Σελ. 688 από 712 ΠρώτηΠρώτη ... 668678683686687688689690693698708 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.306-10.320 από 10679
  1. #10306
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Τελικά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται όταν παραγγέλνουμε από ebay ή aliexpress, εκτός ΕΕ και στις δύο περιπτώσεις. Χρεώνουν ΦΠΑ πάντα, και δεν περνάνε τελωνείο ή και χρεώνουν ΦΠΑ και δειγματοληπτικά περνάνε από τελωνείο; Συγκεκριμένα, έχω βρει ένα ανταλλακτικό για το μοτοσικλέτα μου, από ebay, Κίνα, και από AliExpress, πάλι Κίνα, με AliExpress Standard Shipping. Η τιμή είναι παραπλήσια. Γενικά, προτιμώ και εμπιστεύομαι περισσότερο το ebay, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται πια με τελωνείο. Τι προτιμώ σε αυτήν την περίπτωση; Αγοράζω σπάνια πια από εξωτερικό :-)

  2. #10307
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται όταν παραγγέλνουμε από ebay ή aliexpress, εκτός ΕΕ και στις δύο περιπτώσεις. Χρεώνουν ΦΠΑ πάντα, και δεν περνάνε τελωνείο ή και χρεώνουν ΦΠΑ και δειγματοληπτικά περνάνε από τελωνείο; Συγκεκριμένα, έχω βρει ένα ανταλλακτικό για το μοτοσικλέτα μου, από ebay, Κίνα, και από AliExpress, πάλι Κίνα, με AliExpress Standard Shipping. Η τιμή είναι παραπλήσια. Γενικά, προτιμώ και εμπιστεύομαι περισσότερο το ebay, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται πια με τελωνείο. Τι προτιμώ σε αυτήν την περίπτωση; Αγοράζω σπάνια πια από εξωτερικό :-)
    Χρεώνουν ΦΠΑ και πάντα υπάρχει πιθανότητα να περάσει δειγματοληπτικά τελωνείο και να έχεις χρέωση 3 ευρω.
    Πρόσφατα παρατήρησα οτι το ali με το standard shipping τα στέλνει με Γενική και σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω να έχει 3ευρώ, τουλάχιστον 3 πακετάκια που έλαβα δεν είχαν

  3. #10308
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.103
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρεώνουν ΦΠΑ και πάντα υπάρχει πιθανότητα να περάσει δειγματοληπτικά τελωνείο και να έχεις χρέωση 3 ευρω.
    Πρόσφατα παρατήρησα οτι το ali με το standard shipping τα στέλνει με Γενική και σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω να έχει 3ευρώ, τουλάχιστον 3 πακετάκια που έλαβα δεν είχαν
    Σήμερα μου ήρθε και εμένα ένα πακέτο με τη γενική από το standard επίσης.

  4. #10309
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    πακέτο από UK με FedEx Priority με δηλωμένη αξία 10£
    τι πληρώνω?? από θέμα τελωνείου??

  5. #10310
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρεώνουν ΦΠΑ και πάντα υπάρχει πιθανότητα να περάσει δειγματοληπτικά τελωνείο και να έχεις χρέωση 3 ευρω.
    Πρόσφατα παρατήρησα οτι το ali με το standard shipping τα στέλνει με Γενική και σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω να έχει 3ευρώ, τουλάχιστον 3 πακετάκια που έλαβα δεν είχαν
    Ευχαριστώ!

  6. #10311
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αγοράσω μία ram από amazon θα πληρώσω κάτι επιπλέον;

    - - - Updated - - -

    Την βρήκα τελικά και από το amazon.de.
    Άσχετα του ότι τη βρήκες τελικά στο γερμανικό amazon, να πω το εξής

    Στο αμερικάνικο amazon αν βάλεις κάτι στο καλάθι και προχωρήσεις το checkout, πριν πληρώσεις σου λέει το συνολικό ποσό που θα χρεωθείς το οποίο περιλαμβάνει όλα τα έξοδα , ΦΠΑ, δασμούς τελωνείου κλπ οπότε όταν το παραλάβεις δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω

  7. #10312
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετα του ότι τη βρήκες τελικά στο γερμανικό amazon, να πω το εξής

    Στο αμερικάνικο amazon αν βάλεις κάτι στο καλάθι και προχωρήσεις το checkout, πριν πληρώσεις σου λέει το συνολικό ποσό που θα χρεωθείς το οποίο περιλαμβάνει όλα τα έξοδα , ΦΠΑ, δασμούς τελωνείου κλπ οπότε όταν το παραλάβεις δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω
    Ενδιαφέρον για το μέλλον!

  8. #10313
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.103
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετα του ότι τη βρήκες τελικά στο γερμανικό amazon, να πω το εξής

    Στο αμερικάνικο amazon αν βάλεις κάτι στο καλάθι και προχωρήσεις το checkout, πριν πληρώσεις σου λέει το συνολικό ποσό που θα χρεωθείς το οποίο περιλαμβάνει όλα τα έξοδα , ΦΠΑ, δασμούς τελωνείου κλπ οπότε όταν το παραλάβεις δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω
    Το έχω δει και εγώ αλλά έχεις πάρει ποτέ κάτι για επιβεβαίωση πως όντως θα περάσει αέρα μέχρι το σπίτι σου? δεν μιλάω για μπιχλιμπίδια του ευρώ αλλά για κάτι σοβαρό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #10314
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εννοειται οτι θα περασει αερα, δοκιμασμενο πολλες φορες και για σοβαρα πραγματα. Για το amazon μιλαμε, οχι για κινεζικη αποθηκη.

  10. #10315
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα δεν είναι αν θα περάσει.
    Το θέμα είναι ότι με τους έξτρα φόρους σχεδόν ποτέ δεν αξίζει να πάρεις κάτι από Αμερική.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #10316
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα δεν είναι αν θα περάσει.
    Το θέμα είναι ότι με τους έξτρα φόρους σχεδόν ποτέ δεν αξίζει να πάρεις κάτι από Αμερική.
    αυτό σε γενικές γραμμές ισχύει αλλά καμιά φορά πετυχαίνεις κάτι που συμφέρει καλύτερα από εκεί

    ή κάποιες φορές υπάρχουν πράγματα που δεν είναι διαθέσιμα σε άλλα amazon

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει και εγώ αλλά έχεις πάρει ποτέ κάτι για επιβεβαίωση πως όντως θα περάσει αέρα μέχρι το σπίτι σου? δεν μιλάω για μπιχλιμπίδια του ευρώ αλλά για κάτι σοβαρό.
    έχω πάρει μερικά βιβλία (ραδιοερασιτεχνικά κυρίως που δεν τα έβρισκα αλλού) και πέρασαν χωρίς χρεώσεις (έχουν 6% ΦΠΑ τα βιβλία οπότε δεν ανεβαίνει και πολύ η τιμή)

    μια φορά που μπήκε χρέωση, ενημέρωσα στο amazon, τους έστειλα μια φώτο το κίτρινο χαρτάκι του τελωνείου που έδειχνε τις χρεώσεις και μου τα έδωσαν πίσω τα λεφτά αυτά (αλλά αυτό ήταν αρκετά παλιά το 2018 όταν δεν υπήρχε ακόμα τόσο μεγάλη ιστορία με τελωνεία κλπ όπως τώρα)

    άλλη μια φορά (το 2021) μου ήρθε επιστροφή ένα μικρό ποσό από μόνο του γιατί μάλλον τους κόστισε τελικά λιγότερο το τελωνείο από όσο υπολόγισαν!



    κατά τα άλλα ποτέ δεν είχα κανένα θέμα

    πιο εύκολα βγάζεις άκρη με amazon παρά με το public εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atrias : 05-12-22 στις 21:34.

  12. #10317
    Εγγραφή
    07-12-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί έχω καιρό να παραγγείλω από εξωτερικό. Έχω κάνει μια παραγγελία από ηλεκτρονικό κατάστημα Αμερικής. Χρησιμοποιώ την planet express για να μου φέρει το πακέτο.
    α. Να χρησιμοποιήσω την Planet Mail: Express, που είναι πιο φτηνή επιλογή και ας αργεί να έρθει ή USPS: Express; Θέλω σίγουρα να έρθει στα ΕΛΤΑ εδώ.
    β. Μου ζητάει η planet express να συμπληρώσω ένα χαρτί με τα προϊόντα που έχει το πακέτο και την αξία τους. Είναι απαραίτητο αυτό;
    γ. Στα ΕΛΤΑ που θα έρθει θα μου ζητήσουν απόδειξη αγοράς για να δουν την αξία των προϊόντων; Στο πακέτο δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς.

  13. #10318
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Έχει κανείς λάβει δέμα μέσω UPS τις τελευταίες μέρες;;
    Έχω λάβει χαρτάκι και προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά από Παρασκευή κανείς δεν απαντά στο τηλέφωνο (2109984000).
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  14. #10319
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς λάβει δέμα μέσω UPS τις τελευταίες μέρες;;
    Έχω λάβει χαρτάκι και προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά από Παρασκευή κανείς δεν απαντά στο τηλέφωνο (2109984000).
    Πριν καμιά 10 ημέρες παρέλαβα δέμα απο dell, Μάλιστα τους κάλεσα μετά απο δυο μέρες και ήρθανε και πήρανε το παλιό

  15. #10320
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Τρίτη ή Τετάρτη περασμένη που είχα πριν ένα άλλο πακέτο κι εγώ δεν είχα πρόβλημα επικοινωνίας.
    Αλλά για το τελευταίο που ήταν να'ρθει Πέμπτη και τελικά πέρασαν Παρασκευή και μετά Δευτέρα εμού απόντος δεν μπορώ να προγραμματίσω παραλαβή γιατί όπως έγραψα από τουλάχιστον Παρασκευή (μπορεί και Πέμπτη, κόλλησα τώρα, δεν θυμάμαι πότε πρωτοκάλεσα) κανείς δεν το σηκώνει.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

Σελ. 688 από 712 ΠρώτηΠρώτη ... 668678683686687688689690693698708 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας