Σελ. 685 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 665675680683684685686687690695705 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.261-10.275 από 10686
  1. #10261
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.693
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Γενικά με την Ουγγαρία και εγώ θυμάμαι να έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα. Μετά από πολύ καιρό βέβαια το πακέτο ήρθε, αλλά την ίδια βλακεία μου έκαναν και εμένα από το Ali με τις ίδιες τυποποιημένες απαντήσεις και άρνηση refund.

  2. #10262
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Από τότε που άλλαξε όλο το καθεστώς με το ΦΠΑ και τα τελωνεία, έχω κάνει 8 παραγγελίες από το Aliexpress.
    Όλα ήρθαν μέσω Ουγγαρίας και όλα ήταν εντάξει.

    Στην 9η έγινε όλο αυτό το πρόβλημα. Τι να πω...

    Πιο παλιά είχα κάποια μικρά προβλήματα μαζί τους με δέματα που "χάνονταν" στον δρόμο, αλλά μου έκαναν κανονικά refund.
    Σε 2 περιπτώσεις μάλιστα είχαν έρθει τα δεματάκια μετά από 3 και 3,5 μήνες και είχα επικοινωνήσει με τους πωλητές και τους είχα ξαναδώσει τα χρήματα.
    Αλλά αυτή η φάση τώρα που προσπαθούν να με βγάλουν τρελό, ψεύτη ή τυφλό που δεν βλέπω όσα πράγματα βλέπουν αυτοί στο tracking, ε είναι εκνευριστικό.

  3. #10263
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έλαβα ένα δεματάκι από Ali υποτίθεται από Κίνα το οποίο θα ερχόταν σε ένα μήνα τουλάχιστον αλλά μάλλον ήρθε από Ευρώπη σε τρεις μέρες. Το tracking και τα mail άλλες φορές ήταν αληθές και άλλες ότι να ναι. Ένας μετρητής τάσης μπαταριών ήταν 3 ευρώ υπόθεση αλλά εδώ τον βρίσκεις αν τον βρεις στο 20άρικο.
    Στο μεταξύ όταν παρέλαβα μου έρχεται μετά από μια μέρα μούφα email από ΕΛΤΑ ότι για να παρακολουθώ το δεματάκι από το κινητό πρέπει να καταχωρήσεων τον αριθμό κινητού. Φυσικά το υποψιάστηκα αφού είχε έρθει ήδη σπίτι αυτό που είχα παραγγείλει. Λίγο αφελής ακόμα και ψαγμένος μπορεί να την πάθεις με χρεώσεις από πενταψήφια.
    Στο mail αυτό δεν έχω λάβει ποτέ τέτοιες βλακείες παλαιότερα.
    Ότι να ναι tracking numbers, χώρα αποστολής και άλλα.
    Παρέλαβα πάντως σε τρεις μέρες. Η συσκευασία έγραφε πανω Ρουμανία. Τελείως άσχετο.

  4. #10264
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Phising emails και καλά από ΕΛΤΑ λαμβάνουμε όλοι φαντάζομαι. Δεν νομίζω οτι ευθύνεται το Aliexpress γι΄αυτά.
    Σύμπτωση θα είναι το χρονικό διάστημα που το έλαβες. Έτυχε.

  5. #10265
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και το ποσό είναι μικρό, για λόγους ηθικής αποκατάστασης, θα προχωρούσα σε αμφισβήτηση στην τράπεζα.

    Πιθανότατα μετά από καιρό θα σου έρθει το πακετάκι, αλλά δεν έχει να λέει. Το θέμα είναι να μη λένε μλκιες.

    Και ευχαριστώ για την ενημέρωση, γιατί είχα 3-4 πραγματάκια στο καλάθι του Αλι και τώρα δε τα παίρνω.
    Καλά δεν θα τους κάνεις και καμία ζημιά.
    Ίσα ίσα εσύ θα πληρώσεις παραπάνω από όπου αλλού τα πάρεις.
    Έχουμε δεκάδες αγορές χωρίς θέματα από Αλι όσοι αγοράζουμε συχνά. Αν γίνει μια στραβή μία στο τόσο για 5ευρώ, και πάλι αξίζει στο σύνολο από αυτά που γλυτώνουμε.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #10266
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yabba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Phising emails και καλά από ΕΛΤΑ λαμβάνουμε όλοι φαντάζομαι. Δεν νομίζω οτι ευθύνεται το Aliexpress γι΄αυτά.
    Σύμπτωση θα είναι το χρονικό διάστημα που το έλαβες. Έτυχε.
    Φυσικά και είναι phishing και είναι προφανώς σύμπτωση. Το πως όμως ξεκίνησε από την Κίνα και ταχυδρομηθηκε από Ρουμανία ενώ αρχικά δεν υπήρχε η επιλογή από αυτή την χώρα με εκτιμόμενη παραλαβή σε 1,5 μήνα αλλά ήρθε σε τρεις σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Τι να πιστέψεις; Εδώ μιλάμε για 3 ευρώ υπόθεση. Σκέψου αν ήταν κάτι άλλο.

  7. #10267
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.145
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν θα τους κάνεις και καμία ζημιά.
    Ίσα ίσα εσύ θα πληρώσεις παραπάνω από όπου αλλού τα πάρεις.
    Έχουμε δεκάδες αγορές χωρίς θέματα από Αλι όσοι αγοράζουμε συχνά. Αν γίνει μια στραβή μία στο τόσο για 5ευρώ, και πάλι αξίζει στο σύνολο από αυτά που γλυτώνουμε.
    Ναι αλλά με τη συμπεριφορά τους ότι αγορά κάνεις εμπεριέχει ένα ρίσκο που εμένα δεν μου αρέσει προσωπικά. Οκ θα παίρνω αλλά μέχρι 5-10€ και τέλος.
    Είμαι στο eBay από τότε που ξεκίνησε και μου έχουν τύχει τα πάντα. Ποτέ δεν ένιωσα ότι με κοροϊδεύουν στα μούτρα, απλά πράγματα.

  8. #10268
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για Banggood, γραφτηκε πριν λίγο σε σελίδα του facebook που δίνει κουπόνια ότι λύθηκαν τα προβλήματα με τον τρόπο μεταφοράς στην Ελλάδα με τρόπο αποστολής Banggood Priority, τα φέρνει πλέον η Γενική Ταχυδρομική.

    Spoiler:
    Σήμερα από ότι φαίνεται μπήκαν τα πρώτα τρια δέματα μου Ελλάδα με το καινούργιο Banggood Priority μέσω της γενικής ταχυδρομικής από τέλος Αυγούστου οπότε οι χρόνοι είναι σχετικά καλοί γύρω στις 15 μέρες.
    Επίσης δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο τρακ παρά μόνο ότι έφυγε από Κίνα και ότι έφτασε Ελλάδα και το κάνουμε τρακ στο site της γενικής ταχυδρομικής.
    https://www.taxydromiki.com/track
    Οπότε συμπερασματικά το θέμα φαίνεται να πηγαίνει καλά. Θα επανέλθω με την παραλαβή αν όλα πάνε καλά ελπίζω σε μια δύο μέρες.


    Είχε αναφερθεί κι εδώ κάπου ότι είχε λήξει άδοξα η συνεργασία με Comet, κάτι έλεγε και για δέματα που δεν παρέδιδε η Comet. Ελπίζω πλέον όλα καλά.
    hnesne

  9. #10269
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Banggood, γραφτηκε πριν λίγο σε σελίδα του facebook που δίνει κουπόνια ότι λύθηκαν τα προβλήματα με τον τρόπο μεταφοράς στην Ελλάδα με τρόπο αποστολής Banggood Priority, τα φέρνει πλέον η Γενική Ταχυδρομική.



    Είχε αναφερθεί κι εδώ κάπου ότι είχε λήξει άδοξα η συνεργασία με Comet, κάτι έλεγε και για δέματα που δεν παρέδιδε η Comet. Ελπίζω πλέον όλα καλά.
    Θεσσαλονίκη πάντως που τα δέματα από Comet τα φέρνει η Easy Mail δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με παραγγελίες από Banggood

  10. #10270
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ούτε εγώ είχα αντιμετωπίσει - Αθήνα. Είχε γράψει ένας φίλος εδώ μέσα - μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη - ότι η Comet κράταγε τις παραδόσεις και τις καθυστερούσε γιατί η Banggood της χρωστούσε λεφτά. Του είπα να αναφέρει πώς το ξέρει, δεν απάντησε, δεν θυμάμαι σε ποιο thread. Είναι πάντως γεγονός πως είχε πάψει η συνεργασία και είχαν εξαφανιστεί κάποιες μέθοδοι αποστολής. Και για τη σελίδα που ανέφερα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, πολύ στυλάκι έχουν και παρουσιάζουν κινεζοσαβούρες σαν σούπερ προσφορές, γιατί τσιμπάνε την προμήθειά τους μέσω affiliate links. Για αυτό και δεν αναφέρω ποια, αλλά αν ψάξει κάποιος θα βρει καμιά δεκαριά σελίδες και site.
    hnesne

  11. #10271
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν και εχω αρκετό καιρό να πάρω κάτι από banggood (οι τιμές τσίμπησαν γενικά, πράγματα που τα βρίσκεις εδω έχουν μικρή ή καθόλου διαφορά πλέον, εκτός αν είναι σε προσφορά), τις τελευταίες 2-3 φορές ήρθε με comet, και μάλιστα εντυπωσιακά γρήγορα. Δεν ξέρω αν από κάποια στιγμή μετά χάλασε η δουλειά....
    Ελπίζω η ΓΤ να είναι ΟΚ

  12. #10272
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παρήγγειλα ένα κινητό από gshopper, δυστυχώς όχι μέσω paypal, και ενώ η αποστολή έπρεπε να γίνει από Γερμανία με DHL, το στέλνουν τελικά από Hong Kong.. Θα περάσει τελωνείο;; Μπορώ να κάνω κάτι ;;

  13. #10273
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.145
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mytle_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρήγγειλα ένα κινητό από gshopper, δυστυχώς όχι μέσω paypal, και ενώ η αποστολή έπρεπε να γίνει από Γερμανία με DHL, το στέλνουν τελικά από Hong Kong.. Θα περάσει τελωνείο;; Μπορώ να κάνω κάτι ;;
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό το site, ποιος στο πρότεινε αυτό? Αν είναι γερμανικό λογικά δεν θα πάει εκεί πρώτα οπότε θα έρθει μετά εδώ χωρίς φόρο?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #10274
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κι εγώ δεν το γνώριζα.. Είχαν το κινητό ως ευκαιρία σε γνωστό ελληνικό site με deals που θυμίζει σκύλο.. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;; Ή να κλαίω από τώρα τα λεφτα μου;

    Το gshopper είναι κινέζικο, αλλά έχει και ευρωπαϊκή αποθήκη, όπως λένε

  15. #10275
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mytle_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ δεν το γνώριζα.. Είχαν το κινητό ως ευκαιρία σε γνωστό ελληνικό site με deals που θυμίζει σκύλο.. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;; Ή να κλαίω από τώρα τα λεφτα μου;

    Το gshopper είναι κινέζικο, αλλά έχει και ευρωπαϊκή αποθήκη, όπως λένε
    Αυτό είναι το κατάστημα;
    https://www.gshopper.com/
    Δεν ανοίγει πάντως, οπότε κακά τα μαντάτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RASTAVIPER : 26-09-22 στις 20:19.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 685 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 665675680683684685686687690695705 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας