Σελ. 538 από 712 ΠρώτηΠρώτη ... 518528533536537538539540543548558 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.056-8.070 από 10678
  1. #8056
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ναι, αυτό έγραψα κι πιο πάνω, σε σχέση με τους κούριερ, είναι φτηνό. Αντικειμενικά φτηνό δεν είναι όμως, αναλογικά με το κόστος ενός φτηνού πακέτου.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  2. #8057
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εντάξει, άτυχος ο φίλος, πήγε να γλυτώσει 5-10 ευρώ και πλήρωσε περισσότερα. Κι αυτό γιατί στοχοποιούν τα ηλεκτρονικά, προσωπικό να τα περάσουν όλα δεν έχουν, διαλέγουν επιλεκτικά ό,τι φαίνεται από το κουτί ότι πιθανόν να είναι τηλέφωνο/tablet/υπολογιστής/ηλεκτρονικό τσιγάρο. Εμένα έχουν περάσει πρόσφατα ελεύθερα άλλα ογκώδη μη ηλεκτρονικά, μια καρτούλα PCI πέρασε κι αυτή ελεύθερη αλλά σταμάτησε πρώτα στο τελωνείο, είχε έτσι κι αλλιώς αξία < 10 ευρώ.

    Για μένα συμπέρασμα είναι πως πρέπει να εξετάζουμε πιο λεπτομερώς την αξία αυτού που παραγγέλνουμε μαζί με μεταφορικά και βέβαια σε αγορές άνω των 22 ευρώ (αλήθεια εκεί είναι ακόμα το όριο; ) πόσα γλυτώνουμε σε σύγκριση με αγορά από εδώ/από Ευρώπη. Ειδικά στα οριακά πάνω από το όριο το 15ρι χαράτσι των ΕΛΤΑ πονάει.
    hnesne

  3. #8058
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ακριβώς! Ενίοτε συμφέρει η αγορά τέτοιων προϊόντων από την τοπική αγορά, ή έστων της ΕΕ, αν η διαφορά στο τελικό κόστος είναι ελάχιστη, ή και καθόλου (ή και πιο φτηνό μέσα από Ελλάδα, αν μπουν όλα τα πρόσθετα). Βέβαια κάποιες φορές είναι και πράγματα που δεν τα βρίσκεις στην εσωτετική αγορά, οπότε...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  4. #8059
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει με σιγουρια ειναι το αν η αγορα ανω του ποσου των 25 ευρω ειναι που επιβαρυνεται με τελωνιακα κοστη ή αν η αξια καποιου αντικειμενου ξεπερναει τα 25 ευρω.
    δηλαδη αν παρω 10 μοτερακια των 2,6 ευρω (συνολο 26 ευρω ) και αν παρω ενα πιο μεγαλο μοτερ των 26 ευρω , θα πληρωσω και για τα δυο τελωνιακα κοστη ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #8060
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    22 ευρώ είναι το όριο, ψάχνοντας ξανά τώρα.

    --
    Εισαγωγές

    Τα Ταχυδρομικά Αντικείμενα κατά την εισαγωγή τους από τρίτες (εκτός Ε.Ε.) χώρες στο τελωνειακό έδαφος της Ε.Ε και ανεξάρτητα από το είδος του περιεχομένου τους (δώρο, εμπορικό δείγμα κτλ), υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, σύμφωνα με την τελωνειακή νομοθεσία.

    Όλα τα αντικείμενα, πλην καρτών, επιστολών και εντύπων που δεν υπόκεινται σε εισαγωγικούς δασμούς και ΦΠΑ, προσκομίζονται "φυσικά" στο τελωνείο, διαχωρίζονται από τελωνειακό υπάλληλο σε υποκείμενα σε δασμούς, φόρους, απαγορεύσεις ή περιορισμούς και σε τελωνειακώς ελεύθερα (Πίνακας Τελωνειακής Μεταχείρισης Ταχυδρομικών Αντικειμένων).

    Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

    αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
    αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
    αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.




    https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%...%8C%CF%82.aspx

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει με σιγουρια ειναι το αν η αγορα ανω του ποσου των 25 ευρω ειναι που επιβαρυνεται με τελωνιακα κοστη ή αν η αξια καποιου αντικειμενου ξεπερναει τα 25 ευρω.
    δηλαδη αν παρω 10 μοτερακια των 2,6 ευρω (συνολο 26 ευρω ) και αν παρω ενα πιο μεγαλο μοτερ των 26 ευρω , θα πληρωσω και για τα δυο τελωνιακα κοστη ;
    Αν τα πάρεις σε ξεχωριστά αγορές/πακέτα/αποστολές, προφανώς δεν θα πληρώσεις τα κόστη. Αν είναι όλα σε ένα πακέτο/μία αποστολή, θα τα πληρώσεις. Είτε μέσα έχει 10 μοτεράκια που αξίζουν 26 ευρώ ή ένα ίδιας αξίας.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  6. #8061
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκανα μια παραγγελία απο ebay, μέσω global shipping. Στο παρελθόν μου έδινε ένα Link της ups (όταν έφυγε απο ΗΠΑ) η οποία και το παρέδιδε. Πλέον δε βγάζει κανένα Link στο τελευταίο στάδιο. Εχεις κανείς παραγγείλει πρόσφατα με τη μέθοδο αυτή (από ΗΠΑ) να μου πει με ποια εταιρία του ήρθε και αν έβλεπε κάποιο Link να παρακολουθησει την πορεία εκτός ΗΠΑ;

  7. #8062
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα πάρεις σε ξεχωριστά αγορές/πακέτα/αποστολές, προφανώς δεν θα πληρώσεις τα κόστη. Αν είναι όλα σε ένα πακέτο/μία αποστολή, θα τα πληρώσεις. Είτε μέσα έχει 10 μοτεράκια που αξίζουν 26 ευρώ ή ένα ίδιας αξίας.
    ευχαριστω , εχω υποψη μου να μην ξεπερναω τα 20 ευρω αλλα εχει τυχει μια-δυο φορες (μεχρι 30 -35 ευρω ) να τα ξεπερασω και δεν ξερω αν ειναι θεμα τυχης ή τεμαχιων που δεν πληρωσα κατι επιπλεον .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8063
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μάλλον τύχης, σε σχέση με το μέγεθος/σχήμα του πακέτου. Δεν ξέρουν εξάλλου αν έχει μέσα 1 ή 10 αντικείμενα, εκτός αν ανοίξουν το πακέτο (που δε νομίζω να το κάνουν, παρά σε ειδικές περιπτώσεις φαντάζομαι μόνο, με "ύποπτο" περιεχόμενο).
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  9. #8064
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν προαναφέρθηκε επειδή το νήμα είναι τεράστιο.

    Περιμένοντας δέμα από geekbuying λαμβάνω από το ups tracking
    "The receiver was not available at the time of the second delivery attempt. A final attempt will be made. / Your delivery has been rescheduled for the next business day"

    Τι μπορεί να συμβαίνει; μπορώ να κάνω κάτι;
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  10. #8065
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν προαναφέρθηκε επειδή το νήμα είναι τεράστιο.

    Περιμένοντας δέμα από geekbuying λαμβάνω από το ups tracking
    "The receiver was not available at the time of the second delivery attempt. A final attempt will be made. / Your delivery has been rescheduled for the next business day"

    Τι μπορεί να συμβαίνει; μπορώ να κάνω κάτι;
    Ηρθε η κουριερ σπίτι και δε σε βρήκε. Μίλα μαζί τους

  11. #8066
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μακαρι ναταν τοσο απλο. Το δεμα μπλοκαρε Αθήνα, η δ/νση μου είναι Αίγιο.
    Απ' ότι πληροφορήθηκα, στην επαρχία η ups δεν έχει δικτυο κι έτσι συνεργάζεται είτε με ελτα είτε με Γενική Ταχυδρομική. Είχα ξαναπάρει από geekbuying πρόσφατα χωρίς πρόβλημα δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.
    Κι επειδή αυτοί δεν με καλούν στο τηλ.που έχω βάλει, θα πρέπει να βρω εγώ το τηλ. Της ups στην Αθήνα για να τους καλέσω αλλιώς θα το γυρίσουν πίσω στον αποστολέα.
    Ποιός φταίει άραγε; είμαι περίεργος να μάθω. Κι αν ξαναγυρίσει πίσω ο αποστολέας θα με πιστώσει αυτόματα ή θα παίξω με paypal?
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  12. #8067
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αντί να βάζεις σενάρια με το μυαλό σου, πάρε τηλ. την ups να σου πουν ποιος έχει το δέμα σου και με ποιον αριθμο. Ποιο είναι το πρόβλημα δεν κατάλαβα.
    hnesne

  13. #8068
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είμαστε δύο που δεν καταλαβαίνουμε.
    Εγώ που έχω διεύθυνση Αίγιο και με ψάχνουν στην Αθήνα.
    Κι εσύ που δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.
    Γεράσαμε μαέστρο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_1966 : 08-09-19 στις 11:11.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  14. #8069
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα σου λύνεται με ένα τηλέφωνο στην UPS, όποιο κι αν είναι. Στο φόρουμ δεν θα στο λύσει κανείς με τόσο λίγες πληροφορίες που δίνεις. Όταν βγάλεις άκρη ενημερώνεις κι εδώ
    hnesne

  15. #8070
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δίκιο, ναι.
    Δεν έχω παραλάβει ακόμα αλλά, ελπίζω, βρέθηκε κάποια άκρη.
    Το χρονικό:
    Σάββατο 31/8 έκανα την παραγγελία στο geekbuying
    Δευτέρα 2/9 έφυγε από Πολωνία όπου ήδη είχε πάει από αποθήκη Γερμανίας που επέλεξα
    Τετάρτη 4/9 παραδόθηκε στην γενική ταχυδρομική.
    Έως σήμερα δεν έχω παραλάβει.
    Να σημειωθεί ότι το tracking της ups ενημερώνεται για την πορεία του δέματος σύμφωνα με την αναφορά από τη γενική παρότι δεν καταχωρεί τον νέο αριθμό του (tracking number).
    H ups παρότι ολοκλήρωσε τα καθήκοντά της όσον αφορά το δέμα, παρακολουθεί και βλέπει τις αποτυχημένες προσπάθειες και μου στειλε email χτες κυριακή ότι δεν με βρίσκει. Κάτι σαν συνέταιρος με την Γ.Τ. δηλαδή.
    Επίσης άξιο αναφοράς η ευγενική και αποτελεσματική τηλεφωνική εξυπηρέτηση της ups όππυ αμέσως βρήκαν που κολλάει και μου έδωσαν το tracking number της γενικής για να το ψάξω εκεί.

    Τώρα όσον αφορά τους εδώ ιθαγενείς, ατύχησα να πέσω στο χειρότερο υποκατάστημα, αυτό του αιγίου. Όποιοι έχουν περιέργεια αρκεί να βάλουν στο γουγλη γενικη ταχυδρομικη αιγιου και να δούνε τα σκαμπίλια να πέφτουν κατά ριπάς στις αξιολογήσεις του τοπικού καταστήματος.

    Επαιρνα τηλ. Και εκει, επεφτε η γραμμή, τελικά τα κατάφερα:

    "Μα ήρθε το παιδι την πεμπτη στις 3 και πεντε και δεν σας βρηκε"
    - δεν με ειδοποιησε ομως
    - ε, μα, θελετε ειδοποιηση;περιμενετε λιγο κι εσεις, μη φευγετε τοσο νωρις.
    - να περιμενω στο λιοπυρι χωρις ειδοποιηση; δεν βαλατε καν tracking number, ειχα μονο της ups
    - κυριε, το παιδι εχει να μοιρασει 150 δεματα, δειξτε κατανοηση.
    - δεν εχω προθεση να σας ταλαιπωρησω, σας τηλεφωνω μονο απο το φοβο να μην το γυρισετε πισω στον αποστολεα. Το εχω προπληρωσει, μην μου το ξαναστειλετε στη γερμανια,σας παρακαλω.
    - τι να σας κανω, ελατε να το παρετε ο ιδιος. Θα περασει παντως και σημερα το παιδι
    - θα φυγω νωρις σημερα εχω επειγουσα δουλεια
    - τι να σας κανω κυριε; εγω ειμαι μονη μου στο γραφειο με τοσα δεματα, στειλτε εστω καποιον αλλον να το παρει

    %&€#- γκλουπ....να στειλω άλλον να το παρει; ακουσον ακουσον....αυριο το πρωι θα παω να το παρω γμτ την τυχη μου
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


Σελ. 538 από 712 ΠρώτηΠρώτη ... 518528533536537538539540543548558 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας