Σελ. 673 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 653663668671672673674675678683693 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.081-10.095 από 10691
  1. #10081
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Έχω δυο κωδικούς Γερμανίας CY----------DE μπήκαν στο αεροπλάνο για Ελλάδα , αλλά δεν εμφανίζονται στα ΕΛΤΑ, αλλά ούτε και σε καμιά άλλη μεταφορική.
    Ξέρει κανείς τίποτα ?
    Δηλαδή ποια μεταφορική έχει αναλάβει την συνεργασία DHL ταχυδρομεία Γερμανίας με Ελλάδα.
    Πριν πολύ καιρό τα είχε φέρει η ACS.

  2. #10082
    Εγγραφή
    09-11-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σε ευχαριστώ. Εχώ ερώτηση όμως. Στο tracking της ΕΛΤΑ μου λέει ότι είναι στο ΓΕΤΑ της Αθήνας, ενώ στο tracking που προσφέρει το Japan Post μου το βγάζει στο "PIREEFS DOUANE" χωρίς να είμαι σίγουρος υποπτέυομαι πως είναι το ΓΕΤΑ του Πειραιά. Το μόνο τηλέφωνο που βρήκα ήταν του ΓΕΤΑ Αθήνας.

  3. #10083
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κάνεις dispute πρέπει να περάσουν και οι μέρες που αναφέρει, ειδικά αν κάτι είναι με aliexpress shipping σου λέει πρέπει να περιμένεις και τις 90 ημέρες να ανοίξεις dispute, να περιμένεις μετά άλλες ημέρες και τελικά να σου επιστρέψουν τα λεφτά κάποια στιγμή ανάλογα το τι member είσαι.

    αυτό δεν είναι γρήγορα
    Γρήγορα εννοώ μετά το άνοιγμα του Dispute.
    Αν κάποιος θέλει και γρήγορη παράδοση, τότε κακώς ψωνίζει από Ali και κακώς ξοδεύει χρήματα που θα του λείψουν άμα δεν μπορεί να περιμένει 3 μήνες.
    Εντάξει μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #10084
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω χάσει ούτε ευρώ στις δεκάδες αγορές που έχω κάνει από Αλι και σε αρκετά refund.
    Μέσα σε 1 βδομάδα έχω πάρει ολόκληρο το ποσό και επιστρέφει και στο Revolut σε άλλη περίπου μια βδομάδα.
    Και ποτέ δεν χρειάστηκε να μιλήσω μαζί τους. Απλά μέσω του Dispute.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα έγραψα πιο πάνω πόσο γρήγορα παίρνω τα λεφτά πίσω.
    Καμία ψυχική ηρεμία δεν χάνω, με κανέναν δεν χρειάζεται να μιλήσω από support.
    Κάνω dispute, περιμένω μερικές μέρες και απλά παίρνω τα λεφτά.
    Δεν ξέρω γιατί βλέπετε τόσο τραγικές καταστάσεις εσείς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρήγορα εννοώ μετά το άνοιγμα του Dispute.
    Αν κάποιος θέλει και γρήγορη παράδοση, τότε κακώς ψωνίζει από Ali και κακώς ξοδεύει χρήματα που θα του λείψουν άμα δεν μπορεί να περιμένει 3 μήνες.
    Εντάξει μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
    Μου κάνει εντύπωση που θα γράψω κάτι τέτοιο αλλά συμφωνώ σε όλα με τον RASTA και η εμπειρία μου με πάρα πολλές αγορές από το Ali είναι όπως τα λέει.
    Λόγω των παραπάνω οι περισσότερες αγορές μου είναι των 5-10 ευρώ αλλά έχω πάρει και των 200 αλλά και 500 ευρώ πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Όπως είπα και παραπάνω, αν θέλω σοβαρό after sales service kai ταχύτητα τότε παω στο amazon.de που τα αντίστοιχα προϊόντα τα πληρώνω από 30% παραπάνω μέχρι κάποιες φορές παραπάνω (π.χ. 300%)

    - - - Updated - - -

    Όλα είναι θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #10085
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Δοκιμή μετά από έντεκα χρόνια, αγορά σήμερα από Αμερική. Έχω περιέργεια να δω πως θα αντιδράσουν τα ταχυδρομεία και τα τελωνεία με αναγραφόμενο το IOSS.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Sticker-15.5x21mm-2013-Haswell-Case-Badge.jpg 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  148,9 KB 
ID: 234400

  6. #10086
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Βλέπω το est delivery και με πιάνει η καρδιά μου
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  7. #10087
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ποιος είναι που έλεγε πως πάντα έβρισκε λύση με το Ali??? και ότι είναι υπέροχο κλπ κλπ?

    Δείτε τι μου απάντησαν σήμερα μετά το Apeal που έκανα. Θυμίζω πως το ELTA έλεγαν πως το δέμα εκτελωνίστηκε αλλά δεν προχώρησε μετά το κέντρο διανομής γιατί η διεύθυνση ήταν λάθος. Φυσικά αγνόησαν να μπουν στο Link των ΕΛΤΑ που τους έστειλα που έλεγε για τη λάθος διεύθυνση.

    Dear Customer,


    We are sorry to inform that your appeal request was rejected.

    Based on the tracking information, the package has arrived at the place of delivery. Normally the local post office will get you informed. We highly suggest that you contact the local post office for the delivery.

    If you have not received the package, please kindly request an official statement from the local post office and provide it for us via: https://helppage.aliexpress.com/buyercenter/index.htm.

    Your cooperation is highly appreciated.


    AliExpress Customer Service
    Να ζητήσω τώρα εγώ από τα ΕΛΤΑ επίσημη απάντηση για το Δέμα... πως? για να τους πω πίσω ότι δεν φταίνε εδώ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #10088
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, ΟΚ, τρέχα γύρευε. Όπως κι εμένα μου ζήταγαν από το PayPal police report για δέμα που φαινόταν ότι στάλθηκε και παραδόθηκε σε άλλη χώρα. Ευτυχώς βρήκα άκρη με τους Κινέζους του banggood μετά από πολλή επιμονή και πολύ χαμένο χρόνο.
    hnesne

  9. #10089
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πατα το link, παρε printscreen που λεει οτι το δεμα επεστρεψε στον αποστολεα και στειλτο.

  10. #10090
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είναι που έλεγε πως πάντα έβρισκε λύση με το Ali??? και ότι είναι υπέροχο κλπ κλπ?

    Δείτε τι μου απάντησαν σήμερα μετά το Apeal που έκανα. Θυμίζω πως το ELTA έλεγαν πως το δέμα εκτελωνίστηκε αλλά δεν προχώρησε μετά το κέντρο διανομής γιατί η διεύθυνση ήταν λάθος. Φυσικά αγνόησαν να μπουν στο Link των ΕΛΤΑ που τους έστειλα που έλεγε για τη λάθος διεύθυνση.



    Να ζητήσω τώρα εγώ από τα ΕΛΤΑ επίσημη απάντηση για το Δέμα... πως? για να τους πω πίσω ότι δεν φταίνε εδώ...
    Δεν είσαι ο μόνος.
    Σε μένα σχετικά πρόσφατα διπλή παραγγελία από κινεζομάγαζο έγινε συνδυασμένη παραγγελία από AE.
    Έλαβα στο κοινό συνδυασμένο πακέτο την μια παραγγελία σωστά, την έτερη ό,τι να'ναι.
    Ο πωλητής με έγραψε κανονικά όταν ενημερώθη ξεκίνησα άρα αμφισβήτηση με πλήρη φωτογραφικά και επεξηγηματικά στοιχεία: με είχαν στο περίμενε για κα'να μήνα λέγοντας μου περιμένε θα έρθει το σωστό πακέτο και όταν τελικά πέρασε η προθεσμία και δεν ήρθε τίποτα μού είπαν ατύχησες, η ιχνηλάτηση λέει ότι το έχεις λάβει...
    Το ίδιο ξανά μετά αποφάσισαν στην ένσταση που έκανα για πρώτη φορά.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  11. #10091
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεχτηκες επαναποστολη?
    Γνωστή κινεζικη "απατη" απο παλιά.

    Παντα μα παντα refund. Εχει συμβεί και με ebay

  12. #10092
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεχτηκες επαναποστολη?
    Γνωστή κινεζικη "απατη" απο παλιά.

    Παντα μα παντα refund. Εχει συμβεί και με ebay
    +1.....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #10093
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεχτηκες επαναποστολη?
    Γνωστή κινεζικη "απατη" απο παλιά.

    Παντα μα παντα refund. Εχει συμβεί και με ebay
    Σωστός. Εγώ έχω 2 πακέτα που περιμένω. 40€ και 9€ αντίστοιχα.
    Το ένα έφτασε 100 μερες αποστολής και έχω ήδη πάρει τα χρήματα πίσω και αν φτάσει ποτέ έχει καλώς.
    Το άλλο έφτασε 60 μέρες και περιμένω να ανοίξει το dispute.

    Ξαναλέω, από Αλι μόνο πράγματα που δεν βιάζεσαι και δεν είναι 100% απαραίτητα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #10094
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεχτηκες επαναποστολη?
    Γνωστή κινεζικη "απατη" απο παλιά.

    Παντα μα παντα refund. Εχει συμβεί και με ebay
    Αν ρωτάς εμένα όχι δεν δέχθηκα επαναποστολή.
    Να εξηγήσω περισσότερο:
    Στο συνδυασμένο πακέτο η μια εκ των δύο παραγγελιών δεν ήταν ό,τι είχα παραγγείλει χωρίς να είμαι βέβαιος ποιος έφταιγε (αν έκανε λάθος δηλαδή ο πωλητής/αποθήκη κατά την συσκευασία και αποστολή ή το AliExpress κατά την συνδυαστική επανασυσκευασία).
    Εγώ αμφισβήτησα την παραλαβή της μιας εκ των δυο παραγγελιών (η εναλλακτική θα ήταν να είχα αμφισβητήσει όχι την παραλαβή αλλά την ποιότητα των ληφθέντων αλλά όπως έχει η γλωσσική περιγραφή σε αυτή την επιλογή δεν μου ταίριαζε ακριβώς με την περίπτωσή μου οπότε επέλεξα να δηλώσω μη λήψη· όπως και να έχει εξήγησα ρητώς και αναλυτικώς την κατάσταση στην αμβισβήτηση· αυτό παρεμπιπτόντως νομίζω εκμεταλλεύτηκαν μετά για να μου ρίξουν άκυρο ασχέτως των στοιχείων και των επεξηγήσεων).
    Όταν εξήγησα και τεκμηρίωσα αναλυτικά την κατάσταση κατά την αμφισβήτηση/dispute (κάτι που ήδη είχα κάνει σε μηνύματα προς τον πωλητή πριν ανοίξω...) μού έλεγαν αμφότεροι (και ο πωλητής και το ΑΕ) περίμενε θα έρθει το σωστό αρχικό πακετό στο οποίο τους απαντούσα ότι αδύνατο να συμβεί αφού έχει ήδη ληφθεί το συνδυαστικό πακέτο αποδεικνυόμενο και από την ιχνηλάτηση· δείξτε μου τουλάχιστον άλλη ιχνηλάτηση έλεγα αλλά αυτοί μόκο. Oπότε οκ σκέφτηκα απλά θα περιμένω μέχρι να περάσει η προθεσμία και αφού δεν θα συμβεί τίποτα θα δικαιωθώ.
    Αμ δε:
    Αφού πέρασε η προθεσμία, κάτι που πήρε και τάξη μεγέθους μηνός παρεμπιπτόντως, η απόφαση ήταν με επιχειρηματολογία στροφής 180 μοιρών από την αρχική ότι η ...αρχική συνδυαστική ιχνηλάτηση αποδεικνύει ότι έχω λάβει την παραγγελία της οποίας εχώ είχα αμφισβητήσει την παραλαβή άρα άκυρο...
    Το ίδιο και στην ένσταση που έκανα μετά (ένσταση σημειωτέον ήταν πρώτη φορά που έχω αναγκαστεί να κάνω).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 29-01-22 στις 16:34.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  15. #10095
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Υποψιαζομαι οτι το aliexpress δεν εχει καν ανθρωπους στην εξυπηρετηση πελατων αλλα AI. (οπως πχ το instagramm)
    Λαθος χειρισμος οτι δηλωσες οτι δεν το ελαβες σε καθε περιπτωση.
    Επι της ουσιας εχεις δικιο, οι κινεζοι βρηκαν την αφορμη να κανουν τον κινεζο.
    Εχεις παραλαβει κιολλας, το dispute στη τραπεζα δεν θα βοηθησει.
    Εαν η υποθεση μου περι ΑΙ αληθευει, κλειδωσε στο delivered και σε αγνοησε.
    Δεν τους δικαιολογω, σε καθε περιπτωση, αλλα αμφισβητω την περιπτωση του δολου, σε επιπεδο operationτου μεγαλυτερου marketplace παγκοσμιως.

    Με την ευκαιρεια να διευκρινησουμε οτι το combined shipping δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια σακκουλα που εχει μεσα τις μικροτερες συσκευασιες , οπως αυτες αποσταλθηκαν απο τις αποθηκες του εκαστοτε κινεζου, με το tracking τους και ολα τα στοιχεια παραδοσης επανω.
    Ουτε τα ανοιγει κανενας ουτε τα κοιταει.
    Οτι γινεται , γινεται στα σημειο συγκεντρωσης οπου μαζευονται απο ολη τη κινα και διαχωριζονται σε αποστολες ανα χωρα.
    Καποιο εξυπνο sorting ανιχνευει τα πακετα που περιμενουν να φυγουν (πρεπει να ειναι δεκαδες χιλιαδες καθε μερα) που εχουν τον ιδιο παραληπτη
    τα ξεχωριζει και τα στελνει σε καποιο συνεργειο, το οποιο τα σακκουλιαζει, κολλαει επανω νεα ετικετα και τα ξαναβάζει στην ουρα για να φυγουν.
    Προφανως το κερδος στα μεταφορικα ειναι τεραστιο, ακομη και αν η διαδικασια αυτη κοστιζει αρκετα για να την αυτοματοποιησεις σε αυτο το επιπεδο

Σελ. 673 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 653663668671672673674675678683693 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας