Σελ. 4 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 10691
  1. #46
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    To USPS ειναι ΟΚ μεχρι 250 euro (μπορεί και παραπάνω αν εισαι τυχερός) ! Με τα αλλα υπάρχει προβλημα...

  2. #47
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    To USPS ειναι ΟΚ μεχρι 250 euro (μπορεί και παραπάνω αν εισαι τυχερός) ! Με τα αλλα υπάρχει προβλημα...
    σωστά. Εγώ είχα κάνει το λάθος και ζήτησα να μου στείλουν τα είδη που είχα παραγγείλει με UPS Express.

  3. #48
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Δηλαδή με USPS απλό και με 200 ευρώ αξίας προιόντα μπορούμε να πάρουμε χωρίς να πληρώσουμε τίποτα στο τελωνείο ?

    Έχει πληρώσει κανένας τελωνείο με USPS απλό και κάτω απο 250 ευρώ αξία προιόντων ?

    Βασικά δεν με πειράζει να πληρώσω τους δασμούς του κράτους. Αυτό που με πειράζει να πληρώσω είναι τα κερατιάτικα του εκτελονισμού (αμοιβή εκτελονιστή , αμοιβή εργατικών κτλπ) που στην τελική βγαίνουν ποιό πολλά από τους δασμούς του προιόντος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deimos : 03-01-07 στις 19:02.

  4. #49
    Εγγραφή
    07-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.690
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz!Box Fon
    Με HK post EMS τι παίζει; πήρα κάτι με αξία 135$ + 72$ μεταφορικά , insurance 45$ ( δεν το ζήτησα , αλλά φαίνεται ότι ξέρει τα κόλπα με Ελλάδα ) Στο track λέει ότι έχει κολλήσει στο Customs ( τελωνείο ) απο το Σάββατο ... Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη , θα είναι στο αεροδρόμιο Μακεδονία ή στο ΕΒ; Να περιμένω λίγες μέρες ακόμα; το πακέτο ήρθε σε 3 μέρες ελλάδα ...

  5. #50
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με HK post EMS τι παίζει; πήρα κάτι με αξία 135$ + 72$ μεταφορικά , insurance 45$ ( δεν το ζήτησα , αλλά φαίνεται ότι ξέρει τα κόλπα με Ελλάδα ) Στο track λέει ότι έχει κολλήσει στο Customs ( τελωνείο ) απο το Σάββατο ... Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη , θα είναι στο αεροδρόμιο Μακεδονία ή στο ΕΒ; Να περιμένω λίγες μέρες ακόμα; το πακέτο ήρθε σε 3 μέρες ελλάδα ...
    αν κόλλησε στο Τελωνείο πολύ φοβάμαι ότι θα σε πάρουν τηλέφωνο για εκτελωνισμό


  6. #51
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Περιοχή
    Στον καιρό...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    18100/860
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TReznor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ περιμένω επεξεργαστή από ebay Αμερική, συμφώνησα με τον πωλητή να βάλει gift και χαμηλή αξία (40$) και να μη βάλει την απόδειξη μέσα στο κουτί. Απ'ότι έχω μάθει έτσι έχεις καλές πιθανότητες να τη βγάλεις καθαρή.Από την άλλη δεν είναι σίγουρο ότι θα συμφωνήσει ο άλλος να το κάνει...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα parts των Η/Υ δυσκολευονται κανουν εκτιμηση . Πεφτουν πολυ εξω . Δεν ειναι τηλεοραση 30+ ιντσων ή κατι αλλο τρανταχτο . Τι φορο να σου βαλουν σε μερικα τσιπακια μνημης για παραδειγμα οταν δεν υπαρχει αποδειξη ????
    Κοιτάξτε και αυτό εδώ:

    http://www.adslgr.com/forum/showpost...4&postcount=42

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavrosDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω να κανω μια αφελη ερωτηση?

    αν αγορασετε π.χ κατι που κανει 300 ευρω απο Αμερικη θα δεχθειτε να βαλετε πανω αξια 40 ευρω? και αν σπασει ου διαουλσ το ποδαρ τ΄και χαθει? θα σας αποζημιωσουν με 40 ευρω? ή δεν βαζετε ουτε καν insurance?

    Την εχω παθει γιαυτο ρωταω...
    Εφόσων έχει δηλωμένη αξία 40€ αυτή πρέπει να είναι και η αποζημίωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην αν κατι δεν φαίνεται λογικό μπορεί να κάνει εκτιμηση τιμης και ο εκτελωνιστής
    Στα τελωνεία έχουν καταλόγους με άπειρα προϊόντα και τις msrps τους. Δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις ξέρουν ακριβώς τι να χρεώσουν. Αν ένα προϊόν είναι δηλωμένης αξίας 100€ και στον κατάλογο της κατασκευαστικής είναι 250€ τότε υπάρχει πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κόλλησε στο Τελωνείο πολύ φοβάμαι ότι θα σε πάρουν τηλέφωνο για εκτελωνισμό
    Όχι απαραίτητα. Μπορεί να κρίνουν οτι θα περάσει αφορολόγητο και να τη γλυτώσεις, απλά θα αργήσει λίγο (έως πολύ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος neon : 12-03-07 στις 19:18.
    And thou, Melkor, shalt see that no theme may be played that hath not its uttermost source in me, nor can any alter the music in my despite. For he that attempteth this shall prove but mine instrument in the devising of things more wonderful, which he himself hath not imagined. - Eru Ilúvatar

  7. #52
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BoGe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτελωνισμό μπορείς να κάνεις και μόνος σου, ναι μεν θα χάσεις αρκετές ώρες, αλλά γλυτώνεις τα χρήματα.

    εγώ που τον έκανα τον εκτελωνισμό μόνος μου έχασα 2 ώρες πρωινές και γλύτωσα περί τα 50 € τελικά, όχι όμως και όλα τα έξοδα που ήταν άλλα 50 € περίπου. είχα πάρει κάτι μνήμες για laptop dell, οι οποίες δυστηχώς υπήρχαν μόνο στην Αμερική. την μπαταρία που την πήρα από Αγγλία δεν πλήρωσα τίποτα για εκτελωνισμό, γιατί απλά δεν απαιτείται εκετελωνισμός.

  8. #53
    Εγγραφή
    07-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.690
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz!Box Fon
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με HK post EMS τι παίζει; πήρα κάτι με αξία 135$ + 72$ μεταφορικά , insurance 45$ ( δεν το ζήτησα , αλλά φαίνεται ότι ξέρει τα κόλπα με Ελλάδα ) Στο track λέει ότι έχει κολλήσει στο Customs ( τελωνείο ) απο το Σάββατο ... Επειδή είμαι Θεσσαλονίκη , θα είναι στο αεροδρόμιο Μακεδονία ή στο ΕΒ; Να περιμένω λίγες μέρες ακόμα; το πακέτο ήρθε σε 3 μέρες ελλάδα ...
    Εντάξει το πήρα χωρίς τελωνείο !!! Τυχεράκιας είμαι , πράγματα αξίας 350+ ευρώ μισοτιμής !!! Θα μου πείτε για αυτό είναι το ebay !!!!

  9. #54
    Το avatar του μέλους furious99
    furious99 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει το πήρα χωρίς τελωνείο !!! Τυχεράκιας είμαι , πράγματα αξίας 350+ ευρώ μισοτιμής !!! Θα μου πείτε για αυτό είναι το ebay !!!!
    Τυχερός είσαι... συνήθως οι τελωνειακοί το πρώτο πράγμα που κοιτάνε είναι το insurance: μεγάλο insurance=μεγάλη πιθανότητα ψαξίματος...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος furious99 : 13-03-07 στις 14:38.

  10. #55
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα κάτι πράγματα από Αμερική 11 Νοεμβρίου και σήμερα τα παρέλαβα.Ήρθαν με UPS από Αμερική(και εδώ με Speedex).
    Εχουμε και λέμε: Αξία προιόντων $171.92
    συνολική αξία με μεταφορικά $252 (πλήρωσα την εταιρία που αγόρασα και αυτή θα πλήρωνε τα μεταφορικά)
    Διατακτική : 15 ευρώ.
    Αμοιβή εκτελωνιστή :65 ευρώ
    Δασμοί εκτελωνισμού :57,28 ευρώ.
    Εργατικά :19,52 ευρώ.
    ΔΕΤΕ (δικαιώματα εκτέλεσης τελωνιακών εργασιών) 2 ευρώ.
    Συνολικό κόστος εκτελονισμού 159 ευρώ.

    Δηλαδή πλήρωσα 195 ευρώ για την αγορά και την μεταφορά από την αμερική μέχρι και το σπίτι μου των προιόντων , 57 ευρώ για δασμούς και 102 ευρώ για κερατιάτικα (γιατί μόνο αυτή η λέξη μου έρχεται στο μυαλό για όλη αυτή την ιστορία )
    Αγορασα απο το ίδιο κατάστημα σχεδόν τα ίδια πράγματα ΑΛΛΑ με την διαφορά ότι πλήρωσα ποιο λίγα λόγο εκπτώσεων

    Εχουμε και λέμε λοιπόν :
    αξία προιόντων $116.87
    μεταφορικά (USPS) : $26.05
    Σύνολο : $142.92
    Δηλαδή 108 ευρώ.
    Τα πράγματα τα παρέλαβα ΠΟΙΟ γρήγορα από την προηγούμενη φορά που ήταν courier και πλήρωσα παραπάνω για να έρθουν ποιο γρήγορα..
    Μαντέψτε Δεν πλήρωσα αυτή την φορά τελωνείο

    Το κατάστημα έγραψε την λέξη GFT (gift) πάνω στο δέμα και δέν ξεπέρασα τα 100 ευρώ αξίας προιόντων και ΔΕΝ τα έστηλα με courier..

    Πλέον όταν αγοράζω από USA θα εφαρμόζω το παραπάνω κόλπο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deimos : 02-05-07 στις 16:49.

  11. #56
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αλλη μια αποδειξη ότι με USPS δεν περνα τελωνείο..... δεν εχω ακούσει ακόμα περίπτωση για το αντίθετο....

  12. #57
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλη μια αποδειξη ότι με USPS δεν περνα τελωνείο..... δεν εχω ακούσει ακόμα περίπτωση για το αντίθετο....
    Εγω που είχα πάρει κάτι ακριβούτσικα βιβλία απο αμαζον πριν κανα 5άρι χρόνια, (αν θύμαμα καλα με USPS) το πακέτο είχε έρθει ανοιγμένο. Το ανοίξανε έιδε οτι είχε βιβλία και ευτυχως δεν πλήρωσα τπτ έξτρα.


    Πάντως παιδια οι ελεγχοι είναι δειγματοληπτικοι, και να πέρασαν ένα δύο δεν νομίζω οτι λέει κατι. Μπορεί να ήσασταν απλα τυχεροι.

  13. #58
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ισος πριν 5 χρονια να μην ειχε τοσο πολυ δουλεια λογο μικρής διησδιτικότιτας του ιντερνετ και δεν παραγγελνανε τοσοι πολλοι και περναγανε ολα απο ελενχο. επισης παιζει να ήταν περιεργοι οι εκτελωνιστές και να ήθελαν να δουν τι ειναι αυτο το αμαζον

  14. #59
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Question
    Καλημέρα και από εμένα ,

    θα ήθελα τη βοηθειά σας,

    την 1/5/2007 έκανα μία αγορά από την εταιρεία wilcominc ( http://www.wilcominc.net ) στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, η αγορά πληρώθηκε μέσω PayPal, η αξία του προϊόντος ήταν 34,99$, με χρέωσαν επιπλέων 31,55$ μεταφορηκά ( ίσως και προμήθεια του PayPay 3% που τους κρατάει γιατι κανονικά δεν δουλεύουν με PayPal ), το συνολικό ποσό είναι 66,54$ και με την ισοτημία του ευρώ εκείνη τη στιγμή χρεώθηκα 50,21 Ευρώ.

    Το πακετο σε μέγεθος πρέπει να είναι κάτι περισότερο από ενα πακέτο τσιγάρα και σε βάρος ούτε 100 γραμμάρια Dimensions 23 x 76 x 51 mm (HWD), Weight 73.70 gr .

    Μου είπαν ότι η αποστολή θα γίνει με USPS Global Express.

    Μου έστειλαν Track Number, κάνοντας Tracking το πακέτο βλέπω ότι στις
    2/5/2007 ημέρα Τετάρτη έφυγε από την Εταιρεία
    ..
    .. Διαφοροι ενδιάμεσοι σταθμοί
    ..
    5/5/2007 ημέρα Σάββατο έφτασε Ελλάδα.

    Label/Receipt Number: xx xx xxxx xx xx
    Status: Arrived Abroad
    Your item arrived in GREECE at 11:32 AM on May 5, 2007. Information, if available, is updated every evening. Please check again later.
    Θα ήθελα αν ξέρετε να με βοηθήσετε .

    Από που θα παραλάβω ?
    Θα το φέρει Courier ?
    Θα έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ και θα πάω εγώ να παραλάβω ?

    Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω Τελωνείο ?

    Από τη στιγμή που το βλέπω να έχει ίδη έρθει Ελλάδα από το Σάββατο 5/5/2007 θα το παραλάβω άμμεσα ?
    πχ δευτέρα 7/5/2007 ?

    όποιος ή όποιοι μπορούν ας μου πούν

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
    Γιώργος

    Υ.Γ. : από το Amazon έχω παραγγείλει πολλές φορές βιβλία με αξια και πάνω από 250 Ευρώ και κάτω.Ποτέ δεν έχει περάσει τελωνείο καμία παραγγελία μου.Πάντα τα βάζω με courier για όσο το δυνατών πιο γρήγορη παραλαβή.Αυτό που ξέρω και το έχω ακούσει και από άλους είναι ότι τα βιβλία έρχονται με την υπηρεσία εγγραφων η οποιά δεν περνάει τελωνίο.Επίσης τις περισότερες φορές πάνε από Αμερική Γερμανία και μετά Ελλάδα, οπότε οι δικοί μας οι μάγκες στο τελωνίο δεν μπορουν να κάνουν τις μαγκίες τους .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geobest99 : 06-05-07 στις 04:43.

  15. #60
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Εμενα μου ηρθε μεσο ΕΛΤΑ ειδοποιηση. λογικα σε 2-3 μερες θα το εχεις..

Σελ. 4 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας