Σελ. 594 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 574584589592593594595596599604614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.896-8.910 από 10686
  1. #8896
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Duisburg?

    Εμένα δικό μου δέμα από banggood είχε παραδοθεί Κολωνία, καλά το πάνε.
    hnesne

  2. #8897
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.081
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πήρα πριν κανενα χρόνο.
    Έφευγαν τα πλαστικα από τα ακουστικά κάθε βδομάδα και στο τέλος τα παράτησα και πήρα κάτι jbl χωρίς τέτοια θέματα.
    Τα χρησιμοποιώ πλέον καθημερινά εδώ και κάμποσες(τρεις περίπου) βδομάδες. Τα σχόλια δεν φαίνεται να έπεσαν έξω ίσως βέβαια είναι και νωρίς τι να πω. Αλλά είσαι σίγουρος ότι τα έβγαζες/έβαζες σωστά?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #8898
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Για αγορά από Banggood (χωρίς tracking) που έχει σταλεί από 13 Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν έχω παραλάβει κάνω κάτι μέσα από το site του Banggood; Ή κατευθείαν dispute στο Paypal;

    Εν τω μεταξύ, έχει περάσει τόσος καιρός που δεν θυμάμαι στα σίγουρα, αλλά μήπως αυτό που έχω στο περίγραμμα στο screenshot σημαίνει ότι στάλθηκε από Ευρωπαϊκή αποθήκη στην Τσεχία, έτσι δεν είναι;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Litokala.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  26,9 KB 
ID: 220572

    Γιατί τότε είναι ακόμα πιο άκυρο που δεν έχει έρθει μετά από τόσο καιρό...

  4. #8899
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αγορά από Banggood (χωρίς tracking) που έχει σταλεί από 13 Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν έχω παραλάβει κάνω κάτι μέσα από το site του Banggood; Ή κατευθείαν dispute στο Paypal;

    Εν τω μεταξύ, έχει περάσει τόσος καιρός που δεν θυμάμαι στα σίγουρα, αλλά μήπως αυτό που έχω στο περίγραμμα στο screenshot σημαίνει ότι στάλθηκε από Ευρωπαϊκή αποθήκη στην Τσεχία, έτσι δεν είναι;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Litokala.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  26,9 KB 
ID: 220572

    Γιατί τότε είναι ακόμα πιο άκυρο που δεν έχει έρθει μετά από τόσο καιρό...
    dispute μπας και παρεις τα λεφτα σου πισω

  5. #8900
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Καλά τα λες, από Τσεχία. Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα να επικοινωνήσω με το support του Banggood. Έχουν ένα όριο 60 μέρες, μετά τις οποίες παίρνουν μπροστά να σου στείλουν πίσω τα λεφτά σου, δεν ξέρω αν λόγω Τσεχίας έχουν κάτι άλλο. Αν δεις πως δεν βγάζεις άκρη τότε με Paypal, και χωρίς αναγκαστικά να διακόψεις να τους ενοχλείς στο support, αλλά να ξέρεις αν έχεις ανοίξει case σε Paypal δεν σου επιστρέφουν με άλλο τρόπο χρήματα. Στη δική μου περίπτωση έγραφαν και ψέματα, έβαλαν στο case του Paypal που αφορούσε ολόκληρο τηλέφωνο tracking από άλλο πακέτο που έστειλαν μια θηκούλα των 4 δολαρίων.
    hnesne

  6. #8901
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χρησιμοποιώ πλέον καθημερινά εδώ και κάμποσες(τρεις περίπου) βδομάδες. Τα σχόλια δεν φαίνεται να έπεσαν έξω ίσως βέβαια είναι και νωρίς τι να πω. Αλλά είσαι σίγουρος ότι τα έβγαζες/έβαζες σωστά?
    Ακουστικά είναι όχι επιστημονικό εργαλείο.
    Πόσο λάθος να τα βάζεις/βγάζεις; Anyway, νόμιζα ότι θα πήγαινες για τα JBL αλλά βλέπω προτίμησες τα φτηνιάρικα. Ελπίζω να σου βγούνε καλά.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #8902
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αγοράζω πολλά χρόνια μικροπράγματα από AliExpress χωρίς ποτέ θέμα εκτελωνισμού να έχει προκύψει. Έχουν κάποια ειδική συμφωνία οι Κινέζοι ή ειδικό τρόπο μεταφοράς που εξαιρούνται;
    Πριν λίγους μήνες άρχισα να ψάχνω πράγματα στο BangGood και αγόρασα τρία αντικείμενα γύρω στα 30-40 ευρώ αξία έκαστο. Και τα τρία είχαν μοναδική επιλογή προέλευσης στην διαδικασία αγοράς, την Κίνα. Και τα τρία ήρθαν μέσα σε 2 εβδομάδες, τα δύο με κούριερ στη διεύθυνση και το ένα στα ΕΛΤΑ ως συστημένο. Κανένα θέμα εκτελωνισμού φυσικά. Λογικά τα είχαν σε αποθήκες στην Ευρώπη. Έγραψα reviews για τα προϊόντα, πολύ καλές μάλιστα, 5 αστέρια σε όλα, αλλά για κάποιον λόγο δεν δημοσιεύτηκαν (ακόμα).

    Αγνοώντας την αλλαγή νομοθεσίας το 2020 και θυμούμενος αόριστα ότι κάτω από 100 ευρώ περίπου δεν περνάνε εκτελωνισμό εκτός ΕΕ, έκανα δύο αγορές πριν λίγο καιρό και σκέφτομαι μην πληρώσω άλλα τόσα:
    Από ebay και Αμερική (δεν το συνηθίζω), έναν φακό που δεν τον έβρισκα σε λογική τιμή από ΕΕ, 55ευρώ αξία και άλλα 15 μεταφορικά. Δεν είχε επιλογή αλλά από ότι είδα έρχεται με Fedex και μετά τις ιστορίες που διάβασα σκέφτομαι μήπως τεθεί θέμα.
    Ένα ηλεκτρονικό εργαλείο από ebay και Κίνα, κόστος 99 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά, που έρχεται με SpeedPack.

    Θα έχω άραγε εξτρά τελωνειακά έξοδα με αυτά;

  8. #8903
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζω πολλά χρόνια μικροπράγματα από AliExpress χωρίς ποτέ θέμα εκτελωνισμού να έχει προκύψει. Έχουν κάποια ειδική συμφωνία οι Κινέζοι ή ειδικό τρόπο μεταφοράς που εξαιρούνται;
    Πριν λίγους μήνες άρχισα να ψάχνω πράγματα στο BangGood και αγόρασα τρία αντικείμενα γύρω στα 30-40 ευρώ αξία έκαστο. Και τα τρία είχαν μοναδική επιλογή προέλευσης στην διαδικασία αγοράς, την Κίνα. Και τα τρία ήρθαν μέσα σε 2 εβδομάδες, τα δύο με κούριερ στη διεύθυνση και το ένα στα ΕΛΤΑ ως συστημένο. Κανένα θέμα εκτελωνισμού φυσικά. Λογικά τα είχαν σε αποθήκες στην Ευρώπη. Έγραψα reviews για τα προϊόντα, πολύ καλές μάλιστα, 5 αστέρια σε όλα, αλλά για κάποιον λόγο δεν δημοσιεύτηκαν (ακόμα).

    Αγνοώντας την αλλαγή νομοθεσίας το 2020 και θυμούμενος αόριστα ότι κάτω από 100 ευρώ περίπου δεν περνάνε εκτελωνισμό εκτός ΕΕ, έκανα δύο αγορές πριν λίγο καιρό και σκέφτομαι μην πληρώσω άλλα τόσα:
    Από ebay και Αμερική (δεν το συνηθίζω), έναν φακό που δεν τον έβρισκα σε λογική τιμή από ΕΕ, 55ευρώ αξία και άλλα 15 μεταφορικά. Δεν είχε επιλογή αλλά από ότι είδα έρχεται με Fedex και μετά τις ιστορίες που διάβασα σκέφτομαι μήπως τεθεί θέμα.
    Ένα ηλεκτρονικό εργαλείο από ebay και Κίνα, κόστος 99 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά, που έρχεται με SpeedPack.

    Θα έχω άραγε εξτρά τελωνειακά έξοδα με αυτά;
    H fedex είναι μάλλον σίγουρη, θα έχεις δασμούς + κανά 50αρικο που θέλει η fedex

    Είναι 25 δολάρια το πόσο που δεν πληρώνεις δασμους (εδώ και μερικά χρόνια) κλπ

  9. #8904
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Από ότι είδα, ο έμπορος από Αμερική, είχε και έχει USPS first class international μέθοδο αποστολής, (17$), αλλά στο tracking είδα Fedex και υπάρχει το νούμερο στη σελίδα της Fedex και όχι στην USPS. Tου έστειλα μήνυμα να ρωτήσω για την αλλαγή. Μπορώ να το επικαλεστώ στο ebay ως λόγο επιστροφής του δέματος (με δικά μου έξοδα) και επιστροφής των χρημάτων, αν δω ότι η Fedex ζητάει 100% της αξίας του προϊόντος+μεταφορικών ως αμοιβές και δασμούς;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Takis9 : 24-11-20 στις 03:38.

  10. #8905
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι είδα, ο έμπορος από Αμερική, είχε και έχει USPS first class international μέθοδο αποστολής, (17$), αλλά στο tracking είδα Fedex και υπάρχει το νούμερο στη σελίδα της Fedex και όχι στην USPS. Tου έστειλα μήνυμα να ρωτήσω για την αλλαγή. Μπορώ να το επικαλεστώ στο ebay ως λόγο επιστροφής του δέματος (με δικά μου έξοδα) και επιστροφής των χρημάτων, αν δω ότι η Fedex ζητάει 100% της αξίας του προϊόντος+μεταφορικών ως αμοιβές και δασμούς;
    Το πακέτο της Κίνας είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα περασει τελωνειο και θα πληρωσεις. Για το άλλο είσαι βέβαιος ότι είναι η κουριερ;

  11. #8906
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζω πολλά χρόνια μικροπράγματα από AliExpress χωρίς ποτέ θέμα εκτελωνισμού να έχει προκύψει. Έχουν κάποια ειδική συμφωνία οι Κινέζοι ή ειδικό τρόπο μεταφοράς που εξαιρούνται;
    Πριν λίγους μήνες άρχισα να ψάχνω πράγματα στο BangGood και αγόρασα τρία αντικείμενα γύρω στα 30-40 ευρώ αξία έκαστο. Και τα τρία είχαν μοναδική επιλογή προέλευσης στην διαδικασία αγοράς, την Κίνα. Και τα τρία ήρθαν μέσα σε 2 εβδομάδες, τα δύο με κούριερ στη διεύθυνση και το ένα στα ΕΛΤΑ ως συστημένο. Κανένα θέμα εκτελωνισμού φυσικά. Λογικά τα είχαν σε αποθήκες στην Ευρώπη. Έγραψα reviews για τα προϊόντα, πολύ καλές μάλιστα, 5 αστέρια σε όλα, αλλά για κάποιον λόγο δεν δημοσιεύτηκαν (ακόμα).

    Αγνοώντας την αλλαγή νομοθεσίας το 2020 και θυμούμενος αόριστα ότι κάτω από 100 ευρώ περίπου δεν περνάνε εκτελωνισμό εκτός ΕΕ, έκανα δύο αγορές πριν λίγο καιρό και σκέφτομαι μην πληρώσω άλλα τόσα:
    Από ebay και Αμερική (δεν το συνηθίζω), έναν φακό που δεν τον έβρισκα σε λογική τιμή από ΕΕ, 55ευρώ αξία και άλλα 15 μεταφορικά. Δεν είχε επιλογή αλλά από ότι είδα έρχεται με Fedex και μετά τις ιστορίες που διάβασα σκέφτομαι μήπως τεθεί θέμα.
    Ένα ηλεκτρονικό εργαλείο από ebay και Κίνα, κόστος 99 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά, που έρχεται με SpeedPack.

    Θα έχω άραγε εξτρά τελωνειακά έξοδα με αυτά;
    Κάτω από 100ευρώ δεν περνάνε εκτελωνισμό;;
    Πού το άκουσες αυτό. Ποτέ δεν ίσχυε, είναι λάθος κάτι τέτοιο.


    22ευρώ ήταν το όριο περίπου.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #8907
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω κάτω από 100 επιβάλλεται μονο ΦΠΑ, όχι δασμοί.

    - - - Updated - - -

    Γράψε λάθος, 150 ευρώ είναι το όριο. Μετά ειναι ΦΠΑ συν 2,5 τοις εκατό ή ανάλογα την κλάση, έως τα 750 ευρώ.
    hnesne

  13. #8908
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πακέτο της Κίνας είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα περασει τελωνειο και θα πληρωσεις. Για το άλλο είσαι βέβαιος ότι είναι η κουριερ;
    Τελικά μου είπε ο πωλητής ότι για κάποιον λόγο, μάλλον λόγω του Covid, ενώ το έστειλε κανονικά με USPS, αναλαμβάνει η Fedex ή κάποια θυγατρική της να το βγάλει από Αμερική (δεν είναι η Express), αλλά όταν έρθει εδώ θα το παραλάβει το κανονικό ταχυδρομείο. Περιμένω να δω... πάντως το tracking number δουλεύει μόνο στην ιστοσελίδα της Fedex.

    Για τα πακέτα από Κίνα δεν είμαι σίγουρος, βλέπω ότι υπάρχουν πωλητές στο AliExpress που γράφουν συγκεκριμένα στα αντικείμενα που πουλάνε "duty free" στην περιγραφή. Νομίζω ότι κάποιοι τουλάχιστον πωλητές ή οι εταιρείες, ή σε κρατικό επίπεδο, έχουν κάποιου είδους ειδικές συμφωνίες και εξαιρούνται από χρέη εκτελωνισμού, δεν εξηγείται αλλιώς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Takis9 : 24-11-20 στις 14:10.

  14. #8909
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takis9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μου είπε ο πωλητής ότι για κάποιον λόγο, μάλλον λόγω του Covid, ενώ το έστειλε κανονικά με USPS, αναλαμβάνει η Fedex ή κάποια θυγατρική της να το βγάλει από Αμερική (δεν είναι η Express), αλλά όταν έρθει εδώ θα το παραλάβει το κανονικό ταχυδρομείο. Περιμένω να δω... πάντως το tracking number δουλεύει μόνο στην ιστοσελίδα της Fedex.

    Για τα πακέτα από Κίνα δεν είμαι σίγουρος, βλέπω ότι υπάρχουν πωλητές στο AliExpress που γράφουν συγκεκριμένα στα αντικείμενα που πουλάνε "duty free" στην περιγραφή. Νομίζω ότι κάποιοι τουλάχιστον πωλητές ή οι εταιρείες, ή σε κρατικό επίπεδο, έχουν κάποιου είδους ειδικές συμφωνίες και εξαιρούνται από χρέη εκτελωνισμού, δεν εξηγείται αλλιώς.
    Κάποιοι πωλητές στέλνουν τα δέματα από ευρωπαϊκές αποθήκες συνήθως Βελγίο ή Ισπανία και γιαυτό δεν πληρώνεις δασμούς. Έχουν λίγο πιο ακριβά τα μεταφορικά μεν αλλά σίγουρα δεν πληρώνεις δασμούς και παραλαμβάνεις το πακέτο σου σε ελάχιστες μέρες.

  15. #8910
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Μετά από τα e-shops των παιχνιδάδικων.. έκλεισαν και τα elta courier για Πρωτοχρονιά;! Τόση κακή εξυπηρέτηση δεν είχαν ούτε όταν γινόταν χαμός με τα δέματα από την Κίνα.
    Psaxneis Blog

Σελ. 594 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 574584589592593594595596599604614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας