Σελ. 18 από 714 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 10703
  1. #256
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    18000-20000/1023
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    9(dB) / 16.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpgpgps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια έρευνα σύντομη τουλάχιστον που έκανα καπου εκεί κοντα παιζει η τιμή. Skywriter Μου λες δηλαδή να κοιτάξω σε αυτα τα καταστήματα για αγορά της φωτο που θέλω? Πριν κανω αγορά να τους ρωτήσω σχετικά με τελωνείο ή χρησιμοποιούν την εταιρία που ανέφερες και περνάει "πλαγίως"?

    Ναι ,όχι από ebay ,αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη .Προσοχή όμως ,μακριά από UPS και fedex και άλλα κουριερ από Αμερική .Ρώτα τους αν στελνουν με USPS = united states postal service (Το Αμερικάνικο ΕΛΤΑ είναι) .Πάντως αξίζει χωρίς εγγύηση να πάρεις τη φωτογραφική μηχανή; Όντως στο εξωτερικό τα ηλεκτρονικά είδη έχουν πιο φτηνά .Εγώ πριν 4 χρόνια αγόρασα με 500Ευρώ μια Canon από εδώ ,ενώ online είχε περίπου 100-150 Ευρώ φτηνότερα ,μόνο και μόνο για την εγγύηση, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

    ---------------------------

    Εννοείται ότι στο εξωτερικό οι επώνυμες μάρκες είναι πιο φτηνές ,ειδικά σε Αμερικάνικα ρούχα και στην Ελλάδα οι τιμές είναι πολυ τσιμπημένες. Το ebay όμως δεν είναι το μέτρο σύγκρισης σίγουρα ,αλλά τα πιστοποιημένα online καταστήματα ,από τα οποία αγοράζω κατά καιρούς. Όπως είπα οι απομιμήσεις είναι τόσο καλές ,ειδικά στα εμπορικά ρούχα αξίας 30-50 Ευρώ π.χ. lacoste ,τα οποία δεν έχουν και την καλύτερη επεξεργασία για να ξεχωρίσεις τη μαϊμού από το αυθεντικό. Εννοείται ότι όλα τα fake ρούχα που πήρα από ebay ήταν συσκευασμένα σε πλαστική σακούλα της εκάστοτε εταιρείας (μέχρι και αυτό αντιγράφουν) ,για κάποιον που είπε ότι ήταν σε συσκευασία ,έστω και αν έτυχε και ήταν αυθεντικό ή έχει αυτήν την εντύπωση.
    Στην απόδειξη γιατί έχει σβήσει τις τιμές;Εφόσον το έχει αγοράσει από κατάστημα tommy,γιατί πουλάει ένα προϊόν το οποίο λογικά το έχει αγοράσει πάνω από 40$ περίπου 25$;Ποιο είναι το κέρδος του ,όταν την ίδια στιγμή χάνει για κάθε πώληση από το ebay μόνο ~1$; Ποιο κατάστημα δίνει 1000 κομμάτια σε ιδιώτη; Retailer είναι ο τύπος;Από που και ως που;

    Υπάρχει και μία άλλη πολύ σπάνια περίπτωση που λέγεται factory liquidation. Μερικές επώνυμες εμπορικές μάρκες Αμερικάνικες ,Ιταλικές και Γαλλικές αναγράφουν made in USA,Italy κλπ ,αλλά ουσιαστικά τα ρούχα τους φτιάχνονται στην Ασία .Δηλαδή εργοστάσια πχ στην Κίνα ,Hong Kong φτιάχνουν τα προϊόντα και από αυτά ένα 30-40% παίρνει η εταιρεία στα οποία βάζει labels με made in USA .Τα υπόλοιπα 60-70% πάει για πέταμα ή κάποιοι επιτήδειοι με διάφορους τρόπους τα αγοράζουν και βάζουν ταμπέλες- απομίμησεις ,ενώ το προϊόν ουσιαστικά είναι αυθεντικό. Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα μπλουζάκι αξίας 30$ μέσω ebay από Ασία. Οι ταμπέλες του με μία προσεκτική ματιά ήταν fake ,όταν το σύγκρινα με ένα άλλο μπλουζάκι που είχα της ίδιας μάρκας. Επειδή η ποιότητα του ρούχου ήταν πολύ καλή, πήγα σε κατάστημα στην Αθήνα που είχε το συγκεκριμένο μπλουζάκι και αφού το εξέτασα σχολαστικά ,ήταν ακριβώς το ίδιο ,με μόνη διαφορά τις ταμπέλες.

    Τώρα αν κάποιος αγοράσει κάτι fake από ebay ,δε σημαίνει ότι θα κάνει και μπαμ αν το φορέσει.Κανείς δεν θα καταλάβει σε ένα club αν βγεις οτί είναι fake . Ουσιαστικά γλιτώνεις πολλά χρήματα έτσι ,αν και δεν το συνιστώ.
    Το θέμα είναι οι απατεωνιές μέσω ebay

    PS Megapixel πες του seller ,μιας και σου έστειλε και απόδειξη, να σου στείλει τον κωδικό του ρούχου που γράφει η χάρτινη ταμπελίτσα σε φωτογραφία δίπλα στον κωδικό που έχει στο εσωτερικό label το ρούχο ...και αν σου στείλει . Αν σου στείλει πάρε τηλ . το κατάστημα της Αθήνας και πες "ψάχνω για ένα μπλουζάκι με κωδικό ...". Λογικά θα είναι ψεύτικος κωδικός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skywriter55 : 05-04-08 στις 15:50.

  2. #257
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    (*) Και στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει τιμολόγιο. Ειναι ένας απλός ιδιώτης που αγοράζει με απόδειξη. Πχ εαν πας σε κάποιο πολυκατάστημα και δείς μια σούπερ προσφορά, μόνο για εκείνη την ημέρα, έναν φορητό που ξέρεις ότι η καλύτερη τιμή της αγοράς που μπορείς να βρείς είναι 1000 ευρώ και το δίνουν 600, τότε σίγουρα κάποιοι θα το σκεφτούν και μπορεί να το κάνουν να πάρουν δηλαδή 5-6 ή περισσότερα κομμάτια και να τα πουλήσουν - εύκολα - 100-150 ευρώ παραπάνω, οπότε να βγάλουν και με 4-5 κομμάτια τσάμπα το δικό τους....

    30000 πωλήσεις έχει. 30000 τελευταία κομμάτια σε προσφορά;;;!!!
    δεν είναι ευκαιριακός πωλητής αυτός.

    όπως και να χει εγώ πρότεινα να το πάρει. μπορεί να χάσει λίγα$ μεταφορικά, μπορεί κι όχι αν δεν το δεχτεί, αλλά μπορεί να κερδίσει πολλά $ αν είναι πράγματι αυθεντικό

    ΠΑΡ ΤΟ
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  3. #258
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    MeteoRa-Βασιλιαδες της Ελλαδας!
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    altec 88 kbps :(
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skywriter55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ,όχι από ebay ,αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη .Προσοχή όμως ,μακριά από UPS και fedex και άλλα κουριερ από Αμερική .Ρώτα τους αν στελνουν με USPS = united states postal service (Το Αμερικάνικο ΕΛΤΑ είναι) .Πάντως αξίζει χωρίς εγγύηση να πάρεις τη φωτογραφική μηχανή; Όντως στο εξωτερικό τα ηλεκτρονικά είδη έχουν πιο φτηνά .Εγώ πριν 4 χρόνια αγόρασα με 500Ευρώ μια Canon από εδώ ,ενώ online είχε περίπου 100-150 Ευρώ φτηνότερα ,μόνο και μόνο για την εγγύηση, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
    Κάτι τελευταίο για να μην κουράζω... Με USPS το τελωνείο το γλιτώνουμε σίγουρα ή τις περισσότερες φορές απλα περνάει στο έτσι?

  4. #259
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    30000 πωλήσεις έχει. 30000 τελευταία κομμάτια σε προσφορά;;;!!!
    δεν είναι ευκαιριακός πωλητής αυτός.

    όπως και να χει εγώ πρότεινα να το πάρει. μπορεί να χάσει λίγα$ μεταφορικά, μπορεί κι όχι αν δεν το δεχτεί, αλλά μπορεί να κερδίσει πολλά $ αν είναι πράγματι αυθεντικό

    ΠΑΡ ΤΟ

    Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη περίπτωση. Επειδή όμως γνωρίζω απο κόστη αγοράς και τελικές τιμές καταναλωτή σε μια μεγάλη σειρά οικιακών προιόντων, θα σας πώ ότι όσο πιο επώνυμο είναι το προιόν, τόσο πιο μεγάλο ειναι το περιθώριο κέρδους. Πχ για επώνυμα, τηλεοπτικά επώνυμα προιόντα, δεν μπορώ να σας πω ποιά, η διαφορα τιμής απο την εισαγωγή μέχρι την τελική τιμή είναι +200%. Η΄πιο απλά, στο τριπλάσιο. Τετοιες ακραίες διαφορές τιμών απο κόστος μέχρι τελική τιμή retail, και σε άλλες περιπτώσεις ακόμη περισσότερο, ειναι σε επώνυμα προιόντα. Απλά το λέω ως παράδειγμα, ότι δεν μπορεί ναναι παράξενο ότι ένα μπλουζάκι Tommy, που κανονικά πουλιέται 100 δολλάρια, κάποιος έμπορος/κατάστημα μπορεί να το αγοράζει πχ 30.

  5. #260
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Τελευταία με τις τιμές των ρούχων στην Ελλάδα αλλά και την ευνοϊκή συναλλαγματική ισοτιμία σκέφτομαι σοβαρά για παραγγελία επιλεκτικά ρούχων από Αμερική. Πέφτει κι εκεί δασμός;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xguru : 05-04-08 στις 20:33.
    I see dead pixels

  6. #261
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    18000-20000/1023
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    9(dB) / 16.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpgpgps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τελευταίο για να μην κουράζω... Με USPS το τελωνείο το γλιτώνουμε σίγουρα ή τις περισσότερες φορές απλα περνάει στο έτσι?

    Κάπου είχα διαβάσει για όριο 350$ ,δε θυμάμαι αν ήταν για USPS ,κοίτα στις πρώτες 5-6 σελίδες αυτής της συζήτησης ,κάποιος το αναφέρει. Πιστεύω ότι θα περάσει χωρίς να πληρώσεις τίποτα ,εμένα έχουν περάσει όλα ,δεν παίρνω και όρκο ,να μην σε πάρω στο λαιμό μου. Μια φορά μου δεσμεύτηκε από το τελωνείο επειδή από άγνοιά μου που επέλεξα fedex ,το αρνήθηκα και μου επέστρεψαν τα λεφτά .Σε αυτές τις περιπτώσεις το μόνο που χάνεις είναι τα έξοδα αποστολής.

    Προσωπικά κάνω τις εξής επιλογές στα online καταστήματα :
    -Να έχουν logo hackersafe/verysign
    -USPS
    -paypal

    -----------------------------------------------------------------------

    Παράξενο δεν είναι ότι ένα μπλουζάκι έχει 30 $ ,αν είναι σε online κατάστημα έγκυρο και όχι στο ebay.
    Προσφορές υπάρχουν καλές ,ειδικά στις Αμερικάνικες μάρκες. Στις πολύ ακριβές μάρκες τις Ευρωπαϊκές σε περίοδο κανονική (και όχι εκπτώσεων) οι τιμές είναι οι ίδιες + ή - 2-3%

  7. #262
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    MeteoRa-Βασιλιαδες της Ελλαδας!
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    altec 88 kbps :(
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.... Όταν κανω την αγορα θα σας παω κ τι έγινε...

  8. #263
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία με τις τιμές των ρούχων στην Ελλάδα αλλά και την ευνοϊκή συναλλαγματική ισοτιμία σκέφτομαι σοβαρά για παραγγελία επιλεκτικά ρούχων από Αμερική. Πέφτει κι εκεί δασμός;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpgpgps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τελευταίο για να μην κουράζω... Με USPS το τελωνείο το γλιτώνουμε σίγουρα ή τις περισσότερες φορές απλα περνάει στο έτσι?


    για να μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια για τις αποστολές με ΕΛΤΑ (και τα συνεργαζόμενα ταχυδρομεία τους όπως USPS)


    1. σαφές όριο για τελωνειακή χρέωση δεν υπάρχει. γύρω στα 100$ να έχετε υπόψη σας περνάνε τα πακέτα.

    2. βιβλία - ρουχισμός έχουν ευνοϊκότερη αντιμετώπιση, και για ελαφρώς μεγαλύτερα ποσά (~130$-150$)

    3. laptop, monitor, pc, iphone κτλ μην το σκέφτεστε, δεν περνάνε χωρίς τέλη

    4. επιγραφές gift δε λαμβάνονται υπ όψιν, ειδικά άμα ο αποστολέας είναι μαγαζί από ΗΠΑ

    5. το αν θα πληρώσουμε τέλη εξαρτάται πάντα από τα κέφια του τελωνειακού - μπροστά μου χαράτσωσαν δέμα που έλεγε 5$ gift γιατί προφανώς ήταν ψευδή αυτά τα στοιχεία κι ο τελωνειακός προσβλήθηκε. θα μπορούσε να το περάσει αν έλεγε καλαμπούρια με τους συναδέλφους του βέβαια ή αν δεν το χε γ***σει ο αποστολέας με το 5$


    το σίγουρο είναι ότι με courrier θα επιβαρυνθείτε σε κάθε περίπτωση καθώς δεν έχουν το θεό τους και κοιτάνε να μας αρμέξουν κανονικά εξαντλώντας την αυστηρότητα του νόμου.
    επίσης τα ελληνικά courrier είναι πλήρως αναξιόπιστα και δεν έχουν ίχνος επαγγελματισμού (σα ντελιβεράδες με στολή συμπεριφέρονται)


    ελπίζω να καλυφθήκατε
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  9. #264
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.933
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    raspoutiv, πολύ χρησιμη η συνοψη σου.
    Θα προσθέσω σε ότι αφορά τα courier ότι το επίσημο αφορόλογητο όριο είναι 35$ οπότε αν θέλουν (και θέλουν γιατι εποφελούνται από τη διαδικασία) οτιδηποτε πάνω από αυτό, το περνούν τελωνείο. Παλιώτερα ίσχυε ατύπως το όριο των 100$ αλλα γενικώς δεν ισχύει.

  10. #265
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεμ γνωρίζω εαν προιόντα Tommy ή άλλων που πωλούνται στο ebay ειναι πραγματικά ή μαιμού, αλλά σίγουρα στο εξωτερικό επώνυμα προιόντα έχουν πολύ καλύτερες τιμές, σημαντικα φθηνότερα απο ότι στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα λόγω ξενομανίας, μας πουλάνε ακόμη και τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Και εχω αγοράσει και κατευθείαν στο εξωτερικό σε ταξίδια μου σε Παρίσι και Γερμανία, με τιμές πολύ πολύ κάτω απο ότι εδώ (πχ τελευταία φορά ρούχα Disney απο disneyland ή WMF απο κατάστημα στην Στουγκάρδη).
    Οι τιμες στην Ελλαδα ειναι αρκετα καλες .
    Αυτα τα μπλουζακια στην Ελλαδα κανουν 60 Ευρω.
    Στο e-shop της Αγγλιας κανουν 75 ευρω,και τοσο κανουν στα καταστηματα τους.
    Μονο στο e-shop της USA κανουν 60 USD δηλαδη πολυ καλη τιμη.

    Η Ελλαδα σε σχεση με την Ευρωπη εχει καλες τιμες.

    Αν παρατηρήσετε στο e-shop της swarovski οι τιμες για Ελλαδα ειναι ιδιες και για το εξωτερικο και ειναι και ιδιες με τις τιμες που τα πουλανε τα καταστηματα Swarovski στην Ελλαδα.

  11. #266
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    USR 9107
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 31,5(dB)
    Καλησπέρα

    Πιθανόν να εχει απαντηθεί ,συγχωρέστε με όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα.

    Οι αγορές απο Αμερική μέσω θυρίδας (http://www.usa2me.com/site/default.aspx) έχουν επιβάρυνση τελωνείου?

    Στα στέλνουν με κουριερ λογικά όποτε αυτά συνήθως επιβαρύνονται.....ή υπάρχει κάτι άλλο?

    Αν κάποιος ξέρει θα ήμουν υπόχρεος.

    Ευχαριστώ

  12. #267
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    18000-20000/1023
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    jetspeed 520+
    SNR / Attn
    9(dB) / 16.5(dB)
    Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα .Υπάρχει και το http://www.myus.com/ ,για ψαξ'το ίσως το στέλνουν με USPS και θα είσαι οκ ,κοίτα και στο USPS.COM . Επικοινώνησε μαζί τους να μάθεις αν στέλνουν με USPS ,αλλιώς μακρυά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skywriter55 : 11-04-08 στις 00:33.

  13. #268
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αγόρασα 2 κομπιουτεράκια Ti-89 που έχουν συνολικά 460Ε στο πλαίσιο για 260$ μαζί με μεταφορικά από Dhl. Η απόδειξη έγγραφε εν γνώση μου 70$ οπότε και χρεώθηκα 15Ε έξοδα εκτελωνισμού και 15Ε ο εκτελωνισμός. Μερικές φορές συμφέρουν πάρα πολύ οι αγορές από Αμερική ακόμα και όταν υπάρχουν δασμοί. Πάντως για να μην χρεώνουν ότι θέλουν καλύτερα να μην τα βάζετε με εξευτελιστική τιμή, γιατί αν τα εκτελωνίσουν μετά τα κοστολογούν με ότι τιμή θέλουν. Απλά μην βάζετε όλο το ποσό. Καλύτερα να ξέρετε ότι θα πληρώσετε λίγα παρά να σας τύχει στραβή και να πληρώσετε πολλά
    Αυτό είναι πολύ σωστό. Εγώ θα έβαζα ένα ποσό που μαζί με τα έξοδα/φόρους, θα αντιστοιχούσε στα 2/3 του να το πάρω από εδώ.

    Π.χ. εδώ αν το έχει 1500, θα έβαζα 1000, ώστε μαζί με μεταφορικά φόρο τελωνεία κλπ, να μην ξεπερνούσα τα 1500 σύνολο.

    Οπότε είτε από εδώ είτε από εκεί να μου έρθει το ίδιο, ΑΝ το πιάσουν.

    Αυτό διότι είναι και το κόστος της ασφάλειας. Σκέψου να χαθεί και για κάτι που κάνει 1500 να πάρεις 500. Δεν λέει!

    Πάντως αν ήμουν τελωνειακός και με κορόιδευες, θα το έπαιρνες μετά από ένα μήνα, κατουρημένο και με φόρο σαν να το αγόραζες δύο φορές από εδώ.

    Το πρόβλημά μας είναι ότι πάμε να περάσουμε «μπαμπέσικα». Υπολόγισε το φόρο και άμα σου κάνει, πάρτο, αν όχι, μην το πάρεις. Αν σου έρθει και ο φόρος δώρο, ακόμα καλύτερα.

    Επίσης, μόνο ακριβά και σπάνια εδώ πράγματα. Αν κάτι που παίρνεις εδώ λίγο ακριβότερο, το πάρεις από εκεί, νομίζω ότι το παράρτημα του νόμου του Merphy δουλεύει υπερωριές για σένα και μόνο.

    υ.γ. ξέρει κάποιος σε ποιες περιπτώσεις εξοπλισμός ή βιβλία εξαιρούνται εκτελωνισμού; Π.χ. εγώ θέλω ένα laptop, συγκεκριμένα ένα HP 2133 mini note. Υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση να πληρώσεις μειωμένο φόρο (με αληθή δήλωση, όχι μπούσια).

    Διότι κάνουμε μαγκιές του στυλ κάτι που κάνει 800 $, να γίνεται 800ευ και είναι πολύ σπαστικό.

    Από την άλλη, 500 + 20% φόρο + 50 μεταφορικά + τι άλλο θα πληρώσω;

    Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα αυτό που θέλω. Αν μου έρχεται τα ίδια, το βολεύουμε, μην βγει τα διπλά με πειράζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 11-04-08 στις 01:28.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #269
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.933
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν γίνει εκτελωνισμός μεσω courier, ο πραγματικός φόρος είναι ένα μικρο ποσοστο της συνολικής επιβάρυνσης. Η μερίδα του λέοντος είναι τα έξοδα, τα φυλαχτρα, η αμοιβή εκτελωνιστή, και η δεύτερη αποστολή (γιατί η αρχική τερματίζεται στον εκτελωνιστή).
    Πέρσυ πλήρωσα για ηλεκρονικά εξαρτήματα φόρο 20 ευρώ και εξοδα (συνολο) 120 ευρώ για πράγματα πραγματικής αξίας 100 ευρω.

  15. #270
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    οκ με USPS από ότι κατάλαβα αν το στείλουν πόσο είναι φόρος;
    20%
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 18 από 714 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας