Σελ. 8 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 10686
  1. #106
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavlospc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο site της η UPS γράφει:
    "Υπηρεσίες εκτελωνισμού
    Οι υπηρεσίες εκτελωνισμού της UPS παρέχονται χωρίς πρόσθετο κόστος για εκτελωνισμούς ρουτίνας. Ο στόχος μας είναι να παρέχουμε πάντοτε μία ενιαία διαδικασία και ένα γρήγορο εκτελωνισμό, πράγμα που έχει μεγάλη σημασία για την έγκαιρη παράδοση. Η προετοιμασία για τον εκτελωνισμό αρχίζει ενώ η αποστολή βρίσκεται ακόμη σε διακίνηση, χάρις στη λειτουργία της εκ των προτέρων ειδοποίησηςπου υπάρχει στο δίκτυο της UPS. Από τους κρατικούς οργανισμούς απαιτείται ειδική τεκμηρίωση για διεθνείς αποστολές, και η UPS παρέχει πλήρεις και ακριβείς υπηρεσίες, ειδικές για την προετοιμασία των εγγράφων εξαγωγής."
    Νομίζω μιλάει για το τι γίνεται όταν εσύ στέλνεις στο εξωτερικό...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  2. #107
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys
    ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΟΥΝΤΩΝ, ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ UPS, ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΧΡΕΩΣΕΩΝ:

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ΠΡΟΣ: UPS GREECE

    Κύριοι/ες,

    (...) Επίσης, δεν κατανοώ τι είδους χρεώσεις είναι οι:
    1. Έκδοση Διατακτικής [15 ευρώ]
    2. Εργατικά [10 ευρώ]
    3. ΔΕΤΕ [2 ευρώ]
    Αν οι παραπάνω χρεώσεις είναι της εταιρείας σας (UPS) δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αφού δεν είναι δυνατόν να μην αναφέρονται στην αρχική χρέωση που πλήρωσα κατά την παραγγελία μου! Από την πλευρά μου η εταιρεία σας έχει πληρωθεί για όλη την αποστολή. Αν υπήρχαν εξτρά χρεώσεις ( π.χ. αποθήκευση, εργατικά, βενζίνες, ασφάλεια ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο!) θα έπρεπε να υπήρχαν στην αρχική χρέωση. Είναι παραπλάνηση του καταναλωτή να εμφανίζει κανείς εκ των υστέρων χρεώσεις.

    Επίσης, η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι εντελώς παράλογη αφού όπως μου εξηγήσατε στο τηλέφωνο, αν ζούσα στην Αθήνα θα μπορούσα να έρθω ο ίδιος να το παραλάβω-εκτελωνίσω. Δηλαδή ένας απλός πολίτης μπορεί να κάνει αυτή τη διαδικασία. Άρα "τιμωρούμαι" που δεν μπορώ να έρθω εκεί. Επειδή για επαγγελματικούς λόγους συνεργάζομαι με διάφορες εταιρείες κούριερ, ακόμη και για πολύ πιο σημαντικές εργασίες (παραλαβή εγγυητικών επιστολών, τευχών διαγωνισμών κτλ) πάντα η εταιρεία δεχόταν χωρίς επιπλέον χρέωση να διεκπεραιώσει το αίτημά μου με μια απλή εξουσιοδότηση στον υπάλληλο της κούριερ. Είναι καθαρά θέμα φιλικής προς τον πελάτη πολιτικής της εταιρείας. Προφανώς είναι μια πολιτική που δεν υιοθετείτε εσείς. Αν και στο site σας στο internet γράφετε:
    "Υπηρεσίες εκτελωνισμού
    Οι υπηρεσίες εκτελωνισμού της UPS παρέχονται χωρίς πρόσθετο κόστος για εκτελωνισμούς ρουτίνας. Ο στόχος μας είναι να παρέχουμε πάντοτε μία ενιαία διαδικασία και ένα γρήγορο εκτελωνισμό, πράγμα που έχει μεγάλη σημασία για την έγκαιρη παράδοση"

    Αναρωτιέμαι κατά πόσο ένα πακέτο με 3 παιχνιδάκια είναι εκτελωνισμός ρουτίνας ή απαιτεί φοβερές γνώσεις και απίστευτες εργατοώρες (η ερώτηση είναι ρητορική, δεν χρειάζεται να την απαντήσετε)

    Αλίμονο αν εντελώς αυθαίρετα ο καθένας εκτιμούσε μόνος του την αμοιβή του και τη χρέωνε στον καταναλωτή. Αλίμονο ειδικά στην περίπτωση που δεν μας δίνετε εναλλακτική (προφανώς το να έρθω ο ίδιος 500 χιλιόμετρα δεν αποτελεί εναλλακτική). Αλίμονο όταν όλα αυτά γίνονται τη στιγμή που εκβιάζομαι είτε να πληρώσω εσάς είτε να χάσω τα λεφτά που πλήρωσα στο site στην Αμερική! Αλίμονο και σε αυτούς που μένουν σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας, στα νησιά και στην ηπειρωτική χώρα. Η απλή διαδικτυακή αγορά μετατρέπεται εξαιτίας σας σε εφιάλτη! Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα λέει ο λαός (και στη μέση η UPS προσθέτω εγώ)

    Μετά τα παραπάνω, σας παρακαλώ να κάνετε νέο υπολογισμό, με βάση την αξία των πραγμάτων που αναφέρονται στο τιμολόγιο και πράγματι υπάρχουν μέσα στο πακέτο. Επίσης να επανεξετάσετε την πρόθεση να με χρεώσετε με τις επιπλέον χρεώσεις της εταιρείας σας και αν τελικά επιμένετε να μου τις κάνετε πιο αναλυτικές. ( π.χ. λέτε "Εργατικά:10 ΕΥΡΩ". Ποια εργατικά? Του υπαλλήλου σας που μετέφερε το πακέτο από το αεροπλάνο στην αποθήκη? Του πιλότου? Της γραμματέας? Επίσης "Έκδοση Διατακτικής: 15 ΕΥΡΩ" Αφορά το κόστος χαρτιού? το μελάνι του εκτυπωτή? )

    Και επίσης να με ενημερώσετε (επειδή το "ΠΕΡΙΠΟΥ" που γράψατε με βάζει σε νέες σκέψεις) αν θα υπάρχουν νέες χρεώσεις, άλλες, κάποιες που δεν τις λέτε ακόμα αλλά θα μου ανακοινωθούν όταν παραλάβω επιτέλους το πακέτο ( π.χ. μήπως θα πρέπει να πληρώσω τον κούριερ που θα το φέρει εδώ? Μήπως υπάρχει κόστος αποθήκευσης στη συνέχεια αφού φύγει από εσάς? Γενικά, ό,τι άλλο σας έρχεται στο μυαλό από χρέωση καλό είναι να το πείτε τώρα). Γιατί αυτό το σύστημα του "δώσε άλλα 130ευρω αλλιώς θα χάσεις και τα πρώτα χρήματά σου" μπορεί να συνεχιστεί μέχρι την ώρα που θα έρθει το πακέτο στην πόρτα μου, δεν υπάρχει καμία εμπιστοσύνη πλέον προς την εταιρεία σας.

    Αναμένω νέα σας απάντηση, προκειμένου να σας απαντήσω οριστικά.


    Με εκτίμηση,
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


    ΥΓ. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα δεχτώ χρέωση έξτρα αποθήκευσης (1,27ΕΥΡΩ/ημέρα) αφού δεν είναι δική μου ευθύνη που δεν έγινε άμεσα και εγγράφως ενημέρωση από εσάς για το ποσό και τις χρεώσεις. Όπως γράφετε και εσείς, η ενημέρωση έγινε μετά από τηλεφωνικό μου αίτημα να γίνει. Προσωπικά πιστεύω ότι η αναλυτική ενημέρωση εγγράφως θα έπρεπε να γίνετε αυτόματα με την άφιξη του προϊόντος. Η τηλεφωνική ενημέρωση είναι απλά συμπληρωματική.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ΑΥΤΑ ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΜΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ (ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ Ε.Ε.) ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ UPS. ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΥΕΙ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ. ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ Η UPS ΟΤΙ ΒΑΖΕΙ ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ, ΟΤΙ ΤΑ +15€ ΕΙΝΑΙ "ΚΟΙΝΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ!


    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ΑΠΟ: UPS
    ΠΡΟΣ: κ.ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

    Hello Mr xxxxxxxxxx,

    First of all ,I would like to thank you for your letter.

    I will try to give some information about GR customs law, customs clearance procedure and UPS inc service.

    According to Greek Law all NonEu shipments with value more than 22 € for commercial and 45€ for gifts or person to person shipment (only) are held in customs, and Duties & taxis should be paid prior to importation in Greece. This Law is not UPS controlled. Shipments with values more than the limits mentioned above cannot enter the country without paying duties and without customs clearance procedure as this is against the Law.

    When a shipment is held in customs,
    importer can either Clear shipment via his own broker or by him shelf OR if agreed UPS subcontracted Broker can clear the shipment pay all charges included in Gr customs and collect money upon delivery. When UPS subcontracted Broker clears the package Broker fees are included.

    In general the charges included on customs clearance are: Import Declaration Fee, Handling and Storage Fees, Duties/Taxes, Vat, Broker fees.

    Concerning the tracking number 1Z 000000000000000 this is a 201.33 USD value shipment (much above Low value limits) which needs customs clearance prior to importation, and this creates extra cost to importer.

    Unfortunately, for toys the Duties and Vat are : Duty7% + Vat 19% and this is calculated on Cost Insurance and Freight (CIF) value of shipment For the specific shipment and If UPS brokers clears the shipment the cost would have been 128,95€ (around) In more details:
    (Duty + Vat+ GR Customs Surcharges 36,50€) + (DETE 2€)+ (Import Declaration Fee 15€) + (Broker Fees 65,45€) + (handling fees 10€) = total 128,95€ (around), (also if shipment stays in storage for more than two days there is a Storage Fee of 1,27€ per package per day).

    Below the explanation of accessorial charges.

    Import Customs Declaration fee is the only UPS controlled fee and is a local and common charge for All transportation companies in Greece on Custom held shipments - UPS 15.00 € Handling and Storage fees are Gold air Handling Bonded Warehouse fees for handling and storing the packages - Non UPS controlled fee - UPS in Greece does not have the license for Bonded warehouse.
    Broker fees are the Subcontracted Brokers fees for his work on clearing the package in customs. Non UPS controlled fee - In Greece as per LAW brokers are free Lance professionals.


    Unfortunately when Customs and Law are involved there are not much we can do to skip this charges, consignee on the other hand can always avoid UPS broker fees by clearing shipment via other way ...

    Hopping all the above is helpful, at your disposal for any further request.



    Best regards,
    yyyyyyyyyyyyyyy
    UPS OF GREECE INC
    Import Brokerage Dept.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ΦΥΣΙΚΑ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΤΟΥΣ ΕΥΘΕΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣΩ ΠΛΕΟΝ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ:


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ΠΡΟΣ: UPS
    Αγαπητή κ.ΥΥΥΥΥΥΥΥ,

    Σας ευχαριστώ για την ευγενική σας απάντηση και για το αρκετά επεξηγηματικό γράμμα σας. Εύχομαι στο μέλλον οι πελάτες σας να δέχονται e-mail επεξηγηματικά σαν και αυτό, ειδικά αν πρόκειται για απλούς πολίτες και όχι επαγγελματίες εμπόρους.

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ότι δεν φταίτε εσείς για τους ελληνικούς φόρους και τα τέλη εκτελωνισμού. Συμφωνώ επίσης να πληρώσω το ποσό αυτό, αφού όμως όπως σας είπα σε προηγούμενο mail μου, το ποσό να υπολογιστεί με βάση τα 144,96 δολάρια και όχι τα 201,31 δολάρια. Αυτό γιατί, όπως εξήγησα , η παραγγελία μου ήρθε μισή και η άλλη μισή ήδη ακυρώθηκε και το κατάστημα έχει καταθέσει τα χρήματα της διαφοράς στην πιστωτική μου κάρτα. Το ποσό των 19% ΦΠΑ και 7% φόρος, με βρίσκει σύμφωνο, αρκεί να υπολογιστεί στα 144,96 δολάρια.

    Όσον αφορά τις υπόλοιπες χρεώσεις εξακολουθώ να έχω απορίες. Όταν έκανα την παραγγελία μου ενημερώθηκα από το site ότι μπορεί να χρειαστεί να πληρώσω φόρους εκτελωνισμού. Είχα προετοιμαστεί για αυτό, ήξερα το ποσοστό ΦΠΑ ήξερα ότι υπάρχει ένα επιπλέον κόστος 4% για παιχνίδια. Εσείς λέτε 7%, δεν διαφωνώ σε αυτό γιατί άλλωστε γνωρίζετε καλύτερα από μένα. Όμως, δεν είναι δική μου ευθύνη το ότι υπάρχει μια επιπλέον «χρέωση έκδοσης διατακτικής» που η UPS τη χρεώνει σε όλες τις μεταφορές που μένουν για εκτελωνισμό (15 ευρώ), ακόμη και αν όπως μου γράφετε «είναι τοπική και γνωστή χρέωση» («γνωστή» σε ποιόν αναρωτιέμαι…). Δεν είναι δική μου ευθύνη το ότι η «UPS δεν έχει άδεια για αποθήκη» και για αυτό πρέπει να με χρεώσετε με 10 ευρώ για «εργατικά και αποθηκευτικά έξοδα». Δεν είναι δική μου ευθύνη που με χρεώνεται με ένα ΔΕΤΕ (2 ευρώ) το οποίο ακόμη δεν ξέρω τι είναι! Προφανώς δεν είναι δική μου ευθύνη που χρειάζεται να μισθώσετε έναν «ελεύθερο επαγγελματία» για να κάνει τον εκτελωνισμό και τον πληρώνετε 65,45 ευρώ. Και τελικά, κανείς στην UPS δεν είχε την καλοσύνη να με ενημερώσει ΠΡΙΝ από την πληρωμή σας ότι «Ξέρετε κύριε, υπάρχουν και άλλες χρεώσεις, ορισμένες από εμάς και άλλες που δεν τις ελέγχουμε εμείς». Αναρωτιέμαι γιατί με ενημερώσατε για «φόρους εκτελωνισμού» και όχι για τις υπόλοιπες χρεώσεις.

    Και τώρα μια ερώτηση «παγίδα» που θα ήθελα να μου απαντήσετε:
    Αν πάω στο αεροδρόμιο ο ίδιος για να παραλάβω το πακέτο μου, θα πληρώσω ΔΕΤΕ+Έκδοση Διατακτικής+Εργατικά (2+15+10=27ευρώ) ?
    Αν ναι, τότε πως λέτε ότι δεν είναι ποσά που ελέγχονται από εσάς. Δυστυχώς ελέγχονται γιατί είναι γενικές χρεώσεις που τις πληρώνουμε όλοι ούτως ή άλλως.
    Αν όχι, τότε είναι ένας έντονος διαχωρισμός μεταξύ πολιτών που ζουν στην Αθήνα και πολιτών που διαμένουν σε άλλες πόλεις. Και η UPS είναι υπεύθυνη για αυτόν το διαχωρισμό, αφού ΔΕΝ ενημερώνει πελάτες εκτός Αθηνών ότι θα χρεωθούν και άλλα έξοδα στο τέλος!


    Θα έπρεπε να είχατε προσθέσει ένα κείμενο που να αναγράφει ότι «Η UPS δεν έχει άδεια για αποθήκη εκτελωνισμού (+10ευρώ), η UPS χρεώνει ένα «κοινό» τέλος σε όλες τις μεταφορές εκτελωνισμού (+15ευρώ), η UPS χρεώνει 2 ευρώ ΔΕΤΑ και τέλος η UPS πρέπει να πληρώσει έναν ελεύθερο επαγγελματία εκτελωνιστή 65,45 ευρώ»

    Αυτό το κείμενο είναι ιδιαίτερα γνωστό σε εσάς, αφού (όπως μου γράψατε) δεν είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση η δική μου. Ακόμη και αν οι περισσότερες χρεώσεις ΔΕΝ ελέγχονται από εσάς, εσείς είχατε πάντα τη γνώση της ύπαρξής τους σε κάθε μεταφορά. Αν όλα αυτά ήταν ξεκάθαρα σε εμένα από την αρχή, θα ακύρωνα την παραγγελία μου. Αυτή τη χρονική στιγμή που μου τις ζητάτε, αισθάνομαι δυστυχώς ότι εκβιάζομαι: Ή πληρώνω όλες αυτές τις «κρυφές» χρεώσεις, ή θα χάσω τα χρήματά μου.

    Από τη δική μου πλευρά, η UPS εξαπατά τους πελάτες της και με μια μικρή αναζήτηση στο GOOGLE με τις λέξεις «UPS» και «κρυφές χρεώσεις», βρήκα 1.740.000 αποτελέσματα (!). Κατάλαβα ότι την ίδια πολιτική την εφαρμόζετε και σε άλλες χώρες (Καναδά, Γερμανία κτλ). Χρεώνετε για…γραφειοκρατική δουλειά! Απίστευτο.

    Για τελευταία φορά, σας παρακαλώ να μην χρεώσετε στην παραγγελία μου ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ που δεν είχα πληροφορηθεί όταν πλήρωσα το ποσό των 58 δολαρίων σε εσάς για μεταφορά από Αμερική στο σπίτι μου. Χρεώστε με μόνο με τους φόρους τελωνείου και αυτούς για το ποσό των 144,95€

    Αν δεν συμφωνείτε σε αυτό, ενημερώστε με επισήμως (με e-mail και όχι με τηλέφωνο). Αν στείλετε την παραγγελία μου πίσω στην Αμερική, θα σας ζητήσω το ποσό των 144,95 δολαρίων (το κόστος παραγγελίας) συν τα 58 δολάρια που σας πλήρωσα, αφού ποτέ δεν μου παραδώσατε αυτό που σας πλήρωσα για να μου φέρετε. Πληρωθήκατε για να εκτελέσετε μια υπηρεσία και ενώ γνωρίζατε εκ των προτέρων ότι θα υπάρχουν επιπλέον δικές σας χρεώσεις, δεν με ενημερώσατε όταν κάναμε τη συμφωνία (όταν δηλαδή σας πλήρωσα το κόστος αποστολής)

    Με εκτίμηση,

    ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ΜΗΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΡΧΙΚΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΑΖΕΥΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ (ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΗ) ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΑΡΧΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ CHAIN E-MAIL ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ E-SHOPS ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlospc : 06-12-07 στις 13:54.

  3. #108
    Εγγραφή
    04-12-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Δυστυχώς η UPS δεν είναι η μόνη εταιρία αλλά και άλλες όπως DHL συμπεριφέρονται το ίδιο.

    Επειδή (ευτυχώς για εμένα) η πρόσβαση στο Ελ. Βεν. μου είναι αρκετά εύκολη, 2 φορές που έχει χρειαστεί, έχω κάνει τον εκτελονισμό μόνος μου, μια διαδικασία 1 με 1,5 ώρα. Από αυτά που τελικά πληρώνεις αυτό που κερδίζεις είναι η προμήθεια του εκτελωνιστή (που δεν είναι και καθόλου μικρή 50 ευρώ για μια ώρα δουλεία....->20 να κάνεις σε έναν μήνα = 1000ευρώ, pas mal).

    Σε αυτό που συμφωνώ και επαυξάνω είναι ότι από την αρχή η εταιρία γνωρίζει ότι αφού το δέμα θα περάσει από το τελωνείο θα πρέπει να πληρωθούν 27ευρώ για διάφορες μαλακίες...+τον φόρο+τον εκτελωνιστή (αν δεν τον κάνεις εσύ). Γιατί λοιπόν δεν μου λένε όταν υπολογίζουν το κόστος μεταφοράς ότι είναι π.χ. 50+27 = 77 ευρώ+όποιος φόρος προκύψει+αμοιβή εκτελωνιστή.

    Αν μας είχαν προειδοποιήσει νωρίτερα για αυτές τις χρεώσεις θα τις λαμβάναμε και εμείς ώς καταλωτές υπόψιν.

    Επίσης από τα 27 ευρώ δεν καταλαβαίνω τα 10 ευρώ για έξοδα αποθήκης. Συγνώμη κύριοι δεν σας έχω πληρώσει 50+ ευρώ για μεταφορικά???? Τι με νοιάζει εμένα που τα έχετε εσείς αποθηκεύσει και πόσο σας κοστίζει αυτό...

    Μήπως να προχωρήσουμε σε καμία καταγγελία σε ΙΝΚΑ κτλ.?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος loser : 06-12-07 στις 14:24.

  4. #109
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loser Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕπίσης από τα 27 ευρώ δεν καταλαβαίνω τα 10 ευρώ για έξοδα αποθήκης. Συγνώμη κύριοι δεν σας έχω πληρώσει 50+ ευρώ για μεταφορικά???? Τι με νοιάζει εμένα που τα έχετε εσείς αποθηκεύσει και πόσο σας κοστίζει αυτό...
    Άλλο μεταφορικά και άλλο αποθήκευση.

    Θα μπορούσαν εναλλακτικά να σου πουν αν δεν πληρωθεί σε 2 ημέρες το πετάμε στη θάλασσα.

    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τα κερατιάτικα 65 ευρώ του εκτελωνιστή.

    Ποιο πολλά και από τον Bill Gates παίρνουν οι εκτελωνιστές;

  5. #110
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vikhr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο πολλά και από τον Bill Gates παίρνουν οι εκτελωνιστές;
    ναι, δυστυχώς ναι!!




  6. #111
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δε σου λένε τις χρεώσεις από την αρχή γιατι αυτές γίνονται από άλλες εταιρείες ή υπηρεσίες. Αφου λοιπόν βγάζουν την ουρά τους απ' απέξω γιατί να ασχοληθούν?
    Βλέπετε το Ελ. Βενιζέλος είναι "ανδρο" διαφόρων εταιρειων που έχουν την εκμετάλλευση διαφορων τμηματικών υπηρεσίων (αποθήκη, εσωτερική διακίνηση κλπ)
    Από την άλλη πιστεύετε ότι από την αμοιβή του εκτελωνιστή οι εταιρείες δεν πέρνουν το κατιτις τους? Σιγα μη δίνουν τα 50αρικα έτσι για πλάκα για κάθε πακετάκι που έρχεται και χρειάζεται μερικά λεπτά για να συμπληρωθεί η φόρμα εκτελωνισμού. Μαλλον πέρνουν κι απο εκει τη μερίδα του λέοντος, οπότε κάνουν τη πάπια, άσε τους να ψωνίζουν και τους την εχουμε στημένη... πιο πολλά πέρνουν αυτοί, παρά ο κατασκευαστής και ο έμπορος μαζί.....

    Γι' αυτό αρνηθείτε τις παράλογες χρεωσεις, ας πάνε τα πράγματα πίσω, το μόνο που χάνετε είναι τα ταχυδρομικά και ζητήστε από τον πωλητή να κανει αποστολή με ταχυδρομείο (usps).

  7. #112
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavlospc Εμφάνιση μηνυμάτων
    According to Greek Law all NonEu shipments with value more than 22 € for commercial and 45€ for gifts or person to person shipment (only) are held in customs, and Duties & taxis should be paid prior to importation in Greece.
    Μαθαμε τουλαχιστον και κατι χρησιμο!

    Εγω παντως ενα δεν καταλαβαινω. Αν η θεια μου απο το Σικαγο θελησει να μου αγορασει κατι και να μου το στειλει ως δωρo για τη γιορτη μου/γενεθλια μου, εγω γιατι να πρεπει να πληρωσω δασμους για κατι που καποιος ηθελε να μου κανει δωρο ;
    Υπαρχει καποιος νομος που να εξαιρει δεματα απο εκτελωνισμο (εδω γελαμε ) αν αυτα αποστελονται απο συγγενικο σου προσωπο και οχι απο καποια εταιρια ;
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  8. #113
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    143
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    @pavlospc

    Νομίζω δεν καταλαβαίνεις μερικά πράγματα...
    Όλο το σκηνικό δεν είναι φταίξιμο της μεταφορικής. Είναι φταίξιμο του Ελληνικού κράτος.
    Η μεταφορική μεταδίδει το φορτίο στα σύνορα, και το κράτος από εκεί και πέρα σε χρεώνει.

    Η μεταφορική δεν σου λέει την αλήθεια? δεν σου λέει. Εάν τα έλεγε, κανένας τίποτα δεν θα αγόραζε, ξέροντας τους τεμπέληδες του Ελληνικού Δημοσίου πόσο και πώς χρεώνουν.

    Η δικιά σου περίπτωση είναι χαρακτηριστικότερη ενός αφελούς πολίτη- όλοι μας κάποτε σε τέτοια θέση θα είμαστε ή ήμασταν.

    Πρέπει να το χωνέψεις... δυστυχώς-όλα είναι καλά στημένα, και να κραυγάζεις ή μην, τίποτα δεν θα αλλάξει.
    Στα χαρτιά όλα "ρολόι" είναι.

    "...Χρεώνετε για…γραφειοκρατική δουλειά! Απίστευτο."
    ->Οι τράπεζες δεν σε χρεώνουν με το ίδιο τρόπο?
    Όπως έχεις καταλάβει, εδώ Οριεντα είναι-ήταν και θα είναι. Δεν είναι ούτε Γερμανία, ούτε Δανία, ούτε Ολλανδία.


    Πρέπει να μάθεις να χάνεις με αξιοπρέπεια. Είναι οδυνηρό? είναι... δεν θα σου είναι για τελευταία φορά-να είσαι σίγουρος.
    Έτσι είναι τα πρώτα 70 χρόνια-μετά το πράγμα κάπως διορθώνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος birdbrain : 10-12-07 στις 04:09.

  9. #114
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    To θεμα πάντως απασχολεί μεγάλες εταιρίες στην Αμερική γιατί έτσι χάνουν πωλήσεις, καθως το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται και σε άλλες "Ευρωπαικες" χωρες και ετσι ψαχνουν να βρούν λύσεις.
    Η λύση είναι απλή, εγκαθιστούν ενα γραφείο κάπου στην Ε.Ε., σε μια χωρα με χαμηλή φορολογία και εύκολο συστημα εκτελωνισμού (πχ Βελγιο, Ολλανδία, Κύπρος) , από όπου τυπικά, γινεται η εισαγωγή εντός Ε.Ε. και απο εκεί η προώθηση του στη χωρα προορισμού.

  10. #115
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    143
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Δεν ενδιαφέρονται να ασχολούνται με το Ελληνικό κράτος. Ποιος άλλωστε ενδιαφέρεται? Κανείς... .
    Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά- κοίτα την Apple- τους έχει στα παλιά της υποδ... και τι έγινε? Τίποτα...

  11. #116
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birdbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ενδιαφέρονται να ασχολούνται με το Ελληνικό κράτος. Ποιος άλλωστε ενδιαφέρεται? Κανείς... .
    Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά- κοίτα την Apple- τους έχει στα παλιά της υποδ... και τι έγινε? Τίποτα...
    Δεν ξέρω φίλε μου τι λες και τι πιστεύεις, αλλά εάν σου εκτελωνίσουν κάτι τα ΕΛΤΑ θα πληρώσεις. εκτός ΦΠΑ και δασμών, 10 ευρώ για τον εκτελωνισμό. ΚΑΙ θα το παραλάβεις από το τοπικό σου γραφείο...

    Απλά να ξέρουμε τι αγοράζουμε και ποιανού γραφειοκρατεία πληρώνουμε.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  12. #117
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω να κανω μια αφελη ερωτηση?

    αν αγορασετε π.χ κατι που κανει 300 ευρω απο Αμερικη θα δεχθειτε να βαλετε πανω αξια 40 ευρω? και αν σπασει ου διαουλσ το ποδαρ τ΄και χαθει? θα σας αποζημιωσουν με 40 ευρω? ή δεν βαζετε ουτε καν insurance?

    Την εχω παθει γιαυτο ρωταω...
    Για απώλειες οι ξένοι δεν παίζονται. πριν κανα 10 χρόνια είχα παραγγείλει κάποια είδη ρουχισμού, και είχαν αργήσει πολύ (κανα δυο μήνες και δεν είχα παραλάβει τίποτα). Και αρκετά μεγάλης αξίας, κάπου 100,000 δρχ. Εστειλα φαξ στην εταιρία, και μου τα ξανάστειλαν όλα με κουριερ, και έκπληξη σχεδόν φτάσανε τα πράγματα με κουριερ, και δυο μέρες μετά τα πράγματα με το κανονικό ταχυδρομείο! Τους το αναφέραμε ότι τα έχουμε παραλάβει διπλά, αλλά λόγου κόστους αποστολής ούτε αυτούς τους συνέφερε να τα πάρουν πίσω, και μας είπαν να τα κρατήσουμε, και μας ευχαρίστησαν κιόλας για την εντιμότητα μας να τους το πούμε. Δεν ξέρω εαν ακόμη συνεχίζονται τέτοιες πρακτικές....

  13. #118
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Παραπανω διατυπώθηκε από την φόρμα που εστάλη από την ετιαρεία ότι 'According to Greek Law all NonEu shipments with value more than 22  for commercial and 45 for gifts or person to person shipment (only) are held in customs, and Duties & taxis should be paid prior to importation in Greece.'
    Με άλλα λόγια οταν αγοράζεις κάτι απο ΑΜερική ισχύει ή δεν ισχύει ο νόμος και οι νόμοι των ΗΠΑ? Αν επομέως ισχύει η ελληνική νομοθεσία σε θέματα εκτελωνισμού τότε γιατί άλλα ισχύουν εδώ και άλλα εκεί θα μου πείτε.
    Απλά εκμεταλλεύονται τρύπες στη νομοθεσία, επομένως κερδίζουν σε βάρος μας και ότι τους συμφέρει ερμηνέυουν το νόμο κατά το δοκούν αν είναι να οικονομήσουν κάτι παραπάνω..

  14. #119
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εγώ πριν δύο μήνες αγόρασα βιβλία συνολικής αξίας κοντά 300 δολλάρια, συν άλλα 50 κουριερ (για να τάχω σε δυο μέρες), και μου βγήκαν 260 ευρώ, ούτε τελωνεία ούτε τίποτα. ηρθαν κανονικότατα σε δυο 24ωρα. (παρεπιμπτόντως τα επέσχυντα ελληνικά μεταφρασμένα αντίστοιχα, χαρτόδετα όχι με σκληρό εξώφυλο, θα μου έβγαιναν συνολικά περίπου τα ίδια, δηλαδή όσο οι πρωτότυπες εκδώσεις, με σκληρό εξώφυλο και με κουριερ απο ΗΠΑ!)

  15. #120
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ αγόρασα 2 κομπιουτεράκια Ti-89 που έχουν συνολικά 460Ε στο πλαίσιο για 260$ μαζί με μεταφορικά από Dhl. Η απόδειξη έγγραφε εν γνώση μου 70$ οπότε και χρεώθηκα 15Ε έξοδα εκτελωνισμού και 15Ε ο εκτελωνισμός. Μερικές φορές συμφέρουν πάρα πολύ οι αγορές από Αμερική ακόμα και όταν υπάρχουν δασμοί. Πάντως για να μην χρεώνουν ότι θέλουν καλύτερα να μην τα βάζετε με εξευτελιστική τιμή, γιατί αν τα εκτελωνίσουν μετά τα κοστολογούν με ότι τιμή θέλουν. Απλά μην βάζετε όλο το ποσό. Καλύτερα να ξέρετε ότι θα πληρώσετε λίγα παρά να σας τύχει στραβή και να πληρώσετε πολλά

Σελ. 8 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας