Σελ. 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678
Εμφάνιση 106-111 από 111
  1. #106
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    πάντως και εγώ το θέμα που έχω με τη μουσική και τις ταινίες είναι ότι βαριέμαι να ψάχνω και ότι τα θέλω παντού:
    - ναι δεν θέλω να έχω 300 CD μουσικής και θέλω να τα έχω στο iTunes και να συγχρονίζονται εύκολα με το iPad μου
    - ναι δεν θέλω να έχω 1 ΤΒ από ταινίες/σειρές σε DVD και να ψάχνω. Θέλω να τα έχω σε ένα NAS για να τα βλέπω από όποιον υπολογιστή θέλω ή και από το iPad όταν είμαι στο κρεβάτι.

    Και μόνο ή αρχειοθέτηση των παραπάνω με τρομάζει, όχι το να κάτσω και να τα γράψω σε CD/DVD. Αυτό τρομάζει και πολλούς άλλους, όχι μόνο εμένα. Επιπλέον οι ταινίες για μένα δεν έχουν και πολύ χρόνο ζωής. Οπότε αρκετά DVD θα πήγαιναν χαμένα.

    Με λίγα λόγια ένα NAS με RAID είναι ιδανικό αν θες να πετάς εκεί μουσική, ταινίες και το καθημερινό σου backup (αν νοιάζεσαι για τις ταινίες & τα τραγούδια). Επειδή όμως δεν έχουν όλοι 300 ευρώ για να πάρουν ένα σχετικά αξιοπρεπές NAS με RAID έτοιμο με δίσκους μπορούν να ακολουθήσουν ενδιάμεσες λύσεις όπως εγώ:
    - απλό NAS για τις ταινίες και το καθημερινό backup
    - τα τραγούδια στον κεντρικό υπολογιστή (που γίνονται backed-up στο NAS).

    Αν μου έλεγες είτε NAS µε RAID είτε η συλλογή σε DVD τότε χαλαρά θα έδινα όχι 300 αλλά και παραπάνω ευρώ. Ή μπορεί απλά να επέλεγα να μην έχω τραγούδια πέρα από 50-100 πχ CD (όπως όταν ήμουν λύκειο & πανεπιστήμιο που ακολουθούσα τη δική σου τακτική).

    Και επειδή λες ότι με το να τα γράφεις σε DVD μειώνεις τον κίνδυνο επειδή δεν θα χαλάσουν όλα τα DVD ταυτόχρονα, απλά σκέψου ότι με την "γραφειοκρατία" που βάζεις με το δικό σου μοντέλο εγώ (και πολλοί άλλοι) θεωρούν ήδη χαμένα τα δεδομένα αυτά από τη στιγμή της εγγραφής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 15-07-12 στις 23:17.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #107
    Εγγραφή
    03-10-2008
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Forthnet - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    Pirelli
    παλικάρια έχει φτιάξει η κατάσταση με τα write? (για ανελέητο γράφε σβήνε.. )

  3. #108
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως και εγώ το θέμα που έχω με τη μουσική και τις ταινίες είναι ότι βαριέμαι να ψάχνω και ότι τα θέλω παντού:
    - ναι δεν θέλω να έχω 300 CD μουσικής και θέλω να τα έχω στο iTunes και να συγχρονίζονται εύκολα με το iPad μου
    - ναι δεν θέλω να έχω 1 ΤΒ από ταινίες/σειρές σε DVD και να ψάχνω. Θέλω να τα έχω σε ένα NAS για να τα βλέπω από όποιον υπολογιστή θέλω ή και από το iPad όταν είμαι στο κρεβάτι.

    Και μόνο ή αρχειοθέτηση των παραπάνω με τρομάζει, όχι το να κάτσω και να τα γράψω σε CD/DVD. Αυτό τρομάζει και πολλούς άλλους, όχι μόνο εμένα. Επιπλέον οι ταινίες για μένα δεν έχουν και πολύ χρόνο ζωής. Οπότε αρκετά DVD θα πήγαιναν χαμένα.

    Με λίγα λόγια ένα NAS με RAID είναι ιδανικό αν θες να πετάς εκεί μουσική, ταινίες και το καθημερινό σου backup (αν νοιάζεσαι για τις ταινίες & τα τραγούδια). Επειδή όμως δεν έχουν όλοι 300 ευρώ για να πάρουν ένα σχετικά αξιοπρεπές NAS με RAID έτοιμο με δίσκους μπορούν να ακολουθήσουν ενδιάμεσες λύσεις όπως εγώ:
    - απλό NAS για τις ταινίες και το καθημερινό backup
    - τα τραγούδια στον κεντρικό υπολογιστή (που γίνονται backed-up στο NAS).

    Αν μου έλεγες είτε NAS µε RAID είτε η συλλογή σε DVD τότε χαλαρά θα έδινα όχι 300 αλλά και παραπάνω ευρώ. Ή μπορεί απλά να επέλεγα να μην έχω τραγούδια πέρα από 50-100 πχ CD (όπως όταν ήμουν λύκειο & πανεπιστήμιο που ακολουθούσα τη δική σου τακτική).

    Και επειδή λες ότι με το να τα γράφεις σε DVD μειώνεις τον κίνδυνο επειδή δεν θα χαλάσουν όλα τα DVD ταυτόχρονα, απλά σκέψου ότι με την "γραφειοκρατία" που βάζεις με το δικό σου μοντέλο εγώ (και πολλοί άλλοι) θεωρούν ήδη χαμένα τα δεδομένα αυτά από τη στιγμή της εγγραφής.
    DVD και CD εν ετη 2012?

    Εχουν πεθανει εδω και πολυ καιρο. Ποσο μαλλον για backup ή για οτιδηποτε υλικο.

    Εγω εχω στησει ενα fileserver που κανει μια χαρα τη δουλεια.

  4. #109
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    xp 64bit (γιατί προφανώς θα έχουμε και τουλάχιστον 4gb ram σε σύστημα με ssd)? δεν αξίζει καν...
    Γιατί δεν αξίζει ... Θα έχεις στάνταρ ταχύτερη εκκίνηση σαν να είναι 7αρια θα έχεις περισσότερους πόρους συστήματος free σε σχέση με windows 7 και θα έχεις εξαλείψει την ενοχλητική καθυστέρηση που παρουσιάζουν τα ΧΡ και με 64αρι 4GB RAM είναι καλύτερο εργαλείο και απο 7αρια ...

    _________________________________________________________________________________________________________

    Το να καις σε DVD ΗD Files είναι όντως πολλή ενοχλητικό ιδικά όταν έχεις να κάνεις με ποσότητα ..

    Εγω θα προτιμούσα να έχω

    1 SSD 120-256GB Για σύστημα και βαριά προγράμματα
    1 HDD 500GB για ολα τα data που χρησιμοποιώ συχνά
    1 HDD 1-2ΤΒ για αποθήκη σε κατάσταση αδρανείς

    Απλό ...

    Έξαλλου κάποια στιγμή ο HDD θα θέλει αντικατάσταση εγω έχω έναν WD500GB 5ετιας που αρχίζει και δείχνει σημάδια πτώσης απόδοσης ιδικά όταν κάνω κάποιο istall η μεταφέρω πολλά GB απο διαμέρισμα σε διαμερίσαμε το σύστημα κολλάει απίστευτα και κάνει ώρες μεταφορά , κατι που πριν 2 χρόνια δεν ήταν πρόβλημα

  5. #110
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    δεν αξίζει γιατί υπάρχουν τα 7...

    διαφωνώ για το ότι είναι καλύτερο εργαλείο τα XP από τα 7, απόψεις...

  6. #111
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλή κίνηση να μειωθούν οι τιμές


    Μακάρι να γίνουν ποιο προσιτά τα μοντέλα με μεγαλύτερη χωρητικότητα σύντομα
    υπάρχουν και χειρότερα

Σελ. 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 04:52
  2. Νέα μείωση τιμών Intel C2D στις 22 Ιουλίου.
    Από Director CrisAK στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-07, 14:45
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-06, 22:06
  4. Μείωση τιμών στους επεξεργαστές AMD
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-05, 19:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας