Σελ. 636 από 711 ΠρώτηΠρώτη ... 616626631634635636637638641646656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.526-9.540 από 10658
  1. #9526
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμπρά!
    Βρήκα την εγκύκλιο και λέει για μόνο για 22 ευρώ. Εν τω μεταξύ, καθώς το iherb δουλεύει και με ευρώ, η παραγγελία και η χρέωση έγιναν σε ευρώ. Ντόλλαρς δεν αναφέρονται πουθενά και πραγματικά δεν έχω ιδέα πόσα $ ήταν. Το ωραίο είναι οτι αν απορριφθεί η ένσταση η παραγγελία των 21 ευρώ θα μου κοστίσει 54!
    Τους έστειλες αποδεικτικό από τον λογαριασμό της τράπεζας όπου να φαίνεται η συγκεκριμένη χρέωση σε €;
    Αν ναι, δεν θα απορριφθεί.

    Το ίδιο είχε συμει και σε εμένα πριν 3 χρόνια σε παραγγελία από iherb.
    Το μόνο που κατάφεραν οι τελώνες ήταν λίγη ταλαιπωρία για εμένα και παραλαβή με 1 μήνα καθυστέρηση.

  2. #9527
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς, δεν έχεις καταλάβει ότι τα Ali, ebay κλπ δεν είναι μαγαζιά, αλλά πλατφόρμες ανεξάρτητων πωλητών από διάφορες χώρες, και δεν έχουν τις δυνατότες που περιγράφεις.
    Για να γίνει παρακράτηση του ΦΠΑ από τον πωλητή και απόδοσή του στη χώρα προορισμού (και είναι πολλές σ όλο τον πλανήτη), πρεπει να εγγραφεί σε αντίστοιχη πλατφόρμα. Ποιος ανεξάρτητος πωλητής θα ξεκινήσει να κάνει κάτι τέτοιο;

    Η τελευταία σου φράση είναι, μάλλον, η μόνη σωστή στο προηγούμενο post.
    Εαν νομιζεις οτι μονο εσυ ξερεις και εμεις οχι, τοτε δεν υπαρχει λογος συζητησης.

    Σου εχω νεα. Κανεις λαθος. Οπως οι πλατφορμες εισπρατουν και αποδιδουν λεφτα για λογαριασμο των πωλητων, με τον ιδιο ακριβως τροπο μπορουν να το κανουν και για το φπα, ανάλογα με τη χωρα αποστολης.
    Το οτι δεν το προβλεπει ΣΗΜΕΡΑ αυτο η διαδικασια δεν σημαινει οτι δεν μπορει να το προβλεψει ΑΥΡΙΟ.
    Φυσικα το προβλημα του εκτελωνισμου ως κοστος διαδικασιας για φτηνα προιόντα παραμενει, ακομα και αν οι ανεξαρτητοι πωλητες εγγραφοταν σε οτι πλατφορμα τους ζηταγαμε.
    Οποτε εισαι μαλλον εκτος θεματος.
    Να σου θυμισω οτι οταν ηρθε στην Ελλαδα ο Jack Ma εκαναν ουρα οι υπουργοι να τον δουν. Και οι υπουργοι ως γνωστον ετοιμαζουν νομοθετικες ρυθμισεις και εγκυκλιους, οπως ισως να εχεις ακουσει.
    Το ζητουμενο ειναι με ποιο τρόπο θα μειωθεί το διαδικαστικό κόστος εισπραξης φπα για προιόντα χαμηλης αξίας όταν αυτό ξεπερνάει κατα πολυ την αξία του προιόντος ουσιαστικα ακυρωνοντας την δυνατοτητα αγορας του. Θα το λύσουμε με τεχνολογια? Δεν θα το λυσουμε καν?

  3. #9528
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    https://www.alimaniac.com/aliexpress...oid-high-fees/


    Example of VAT calculation from 1.7.2021

    The value of consignments is calculated from the price stated on the documents relating to the imported goods and it is clear from them who, for whom, for what, in what amount and currency and in what quantity (order, invoice, account statement or pay pal) .

    Calculation of customs debt:
    CLO = x% z (value of goods + postage)
    VAT = x% z (value of goods + postage + customs)

    We recommend ordering more goods in one package from the same seller, so that you do not have to pay customs declaration fees for each shipment. From 1.7.2021 it will be possible to handle the entire customs procedure electronically through the customs administration. Therefore, if you arrange everything electronically, you don`t have to pay the fee for representation by your local post office. (for example 9 euro in Slovakia).

    Example of calculation:

    This is an example, don’t forget to adjust the calculation according to your amount of VAT in your country and representation fees by your local post office.

    A ) You ordered goods worth 10 Euros and the shipping was free, you can handle the customs procedure electronically yourself (you will save 9 Euros for representation of your local post).

    The VAT base is 10 Euros times 20% = 2 Euros. The total amount for the goods would be 10 Euros + 2 Euros = 12 Euros

    B ) You ordered goods worth 10 Euros, shipping was free, representation by post costs 9 Euros.

    The VAT base is 10 Euros + 9 Euros = 19 Euros. VAT is calculated 19 Eur times 20% = 3.8 Eur. The total amount for the goods is 10 Euros + 9 Euros + 3.8 Euros = 22.8 Euros.

    If you arrange everything yourself, you will save 22.8 Euros – 12 Euros = 10.8 Euros.

  4. #9529
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή για ebay ξεκίνησε η συζήτηση και μερικοί εσφαλμένα νομίζουν πως δεν μπορεί να εισπράττει το ΦΠΑ, το ίδιο το Ebay λέει πως θα το κάνει από 1η Ιουλίου για όσα έχουν αξία έως 150 ευρώ. Δείτε "What are the VAT rates in different countries? - If you sell to: - EU Countries". Ό,τι είναι άνω των 150 θα περνάει (όπως και τώρα) τελωνείο.

    Spoiler:
    Starting from 1 July 2021m current VAT exemption for imports of goods will be abolished and VAT will be imposed on all items, regardless of their value.

    Other significant changes to how VAT is collected on imports into the EU, supplies within the EU by non-EU sellers, and cross border supplies by EU sellers include;

    eBay will collect and remit VAT for imports of consignments up to a value of €150 shipped into the EU and sold to consumers.

    For goods where the seller is a non-EU business but the goods are already within the EU, eBay will collect and remit VAT on sales to consumers within EU countries, and from one EU country to another.

    The current distance selling thresholds for intra-EU cross-border supplies will be abolished.

    All sellers with b2c accounts on regional sites (ebay.de, ebay.fr, ebay.it, etc.) will have to provide a gross price and separate VAT rate on their listings, so that eBay can determine the correct amount of VAT to collect from consumers.

    EU sellers with an annual turnover of more than €10,000 for their complete intra-EU cross-border supplies will have to charge the VAT of the EU country of delivery.
    hnesne

  5. #9530
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημερα σας ,ειχα παραγγειλει απο το aliexpress ενα smartwatch απο 10 Απριλιου απο κινα ενω αποσταλθηκε απο Ολλανδια, το δεμα εφτασε εχτες στα ελτα 9/6/2021 και με πηρανε τηλεφωνο απο τα ελτα να παω να το παρω . Πολυ κουλο αλλα μου ειπανε οτι εχουνε αλλαζει οι διανομεις στα Ελτα κερατεας και στο Δασκαλειο που μενω εγω δεν ξερουνε την περιοχη για να τα βαλουνε στις θυριδες πολυ παραξενο.. αλλα ευτυχως μου ηρθε και δεν πληρωσα και καθολου τελωνειο , ενω το αγορασα ειχε μοναδικη επιλογη κινα.

  6. #9531
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ από Κίνα μοναδική επιλογή ένα ραδιόφωνο τσέπης (της πλάκας τελικά. Ούτε ραδιόφωνα δεν παράγονται πλέον) αλλά ήρθε από Ολλανδία συστημένο με την Γενική ταχυδρομική στο σπίτι. Ευτυχώς χωρίς αυτοκόλλητο στην πόρτα να τρέχω για παραλαβή.
    Στο tracking έλεγε ότι θα έρθει με τα ΕΛΤΑ αλλά ξαφνικά μου ήρθε sms από Γενική Ταχυδρομική.

    Ότι να ναι. Αλλά ήρθε στον προβλεπόμενο χρόνο.

  7. #9532
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.038
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πήρα πριν 1 μήνα αυτό από banggood και μου ήρθε χτες με comet hellas που πρώτη φορά την άκουγα.

    [15,18€ 40% OFF][FROM XIAOMI YOUPIN] FREETIE Sneakers Sports Smart Chip bluetooth IP67 Δεδομένα άσκησης Mijia APP Sport Shoes Smart Chip Fitness & Body Building from Σπορ και Υπαίθρια δραστηριότητα on banggood
    https://banggood.app.link/u93JJ2qqYgb

    Σήκωσα την εσωτερική γλώσσα από τα αθλητικά μου, εκανα μια μικρή λακουβιτσα στο κέντρο με ένα κοπιδι και το έβαλα και παίζει ρολόι.

    Δεν μου το βλέπει το Zepp αλλά θα την βρω την άκρη, μάλλον πρέπει να γυρίσω και σε αυτό τη χώρα σε Κίνα γιατί ούτε το Mi Home το έβλεπε και το είδε μόνο όταν το γύρισα σε Κίνα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210610-142216962.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #9533
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Η επιβολή ΦΠΑ στα μικροδέματα σχετίζεται με τον χρόνο εισόδου τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι ανεξάρτητη από τον χρόνο της ηλεκτρονικής παραγγελίας ή την έναρξη αποστολής από τον πωλητή. Συνεπώς, μεμονωμένοι εισαγωγείς ή ταχυδρομικές εταιρείες, που εισάγουν από 1.7.2021 μικροδέματα στη χώρα μας, ανεξαρτήτως ποσού, οφείλουν να τηρήσουν την προβλεπόμενη τελωνειακή διαδικασία και να καταβάλουν - κατά περίπτωση, ανάλογα με το είδος του αγαθού- τον ΦΠΑ, που ισχύει.
    Μπορεί κανείς να εξηγήσει τι σημαίνει "χρόνος εισόδου στην ΕΕ";

    Πχ στο tracking των ΕΛΤΑ γράφει "Άφιξη στη χώρα προορισμού" όταν ένα δέμα φτάσει τελωνείο.

    Δηλαδή αν ένα δέμα φτάσει στον αερολιμένα τον Ιούνιο και στο τελωνείο τον Ιούλιο... τότε πληρώνουμε 15 + ΦΠΑ;

  9. #9534
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κανείς να εξηγήσει τι σημαίνει "χρόνος εισόδου στην ΕΕ";

    Πχ στο tracking των ΕΛΤΑ γράφει "Άφιξη στη χώρα προορισμού" όταν ένα δέμα φτάσει τελωνείο.

    Δηλαδή αν ένα δέμα φτάσει στον αερολιμένα τον Ιούνιο και στο τελωνείο τον Ιούλιο... τότε πληρώνουμε 15 + ΦΠΑ;

    Ο χρόνος εισόδου ενός ταχυδρομικού δέματος στη χώρα είναι όταν ανοίγεται ο σάκος και σκανάρεται το δέμα.

  10. #9535
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυό μήνες μετά, το ίδιο ακριβώς προϊόν αλλά με τελική αξία 21,91€ λόγω ισοτιμίας, τρώει πάλι ξέσκισμα 20,99 - εν ολίγοις, το φορολόγησαν αυθαίρετα σα να κόστιζε 26 ευρώ. Πριν τον εκτελωνισμό μου ζήτησαν Υπ. Δήλωση για το περιεχόμενο αλλά όχι τιμολόγιο και paypal, οπότε θεώρησα οτι ήταν τελωνειακώς ελεύθερο. Έκανα ένσταση, αλλά για να επιστρέψει το πακέτο στο ΓΕΤΑ για επανέλεγχο έπρεπε να πληρώσω τον Τελώνη άλλα 12€ τα οποία θα υποτίθεται οτι θα μου επιστραφούν αν δικαιωθώ. Το χειρότερο είναι οτι το δεματάκι έχει πράγματα που είναι ευαίσθητα στις υψηλές θερμοκρασίες, έχει φτάσει Ελλάδα από τις 6/4 και ακόμα κόβει βόλτες. Μπάφχιασα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aurumnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους έστειλες αποδεικτικό από τον λογαριασμό της τράπεζας όπου να φαίνεται η συγκεκριμένη χρέωση σε €;
    Αν ναι, δεν θα απορριφθεί.

    Το ίδιο είχε συμει και σε εμένα πριν 3 χρόνια σε παραγγελία από iherb.
    Το μόνο που κατάφεραν οι τελώνες ήταν λίγη ταλαιπωρία για εμένα και παραλαβή με 1 μήνα καθυστέρηση.
    Νεότερα: Με την ένσταση τους έστειλα τιμολόγιο, PP, τα πάντα όλα και την απέρριψαν! Το κόστος είναι 25 για τα προϊόντα συν 1,08 για μεταφορικά μείον 4,17 έκπτωση και ο κύριος Τελώνης αγνοεί την έκπτωση και χρεώνει δασμούς και ΦΠΑ στο αρχικό ποσό. Εννοείται οτι μπορεί να αμφισβητήσει, αλλά εδώ δε μιλάμε για iphone που κόστισε 100 € ξερωγώ, αλλά για 4 € έκπτωση. 4! Είναι σα να αγοράζεις ρούχο μισοτιμής και να καλείσαι να πληρώσεις το ΦΠΑ της αρχικής τιμής. Έχω κάνει ένα σωρό αγορές από το τρίτες χώρες και ποτέ μα ποτέ δεν εκτελώνισαν την αρχική τιμή. Τα δε ΕΛΤΑ εμμέσως πλην σαφώς μου είπαν οτι δύσκολα δικαιώνεται κάποιος. Και τώρα ζητάνε να τους πω αν θέλω να επιστραφεί (που δε θα πάρω πίσω τίποτα από iHerb- κόστος 34 € για αέρα) ή να το παραλάβω (κόστος 55 για βιταμίνες). Τραβάω τις κοτσίδες μου...

  11. #9536
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεότερα: Με την ένσταση τους έστειλα τιμολόγιο, PP, τα πάντα όλα και την απέρριψαν! Το κόστος είναι 25 για τα προϊόντα συν 1,08 για μεταφορικά μείον 4,17 έκπτωση και ο κύριος Τελώνης αγνοεί την έκπτωση και χρεώνει δασμούς και ΦΠΑ στο αρχικό ποσό. Εννοείται οτι μπορεί να αμφισβητήσει, αλλά εδώ δε μιλάμε για iphone που κόστισε 100 € ξερωγώ, αλλά για 4 € έκπτωση. 4! Είναι σα να αγοράζεις ρούχο μισοτιμής και να καλείσαι να πληρώσεις το ΦΠΑ της αρχικής τιμής. Έχω κάνει ένα σωρό αγορές από το τρίτες χώρες και ποτέ μα ποτέ δεν εκτελώνισαν την αρχική τιμή. Τα δε ΕΛΤΑ εμμέσως πλην σαφώς μου είπαν οτι δύσκολα δικαιώνεται κάποιος. Και τώρα ζητάνε να τους πω αν θέλω να επιστραφεί (που δε θα πάρω πίσω τίποτα από iHerb- κόστος 34 € για αέρα) ή να το παραλάβω (κόστος 55 για βιταμίνες). Τραβάω τις κοτσίδες μου...
    Είναι γνωστό ότι η οποιαδήποτε έκπτωση στην αξία του αντικειμένου, ακόμη και 100%, δηλαδή να στο στείλουν ως δώρο, δεν λαμβάνεται υπόψη αλλά χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού στην πραγματική αξία.

  12. #9537
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γνωστό ότι η οποιαδήποτε έκπτωση στην αξία του αντικειμένου, ακόμη και 100%, δηλαδή να στο στείλουν ως δώρο, δεν λαμβάνεται υπόψη αλλά χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού στην πραγματική αξία.
    Δεν το ήξερα. Έχεις πρόχειρο κάποιο λινκ;
    Σε ευχαριστώ.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #9538
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.105
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ήξερα. Έχεις πρόχειρο κάποιο λινκ;
    Σε ευχαριστώ.
    Δεν έχω πρόχειρο link αλλά έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές στο διαδίκτυο.

  14. #9539
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γνωστό ότι η οποιαδήποτε έκπτωση στην αξία του αντικειμένου, ακόμη και 100%, δηλαδή να στο στείλουν ως δώρο, δεν λαμβάνεται υπόψη αλλά χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού στην πραγματική αξία.
    Όχι, φίλε μου.
    Άρθρο 20, Ν. 2859/2000:
    Φορολογητέα αξία στην εισαγωγή αγαθών
    1.Στην εισαγωγή αγαθών η φορολογητέα αξία διαμορφώνεται:
    α) από τη δασμολογητέα αξία των εισαγόμενων αγαθών, όπως αυτή προσδιορίζεται από τις ισχύουσες κοινοτικές διατάξεις,
    β) από τους δασμούς, φόρους, τέλη, εισφορές και δικαιώματα που οφείλονται εκτός του εσωτερικού της χώρας, καθώς και όσα εισπράττονται κατά την εισαγωγή υπέρ του Δημοσίου ή τρίτων, εκτός από το φόρο του παρόντος νόμου,
    γ) από τα παρεπόμενα έξοδα της εισαγωγής αγαθών, όπως τα έξοδα προμήθειας, μεσιτείας, τόκων, συσκευασίας, φόρτωσης, εκφόρτωσης, ασφάλισης και μεταφοράς μέχρι του πρώτου τόπου του προορισμού τους στο εσωτερικό της χώρας, εφόσον και κατά το μέρος που δεν έχουν συμπεριληφθεί στη δασμολογητέα αξία.
    δ) από τα αναφερόμενα στην προηγούμενη περίπτωση γ' έξοδα, τα οποία πραγματοποιούνται, για τυχόν μεταφορά των αγαθών από τον πρώτο τόπο προορισμού σε άλλο τόπο στο εσωτερικό της χώρας ή στο εσωτερικό άλλου κράτους - μέλους της Κοινότητας που είναι γνωστός κατά το χρόνο τελωνισμού τους και τη θέση τους σε ανάλωση.
    Από FAQ της ΑΑΔΕ, Μάρτιος 2021:
    1.
    Ε: Πώς ορίζεται ο όρος δασμολογητέα αξία;
    Α: Με τον όρο δασμολογητέα αξία των εισαγομένων εμπορευμάτων εννοούμε τη συναλλακτική αξία, δηλαδή την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή για τα εμπορεύματα, όταν πωλούνται προς εξαγωγή με προορισμό το τελωνειακό έδαφος της Κοινότητας.
    Στη δασμολογητέα αξία εκτός από την τιμολογιακή αξία προστίθενται στοιχεία όπως έξοδα μεταφοράς, ασφάλιστρα, προμήθειες, royalties κ.λπ. μέχρι το λιμάνι εισαγωγής στην Κοινότητα.
    Σε περίπτωση αμφισβήτησης, το τελωνείο ζητά αποδεικτικά της συναλλαγής, τιμολόγια κλπ. Σε εμπορική συναλλαγή, δεν υπάρχει site να στείλει κινητό με 100% έκπτωση εκτός κι αν χρεώνει 200€ μεταφορικά. Μιλάμε φυσικά για τίμιες συναλλαγές χωρίς ματσακονιασμένα τιμολόγια και PP, ναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 3lbereth : 18-06-21 στις 20:57.

  15. #9540
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μην παίρνεις όρκο.

    Από τον αντίστοιχο εφαρμοστικό κανονισμό της ΕΕ:

    Άρθρο 181α

    1. Οι τελωνειακές αρχές δεν υποχρεούνται να καθορίζουν τη δασμολογητέα αξία εισαγόμενων εμπορευμάτων βάσει της μεθόδου της συναλλακτικής αξίας εάν, σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στην παράγραφο 2, λόγω ευλόγων αμφιβολιών δεν ικανοποιούνται από το γεγονός ότι η δηλούμενη αξία αντιπροσωπεύει το πράγματι πληρωθέν ή πληρωτέο ποσό όπως αναφέρεται στο άρθρο 29 του τελωνειακού κώδικα.

    2. Όπου οι τελωνειακές αρχές έχουν τις αμφιβολίες που περιγράφονται στην παράγραφο 1 δύνανται να ζητούν πρόσθετες πληροφορίες σύμφωνα με το άρθρο 178 παράγραφος 4. Εάν οι αμφιβολίες αυτές εξακολουθούν να παραμένουν οι τελωνειακές αρχές πρέπει να κοινοποιούν στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο, πριν λάβουν την τελική απόφαση, γραπτώς εφόσον αυτό ζητείται, την αιτιολογία στην οποία στηρίζονται οι αμφιβολίες αυτές και του παρέχουν λογικά περιθώρια απάντησης. Η τελική απόφαση καθώς και η σχετική αιτιολόγησή της κοινοποιούνται στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο εγγράφως.
    Έχουν γίνει πολλοί δικαστικοί αγώνες για το παραπάνω επίμαχο άρθρο. Εν πάσει περιπτώσει, τον τελευταίο λόγο έχει το τελωνείο, μετά έχουν πάει πολλοί δικαστικά. Το θέμα είναι πως τον απλό καταναλωτή δεν τον συμφέρει να πάει δικαστικά.
    hnesne

Σελ. 636 από 711 ΠρώτηΠρώτη ... 616626631634635636637638641646656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας