορώ να παρω πίσω άμεσα και χάνω χρόνο γενικά.
    Θα έπρεπε να υπάρχουν αυστηρές ποινές για κάτι τέτοια.
    Χτες πρώτη φορά αγόρασα από ali και δεν γνωρίζω την διαδικασία για disputes.
    Από περιέργεια όμως:
    Πως κατάλαβες ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο; Σε ενημέρωσε ο πωλητής; Αν ναι, δεν μπορείς να του ζητήσεις να σου κάνει refund? Γιατί να κάνεις dispute?
    Αν είσαι σίγουρος και έχεις αποδείξεις ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο, δεν το έστειλε και δεν θα παραδοθεί, εγώ στην θέση σου θα επικοινωνούσα με το support του ali και θα τους έλεγα το και το ο πωλητής το παίζει κινέζος (oh the irony) Θέλω refund αλλιώς θα ζητήσω από την τράπεζα μου να κάνει charge back την συναλλαγή
    Working from home

  3. #6483
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες πρώτη φορά αγόρασα από ali και δεν γνωρίζω την διαδικασία για disputes.
    Από περιέργεια όμως:
    Πως κατάλαβες ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο; Σε ενημέρωσε ο πωλητής; Αν ναι, δεν μπορείς να του ζητήσεις να σου κάνει refund? Γιατί να κάνεις dispute?
    Αν είσαι σίγουρος και έχεις αποδείξεις ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο, δεν το έστειλε και δεν θα παραδοθεί, εγώ στην θέση σου θα επικοινωνούσα με το support του ali και θα τους έλεγα το και το ο πωλητής το παίζει κινέζος (oh the irony) Θέλω refund αλλιώς θα ζητήσω από την τράπεζα μου να κάνει charge back την συναλλαγή
    Ναι ο πωλητής με ενημέρωσε ότι δεν το έχει πια.
    Εγώ θα τα πάρω τα λεφτά πίσω, αλλά θα έπρεπε να υπήρχε κάποια ποινή για αυτούς τους πωλητές που κοροϊδεύουν τον κόσμο.
    Μου ζήτησε να πατήσω cancel order, σαν να ήταν δικό μου λάθος και μετά μου είπε να κάνω dispute.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #6484
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει, τίποτα το φοβερό. Δεν είναι ebay να τους υποχρεώνει να έχουν πραγματικό στοκ. Από την άλλη έχει αυτό το cool-off period αφού σου δίνει δυνατότητα ακύρωσης της αγοράς λίγο μετά την πληρωμή. Και σε περιπτώσεις στραβής σε πολλές περιπτώσεις σου επιστρέφουν τα χρήματα χωρίς να σε υποχρεώνουν να επιστρέψεις το είδος. Απλά είναι μια σκάλα πιο κάτω από ebay, για αυτό έχει και χαμηλότερες τιμές. Εμένα μου αρέσει, για μικροπράγματα μόνο, που έχεις περισσότερες επιλογές αποστολής και στις εξηγεί από πριν, δεν λέει αυτή τη βλακεία που λέει το ebay και δεν ξέρεις πώς θα έρθει.

    Δεν το υπερασπίζομαι, απλά λέω ότι είναι διαφορετικό από ebay. Και εννοείται ότι σε όλα θέλουμε προσοχή, γεμάτο μαϊμούδες είναι, όπως και το ebay.
    hnesne

  5. #6485
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι αλλάξανε πάλι, ενω παλιότερα αν έγραφε ΚΔ θεσ/νικης τότε δεν θα περνούσε απο ΥΕΔ, τώρα δεν είναι σίγουρο, αν μάλιστα το ψάξεις στην σελίδα των ελτά για το tracking τότε έχει και αναφορά λίγο μετά απο το ΚΔ Αττικής ότι θα πάει τελωνείο
    Μίλησα με το τοπικό κέντρο διανομής πριν πάει στα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μπάς και το πάρω ποιο γρήγορα και μου είπαν οτι πρέπει να πληρώσω κάπου 3€-12€ Δεν θυμόταν για ένα backpack που το πήρα 25€ και μάλιστα μια θήκη για tablet είναι τώρα ΥΕΔ κόστους 8€ ... άντε να δούμε... αν παίζει και εκεί τίποτα θα τα κόψουμε τα eBay και AliExpress ακόμα και για τα μικροπράγματα...

  6. #6486
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioutotrelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με το τοπικό κέντρο διανομής πριν πάει στα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μπάς και το πάρω ποιο γρήγορα και μου είπαν οτι πρέπει να πληρώσω κάπου 3€-12€ Δεν θυμόταν για ένα backpack που το πήρα 25€ και μάλιστα μια θήκη για tablet είναι τώρα ΥΕΔ κόστους 8€ ... άντε να δούμε... αν παίζει και εκεί τίποτα θα τα κόψουμε τα eBay και AliExpress ακόμα και για τα μικροπράγματα...
    Νομίζω οτι όπως και πάντα το θέμα παραμένει random. Μπορεί να περάσει, μπορεί όχι.Τους τελευταίους 3 μήνες πέρασαν τουλάχιστον 6-7 πακετάκια μου αξίας 0,50€-150€ χωρίς να περάσουν από τελωνείο.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  7. #6487
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioutotrelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με το τοπικό κέντρο διανομής πριν πάει στα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μπάς και το πάρω ποιο γρήγορα και μου είπαν οτι πρέπει να πληρώσω κάπου 3€-12€ Δεν θυμόταν για ένα backpack που το πήρα 25€ και μάλιστα μια θήκη για tablet είναι τώρα ΥΕΔ κόστους 8€ ... άντε να δούμε... αν παίζει και εκεί τίποτα θα τα κόψουμε τα eBay και AliExpress ακόμα και για τα μικροπράγματα...
    παρέλαβα σήμερα το backpack χωρίς κάποια χρέωση, απλά καθυστέρησε κάπου 20 μέρες τώρα περιμένω τη θήκη που είναι και αυτή τελωνείο....

  8. #6488
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά δε σου είπαν οτι θα πληρώσεις;
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  9. #6489
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ναι , αυτο μου είπαν στο τοπικό κέντρο διανομής, όταν την παρέλαβα δεν μου ζήτησαν λεφτά... δεν τους είπα και εγώ τίποτα...
    Περιμένω μια θήκη τώρα που είναι τελωνείο όποτε είδωμεν....

  10. #6490
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Ρε παιδιά έκανα χτες πρώτη φορά παραγγελία από Aliexpress, νομίζοντας ότι θα έρθει με ταχυδρομείο και ότι έχει μεγάλες πιθανότητες να περάσει στην ζούλα.
    Με πληροφορεί άλλο μέλος στο Paypal topic, ότι έχουν αρχίσει και χρεώνουν πλέον. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχω ακόμα ελπίδες; Η αξία είναι 9€. Τι επιβάρυνση θα έχω; Μήπως να το ακυρώσω;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #6491
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά έκανα χτες πρώτη φορά παραγγελία από Aliexpress, νομίζοντας ότι θα έρθει με ταχυδρομείο και ότι έχει μεγάλες πιθανότητες να περάσει στην ζούλα.
    Με πληροφορεί άλλο μέλος στο Paypal topic, ότι έχουν αρχίσει και χρεώνουν πλέον. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχω ακόμα ελπίδες; Η αξία είναι 9€. Τι επιβάρυνση θα έχω; Μήπως να το ακυρώσω;
    Δεν είναι τίποτα σίγουρο, αν περάσει τελωνείο ακόμα και ελεύθερο να είναι τα ΕΛΤΑ θα σε χρεώσουν 3 ευρώ ΄που κανονικά δεν πρέπει, αλλά άντε βρες το δίκαιο σου

  12. #6492
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αν είναι μόνο 3€, για το συγκεκριμένο τουλάχιστον πακέτο δεν με πειράζει. Αφού οι Άγγλοι δεν θέλουν τις κάρτες μας τι να κάνουμε. Πάμε Κίνα.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  13. #6493
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    απο ebay.uk ισχύουν ή τουλάχιστον υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες για τελωνείο ?
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  14. #6494
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο ebay.uk ισχύουν ή τουλάχιστον υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες για τελωνείο ?
    Είναι ebay.co.uk

    Αν ο πωλητής είναι από Αγγλία ή από οπουδήποτε στην Ευρώπη δεν έχεις τελωνείο. Και συνήθως και το ίδιο το ebay "zero customs fee" ή κάτι τέτοιο.
    Από που θα σταλεί το αντικείμενο επίσης φαίνεται στην σελίδα του.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #6495
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά έκανα χτες πρώτη φορά παραγγελία από Aliexpress, νομίζοντας ότι θα έρθει με ταχυδρομείο και ότι έχει μεγάλες πιθανότητες να περάσει στην ζούλα.
    Με πληροφορεί άλλο μέλος στο Paypal topic, ότι έχουν αρχίσει και χρεώνουν πλέον. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχω ακόμα ελπίδες; Η αξία είναι 9€. Τι επιβάρυνση θα έχω; Μήπως να το ακυρώσω;
    Ποιος είπε ότι δεν θέλουν τις κάρτες μας;
    Μην γενικεύουμε χωρίς λόγο.

    Επειδή κάτι δεν δουλεύει για σένα, δεν σημαίνει ότι όλοι έχουμε πρόβλημα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 433 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 413423428431432433434435438443453 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας