Σελ. 662 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 642652657660661662663664667672682 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.916-9.930 από 10691
  1. #9916
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Μετά την χρέωση 2,70€ από τα ΕΛΤΑ για πακετάκι 2€ και την άσκοπη επικοινωνία με το Ali δεν έκανα άλλη παραγγελία…. Αν δεν ηρεμήσουν, μάθουν και εφαρμόσουν τους νόμους δύσκολα θα παραγγείλω κάτι μικρής αξία …

  2. #9917
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    ωχ μην μου λετε τετοια γιατι εχω παραγγειλει κι εγω κανα 2 πραγματακια μικρης αξιας απ το ali,
    το θεμα ειναι οτι το ali εχει πραγματα που δεν τα βισκεις αλλου,
    οποτε δεν ειναι τοσο απλο/ευκολο να το σουταρουμε και να του πουμε αντε γεια,
    αναλογα βεβαια τι ψαχνει ο καθενας, εγω παντως αυτα που λεω δεν τα εβρισκα αλλου,
    το ενα γραφει "AliExpress Standard Shipping" και το αλλο "Seller's Shipping Method",
    αντε να δουμε..

  3. #9918
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Έλα ντε.
    Όλα αυτά τα "δεν παραγγέλνω" είναι μέχρι να ξαναχρειαστεις κάτι.
    Οι τιμές και η ποικιλία του Αλι δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Και είναι πολύ βολικό ότι πλέον προπληρωνεται ο ΦΠΑ.
    Και πέρα από την μεγάλη καθυστέρηση προσωπικά δεν έχω παράπονο μετά από δεκάδες παραγγελίες από το customer support τους.
    Ο,τι ήθελα πάντα με κάλυπταν με.refunds κλπ σε τυχόν προβλήματα.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #9919
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ντε.
    Όλα αυτά τα "δεν παραγγέλνω" είναι μέχρι να ξαναχρειαστεις κάτι.
    Οι τιμές και η ποικιλία του Αλι δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Και είναι πολύ βολικό ότι πλέον προπληρωνεται ο ΦΠΑ.
    Και πέρα από την μεγάλη καθυστέρηση προσωπικά δεν έχω παράπονο μετά από δεκάδες παραγγελίες από το customer support τους.
    Ο,τι ήθελα πάντα με κάλυπταν με.refunds κλπ σε τυχόν προβλήματα.
    Εδώ θα είμαστε που δεν θα σε καλύψουν για ΦΠΑ και τέλη που θα πληρώσεις και θα λές πως δεν παραγγείλεις ξανα απο εκεί

  5. #9920
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patrickdrd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωχ μην μου λετε τετοια γιατι εχω παραγγειλει κι εγω κανα 2 πραγματακια μικρης αξιας απ το ali,
    το θεμα ειναι οτι το ali εχει πραγματα που δεν τα βισκεις αλλου,
    οποτε δεν ειναι τοσο απλο/ευκολο να το σουταρουμε και να του πουμε αντε γεια,
    αναλογα βεβαια τι ψαχνει ο καθενας, εγω παντως αυτα που λεω δεν τα εβρισκα αλλου,
    το ενα γραφει "AliExpress Standard Shipping" και το αλλο "Seller's Shipping Method",
    αντε να δουμε..
    Θεωρητικά, το ALI υποστηρίζει ότι με το AliExpress Standard Shipping δεν έχουμε προβλημα, αλλά έχουν γραφτεί περιστατικά για χρέωση ΦΠΑ και τέλους.

  6. #9921
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά, το ALI υποστηρίζει ότι με το AliExpress Standard Shipping δεν έχουμε προβλημα, αλλά έχουν γραφτεί περιστατικά για χρέωση ΦΠΑ και τέλους.
    Στην δικιά μου περίπτωση ενώ έλεγε πως θα το στείλει με AliExpress Standard Shipping δεν το έστειλε, όποτε χρεώθηκε ΦΠΑ και τέλη.
    Οσα μου ήρθανε που σταλθήκανε με AliExpress Standard Shipping δεν είχα θέμα.

    Απο την στιγμή λοιπόν που ο πωλητής μπορεί να επιλέξει να τα στείλει όπως γουστάρει, δεν ξέρεις αν θα πληρώσεις ή όχι

  7. #9922
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    To θέμα δεν είναι οι διαδικασίες του ali, είναι η (αν)αξιοπιστία των πωλητών του. Οι περισσότεροι είναι άσχετοι dropshippers, δεν πιάνουν καν το πακέτο στα χέρια τους. Αν πρέπει να συνεργαστεί ο πωλητής, το ίδιο το aliexpress και η αποθήκη που θα στείλει το αγαθό είναι πολύ εύκολο να γίνουν λάθη. Και αυτό με το support που λέτε δεν το καταλαβαίνω, εγώ μια φορά τους χρειάστηκα και ενώ είχαν κάνει resolve το case είχαν περάσει οι προθεσμίες και δεν έστελναν το refund, τους έγραφα, με έγραφαν κι αυτοί, αμάν δηλαδή πια με αυτά τα μποτάκια.

    Να ξαναγράψω άλλη μια φορά για όλα αυτά τα marketplace (amazon, ebay, aliexpress, dhgate, κατά σειρά έτσι από το καλύτερο στο χειρότερο), το θέμα δεν είναι να είσαι ασφαλής να μη χάσεις τα λεφτά σου. Είναι να έχεις την ψυχική σου ηρεμία, να μη χρειάζεται να τους γράφεις τόσες φορές και να φαίνεται ότι δεν έχουν δει άλλη επικοινωνία σου, να μη σου δεσμεύουν τα χρήματα τσάμπα και βερεσέ όταν κάτι δεν πάει καλά, να μην περιμένεις μήνες μέχρι να έρθει αυτό που έχεις παραγγείλει, να μην αισθάνεσαι στην τελική ότι σε θεωρούν μ@λάκ@. Εντάξει, σέβομαι απολύτως κάποιους που για να γλυτώσουν ελάχιστα ευρώ τα προτιμάνε ξανά και ξανά, ο καθένας μας έχει τα όρια και τις προτεραιότητές του. Και πιστέψτε με ούτε large είμαι ούτε βαθειές τσέπες έχω.

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να αναφέρω πως ένα δείγμα του πόσο αγαπά και φροντίζει τους πελάτες του το ali ειδικά είναι ότι είναι γεμάτο μαϊμούδες και παράνομα προϊόντα (π.χ. συνδρομές παράνομης iptv, ποδοσφαιρικές φανέλες και σίγουρα κι άλλα που δεν έχω πέσει πάνω τους).
    hnesne

  8. #9923
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα είμαστε που δεν θα σε καλύψουν για ΦΠΑ και τέλη που θα πληρώσεις και θα λές πως δεν παραγγείλεις ξανα απο εκεί
    Lol,.ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;
    Ψωνίζω online εδώ και 16 χρόνια.
    Λες να μην ξέρω να χειριστώ το Αλι και κάθε Αλι;
    Και στραβή να κάτσει με ΦΠΑ, εγώ μια φορά θα το πληρώσω.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #9924
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lol,.ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;
    Ψωνίζω online εδώ και 16 χρόνια.
    Λες να μην ξέρω να χειριστώ το Αλι και κάθε Αλι;
    Και στραβή να κάτσει με ΦΠΑ, εγώ μια φορά θα το πληρώσω.
    Δυο φόρες θα πληρώσεις και θα το πάρεις σε κουπόνι το ενα δεν θα σου επιστρέψουν τα τέλη εκτελωνισμού

  10. #9925
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά το Ali είναι μονόδρομος... υπάρχουν πράγματα που ΔΕΝ τα βρίσκεις πουθενά αλλού ... εγώ μόνο για αυτό το έχω ποια.. συνήθως πρώτα ψάχνω ebay και μετά Ali αλλά πλέον μονο για τέτοιου είδους πράγματα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #9926
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    τελευταία μου αγορά από ali ήταν τον Απρίλιο που μας πέρασε και έχω χάσει τη μπάλα με το τι γίνεται τώρα. Μετά τις αλλαγές στους δασμούς κλπ προσπάθησα να κόψω τη Κίνα και δεν έχω ξαναψωνίσει.

    Τώρα δηλαδή στο Ali προπληρώνεις το ελληνικό ΦΠΑ; Και τα τελωνειακά έξοδα; Όπως πχ στο Amazon εκτός EU (import fees deposit);

    Και παρόλα αυτά, συνεχίζει να είναι συμφέρον;

    Παρεμπιπτόντως, στο παρελθόν το Ali μου έχει δώσει refunds χωρίς πολλά πολλά.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  12. #9927
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελευταία μου αγορά από ali ήταν τον Απρίλιο που μας πέρασε και έχω χάσει τη μπάλα με το τι γίνεται τώρα. Μετά τις αλλαγές στους δασμούς κλπ προσπάθησα να κόψω τη Κίνα και δεν έχω ξαναψωνίσει.

    Τώρα δηλαδή στο Ali προπληρώνεις το ελληνικό ΦΠΑ; Και τα τελωνειακά έξοδα; Όπως πχ στο Amazon εκτός EU (import fees deposit);

    Και παρόλα αυτά, συνεχίζει να είναι συμφέρον;

    Παρεμπιπτόντως, στο παρελθόν το Ali μου έχει δώσει refunds χωρίς πολλά πολλά.
    Από 1/7/21 οι δύο μεγάλες πλατφόρμες πωλητών (ebay, Ali) ανέλαβαν τη δέσμευση να προεισπράττουν τον ΦΠΑ, ώστε το δέμα να μπαίνει στη χώρα της ΕΕ χωρίς διατυπώσεις.
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται, κυρίως, στους αναρίθμητους κινέζους ιδιώτες πωλητές, που δεν εννοούν να συμμορφωθούν και να γράφουν στο αυτοκόλλητο τον αριθμό IOSS, που επιτρέπει στο δέμα να περάσει ελεύθερο, χωρίς διατυπώσεις.
    Το τελωνείο δεν βλέπει τον αριθμό, χρεώνει ΦΠΑ και τα ΕΛΤΑ το τέλος τους.
    Σε αρκετές περιπτώσεις το Ali και το ebay επιστρέφουν τον ΦΠΑ αλλά όχι και το τέλος και δημιουργούνται προβλήματα στον παραλήπτη.

  13. #9928
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από 1/7/21 οι δύο μεγάλες πλατφόρμες πωλητών (ebay, Ali) ανέλαβαν τη δέσμευση να προεισπράττουν τον ΦΠΑ, ώστε το δέμα να μπαίνει στη χώρα της ΕΕ χωρίς διατυπώσεις.
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται, κυρίως, στους αναρίθμητους κινέζους ιδιώτες πωλητές, που δεν εννοούν να συμμορφωθούν και να γράφουν στο αυτοκόλλητο τον αριθμό IOSS, που επιτρέπει στο δέμα να περάσει ελεύθερο, χωρίς διατυπώσεις.
    Το τελωνείο δεν βλέπει τον αριθμό, χρεώνει ΦΠΑ και τα ΕΛΤΑ το τέλος τους.
    Σε αρκετές περιπτώσεις το Ali και το ebay επιστρέφουν τον ΦΠΑ αλλά όχι και το τέλος και δημιουργούνται προβλήματα στον παραλήπτη.
    ήσουν απολύτως σαφής, κατάλαβα τι παίζει! Ευχαριστώ πολύ.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  14. #9929
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Με το συμπαθειο κιόλας, είναι αλήθεια ότι αν είχε γραφτεί ο αριθμός ιοςς δεν θα χρειαζοταν να πληρώνουμε ξανά ΦΠΑ και μια φορα τέλη ελτα; Κοινώς θα πέρναγε αέρα αν έγραφε το ιοςς, επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί να μην επιστρέψουν και το τέλος..
    Κοινή λογική..
    Κάνω λάθος;
    Το φταίξιμο είναι του πωλητή.. Ας φροντίσουν οι πλατφόρμες να τους εκπαιδεύσουν η να τους βάζουν κυρώσεις αν δεν συμμορφωθούν.. Όχι μόνο να πληρώνουμε εμείς τη νύφη..
    Σε διαφορετική περίπτωση τραβάς ένα αρνητικό feedback και κάνεις τον πωλητή να τρέχει.. Η επικοινωνείς με τη πλατφόρμα..
    Ίσως κάνω όνειρα γενικά.. Αλλά θα δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #9930
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το συμπαθειο κιόλας, είναι αλήθεια ότι αν είχε γραφτεί ο αριθμός ιοςς δεν θα χρειαζοταν να πληρώνουμε ξανά ΦΠΑ και μια φορα τέλη ελτα; Κοινώς θα πέρναγε αέρα αν έγραφε το ιοςς, επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί να μην επιστρέψουν και το τέλος..
    Κοινή λογική..
    Κάνω λάθος;
    Το φταίξιμο είναι του πωλητή.. Ας φροντίσουν οι πλατφόρμες να τους εκπαιδεύσουν η να τους βάζουν κυρώσεις αν δεν συμμορφωθούν.. Όχι μόνο να πληρώνουμε εμείς τη νύφη..
    Σε διαφορετική περίπτωση τραβάς ένα αρνητικό feedback και κάνεις τον πωλητή να τρέχει.. Η επικοινωνείς με τη πλατφόρμα..
    Ίσως κάνω όνειρα γενικά.. Αλλά θα δούμε..
    Ναι, κάνεις λάθος.
    Γιατί το τέλος των ΕΛΤΑ είναι ελληνική εφεύρεση και δεν έχει σχέση με τη νέα νομοθεσία.
    Το να σου επιστρέψει τον διπλοπληρωμένο ΦΠΑ είναι αναμενόμενο, ενώ το τέλος όχι.
    Το αν το κάνει/έκανε το Ali σε περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί, δεν σημαίνει ότι είναι υποχρέωσή του.

    Πρακτικά, δεν είναι εύκολο να "εκπαιδεύσουν" οι 2 πλατφόρμες τα εκατομμύρια (για να μην γράψω και μεγαλύτερο αριθμό) των πωλητών τους και, ειδικά, των απίθανων τυχάρπαστων κινέζων που δεν έχουν ούτε τρύπα μαγαζί αλλά κάνουν τον μεσάζοντα για να βγάζουν μερικά χρήματα.
    Αυτούς, ούτε το feedback τους ενδιαφέρει.

Σελ. 662 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 642652657660661662663664667672682 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας