Σελ. 519 από 711 ΠρώτηΠρώτη ... 499509514517518519520521524529539 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.771-7.785 από 10658
  1. #7771
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν το δέχτηκες θα σε χρεώσει τα έξοδα αποστολής ο πωλητής όταν το παραλάβει πίσω
    Το site έλεγε οτι για αγορές >50 ευρω δέν έχει μεταφορικά.
    Άρα θα γίνει επιστροφή. Του έστειλα email για επιστροφή των χρημάτων και εάν υπάρχει άλλος τρόπος αποστολής.
    Μου συμβαίνει 1η φορά για αυτό δεν τα γνωρίζω. Στο Paypal πρέπει να ανοίξω την αναφορά και να γράψω οτι δέν δεχόμαι το δέμα και αιτούμαι επιστροφή χρημάτων;

  2. #7772
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το site έλεγε οτι για αγορές >50 ευρω δέν έχει μεταφορικά.
    Άρα θα γίνει επιστροφή. Του έστειλα email για επιστροφή των χρημάτων και εάν υπάρχει άλλος τρόπος αποστολής.
    Μου συμβαίνει 1η φορά για αυτό δεν τα γνωρίζω. Στο Paypal πρέπει να ανοίξω την αναφορά και να γράψω οτι δέν δεχόμαι το δέμα και αιτούμαι επιστροφή χρημάτων;
    Θα πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή, αν στο Paypal πεις δεν δέχομαι το δέμα γιατί μου βγήκε τελωνείο θα σου πούνε οτι το τελωνείο είναι δικιά σου ευθύνη.

  3. #7773
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Θέλω να πραγματοποιήσω κάποιες αγορές από το ebay ή το amazon, δεν έχω κάνει ποτέ αγορές από εκεί.

    Έψαξα κάποια πράγματα από το google και σε διάφορυς οδηγούς αλλά θέλω να ρωτήσω τα εξής.

    1. Εμπλοκή τελωνείου έχουμε μόνο αν το προϊόν έρθει από χώρα εκτός Ε.Ε;
    2. Αν οχι, τότε στην περίπτωση που το προϊόν έρχεται από Ευρώπη πληρώνουμε λιγότερο τέλος στο τελωνείο;
    3. Τα τέλη από το τελωνείο αναγράφονται πάντα στην αγγελία μέσα στο σύστημα;
    4. Στο ebay υπάρχει τρόπος να αγοράσεις το προϊόν αν το επιθυμείς ή πρέπει να περιμένεις πότε θα τελειώσει μια δημοπρασία;
    5. Πως γίνεται η αποστολή του προϊόντος στο σπίτι; Έρχεται στο ΕΛΤΑ και μετά στέλνουν ειδοποίηση να περάσω να το παραλάβω; Έρχεται με courier; Ελπίζω να μην αφήνουν το δέμα έξω απ' την πόρτα γιατί μπορεί να κλαπεί.

  4. #7774
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πραγματοποιήσω κάποιες αγορές από το ebay ή το amazon, δεν έχω κάνει ποτέ αγορές από εκεί.

    Έψαξα κάποια πράγματα από το google και σε διάφορυς οδηγούς αλλά θέλω να ρωτήσω τα εξής.

    1. Εμπλοκή τελωνείου έχουμε μόνο αν το προϊόν έρθει από χώρα εκτός Ε.Ε;
    2. Αν οχι, τότε στην περίπτωση που το προϊόν έρχεται από Ευρώπη πληρώνουμε λιγότερο τέλος στο τελωνείο;
    3. Τα τέλη από το τελωνείο αναγράφονται πάντα στην αγγελία μέσα στο σύστημα;
    4. Στο ebay υπάρχει τρόπος να αγοράσεις το προϊόν αν το επιθυμείς ή πρέπει να περιμένεις πότε θα τελειώσει μια δημοπρασία;
    5. Πως γίνεται η αποστολή του προϊόντος στο σπίτι; Έρχεται στο ΕΛΤΑ και μετά στέλνουν ειδοποίηση να περάσω να το παραλάβω; Έρχεται με courier; Ελπίζω να μην αφήνουν το δέμα έξω απ' την πόρτα γιατί μπορεί να κλαπεί.
    1. Ναι
    3. Μερικές φορές το αναφέρει, στο ebay είναι το global shipping και στο αναφέρει στο Listing, το ίδιο και στο amazon, αν δεν το αναφέρει τότε πάει ανάλογα με το τι θα πει ο τελώνης
    4. Πάλι είναι ανάλογα με το τι έχει επιλέξει κάποιος, σε μερικά ναι μπορείς να το αγοράσεις με το buy now, σε άλλα πρέπει να περιμένεις να τελειώσουν τα Bids
    5. Αυτό είναι ανάλογα τον ταχυδρόμο σου, στην δικιά μου περίπτωση στέλνουν χαρτάκι και πάω να το παραλάβω απο το κατάστημα

  5. #7775
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Πάλι είναι ανάλογα με το τι έχει επιλέξει κάποιος, σε μερικά ναι μπορείς να το αγοράσεις με το buy now, σε άλλα πρέπει να περιμένεις να τελειώσουν τα Bids
    Το κατάλαβα, το είδα και τώρα, έχω βρει έναν πομποδέκτη σε super τιμή, σε άλλους αναφέρει buy it now σε άλλους οχι, άρα λογικά θα πρέπει να περιμένω να τελειώσει η δημοπρασία και μάλλον η τιμή θα φτάσει και των υπολοίπων...

  6. #7776
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ....Εγώ βλέπω πάλι τα ίδια να περνάω... το πακέτο 7 μέρες τώρα... Ακόμα δεν το βρίσκουν εδώ...πάλι!!! Από κινα έρχονται τα πάντα στην ώρα τους...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #7777
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάλαβα, το είδα και τώρα, έχω βρει έναν πομποδέκτη σε super τιμή, σε άλλους αναφέρει buy it now σε άλλους οχι, άρα λογικά θα πρέπει να περιμένω να τελειώσει η δημοπρασία και μάλλον η τιμή θα φτάσει και των υπολοίπων...
    Μπορεί και παραπάνω, ακόμα και να τον πάρει σε super τιμή, μπορεί να μην σου στείλει τίποτα, να περιμένεις 2 μήνες και απλά να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
    Αν είναι too good to be true τότε μάλλον είναι

  8. #7778
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και παραπάνω, ακόμα και να τον πάρει σε super τιμή, μπορεί να μην σου στείλει τίποτα, να περιμένεις 2 μήνες και απλά να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
    Αν είναι too good to be true τότε μάλλον είναι
    Χμμμ, ο πωλητής έχει θετικές κριτικές και 100%, τώρα αν γίνει κάτι τέτοιο.... ξεφτίλα, οχι πως δεν συμβαίνει όντως.

    Το προϊόν έχει τώρα 270ευρώ ενώ η μέση τιμή πώλησης είναι 650-750. Έχει 8 binds προς το παρών.

  9. #7779
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πραγματοποιήσω κάποιες αγορές από το ebay ή το amazon, δεν έχω κάνει ποτέ αγορές από εκεί.

    Έψαξα κάποια πράγματα από το google και σε διάφορυς οδηγούς αλλά θέλω να ρωτήσω τα εξής.

    1. Εμπλοκή τελωνείου έχουμε μόνο αν το προϊόν έρθει από χώρα εκτός Ε.Ε;
    2. Αν οχι, τότε στην περίπτωση που το προϊόν έρχεται από Ευρώπη πληρώνουμε λιγότερο τέλος στο τελωνείο;
    3. Τα τέλη από το τελωνείο αναγράφονται πάντα στην αγγελία μέσα στο σύστημα;
    4. Στο ebay υπάρχει τρόπος να αγοράσεις το προϊόν αν το επιθυμείς ή πρέπει να περιμένεις πότε θα τελειώσει μια δημοπρασία;
    5. Πως γίνεται η αποστολή του προϊόντος στο σπίτι; Έρχεται στο ΕΛΤΑ και μετά στέλνουν ειδοποίηση να περάσω να το παραλάβω; Έρχεται με courier; Ελπίζω να μην αφήνουν το δέμα έξω απ' την πόρτα γιατί μπορεί να κλαπεί.
    Η σωστή απάντηση στο 2 είναι ότι αν έρχεται από Ευρώπη, τότε δεν υπάρχει κανένα τέλος τελωνείου.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #7780
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ, ο πωλητής έχει θετικές κριτικές και 100%, τώρα αν γίνει κάτι τέτοιο.... ξεφτίλα, οχι πως δεν συμβαίνει όντως.

    Το προϊόν έχει τώρα 270ευρώ ενώ η μέση τιμή πώλησης είναι 650-750. Έχει 8 binds προς το παρών.
    στο τέλος πλακώνουν όλοι και βάζουν πολλά
    την τελευταία στιγμή πρόσεχε το
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  11. #7781
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Όταν ένα προϊόν προέρχεται από Αγγλία και ο πωλητής αναγράφει τιμή σε GBP, εμείς πληρώνουμε οτι είναι να πληρώσουμε στα ευρώ που λέει approximately παρακάτω;

  12. #7782
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ένα προϊόν προέρχεται από Αγγλία και ο πωλητής αναγράφει τιμή σε GBP, εμείς πληρώνουμε οτι είναι να πληρώσουμε στα ευρώ που λέει approximately παρακάτω;
    Σε όλες τις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα να προτιμάς να πληρώνεις στο ξένο νόμισμα και η μετατροπή να γίνεται από την τράπεζα σου.
    Όχι μετατροπή από το PayPal ή τον έμπορο. Κανόνας αυτό
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #7783
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή, αν στο Paypal πεις δεν δέχομαι το δέμα γιατί μου βγήκε τελωνείο θα σου πούνε οτι το τελωνείο είναι δικιά σου ευθύνη.
    Έλαβα απάντηση απο το πωλητή :
    Spoiler:
    Hello, we have marked the price as 50USD according to your request. We can't get the cost of customs clearance. If you return, the cost will be borne by you.

    Best regards
    candy

    Σε περίπτωση που μου ζητήσουν απόδειξη , τί τούς στέλνω.
    Τη πάτησα καθώς με ρώτησαν πόσο κάνει το προιόν και ο πωλητής μου έστειλε Invoice που γράφει τιμή 58 USD αλλά οι ίδιοι θέλου τη πληρωμη του Paypal.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 14-09-18 στις 11:29.

  14. #7784
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλες τις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα να προτιμάς να πληρώνεις στο ξένο νόμισμα και η μετατροπή να γίνεται από την τράπεζα σου.
    Όχι μετατροπή από το PayPal ή τον έμπορο. Κανόνας αυτό
    Αυτό ίσχυε παλιότερα που δεν χρεώνανε εξτρά προμήθεια οι τράπεζες για μετατροπή συναλλάγματος. Πλέον νομίζω συμφέρει να το κάνει το paypal ώστε να χρεώνετε η κάρτα κατευθείαν σε € και να γλυτώνεις το νταβατζιλίκι.

    Δεν ξέρω αν το έχουν υιοθετήσει όλες οι τράπεζες αυτό, πάντως με Πειραιώς τις προάλλες την πάτησα και με χρέωσε 1€ γιαυτό το λόγο.
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Sapphire Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 || Samsung 970 Evo Plus 500GB || LG 24MP55HQ-P 24" LED || Logitech G502 Proteus

  15. #7785
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλαβα απάντηση απο το πωλητή :
    Spoiler:
    Hello, we have marked the price as 50USD according to your request. We can't get the cost of customs clearance. If you return, the cost will be borne by you.

    Best regards
    candy

    Σε περίπτωση που μου ζητήσουν απόδειξη , τί τούς στέλνω.
    Τη πάτησα καθώς με ρώτησαν πόσο κάνει το προιόν και ο πωλητής μου έστειλε Invoice που γράφει τιμή 58 USD.
    Απόδειξη σε ποιους;
    Αν μιλάμε για το τελωνείο στέλνεις την συναλλαγή απο το Paypal

Σελ. 519 από 711 ΠρώτηΠρώτη ... 499509514517518519520521524529539 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας