Σελ. 5 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 10691
  1. #61
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geobest99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που θα παραλάβω ?
    Θα το φέρει Courier ?
    Θα έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ και θα πάω εγώ να παραλάβω ?

    Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω Τελωνείο ?
    Θα σου ερθει τις επόμενες ημέρες, χωρίς τελωνείο. Για τετοιο ποσο, δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει Τελωνείο.

    Επίσης πολλές εταιρείες, που γνωρίζουν το κόλπο που κάνουν οι δικοί μας εδω, με τις υπερβολικές χρεωσεις στον εκτελωνισμό (και ενδεχομένως και αλλού στην Ε.Ε.) εχουν ενα γραφειάκι στην Ολλανδία (που ειναι η πιο ευνοική σε θέματα εκτελωνισμού), εκτελωνίζουν εκεί και το στέλνουν μετά σαν είδος εντός Ε.Ε.

  2. #62
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου ερθει τις επόμενες ημέρες, χωρίς τελωνείο. Για τετοιο ποσο, δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει Τελωνείο.
    Καλά, μην ορκίζεσαι κιόλας...
    Το Global Express, είναι το αντίστοιχο ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές (Πόρτα-Πόρτα). Συνήθως τα ανοίγουνε...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  3. #63
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Η οδηγία της Ε.Ε. είναι ότι προιόντα μεχρι 80 ευρώ (στην πράξη το εχουν κάνει 100 με τα ταχυδρομικά) δεν περνούν τελωνείο.
    Μερικές φορές τα ανοίγουν για να δούν αν όντως το προιόν που περιέχεται ειναι μέχρι τετοιας αξίας (φαντάζομαι ότι γίνεται χονδοειδής εκτίμηση), γιατί πολλές φορές τα χαρτία είναι υποκοστολογημένα για να γλιτωσει ο πελάτης το Τελωνείο.
    Επίσης τo κόλπο με το "gift" δεν πιάνει πάντα. Δεν μπορεί για παράδειγμα κάποιος να πάρει απο US το νέο σουπερ κινητό τηλέφωνο ή camera και να γραφει στα χαρτιά 50$ ή gift...
    Στα ιδιωτικά courier τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά... και κάνουν ότι μπορούν για να σε γδάρουν κανονικά.....

  4. #64
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Εγω το παρελαβα με το πορτα πορτα.

    Εισαι σιγουρος οτι ισχειει κατι τετειο για τα 80 ευρω ? το λεει πουθενα αυτο ?

  5. #65
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Υπάρχει κάπου στα σχετικά κείμενα στη σελίδα της Ε.Ε.
    Καποτε που το είχα ψάξει, είχα βρεί τη σελίδα καθως και τον πίνακα των συντελεστων φόρου εκτελωνισμού ανά είδος και κατηγορία που ισχύει σε όλη την Ε.Ε.
    Δυστυχως δεν το έκανα bookmark και δεν μπορω να το βρω....

    Για παράδειγμα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα (components) έχουν φόρο 4%, οπότε αν αγοράσεις κάτι που κάνει 100$, στο τελωνείο πρέπει να πληρωθούν (μονο φόροι):
    100 * 4% = 4 euro φορος και
    104 * 19% = 19,76 euro ΦΠΑ,
    Συνολο δηλαδή: 23,76 euro
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 06-05-07 στις 23:03.

  6. #66
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Εγινε και αυτό.....
    Η fedex μου περασε τελωνείο αντικείμενο αξίας 35 euro!!!!!!!!
    Το συνολικό κοστος που καλούμαι να πληρώσω είναι πάνω από 120 euro!!!!

    Φυσικά με τιποτα δεν δεχομαι να πληρωσω ένα τέτοιο ποσό, προτιμώ να χάσω τα 35 ευρω+ταχυδρομικά παρά να πληρωσω και να εκθρέφω ένα τετοιο καθεστός που γδαίρνει τον κόσμο....

    Το κείμενο περί αφορολόγητου ποσού το βρήκα, και είναι 45$ επισήμως!
    Οπως καταλαβαίνετε δεν είχαν κανενα δικαίωμα να περασουν τελωνείο το εν λόγω πακέτο....
    τα σχόλια δικά σας.....

  7. #67
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγινε και αυτό.....
    Η fedex μου περασε τελωνείο αντικείμενο αξίας 35 euro!!!!!!!!
    Το συνολικό κοστος που καλούμαι να πληρώσω είναι πάνω από 120 euro!!!!

    Φυσικά με τιποτα δεν δεχομαι να πληρωσω ένα τέτοιο ποσό, προτιμώ να χάσω τα 35 ευρω+ταχυδρομικά παρά να πληρωσω και να εκθρέφω ένα τετοιο καθεστός που γδαίρνει τον κόσμο....

    Το κείμενο περί αφορολόγητου ποσού το βρήκα, και είναι 45$ επισήμως!
    Οπως καταλαβαίνετε δεν είχαν κανενα δικαίωμα να περασουν τελωνείο το εν λόγω πακέτο....
    τα σχόλια δικά σας.....

    No Comments

  8. #68
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    45 USD όμως πλέον είναι ~32 €,εκεί σε έπιασαν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #69
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα σχόλια δικά σας.....
    Πολύ καλά θα κάνεις να αρνηθείς την παραλαβή. Να το γυρίσουν στον αποστολέα και να στο στείλει με συστημένο ταχυδρομείο (US Postal Service Signed-For recorded delivery) θα σου έρθει φθηνότερα.

  10. #70
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Ενταξει τα 45$ ειναι το official όριο, στην πράξη εχω πάρει παρα πολλές φορές πράγματα 60-75$ χωρίς πρόβλημα. Απο εναν φιλο που εχω και δουλεύει σε άλλη εταιρεία courier μου είπε ότι εκείνοι βάζουν όριο 100$ μαζί με τα ταχυδρομικά, στήν πράξη (γιατί αλλιώς κανένας δεν θα δεχόταν να πληρώσει 150 για κατι που κοστίζει 50) . Βεβαια από τα 120-150 euro που κοστίζει τελικά η διαδικασία πάνω από τα μισα τα παίρνει η εταιρεία courier, οπότε είναι κατανοητός ο "υπερβάλλοντας ζήλος"...
    Τελος πάντων, αφου ενημέρωσα το κατάστημα στην Αμερική (μεγάλο και σοβαρό κατάστημα) για τα "τεκτενόμενα", και αφού μου ζητησαν 10 φορές συγνώμη (που δεν φταίνε οι άνθρωποι..) εχουν ήδη κανει νεα αποστολή με USPS χωρίς να με χρεώσουν και θα ζητήσουν και τα πράγματα πίσω...

    ΥΓ: Απο το συγκεκριμένο κατάστημα εχω κάνει πάνω από 10 αγορές τα τελευταία 3 χρόνια και πάντα διάλεγα UPSP χωρίς να έχω πρόβλημα, ακόμα και για αγορές 200$. Επειδή αυτή τη φορά ήταν μικρή η παραγγελία είπα να διαλλέξω courier (στις μικρές παραγγελίες το κόστος courier και UPSP ειναι σχεδόν ίδιο, όσο βαραίνει το πακέτο, το USPS είναι φθηνωτερο)..... κακώς τελικα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 15-05-07 στις 00:38.

  11. #71
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελος πάντων, αφου ενημέρωσα το κατάστημα στην Αμερική (μεγάλο και σοβαρό κατάστημα) για τα "τεκτενόμενα", και αφού μου ζητησαν 10 φορές συγνώμη (που δεν φταίνε οι άνθρωποι..) εχουν ήδη κανει νεα αποστολή με USPS χωρίς να με χρεώσουν και θα ζητήσουν και τα πράγματα πίσω...
    Αυτή είναι αντιμετώπιση πελάτη
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #72
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ: Απο το συγκεκριμένο κατάστημα εχω κάνει πάνω από 10 αγορές τα τελευταία 3 χρόνια και πάντα διάλεγα UPSP χωρίς να έχω πρόβλημα, ακόμα και για αγορές 200$. Επειδή αυτή τη φορά ήταν μικρή η παραγγελία είπα να διαλλέξω courier..... κακώς τελικα.....
    +1 όλη η αλήθεια σε μερικές γραμμές!!




  13. #73
    Το avatar του μέλους secjournalist
    secjournalist Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι αντιμετώπιση πελάτη
    Πολυ θα ήθελα να δω τι θα γινόταν αν συνέβαινε κάτι αντίστοιχο σε ελληνικό κατάστημα.
    Μα εμείς δεν φταίμε και πρέπει να βγάλετε άκρη μόνος σας και φυσικά και δεν δεχόμαστε επιστροφές.

  14. #74
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    τελικά όσες φορές έκανα παραγγελίες από Αμερική και μου τις έστελναν με UPS Express πλήρωνα τα κέρατά μου στο τελωνείο ακόμα και για ένα-δύο cdάκια αλλά και για παιδικά παιχνίδια. Την προηγούμενη εβδομάδα παρήγγειλα εξαρτήματα φωτογραφικής μηχανής απο Αμερική και επέλεξα τρόπο αποστολής FedEx. Πλήρωσα κάτι παραπάνω στα ταχυδρομικά αλλά τίποτα απολύτως για εκτελωνισμό. Απο εδώ και πέρα μόνο FedEx για παραγγελίες από Αμερική


  15. #75
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά όσες φορές έκανα παραγγελίες από Αμερική και μου τις έστελναν με UPS Express πλήρωνα τα κέρατά μου στο τελωνείο ακόμα και για ένα-δύο cdάκια αλλά και για παιδικά παιχνίδια.
    να ρωτήσω , τι cd είναι που δεν μπορεις να τα βρεις απο ευρωπαικα on-line stores?




Σελ. 5 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας