Σελ. 524 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 504514519522523524525526529534544 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.846-7.860 από 10691
  1. #7846
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.374
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσοχή με το gearbest

    ξεχνάνε να ενημερώσουν για out of stock προϊόντα με αποτέλεσμα εσύ να περιμένεις 2 βδομάδες
    Κάνεις 2 πράγματα.
    - Ρωτάς πριν την παραγγελία για απόθεμα.
    - Αν δεν γίνει αποστολή σε 2 μέρες, θα πει δεν υπάρχει το προϊόν. Ακύρωση και παραγγελία από αλλού.

    Απλό,έτσι;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #7847
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα κι απο μενα, παρηγγειλα απο κινα μεσω aliexpress ενα αντικειμενο αξιας 21,90 (ναι 21,90 χαχα) μεσω απλου ταχυδρομιου αλλα χωρις να ξερω γιατι ο κινεζος το εστειλε με courier εφτασε σε λιγες μερες αθηνα και τωρα βλεπω αυτο απο το tracking
    24/10/2018, 14:49:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
    Στην καρτα μου ακομα δεν εχει εμφανιστει η κινηση μιας και υποθετω θα πρεπει να κανω item received? δεν γνωριζω. Αν μου ζητησουν αποδειξη κτλ τους κανει απλα ενα screenshot της παραγγελιας? Γενικα ποια ειναι η διαδικασια απο δω και περα?
    Ευχαριστω.

  3. #7848
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k00r00b3l0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα κι απο μενα, παρηγγειλα απο κινα μεσω aliexpress ενα αντικειμενο αξιας 21,90 (ναι 21,90 χαχα) μεσω απλου ταχυδρομιου αλλα χωρις να ξερω γιατι ο κινεζος το εστειλε με courier εφτασε σε λιγες μερες αθηνα και τωρα βλεπω αυτο απο το tracking
    24/10/2018, 14:49:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
    Στην καρτα μου ακομα δεν εχει εμφανιστει η κινηση μιας και υποθετω θα πρεπει να κανω item received? δεν γνωριζω. Αν μου ζητησουν αποδειξη κτλ τους κανει απλα ενα screenshot της παραγγελιας? Γενικα ποια ειναι η διαδικασια απο δω και περα?
    Ευχαριστω.
    αυτό το μήνυμα δε συνεπάγεται χρέωση
    αν είναι να χρεωθείς θα σου ζητηθεί με μήνυμα να δώσεις απόδειξη. τότε δώσε τους ότι έχεις
    για το κόστος παραγγελίας που αναφέρεις δεν προβλέπεται τελωνειακός δασμός οπότε και θα αφεθεί ελεύθερο αφού δώσεις τα αποδεικτικά
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  4. #7849
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k00r00b3l0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα κι απο μενα, παρηγγειλα απο κινα μεσω aliexpress ενα αντικειμενο αξιας 21,90 (ναι 21,90 χαχα) μεσω απλου ταχυδρομιου αλλα χωρις να ξερω γιατι ο κινεζος το εστειλε με courier εφτασε σε λιγες μερες αθηνα και τωρα βλεπω αυτο απο το tracking
    24/10/2018, 14:49:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
    Στην καρτα μου ακομα δεν εχει εμφανιστει η κινηση μιας και υποθετω θα πρεπει να κανω item received? δεν γνωριζω. Αν μου ζητησουν αποδειξη κτλ τους κανει απλα ενα screenshot της παραγγελιας? Γενικα ποια ειναι η διαδικασια απο δω και περα?
    Ευχαριστω.
    Θα πρέπει να περιμένεις να δείς αν σου ζητούσουν απόδειξη, αν όμως είναι με courier τότε εκεί θα σε "ξυρίσουν" εκείνοι τουλάχιστον ενα 80αρι για αμοιβές δικες τους,
    Το νουμεράκι που σου έχει δώσει που το βλέπεις; στο elta.gr;

  5. #7850
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αφου ειναι κατω απο 22€ γιατι να τον ξυρισει η οποια εταιρια κουριερ;

  6. #7851
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σε κατι λεντ που πηρα απο κινα μεσω ebay απο κινα , 5 τεμαχια και συνολο 35 ευρω δεν μου ηρθε καποια τελωνειακη χρεωση .
    παιζει ρολο αν η τιμη του τεμαχιου ειναι χαμηλοτερη απο τα 20 -25 (δεν θυμαμαι το ακριβες ποσο που αρχιζουν τα τελωνια )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7852
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράγγειλα πριν ένα μήνα βιταμίνες από το iherb.com με συνολικό κόστος 42.38 €. Ήρθαν μέσω ΕΛΤΑ αλλά τα σταμάτησαν στο τελωνείο και ζητούν να τους στείλω μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι κάτι παράνομο(Ωμέγα 3) και ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για ότι συμβεί. Επίσης ότι το όριο είναι τρεις συσκευασίες ανά δέμα (έχω παραγγείλει 6 μπουκαλάκια) και αν το ξεπεράσεις θα χρειαστεί έγκριση από τον ΕΟΦ. Γνωρίζει κάποιος από προηγούμενη εμπειρία αν στείλω την δήλωση , θα τα πάρω σε εύλογο χρονικό διάστημα ή μήπως να τα στείλω πίσω (άρνηση παραλαβής ) και να τους ζητήσω να μου τα στείλουν σε 2 διαφορετικές συσκευασίες (για να αποφύγω τον ΕΟΦ). Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είναι off topic λόγω είδους.

  8. #7853
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ειναι κατω απο 22€ γιατι να τον ξυρισει η οποια εταιρια κουριερ;
    Γιατι τα Courier έχουν άλλες χρεώσεις εφόσον κάτι πρέπει να παρουσιαστεί στο τελωνείο. τα Ελτα για παράδειγμα για δέματα έχουν χρέωση 3 ευρώ για παρουσίαση στο τελωνείο ακόμα και αν δεν σε χρεώσουν απο το τελωνίο (τα δέματα που λαμβάνουνε συνήθως τα κατατάσσουν σαν επιστολές.)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε κατι λεντ που πηρα απο κινα μεσω ebay απο κινα , 5 τεμαχια και συνολο 35 ευρω δεν μου ηρθε καποια τελωνειακη χρεωση .
    παιζει ρολο αν η τιμη του τεμαχιου ειναι χαμηλοτερη απο τα 20 -25 (δεν θυμαμαι το ακριβες ποσο που αρχιζουν τα τελωνια )
    Απλα δεν σε χρεώσανε, κανονικά είναι ανα αποστολή κόστος + μεταφορικά περίπου 22 ευρώ (25 δολάρια), δεν παίζει ρολό αν είναι 1 τεμάχιο ή 1002.

  9. #7854
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μου εχει περασει δεμα απο το τελωνιο και μου ζητησαν τα ελτα στοιχεια, και πταν τους εστειλα τις αποδειξεις πως ηταν κατω απο 22€, το περασανε και δεν πληρωσα ουτε τα 3€ που λες.
    Δε νομιζω πως ισχυουν αυτα για τις κουριερ μεχρι τα 22€ εδοσον ο νομος λεει πως μεχρι αυτο το ποσο ειναι τελωνιακα ελευθερο

  10. #7855
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράγγειλα πριν ένα μήνα βιταμίνες από το iherb.com με συνολικό κόστος 42.38 €. Ήρθαν μέσω ΕΛΤΑ αλλά τα σταμάτησαν στο τελωνείο και ζητούν να τους στείλω μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι κάτι παράνομο(Ωμέγα 3) και ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για ότι συμβεί. Επίσης ότι το όριο είναι τρεις συσκευασίες ανά δέμα (έχω παραγγείλει 6 μπουκαλάκια) και αν το ξεπεράσεις θα χρειαστεί έγκριση από τον ΕΟΦ. Γνωρίζει κάποιος από προηγούμενη εμπειρία αν στείλω την δήλωση , θα τα πάρω σε εύλογο χρονικό διάστημα ή μήπως να τα στείλω πίσω (άρνηση παραλαβής ) και να τους ζητήσω να μου τα στείλουν σε 2 διαφορετικές συσκευασίες (για να αποφύγω τον ΕΟΦ). Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είναι off topic λόγω είδους.
    Θα στείλεις την υπεύθυνη δήλωση που σου ζητάνε και μπορεί να μην προσέξουν ότι είναι πάνω απο 3. Στην περίπτωση αυτη, θα αποδεσμεύσουν το δέμα σε μερικές μέρες απο το τελωνειο και θα το στείλουν στο ταχυδρομείο της περιοχής σου για να το παραλάβεις, αφού πληρώσεις τα τελωνειακά τέλη

  11. #7856
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα στείλεις την υπεύθυνη δήλωση που σου ζητάνε και μπορεί να μην προσέξουν ότι είναι πάνω απο 3. Στην περίπτωση αυτη, θα αποδεσμεύσουν το δέμα σε μερικές μέρες απο το τελωνειο και θα το στείλουν στο ταχυδρομείο της περιοχής σου για να το παραλάβεις, αφού πληρώσεις τα τελωνειακά τέλη
    Καλό μήνα.

    Τα τελωνειακά τέλη γνωρίζουμε πως υπολογίζονται ή είναι το αντίστοιχο ΦΠΑ ;

  12. #7857
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εχει περασει δεμα απο το τελωνιο και μου ζητησαν τα ελτα στοιχεια, και πταν τους εστειλα τις αποδειξεις πως ηταν κατω απο 22€, το περασανε και δεν πληρωσα ουτε τα 3€ που λες.
    Δε νομιζω πως ισχυουν αυτα για τις κουριερ μεχρι τα 22€ εδοσον ο νομος λεει πως μεχρι αυτο το ποσο ειναι τελωνιακα ελευθερο
    Ναι γιατί τα ΕΛΤΑ το κατατάσσουν στις επιστολές και όχι στα δέματα, παλιότερα είχανε και αυτοί χρέωση 3 ευρώ και για τις επιστολες, τα courier έχουν άλλον τιμοκατάλογο

  13. #7858
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι το tracking εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ. Ελλάδα το στείλανε αεροπορικώς όμως δηλαδή σε λιγότερο από εβδομάδα ήταν Αθήνα. Τώρα μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα εδώ και καμία 10ρια μερες. Αν μου ζητήσουν απόδειξη τι δείχνω; screenshot του order; Να βρω τρόπο να κατεβάσω σε PDF μορφή την κίνηση της κάρτας και να την επισυνναψω στο mail? Άντε να δούμε πότε και πώς θα παραλάβουμε

  14. #7859
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k00r00b3l0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι το tracking εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ. Ελλάδα το στείλανε αεροπορικώς όμως δηλαδή σε λιγότερο από εβδομάδα ήταν Αθήνα. Τώρα μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα εδώ και καμία 10ρια μερες. Αν μου ζητήσουν απόδειξη τι δείχνω; screenshot του order; Να βρω τρόπο να κατεβάσω σε PDF μορφή την κίνηση της κάρτας και να την επισυνναψω στο mail? Άντε να δούμε πότε και πώς θα παραλάβουμε ������
    Οπότε θα έρθει με ΕΛΤΑ, μπορεί να πάρει και 2 βδομάδες στο τελωνείο, όποτε περιμένεις, αν υπάρχει θέμα θα δεις ενημέρωση να σου ζητούν απόδειξη στο tracking.

  15. #7860
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε θα έρθει με ΕΛΤΑ, μπορεί να πάρει και 2 βδομάδες στο τελωνείο, όποτε περιμένεις, αν υπάρχει θέμα θα δεις ενημέρωση να σου ζητούν απόδειξη στο tracking.
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.
    Και τι του δείχνω αφού δεν έχω απόδειξη;
    Την κίνηση της κάρτας; printscreen το order? Και που θα τα στείλω; :/

Σελ. 524 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 504514519522523524525526529534544 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας