Σελ. 544 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 524534539542543544545546549554564 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.146-8.160 από 10686
  1. #8146
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς, δεν γνωρίζεις τη σχετική διαδικασία εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων στην Ελλάδα.
    Εννοειτε δεν γνωριζω για αυτο και κανω αυτες τις ερωτησεις για να καταλαβω και γω την διαδικασια. Ως αδαης,οταν παρακολουθω ενα δεμα που ξεκιναει απο κινα στις 22/12 και μολις 6 μερες μετα (28/12) βλεπω οτι εχει φτασει ηδη Ελλαδα και ενω ειναι ηδη 10 μερες Ελλαδα δεν ερθει ακομη στην πορτα μου και ειναι κολλημενο απο τις 2/1 στν τελευταια ενημερωση χωρις περαιτερω εξελιξη,ειναι λογικο νομιζω να μου κινει την περιεργεια και να αναρωτιεμαι. Δν τιθεται θεμα βιασυνης ουτε ανησυχιας, δν ειναι κατι που βιαζομαι και ταυτοχρονα ειναι κατι πολυ μικρης αξιας, απλως που εκανε εντυπωση η -καθυστερημενη- διαδικασια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panos24 : 07-01-20 στις 16:19.

  2. #8147
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν από μερικά χρόνια, τέτοια εποχή, κάποιοι είχαν βγάλει φωτο των σάκων που βρισκόντουσαν σε καρότσια σε υπαίθριο χώρο του αεροδρομίου (βροχές, χιόνια κλπ) και περιμένανε οι παραλήπτες πάνω από μήνα να ανοίξουν οι σάκοι και να σκαναριστούν τα δέματα για να προωθηθούν για παράδοση .

  3. #8148
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό, όπως και κάτι μουχλιασμένα κουτιά που έφτασαν σε χρήστες.

    Πάντως 'διαδικασία' δεν το λες, είναι η κατάντια μας αυτή, κάθε χρόνο τέτοια εποχή να περιμένουμε πότε θα δεήσουν να ανοίξουν τον ξεχασμένο σάκο στον πάτο της στοίβας.
    hnesne

  4. #8149
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    "Διαδικασία" χαρακτήρισα, σε προηγούμενο post το σύνολο των ημερών από την ημέρα που φαίνεται στο site της μεταφορικής ότι το δέμα έφτασε στο σημείο εισόδου στη χώρα μας (αεροδρόμιο Αθηνών) μέχρι να καταγραφεί αυτό στα ΕΛΤΑ, που φαίνεται να μην γνωρίζει ο συμφορουμίτης, και όχι το θέαμα των βρεγμένων σάκων που ζήσαμε την εποχή εκείνη.

  5. #8150
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Και μια ακομη ερωτηση. Αυτο το tracking που εχω ειναι ενα σιδηροδρομος με 28 ψηφια που ξεκιναει απο ΕΕ και το τσεκαρω σε ενα site που λεγετε speedpak, το ιδιο tracking καποια στιγμη θα "αναγνωριστει" στο site των ελτα μολις το σκαναρουν, η θα παρει αλλο tracking καινουργιο?

  6. #8151
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια ακομη ερωτηση. Αυτο το tracking που εχω ειναι ενα σιδηροδρομος με 28 ψηφια που ξεκιναει απο ΕΕ και το τσεκαρω σε ενα site που λεγετε speedpak, το ιδιο tracking καποια στιγμη θα "αναγνωριστει" στο site των ελτα μολις το σκαναρουν, η θα παρει αλλο tracking καινουργιο?
    Αυτά συνήθως δεν συνεχίζουν να είναι trackable στο site των ΕΛΤΑ

  7. #8152
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά συνήθως δεν συνεχίζουν να είναι trackable στο site των ΕΛΤΑ

    Α, οποτε δν περιμενω να δω καποια παραπανω κινηση απο εδω και περα στο track, πλεον απλα περιμενω να ερθει στην πορτα. Εν το μεταξυ δν ξερω καν αν θα ερθει με ελτα η με καποια αλλη υπηρεσια

  8. #8153
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, οποτε δν περιμενω να δω καποια παραπανω κινηση απο εδω και περα στο track, πλεον απλα περιμενω να ερθω στην πορτα. Εν το μεταξυ δν ξερω καν αν θα ερθει με ελτα η με καποια αλλη υπηρεσια
    Όπως σου είπε και πιο πάνω ο Makfil, αγχώνεσαι πολύ, θα έλεγα να το βγάλεις απο το μυαλό σου, όταν θα έρθει θα έρθει
    Συνήθως έρχονται με ΕΛΤΑ, μπορεί να στο φέρει ο ταχυδρόμος, μπορεί όμως και να αφήσει απλά χαρτάκι, όπως και να έχει κάποια στιγμή θα το έχεις στα χερια σου, ή αν δεν έρθει τότε ζητάς τα λεφτά σου πίσω.

    Από Αγγλία μου έχουν έρθει και με courier (acs) κάποια πακέτα.

  9. #8154
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου είπε και πιο πάνω ο Makfil, αγχώνεσαι πολύ, θα έλεγα να το βγάλεις απο το μυαλό σου, όταν θα έρθει θα έρθει
    Συνήθως έρχονται με ΕΛΤΑ, μπορεί να στο φέρει ο ταχυδρόμος, μπορεί όμως και να αφήσει απλά χαρτάκι, όπως και να έχει κάποια στιγμή θα το έχεις στα χερια σου, ή αν δεν έρθει τότε ζητάς τα λεφτά σου πίσω.

    Από Αγγλία μου έχουν έρθει και με courier (acs) κάποια πακέτα.
    Βασικα ξαναλεω οτι δν ειναι αγχος ειναι καθαρα περιεργεια!
    Για το προηγουμενο δεμα που περιμενα απο αγγλια και ειχε γινει κουβεντα λιγες σελιδες πισω, οντως αγχωνομουν γιατι ηταν ψιλοακριβο, αλλα το παρελαβα και μαλιστα πολυ γρηγορα, την προηγουμενη εβδομαδα μου ηρθε με fedex, για αυτο το κινεζικο των 10 ευρω δν μου καιγεται καρφι, και ποτε να μην ερθει χ@στηκ@ να πω την αληθεια

  10. #8155
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Διαδικασία" χαρακτήρισα, σε προηγούμενο post το σύνολο των ημερών από την ημέρα που φαίνεται στο site της μεταφορικής ότι το δέμα έφτασε στο σημείο εισόδου στη χώρα μας (αεροδρόμιο Αθηνών) μέχρι να καταγραφεί αυτό στα ΕΛΤΑ, που φαίνεται να μην γνωρίζει ο συμφορουμίτης, και όχι το θέαμα των βρεγμένων σάκων που ζήσαμε την εποχή εκείνη.
    Δεν το ανέφερα για να σε διορθώσω, αλλά για να επισημάνω πόσο ξεφεύγει κατά καιρούς η όλη κατάσταση. Εσύ καλά τα είπες.
    hnesne

  11. #8156
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από μερικά χρόνια, τέτοια εποχή, κάποιοι είχαν βγάλει φωτο των σάκων που βρισκόντουσαν σε καρότσια σε υπαίθριο χώρο του αεροδρομίου (βροχές, χιόνια κλπ) και περιμένανε οι παραλήπτες πάνω από μήνα να ανοίξουν οι σάκοι και να σκαναριστούν τα δέματα για να προωθηθούν για παράδοση .
    Περυσι ηταν.
    Και χαθηκαν, μαλλον συμπεραινουμε οτι καταστραφηκαν, χιλιαδες δεματα...
    Δεν μας ηρθαν ποτε...αμα ποτισαν απο την βροχη, τι να μας παραδωσουν;
    Ελλαδαρα...

  12. #8157
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Kαι εκει που νομιζα οτι θα φαει κανενα μηνα να καθεται στα Ελληνικα ταχυδρομια, το εφερε σημερα ο ταχυδρομος
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  13. #8158
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.951
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δν ειναι αγχος ειναι περιεργεια, απλως μου εκανε εντυπωση που τυπικα απο το track βλεπω οτι ειναι Ελλαδα απο τις 28/12 και δεν εχω παραλαβειως σημερα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  24,3 KB 
ID: 210380
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  14. #8159
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, έχω γράψει και ξαναγράψει πως έχω πάψει να αγοράζω από ebay γιατί προτιμάω να δώσω κατιτίς παραπάνω στα banggood / gearbest και να έχω μια σχετική ασφάλεια για τις αγορές μου, σε συνδυασμό με την αποφυγή τελωνείου (με τις κατάλληλες μεθόδους αποστολής που τα εκτελωνίζουν αυτοί σε άλλες χώρες) και την προστασία του Paypal. Μέχρι που έκατσε στραβή.

    Ανέφερα κάποια πράγματα συγκεκριμένα για το paypal στο αντίστοιχο thread, εδώ θα προσπαθήσω να αναφερθώ σε όσα αφορούν το banggood.

    - Παράγγειλα ένα τηλέφωνο σε τιμή προσφοράς 11/11. Συμπεριέλαβα στην ίδια παραγγελία και μία θηκούλα. Τα έστειλαν σχετικά γρήγορα, τη θηκούλα με China Registered, το τηλέφωνο με EU Priority, που στην περίπτωσή μου ήταν DHL Packet.
    - Μετά από κάμποσες μέρες, εμφανίζεται το tracking στο site της DHL με αναχώρηση από Γερμανία και τη φυσιολογική πορεία που κάνουν τα δέματα όταν έρχονται οδικώς για Ελλάδα.
    - Στις 5/12, διαπιστώνω ότι η πορεία δεν ήταν πια φυσιολογική, γιατί το δέμα φαίνεται να ξαναπήγε στο αρχικό σημείο αποστολής σαν να ξαναέφυγε από την αρχή. Επίσης, δεν δεχόταν τον ΤΚ μου για περισσότερες πληροφορίες και έβγαζε σαν χώρα προορισμού την Αυστρία. Όπως εικάζω, πήραν από το Attica τα 2 πρώτα γράμματα και τα έβαλαν δίπλα στον ΤΚ και οι Γερμανοί όταν βλέπουν AT XXXXX θεωρούν ότι πάει Γερμανία.
    - Παίρνω τηλέφωνο την DHL όπου μου λένε πως βλέπουν ότι η διεύθυνση του δέματος προφανώς δεν είναι σωστή, αλλά δεν μπορούν να μου πουν εμένα περισσότερες πληροφορίες, θα πρέπει ο αποστολέας να επικοινωνήσει μαζί τους και να τη διορθώσει.
    - Επικοινωνώ με banggood και τους εξηγώ την κατάσταση. Η πρώτη απάντηση κονσέρβα (please wait 1 more week). Ξαναγράφω και τους ξαναεξηγώ σε πιο έντονο ύφος, απαντούν και ζητούν επίσημο έγγραφο που να λέει η DHL ότι είναι λάθος η διεύθυνση. Ξαναγράφω και επιμένουν τα ίδια και τα ίδια και please wait 1 more week.
    - Εκεί ανοίγω το case στο paypal γιατί φαινόταν ότι κάτι δεν πάει καλά και στην ουσία αρνούνταν να ασχοληθούν.
    - Όταν ήρθε η σειρά τους να γράψουν στοιχεία για υποστήριξη του case έβαλαν το tracking της θήκης, την οποία είχα ήδη παραλάβει. Από εκεί ξεκίνησε το μπάχαλο που περιγράφω στο άλλο thread.
    - Στις 16/12 υπήρξε ξανά κίνηση στο πακέτο, και εκεί που αναθάρρησα ότι θα μου έρθει παραδόθηκε στις 17/12 σε κάποιον στην Κολωνία.
    - Εν τω μεταξύ διάβασα σε άλλο forum ότι κατάφεραν και το έκαναν αυτό με πολλά πακέτα, έστειλαν σε λάθος ανθρώπους.
    - Ξαναεπικοινωνώ μαζί τους. Η πρώτη απάντηση ήταν κονσέρβα όπου επιβεβαίωναν ξανά τη διεύθυνση που έστειλαν και please check your local post office και please wait one more week. Μετά από 2-3 ανταλλαγές email, άλλαξαν το βιολί, please wait 3 more days while we check with the courier. Το κακό είναι πως κάθε απάντηση την έστελναν σχεδόν 1 24ωρο μετά. Μετά ήρθαν τα Χριστούγεννα, πέρασαν, τους ξαναέγραψα και ξανααπάντησαν please wait 3 more days, και λίγο πριν την πρωτοχρονιά τα ίδια.
    - Μετά τις γιορτές, στις 6/1 δηλαδή, τους ξαναρωτάω τι γίνεται.
    - 7/1 το πρωί βλέπω την απάντηση, ξανά μανά να μου επιβεβαιώνουν τη διεύθυνση, και ότι τα δέματα αργούν, και please wait one more week.
    - Τα πήρα βέβαια, τους ξαναέγραψα ένα χεστήριο όπου περιέγραφα όλη την ιστορία και έπεσα στα chat. Την πρώτη φορά βρήκα έναν τυπά που μίλαγε ψιλοσωστά αγγλικά (αν και όλα τα ονόματα που εμφανίζονται αμφιβάλλω αν είναι αληθινά) και του εξήγησα την όλη ιστορία, με ρώτησε πότε έστειλα τελευταίο email και το βρήκε υποτίθεται και υποσχέθηκε ότι θα φροντίσει να μου απαντήσουν.
    - Όντως, μετά από 20 λεπτά μου ξανααπάντησαν κονσέρβα ότι τα δέματα καθυστερούν και πρέπει να είμαι υπομονητικός και please wait one more week. Σαν να μην είχε προηγηθεί τίποτα.
    - Ξαναπέφτω στο chat, μίλησα με μια κοπέλα. Η αλήθεια είναι ότι την πήρα από τα μούτρα και ήμουν πολύ επιθετικός αλλά η αλήθεια είναι είχα φορτώσει. Της ξαναεξήγησα τι είχε συμβεί και αυτή επέμενε ξανά και ξανά ότι έπρεπε να συνεννοηθώ με email. Μετά το γύρισα ότι θέλω να μου πει πώς να επικοινωνήσω με το τμήμα παραπόνων, μου έλεγε ξανά και ξανά πως όλη η επικοινωνία γίνεται με email. Με τα πολλά πολλά, την έβαλα να μου υποσχεθεί κι αυτή ότι θα φροντίσει να μου απαντήσει κάποιος από το σωστό τμήμα και να έχει διαβάσει πρώτα τα email.
    - Τελικά μου απαντάνε αν θέλω refund ή να στείλουν ξανά. Μέσα σε μισή ώρα, και αφού είχα φάει το μισό πρωινό, είχαμε συμφωνήσει επιτέλους ότι θα έστελναν το refund μέσα σε 3 μέρες.
    - Το refund ήρθε σήμερα, τέλος καλό όλα καλά.

    Εν τω μεταξύ πήρα λίγο καλύτερο τηλέφωνο με ελάχιστα ευρώ παραπάνω, και μάλιστα από μαγαζί της γειτονιάς μου, με εγγύηση του καταστήματος.

    Δεν ξέρω αν έχει ηθικό δίδαγμα η όλη ιστορία, εγώ σίγουρα θα βλέπω το banggood διαφορετικά, γιατί όπως λένε ήταν να μην κάτσει η στραβή. Θα κάνω πάρα πολύ καιρό να παραγγείλω ξανά από αυτούς, ίσως μικροπράγματα πολύ μικρής αξίας, σίγουρα όχι πια τηλέφωνα, tablet, που έτσι κι αλλιώς δεν πήρα ποτέ τίποτα πραγματικά ακριβό, όλη η φασαρία αφορούσε 150 δολάρια και ίσως να είναι και το μεγαλύτερης αξίας πράγμα που πήρα ποτέ από δαύτους. Σίγουρα πάντως τα έγραψα και ξαλάφρωσα.
    hnesne

  15. #8160
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα παρόμοια περιπέτεια το Μάιο, με το ίδιο μαγαζί, και αφού η κατάσταση έμενε στην κατάσταση pre-advised επί 2,5 μήνες περίπου, αυτοί επέμεναν ότι το έχουν στείλει και να περιμένω!!!
    Με τη μεσολάβηση του Paypal πήρα τα χρήματά μου και είπα ότι τέλος με αυτούς.
    Ήρθε, όμως, πριν από τα Χριστούγεννα προσφορά για ένα κινητό, την ώρα που ήθελε νέο η σύζυγος, και άλλαξα την απόφασή μου. Κακώς!
    Την 3/1/20 μου έστειλαν κωδικό, ο οποίος στην παραγγελία μου στην ιστοσελίδα τους, αναφέρει τα βήματα παράδοσης στη Γαλλία.
    Καταλαβαίνω ότι επαναχρησιμοποιούν τους ίδιους κωδικούς και πολύ σύντομα μάλιστα, αλλά στην εβδομάδα που πέρασε από 3/1/20 δεν έχει μετακινηθεί ούτε ένα βήμα από την Flyt Express που το μεταφέρει μέσα στην Κίνα.
    Θα υπομείνω και αυτή την ταλαιπωρία, αλλά μέχρι εδώ. Τέλος από μένα αυτό το μαγαζί.

Σελ. 544 από 713 ΠρώτηΠρώτη ... 524534539542543544545546549554564 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας