Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι στο όριο των Minimum και για τα 3 games όμως τα οποία είναι καινούρια και σχετικά απαιτητικά. Και τα minimum reqs συνήθως εννούν ότι το game ίσα ίσα τρέχει με όλα lowest και σε χαμηλή ανάλυση.
    θες να ακουσεις ομως το παλαβο της υποθεσης....συμφωνα με τις εταιρειες ειμαι στον MIN των απαιτησεων τους ο υπολογιστης AMD ενω ειναι εκτος προδιαγραφων ο υπολογιστης INTEL

    αλλα το MAX PAYNE 3 τρεχει σε low στον INTEL P4 3.2GHz , 2GB , ATI RADEON HD 3850 και HD3870 οπως και το SNIPER ELITE V2 και παιζουν μια χαρα χωρις κανενα προβλημα (τα τερματησα ηδη σε ολα τα επιπεδα δυσκολιας τους) οπως και το TC GHOST RECON FUTURE SOLDIER (αυτο δεν παιζεται)

    ενω στον πιο νεο που συμφωνα με αυτους ειμαι στις MIN απαιτησεις

    τρεχει μονο το MAX PAYNE 3 σε high τα αλλα δυο δεν τρεχουν καν.

    ειπες τιποτα?

    θυμιζω για την ιστορια ο AMD Athlon X2 64 5600+ 3.2GHz , 4GB , ATI RADEON HD3850 / HD3870.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα το γεγονος οτι στο τελος σου ερχεται φ8ηνοτερα να εχεις 2 κονσολες,1 σπασμενη με παιχνιδια του <<8ειου>> και 1 για να παιζει τα original multiplayer,απο το pc ας μην το σχολιασουμε κα8ολου...
    αυτο ακριβως εχω εδω και παρα πολυ καιρο...που εχω την κονσολα (βασικα για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα φαω αποκλεισμο απο το XBOX LIVE) εκανα αυτη την κινηση.

    μια καινουργια κονσολα XBOX - 250GB - KINECT - ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ - XBOX LIVE για τα αυθεντικα παιχνιδια -ONLINE

    μια μεταχειρισμενη κονσολα XBOX - 250GB - ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ για τα παιχνιδια του "θειου" τα OFFLINE

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικοτερες τιμες στις κονσολες δεν τις λες... συνηθως οι τιτλοι ειναι αρκετα ακριβοτεροι στις κονσολες απο οτι στα pc. Βέβαια, αν δεν θες να σπας τα ...μπιπ... σου με optimizations, crashes κλπ ναι η κονσολα ειναι καλη λυση.

    Όσον αφορα τα παιχνιδια του "θειου"... στην κονσολα και αν δεν συμφερει. Γιατι αν φας ban απο το community τοτε πολυ απλά δεν ξανα παιζεις multiplayer.
    Οι τιμες σιγουρα ειναι ακριβες (απλα με λιγο ψαξιμο τα βρισκεις φτηνα ακομα και τα νεα παιχνιδια)
    το "μυστικο" ειναι απλο

    δυο κονσολες

    η μια καινουργια για τα αυθεντικα και το online στο XBOX LIVΕ
    και μια μεταχειριστημενη για τα μη αυθεντικα

    βεβαια οταν ερθουν οι φιλοι ενωνω τις δυο κονσολες και γινετε ο χαμος (LAN PARTY) με κονσολες.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βέβαια για να τα λέμε σωστα περι κοστους, μην κοιτας τις τιμες που χει τώρα η κονσολα που βρισκονται στη δυση τους. Όταν ειχαν πρωτοβγει το xbox και ps3 ειχαν 420 και 600κατι αντιστοιχα. Δεν ξερω κατα ποσο σου ρχεται φθηνοτερα να πάρεις 2 κονσολες. Ειδικα οταν ειχαν πρωτοβγει οι κονσολες πολλοι αναγκαστηκαν να παρουν ακριβη για την εποχη hd τηλεοραση. Για να μην μιλησουμε για τα failures που ειχαν ενα μεγαλο ποσοστο κονσολων και στα 2-3 χρονια τα κακαρωναν.

    Τώρα ναι μεν συμφερει να παρεις, όπου πιθανοτατα εχεις ηδη hd τηλεοραση ενω οι τιμες στις κονσολες εχουν πιασει πατο, αλλα πόσα χρονια ζωης έχουν ακομα; Δηλαδη το να δώσεις 200 * 2 = 400 (βαζω καινουργιο και οχι μεταχειρισμενο ωστε να γινεται συγκριση.. αλλωστε βρισκεις ευκολα και μεταχειρισμενα pc parts) χώρια τους τιτλους που θα αγοραζες ακριβοτερα (έστω αυτους για το multiplayer)... δεν ξερω κατα ποσο συμφερει περισσοτερο οικονομικα απο οτι να κανες μια αναβαθμιση στο pc σου. Τη κονσολα θα την παρεις αποκλειστηκα και μονο για το plug & play και αποκλειστηκοτητες. Σε κοστος δεν εχουν ιδιαιτερη διαφορα. Και αν μαλιστα παίρνεις τους περισσοτερους ή και ολους τους τιτλους αυθεντικους, δεν τιθεται καν θεμα συζητησης. Προσωπικα τσιμπαω τιποτα προσφορες κατι παιχνιδαρες απο steam με 5 ως 10 ευρω και η κονσολα μου πλεον εχει πιάσει αραχνες.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως να αφήσουμε λίγο τους "θειους" εκτός;

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εχεις δικιο αγαπητε φιλε sdikr ζητω συγνωμη απο μερια μου.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ακομα και με τους 8ειους εκτος ας δουμε το παρακατω παραδειγμα.Αγορα του ps3 στα 600 ευρω το 2006.Τιτλοι των 60 ευρω καινουργιοι και των 30 ευρω platinum.Οσον αφορα την hd tv και το ps3 συνδεεται σε monitor οποτε δεν λαμβανω το κοστος υπ'οψην.Συνολικο κοστος μηχανηματος 1200 ευρω με 10 τιτλους των 60 (η 5 των 60 και 10 των 30).Υπολοιπο κοστος η ενοικιαση τιτλων ps3 με 7 ευρω ανα Σ/Κ (τιμη του 2007).Αν πουμε τα μισα Σ/Κ ανα χρονο για τα επομενα 6 χρονια βγαινουν αλλα 25χ6χ7=1050 ευρω.Αρα με συνολικο κοστος τα 2250 ευρω (πλην ο8ονης) εχουμε 6 χρονια gaming.Τα παντα με τιμες του 2006.Αν εν τω μεταξυ αν σου ψη8ει το ps3 (απο τα 12 που εχουν γνωστει και φιλοι εχει συμβει σε 1 καμμενο που το πηρε το 2006 και του ψη8ηκε πριν 6 μηνες υστερα απο 6 χρονια 6-ωρο κα8ημερινο gaming) 8α δωσεις αλλα 250 ευρω για νεο (τιμη του 2010).Τελικο συνολο 2500 ευρω.

    Ποσο κοστιζε ενας gaming πυργος το 2006?Ποσες καρτες γραφικων 8α ειχε αλλαξει εστω και για να εχει την σημερινη μετρια αποδοση του ps3?Σιγουρα 8α ειχε αναγκαστει σε συνολικη αλλαγη της πλατφορμας.Επισης αν υπολογισουμε και 10 τιτλους των 45 ευρω (η 5χ45 και 12χ20) βγαινει και εκει ενα κοστος για αγορα τιτλων στα 500 ευρω.Αρα καποιος 8α επρεπε με τα υπολοιπα 2000 ευρω να εχει αγορασει 2 πυργους απο το 2006 και να εχει την σημερινη μετρια αποδοση του ps3.Η εμπειρια μου απο hardware λεει οτι γινεται αλλα 8α ηταν πολυ δυσκολο.Τα ατομα με τις απαραιτητες γνωσεις ειναι απειρελαχιστα και εκεινα που παρακολου8ουν συνεχως την αγορα ειναι ακομα λιγοτερα.Το υπολοιπο 99% του κοινου μονο κερδισμενο βγηκε απο την επενδυση στην κονσολα ακομα και αν στο pc δεν 8α αγοραζε ποτε ουτε καν 1 original τιτλο.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και με τους 8ειους εκτος ας δουμε το παρακατω παραδειγμα.Αγορα του ps3 στα 600 ευρω το 2006.Τιτλοι των 60 ευρω καινουργιοι και των 30 ευρω platinum.Οσον αφορα την hd tv και το ps3 συνδεεται σε monitor οποτε δεν λαμβανω το κοστος υπ'οψην.Συνολικο κοστος μηχανηματος 1200 ευρω με 10 τιτλους των 60 (η 5 των 60 και 10 των 30).Υπολοιπο κοστος η ενοικιαση τιτλων ps3 με 7 ευρω ανα Σ/Κ (τιμη του 2007).Αν πουμε τα μισα Σ/Κ ανα χρονο για τα επομενα 6 χρονια βγαινουν αλλα 25χ6χ7=1050 ευρω.Αρα με συνολικο κοστος τα 2250 ευρω (πλην ο8ονης) εχουμε 6 χρονια gaming.Τα παντα με τιμες του 2006.Αν εν τω μεταξυ αν σου ψη8ει το ps3 (απο τα 12 που εχουν γνωστει και φιλοι εχει συμβει σε 1 καμμενο που το πηρε το 2006 και του ψη8ηκε πριν 6 μηνες υστερα απο 6 χρονια 6-ωρο κα8ημερινο gaming) 8α δωσεις αλλα 250 ευρω για νεο (τιμη του 2010).Τελικο συνολο 2500 ευρω.

    Ποσο κοστιζε ενας gaming πυργος το 2006?Ποσες καρτες γραφικων 8α ειχε αλλαξει εστω και για να εχει την σημερινη μετρια αποδοση του ps3?Σιγουρα 8α ειχε αναγκαστει σε συνολικη αλλαγη της πλατφορμας.Επισης αν υπολογισουμε και 10 τιτλους των 45 ευρω (η 5χ45 και 12χ20) βγαινει και εκει ενα κοστος για αγορα τιτλων στα 500 ευρω.Αρα καποιος 8α επρεπε με τα υπολοιπα 2000 ευρω να εχει αγορασει 2 πυργους απο το 2006 και να εχει την σημερινη μετρια αποδοση του ps3.Η εμπειρια μου απο hardware λεει οτι γινεται αλλα 8α ηταν πολυ δυσκολο.Τα ατομα με τις απαραιτητες γνωσεις ειναι απειρελαχιστα και εκεινα που παρακολου8ουν συνεχως την αγορα ειναι ακομα λιγοτερα.Το υπολοιπο 99% του κοινου μονο κερδισμενο βγηκε απο την επενδυση στην κονσολα ακομα και αν στο pc δεν 8α αγοραζε ποτε ουτε καν 1 original τιτλο.
    Κάτσε ρε συ, δηλαδη λες οτι θα χει αγοράσει ο αλλος μολις 5-10 τιτλους ολα αυτα τα 6 χρονια;.Ξερω πολλα παιδια που νοικιαζουν αλλα εχουν πολύ περισσοτερους τιτλους αγορασμενους. (ok οπως το γραψες με μπερδεψες... μιλας για 15 τιτλους). Και τι, δεν θα χει καποιο pc; Υπάρχει σπιτι σημερα που δεν διαθετει καποιο pc; Δεν θα έχει έστω ενα pc 400 ευρω (μονο το tower... αν βαλουμε και οθονη ξεφυγε) που το πηρε το 2006 και το κρατησε ως σημερα; Σκέψου το λιγο... ειναι πολυ πανω απο 2500 ευρω

    Και γιατι στο pc να αγορασει τους τιτλους με 45 ευρω; Τα περισσοτερα pc games τα παιρνεις καπου στα 30 ευρω αν δεν τα παρεις μεσω καποιας προσφορας. Αν βαλουμε βεβαια μεσα και τις προσφορες steam, gog κλπ εχει ξεφυγει τελοίως όπου βρισκεις τιτλους όπως το witcher 2 με 15 ευρω. Αλλα ακομη και αν κρατησουμε απ'εξω το θεμα των τιτλων κάνεις ενα λαθος όσον αφορα το hardware. Για να βγαλεις τη σημερινη αποδοση των 20-30 καρε χωρις φιλτρα και σε αναλυση το πολυ 720p (αρκετοι τιτλοι ειναι κατω και απο αυτο) που βγαζουν πλεον οι κονσολες δεν χρειαζεσαι κανενα μεγαθηριο. Προσωπικα εχω ενα μπρικακι που το πηρα το 2008 με 550 ευρω και του χω αλλαξει 2-3 καρτες γραφικων. Πάντα οι τιμες των καρτων ηταν κατω των 100 ευρω. Και η αποδοση του συστηματος μου ειναι πολυ ανωτερη απο αυτη των κονσολων. Βέβαια μιλαω για 2008 όχι για 2006. Αλλα θες να πουμε υποθετικα ότι εδωσα καμια 900αρια ευρω το 2006 για pc και μετα το 2008 πηρα το pc που χω τώρα; Άρα να πουμε 900 + 550 + 3 * 100 = 1750 ευρω χωρις καμια μεταπωληση (γιατι συνηθως οταν αλλαζεις pc ή κάποια καρτα δεν την πετας... την πουλας αρα ειναι πολυ κατω απο 1750 ευρω τα λεφτα που εδωσα) ; Με μια σημαντικη διαφορα ομως, το σημερινο μου pc παιζει πολυ πιο ικανοποιητικα απο οτι οι κονσολες. Για παραδειγμα το crysis 2 στο xbox (το οποιο το αγορασα στη κονσολα για να παιζω με τη παρεα μου στο live) για μενα δεν ειναι playable. Το να χεις drops στα 20 καρε δεν το λες και τον ορισμο του gaming. Αντιθετα στο pc με τις ιδες ή και καλυτερες ρυθμισεις κατω απο 45 καρε δεν επεφτε.

    Εν κατα κλειδι δεν θα παρεις κονσολα για να σου ρθει φτηνοτερα. Κονσολα θα παρεις για το plug & play και τις αποκλειστηκοτητες. Σε κοστος δεν διαφερουν ιδιαιτερα. Αν μαλιστα ανηκεις στους ανθρωπους που εχουν ενα σχετικα γρηγορο pc, το μονο που θελεις ειναι μια καρτα γραφικων και τιποτα αλλο. Οπότε σε αυτους ερχεται και φθηνοτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antre : 18-07-12 στις 18:36.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Και πυργο των 1300 ευρω να ειχες αγορασει το 2006 8α επρεπε να εως τωρα να ειχες αλλαξει εντελως πλατφορμα και συγκεκριμενα το πολυ στο 2009 οπου οι amd64x2 επαψαν πια να αποδιδουν στο gaming.Αυτο σημαινει αλλα 700 ευρω για νεο πυργο (εκτος κι αν εχεις την απαιτηση να ξαναδουλεψεις οτιδηποτε εκτος απο την λαμαρινα του tower υστερα απο 6 χρονια χρηση).Αναμεσα σε αυτα τα 6 χρονια 8α επρεπε να εχεις αλλαξει τουλαχιστον αλλη 1 φορα 1 καρτα γραφικων των 200 ευρω η 2 φορες καρτες των 100.Δηλαδη εχουμε φτασει στα 2200 ευρω κι αυτο μονο αμα ξερεις και παρακολου8εις την αγορα για ευκαιριες.Ας υπο8εσουμε οτι ολα ανεξαιρετως τα παιχνιδια στο pc ειναι του <<8ειου>> και δεν δινεις δεκαρα παραπανω για αυτα.Μονο η αλλαγη του κοστους ενοικιασης τιτλων στο ps3 φτανει για να ισορροπησει την διαφορα.Ας μην ξεχναμε οτι 7 ευρω το Σ/Κ κοστιζε η ενοικιαση τιτλων ps3 το 2007.Απο το 2009 και μετα εχει μολις 3 ευρω.Η διαφορα ειναι 2500-25χ4χ3=2200.

    Κοινως το κοστος ειναι ισο αλλα ΜΟΝΟ για οσους ξερουν απο hardware,παρακολου8ουν συνεχως την αγορα και δεν αγοραζουν ΠΟΤΕ original τιτλους στο pc τους.Αν εξαιρεσεις το τελευταιο κριτηριο στο Ελλαδισταν τα υπολοιπα αφορουν μια πολυ μικρη μειοψηφια.Ιδιαιτερα αν συλλογιστεις οτι συνη8ως αυτοι οι λιγοι που ξερουν απο pc και παιζουν τοσα παιχνιδια,ειναι εν τελει και εκεινοι που 8α εχουν επενδυσει πολυ περισσοτερα χρηματα στο hardware σε περιοδο 6 ετων.

    Αν μπουμε τωρα στο 8εμα μεταπωλησης ποσα λες να εβγαλες απο ενα μεταχειρισμενο πυργο το 2009,αγορασμενο για 1300 ευρω το 2006?600 ευρω και πολλα λεω.Κι ομως τα λεφτα αυτα τα εχει βγαλει ανετα αν ασχολη8ει εξ'ισου κι ενας που ασχολειται με την κονσολα.Μεχρι προσφατα τα μεταχειρισμενα των 60 ευρω 3 μηνες μετα επιαναν ανετα 45 ευρω.Ακομα και τα platinum των 30 ευρω πωλουνταν 20.Για την ακριβεια δεν χρειαζεται καν να ασχολη8ει αφου στα ιδια σημεια οπου μα8αινει για νεους τιτλους μπορει να πουλησει τους μεταχειρισμενους του.Ποιος ο λογος να κρατησει ενα παιχνιδι που το εχει ηδη λιωσει για 3-4 μηνες?Βεβαια οι τιμες αυτες εχουν πλεον αλλαξει αλλα το ιδιο ισχυει και στους καινουργιους τιτλους.Για παραδειγμα τα νεα παιχνιδια δεν εχουν πια πανω απο 55 ευρω και τα platinum εχουν 20.Ενω παντα μπορει και εκεινος αν ασχολη8ει,να κυνηγησει ευκαιριες και εκπτωσεις.Και μαλιστα χωρις να χρειαζεται τις ιδιαιτερες γνωσεις hardware η να παρακολουε8ι συνεχως την αγορα του pc.

    Προσωπικα πιστευω οτι για την συντριπτικη πλειοψηφια η χρηση της κονσολας για παιχνιδια,εν τελει ερχεται φ8ηνοτερα απο το pc κι ας μην χρησιμοποιει πειρατικα παιχνιδια.Το γεγονος οτι εχεις το κεφαλι σου ησυχο και παιζεις σαν αν8ρωπος χωρις να ασχολησαι καν με bugs παιχνιδιων,νεους οδηγους καρτων γραφικων,κατεβασμα 4-5 patches και συνεχη απογοητευση βλεπωντας το hardware του pc σου να κοιμαται στην συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων λογω ανυπαρκτου optimization ειναι απλα ενα πολυ καλο bonus.

    Και κλεινωντας 8α 8ιξω λιγο το 8εμα των γραφικων στην κονσολα.Τωρα πια 1 καρτα γραφικων των 100 ευρω σε 1 πυργο συνολικου κοστους 500 ευρω αποδιδει καλυτερα απο 1 ps3.Ομως το ps3 εχει πια και τη μιση τιμη.Αν προσπα8ησεις να φτιαξεις πυργο των 250 ευρω ακομα και σημερα 8α τρεχει τα περισσοτερα παιχνιδια πολυ χειροτερα απο 1 ps3.Αντιστοιχα το 2006 οχι 600 αλλα και 1200 ευρω να ειχες δωσει για πυργο τα γραφικα του ps3 δεν 8α τα εβλεπες ουτε με κυαλια.Αρα και στην αρχη και στο τελος της ζωης μιας κονσολας η αγορα της συμφερει οπως κι αν το δεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Pc+monitor δεν θα εχει αυτος με τη κονσολα; Δεν σου ρχεται 2500 η επιλογη της κονσολας αλλα πολύ περισσοτερο, ίσως πάνω και απο 3000 αφού σιγουρα εχεις και καποιο pc. Και ναι συμφωνω οτι αυτος που μεταπουλα και ψαχνεται στα pc ειναι λιγο πιο ψαγμενος... αλλα και αυτος που καθεται και νοικιαζει τιτλους αντι να τους αγοραζει όλους τι λες να ειναι; Προσωπικα δεν μου αρεσει να "τερματιζω" (ούτε και προλαβαινω) ένα παιχνιδι μέσα σε ένα Σ/Κ. Αλλά ακομη και να μου φτανε ένα Σ/Κ, με τα λεφτα που νοικιαζεις τιτλο σε κονσολα εγω για το pc μπορω να το αγορασω, οπότε τι συγκρινουμε; Ακομη μου λες για platinum τίτλους... τι με νοιαζουν αν οι Platinum έχουν 30; Αντιστοιχα τα παλια παιχνιδια για pc τα παίρνω απο sites τύπου gog, steam σε προσφορές με 5 ευρω. Και αλλο να πουλησω 2-3 φορες καποια parts του pc μου και άλλο 10δες φορες τους τιτλους μου (που σιγουρα καποιους θελω να τους κρατησω ενώ απο τους υπολοιπους τους περισσοτερους δεν θα θελω να πουλησω μόλις σε ελάχιστους μηνες... και σιγουρα 3-4 μηνες μετα μεταχειρισμενο αποκλειεται να πιανει 45 ευρω.. ειχα και γω κονσολα, πουλαγα και γω τιτλους και ξερω τις τιμες... συνηθως κανα 20αρη πιάνουν)

    Και στη τελικη δεν σου χρειαζεται pc των 700 ευρω το 2009 για να φτάσεις την τότε αποδοση των κονσολών. Και ναι το case, dvd roms, τροφοδοτικό και καποια αλλα parts μπορω να τα κρατησω. Και όταν μιλαω για αποδοση, προς θεου δεν εννοώ να τα παίζεις ολα στο high... αρκει να ειναι playable. Όχι, όμως να παιζω με drops στα 20 καρε και σε αναλυση κατω των 720p. Μη τρελαθουμε. Προσωπικα εδω και ενα χρονο δεν μπορω να παιξω σε κονσολα. Να παιζω fps με κατω απο 30 καρε; Ε οχι, δεν ειναι gaming αυτο.

    Δεν μπαινω στο κοπο να προσθεσω τα κοστη αγορων hardware, games ούτε να αφαιρεσω την αξια των μεταπωλησεων. Δεν με ενδιαφερει να δειξω οτι το pc gaming ισως να σου ρθει και φτηνοτερα (παρότι για καποιους σιγουρα ειναι φτηνοτερο). Για αρκετους ανθρωπους το να ξεκινησουν games σε pc αρκει η αγορα μιας καρτας γραφικών και ίσως λιγο δυνατοτερου τροφοδοτικου. Αυτο που θέλω μονο να πω είναι ότι δεν στεκει το να λες οτι το console gaming ειναι φτηνοτερο. Γιατι αποκλειεται να μην εχεις έστω ενα καποιο τυπικο pc + οθονη.

    Υ.Γ. Για την ιστορια για το δικο μου gaming pc με τις μεταπωλησεις την εχω βγαλει με 700 ευρω τα τελευταια 4 χρονια για hardware... ισως βγαλει 1 χρονο ακομα και μετα όπως ειναι προς πώληση ολοκληρο και οτι πιασει. Αν βγαλει ενα 200αρακι τελικα την εβγαλα 5 χρόνια με 500 ευρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antre : 19-07-12 στις 02:08.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Κατ'αρχας κρινεις με πολυ εξεικευμενα κριτηρια.Συνη8ως το pc που εχει ο κοσμακης σπιτι δεν κανει για gaming προσ8ετωντας απλα 1 καρτα γραφικων.Οχι μονο το τροφοδοτικο 8α ειναι της πλακας αλλα ουτε καν το κουτι δεν 8α παρεχει αξιοπρεπη ψυξη.Για να μην μιλησουμε για απαρχαιωμενους επεξεργαστες που κανουν μια χαρα για facebook,youtube και κατεβαστηρια αλλα στο gaming κλαινε μανουλες.Επειτα ακομα και στο ελλαδισταν στα περισσοτερα σπιτια το pc της οικογενειας εχει αντικαταστα8ει απο laptop.Αρα δεν γλυτωνεις λεφτα.

    Οσον αφορα την ο8ονη η κονσολα στην hd τηλεοραση που εχουν πια ολοι,συνδεεται.Παλια που δεν ειχαν μπορουσαν να αγορασουν ενα pc monitor για την ιδια δουλεια και φυσικα στην ιδια τιμη.Αρα ουτε απο εκει γλυτωνεις λεφτα.

    Για τις επιδοσεις σε σχεση με την τιμη του pc και παλι δινεις εξειδικευμενο παραδειγμα.Το αγορασες το 2008 και πληρωσες 550 ευρω.Οκ κι εγω το 2008 πηρα το ps3 300 ευρω με 2 χειριστηρια gran turismo 5 prologue,iss pro 2009 και το τελευταιο τοτε tekken.Εκτος του οτι εδωσα τα μισα λεφτα στοιχηματιζω οτι ακομα και αυτο το μηχανημα αν δεν το ειχες στο μεταξυ αναβα8μισει 8α εβλεπε τα γραφικα των gta,uncharted κ.ο.κ. με τα κυαλια.Επισης ποιος σου ειπε οτι τα fps στην κονσολα τρεχουν με 20 frame?Επαιξες ποτε σου killzone 2?Αν εξαιρεσεις το οτι φυσικα τρεχει σε 720p,τα γραφικα και η κινηση του παιχνιδιου ειναι εξαιρετικα κι ας γινεται στην ο8ονη της ποππης.Για την ακριβεια εχει καλυτερα γραφικα απο οποιο fps ειχε κυκλοφορησει ως τοτε για το pc με εξαιρεση το crysis.Ακομα και σημερα το παιχνιδι δειχνει εξαιρετικο κι ας κυκλοφορησε πριν 3,5 χρονια.

    Λες οτι 8α την βγαλεις για 5 χρονια με 500 ευρω.Τοτε εισαι ο ορισμος της εξαιρεσης του pc gamer.Η μαλλον για την ακριβεια δεν ανηκεις καν σε αυτη την κατηγορια αν ικανοποιησε με medium/low ρυ8μισεις στα 720p.Προσωπικα αυτες οι ρυ8μισεις μου ειναι ανεκτες μονο σε laptop και να σεκφτεις οτι 8εωρω τον εαυτο μου και συντηρητικο gamer που δεν ξοδευει πολλα λεφτα.Αν δεν μπορω να παιξω με ικανοποιητικα frame ενα παιχνιδι σε 1080p με high/medium ρυ8μισεις εστω και χωρις φιλτρα δεν 8εωρω οτι το τραβαει το μηχανημα μου.Εξ'ου και αναγνωριζω οτι ο 955 και η 5850 που δια8ετω ειναι απλα ανεκτα.Στην κονσολα φυσικα παιζω σε 720p αλλα αυτη μου κοστισε το 1/3 του πυργου και τα παιχνιδια της δειχνουν πολυ πιο ωραια απο τις medium/low και χωρις φιλτρα ρυ8μισεις ενος παιχνιδιου του pc στην ιδια αναλυση.

    Παντως δεν ξερω που τα ειδες τα κατω απο 30 frame στο ps3.Αλλα απο την αλλη αν μιλας για το xbox 360 αυτο παντα ειχε σχεδον και τα μισα λεφτα.Οτι πληρωσεις παιρνεις...

  10. #25
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν σου ειπα για όλους αλλα για καποιους. Είναι αρκετος κοσμος που δεν του αρεσει το pc του να σερνεται. Μπορει να μην εχει τουμπανο μηχανημα αλλα δεν εχει και μονοπυρινο celeron. Για αυτους λοιπον ενα τροφοδοτικο και μια καρτα γραφικών αρκουνε. Και για ποια ψυξη μιλας; Ενα απλο κουτακι να παρεις μια χαρα στεκεται. Απλά θα χεις παραπάνω θορυβο. Γιατι κουτι μιλας εσυ; Του 90 ;

    Σου ειπα οθονη pc για να σου δειξω οτι ακομα και αν παιζεις σε κονσολα, δεν θα χεις μονο ενα μπρικι pc αλλα σιγουρα και μια καποια οθονιτσα. Πιστευεις πραγματικα πως υπαρχει ανθρωπος που δεν έχει σκάσει κανενα 500αρη για pc αυτα τα 6 χρονια το λιγοτερο; Και δεν με νοιαζει το ελλαδισταν... γιατι αν μιλαμε για ελλαδισταν και ανοητο καταναλωτη ουτε φτηνους τιτλους θα του κοβει να αγορασει ούτε τιτλους θα νοικιαζει. Και άλλωστε αυτοι που παιρνουν laptops και τον εχουν σταθερο ε δεν τον λες και τον πιο ορθολογικο καταναλωτη ενω τις περισσοτερες φορες δεν ασχολουνται καν με το gaming (το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι κοπελες γιατι τα βρισκουν πιο γλυκουλικα τα laptops... σωστα; )

    Μιλας για το killzone 2 και μετα μου λες οτι εγω μιλαω εξειδικευμενα. Ειναι ολοι οι τιτλοι Killzone 2 και δεν το ξερω; PS3 όχι δεν εχω, ενα xbox 360 έχω, αλλα δεν νομιζω στους κοινους τιτλους να εχουν ιδιαιτερη διαφορα. Και σε συζητησεις που κανουμε για games απο οτι βλεπω οντως πανω κατω στα ιδια ειναι. Το killzone 2 ή ενα ακομη παιχνιδι που θα προτεινω εγω, το uncharted 2 ανηκει στη κατηγορια "τιτλοι που θα αγορασεις την κονσολα" και οχι "υψηλη αποδοση με χαμηλο κοστος". Εμενα με νοιαζει τι κανει ο μεσος ορος των παιχνιδιων... δεν θα παιξω ενα μονο παιχνιδι. Αλλα ακομη και οι τιτλοι που ανεφερες ειναι σε 720p, δεν μιλαμε για κατι αφταστο.

    Στη κονσολα δεν ειναι ολα 720p, ειναι αρκετα παιχνιδια που ειναι και κατω και απο αυτη την αναλυση. Και γιατι μιλαμε για medium/low ρυθμισεις; Τα περισσοτερα παιχνιδια τα επαιζα πανω απο medium, ίσως όχι στο full αλλα σιγουρα medium και πανω, αναλογως βεαβαι τη αναλυση τα βαζα που σιγουρα ηταν 720p και πανω. Σε αντιθεση με τη κονσολα που θα κανα τουμπες αν εμπαινε εστω ενα aa. Α ναι τώρα θυμηθηκα το Alan wake έχει aa 4X μονο που η αναλυση που παιζει ειναι στα 560p... και πρωτου πεις "μιλας για xbox" να σου θυμισω την αναλυση που παιζει το gta 4 στο ps3 που τρέχει στα 640p . Και με το που ανεβαζουν τα settings κάποια παιχνιδια συνηθως έχουν ενα frame cap στα 30 καρε και αναλυση ίσως κάτω και από 720p. Οπότε τι συγκρινουμε; Τα παιχνδια που παιζεις στο pc έχεις δει σε τι καρε σου παιζουν; Τι συγκρινουμε;

    Το ps3 εκανε πανω απο 300 ευρω το 2009 και το ξερεις καλα αυτο. Αλλα ακομη και 300 να τανε βαλε μεσα +400 ευρω για ενα pc που σιγουρα θα εχεις και τοτε μόνο συγκρινεις τιμες. Και παλι μιλαμε για επιπεδο hardware. Αν βαλουμε μεσα και τα games το ξερεις πολυ καλά οτι εχει ξεφυγει

    Όσον αφορα το xbox, το xbox ειχε 30% χαμηλοτερη τιμη κυριως επειδη δεν ειχε bluray αλλά και wifi. Μην τα μαγειρευουμε κιολας. Γιατι οκ το ps3 έχει ανωτερο επεξεργαστη αλλα ειχε υποδεεστερη καρτα γραφικων. Και δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετα παιχνιδια παιζαν χειροτερα στο ps3 από οτι στο xbox (το οποιο φανταζομαι το ξερεις πολύ καλα). Δεν λεω οτι το ps3 ειναι κατωτερο απλα θελω να σου πω οτι δεν ισχυει αυτο που λες και οτι πανω κατω τα ιδια ειναι. Και ας μην ανοιξουμε νεα συζητηση για το ποια κονσολα ειναι ανωτερη. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει, ας ειναι καλυτερο το ps3. Το μονο που λεω και θέλω να καταλήξω ειναι οτι δεν θα παρεις κονσολα για το κοστος γιατι πανω κατω σου ρχεται το ιδιο, ενώ για καποιους μπορει να τους ερθει και ακριβοτερα. Τη κονσολα θα την παρεις για το Plug & play. Να μην ασχολεισαι ουτε με αναβαθμισεις, ουτε με drivers, ουτε με crashes ούτε με Optimizations ουτε με τιποτα. Όπως επισης και για τις αποκλειστηκοτητες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antre : 19-07-12 στις 13:20.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Μπορει να μην εχει τουμπανο μηχανημα αλλα δεν εχει και μονοπυρινο celeron.
    Σοβαρα?Ξερεις ποσος κοσμος εχει core duo,athlon 64x2 κ.ο.κ.?Νομιζεις οτι τα μηχανηματα αυτα σερνονται σε κα8ημερινη χρηση?Η μηπως οτι αντεχουν να αξιοποιησουν σωστα εστω και μια 6770 για να δεις οντως καλυτερα γραφικα απο την κονσολα?
    Και για ποια ψυξη μιλας; Ενα απλο κουτακι να παρεις μια χαρα στεκεται. Απλά θα χεις παραπάνω θορυβο.
    Αν ενα κουτι δεν εχει τουλαχιστον 1 120-αρη ανεμιστηρα μπροστα κι 1 ακομα πισω δεν κανει για gaming γιατι οτι σοβαρη καρτα και να βαλεις ο πυργος 8α γινει φουρνος.9 στους 10 εχουν βαλει κουτια που δεχονται μονο 80-αρηδες και μαλιστα μονο πισω.Τι ψυξη να κανουν?
    Σου ειπα οθονη pc για να σου δειξω οτι ακομα και αν παιζεις σε κονσολα, δεν θα χεις μονο ενα μπρικι pc αλλα σιγουρα και μια καποια οθονιτσα.
    Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις για την ο8ονη.Και το pc και η κονσολα μπορουν να αξιοποιησουν monitor η hd tv.Γι'αυτο δεν εχω υπολογισει που8ενα το κοστος τους και συγκρινω την κονσολα με σκετο πυργο.
    Μιλας για το killzone 2 και μετα μου λες οτι εγω μιλαω εξειδικευμενα. Ειναι ολοι οι τιτλοι Killzone 2 και δεν το ξερω; PS3 όχι δεν εχω, ενα xbox 360 έχω, αλλα δεν νομιζω στους κοινους τιτλους να εχουν ιδιαιτερη διαφορα. Και σε συζητησεις που κανουμε για games απο οτι βλεπω οντως πανω κατω στα ιδια ειναι. Το killzone 2 ή ενα ακομη παιχνιδι που θα προτεινω εγω, το uncharted 2 ανηκει στη κατηγορια "τιτλοι που θα αγορασεις την κονσολα" και οχι "υψηλη αποδοση με χαμηλο κοστος".
    Εσυ μιλησες για τα fps της κονσολας.Αρα μιλαμε για εξειδικευμενο και μαλιστα απαιτητικο ειδος παιχνιδιου οπου η 8800 του x360 δειχνει πλεον την ηλικια της.Αν 8ες να συγκρινεις μονο τον μεσο ορο παιχνιδιων και να βγαλεις τα killzone του ps3 η το bf3 του pc απο την συγκριση τοτε 8α μας μεινει το call of duty modern warfare 3.Αν και στο ps3 ειναι απλο port απο το 360 και ουσιαστικα παιζει μεσω της 7800 και παλι βγαζει 60 fps.Ποιο pc του 2006 μπορει να το παιξει ετσι?Eκτος κι αν εννοεις το α8λιο cod black ops που εκτος απο κονσολες γονατιζε και το 80% των gaming pc.
    Στη κονσολα δεν ειναι ολα 720p, ειναι αρκετα παιχνιδια που ειναι και κατω και απο αυτη την αναλυση. Και γιατι μιλαμε για medium/low ρυθμισεις; Τα περισσοτερα παιχνιδια τα επαιζα πανω απο medium, ίσως όχι στο full αλλα σιγουρα medium και πανω, αναλογως βεαβαι τη αναλυση τα βαζα που σιγουρα ηταν 720p και πανω. Σε αντιθεση με τη κονσολα που θα κανα τουμπες αν εμπαινε εστω ενα aa. Α ναι τώρα θυμηθηκα το Alan wake έχει aa 4X μονο που η αναλυση που παιζει ειναι στα 560p... και πρωτου πεις "μιλας για xbox" να σου θυμισω την αναλυση που παιζει το gta 4 στο ps3 που τρέχει στα 640p
    Mαλλον δεν τα ξερεις σωστα.Στο x360 η πλειοψηφια των παιχνιδιων ειναι 640p.Αντι8ετα στο ps3 ειναι πια σχεδον ολα στα 720p.Επισης στο ps3 σχεδον ολα τα παιχνιδια εχουν ΑΑ ενω στο χ360 το 8υμουνται οταν πεσουν κατω απο 640p.Οσον αφορα το gta4 μην ξεχνας οτι ειναι παιχνιδι του 2008 που η8ελε στο pc τετραπυρηνο για να παιξει σωστα.ΒΤW στο ps3 ειχε και ΑΑ...
    Το ps3 εκανε πανω απο 300 ευρω το 2009 και το ξερεις καλα αυτο. Αλλα ακομη και 300 να τανε βαλε μεσα +400 ευρω για ενα pc που σιγουρα θα εχεις και τοτε μόνο συγκρινεις τιμες. Και παλι μιλαμε για επιπεδο hardware. Αν βαλουμε μεσα και τα games το ξερεις πολυ καλά οτι εχει ξεφυγει
    Οπως εσυ ισχυριζεσαι οτι ενας gaming πυργος του 2009 κοστιζε 550 ευρω,ετσι κι εγω απαντω οτι τα χριστουγεννα του 2008 ειχα αγορασει σε προσφορα το ps3 στα 299 ευρω με 2 χειριστηρια και τα παιχνιδια που ανεφερα.Δεδομενου μαλιστα οτι τα συγκεκριμενα παιχνιδια και το 2ο χειριστηριο 8α τα αγοραζα ουτως η αλλως μπορω να πω οτι αγορασα την κονσολα με 200 ευρω.Η προσφορα ηταν για συνδεση connex (που ουτως η αλλως η8ελα) απο τον Γερμανο.Τωρα πια δεν την βρισκω αλλα βρηκα μια παρομοια.
    http://www.avclub.gr/forum/showthrea...3%CE%B7-CONN-X
    Οπως καποιος που ξερει απο pc hardware,παρακολου8ει συνεχως την αγορα για προσφορες το ιδιο μπορει να κανει κι ενας στις κονσολες και μαλιστα με πολυ λιγοτερες απαιτουμενες γνωσεις και χρονο...
    Όσον αφορα το xbox, το xbox ειχε 30% χαμηλοτερη τιμη κυριως επειδη δεν ειχε bluray αλλά και wifi. Μην τα μαγειρευουμε κιολας.
    Οταν πουλουσαν τα arcade πακετα του 360 στα 350 ευρω το ps3 ειχε 600.Οταν το ps3 πηγε στα 400 τα arcade ειχαν 200.Σημερα το ps3 εχει 230 και το 4gb x360 κοστιζει 150.Το χ360 ειχε παντα σχεδον την μιση τιμη.Γι'αυτο αλλωστε και το προτεινα παντα εναντι του ps3 σε οσους δεν ειχαν gaming pc η δεν ενδιαφεροντουσαν να παιζουν online.Ας μην ξεχναμε οτι στο χ360 η microsoft ζητα και συνδρομη για τον online gaming...
    Γιατι οκ το ps3 έχει ανωτερο επεξεργαστη αλλα ειχε υποδεεστερη καρτα γραφικων. Και δεν ειναι τυχαιο οτι αρκετα παιχνιδια παιζαν χειροτερα στο ps3 από οτι στο xbox (το οποιο φανταζομαι το ξερεις πολύ καλα). Δεν λεω οτι το ps3 ειναι κατωτερο απλα θελω να σου πω οτι δεν ισχυει αυτο που λες και οτι πανω κατω τα ιδια ειναι
    Αυτο που δεν εχεις καταλαβει ειναι οτι το ps3 δεν στηριζεται στην καρτα γραφικων του αλλα στον επεξεργαστη του,ο οποιος μπορει και διαχειριζεται σχεδον ολες τις λειτουργιες των γραφικων.Ειναι εντελως διαφορετικη αρχιτεκτονικη απο το χ360 που ουσιαστικα προκειται για pc-in-a-box.Aλλο αν οι εταιριες τα 2 πρωτα χρονια δεν εκμεταλευοντουσαν κα8ολου το ps3 και απλα εκαναν port στην 7800 του τα παιχνιδια που ηταν γραμμενα για την 8800 του χ360.Αναλογιζομενοι το παραπανω οι διαφορες τοτε υπερ του χ360 ηταν πολυ μικρες (ας ειναι καλα η xdr του ps3 που ειναι πολυ ανωτερη ακομα και της σημερινης gddr5).Τωρα πια ολοι οι μεγαλοι εκδοτες χρησιμοποιουν στα παιχνιδια τους τουλαχιστον μερικες απο τις εξειδικευμενες λειτουργιες του επεξεργαστη του ps3 μεσω των εργαλειων που ανεπτυξε για τα δικα της παιχνιδια η sony.Σαν αποτελεσμα τα περισσοτερα cross-platform παιχνιδια στο ps3 δειχνουν εστω και λιγο καλυτερα και οι αποκλειστικοι τιτλοι (που BTW ειναι πολυ περισσοτεροι απο εκεινους του χ360) απεχουν ετη φωτος μακρυα απο εκεινους του χ360.
    Το μονο που λεω και θέλω να καταλήξω ειναι οτι δεν θα παρεις κονσολα για το κοστος γιατι πανω κατω σου ρχεται το ιδιο, ενώ για καποιους μπορει να τους ερθει και ακριβοτερα. Τη κονσολα θα την παρεις για το Plug & play. Να μην ασχολεισαι ουτε με αναβαθμισεις, ουτε με drivers, ουτε με crashes ούτε με Optimizations ουτε με τιποτα. Όπως επισης και για τις αποκλειστηκοτητες.
    Το pc ηρ8ε σε λιγοτερα λεφτα για σενα και για μενα.Για την συντριπτικη πλειοψηφια των καταναλωτων που δεν γνωριζουν απο pc hardware και δεν παρακαλου8ουν την αγορα το pc 8α τους ερ8ει πολυ ακριβοτερο σε βα8ος χρονου και στο τελος 8α φτασει (η και 8α ξεπερασει) το συνολικο κοστος μιας κονσολας και των παιχνιδιων της ακομα και αν δεν βαλουν ποτε original παιχνιδι στο pc.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος OrderlordTank : 19-07-12 στις 14:59.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για καλυτερα γραφικα απο το σημερινο επιπεδο των κονσολων σου αρκει ενας τυπικος διπυρινος επεξεργαστης με 4 gb ram. Αρκει να ριξεις μια καρτα γραφικων της ταξεως των 80-100 ευρω και εισαι κομπλε. Συμφωνω οτι θες ενα κουτι με καποιες θεσεις για ανεμιστηρα αλλα εγω θυμαμαι το δικο μου κουτακι το πηρα καπου στα 30 ευρω πριν 4 χρονια και εχει 120αρια μπροστα πισω αλλα και 80αρακι στο πλαϊ (αν και στο πλάι δεν εχω βάλει τιποτα). Δεν νομιζω οτι αξιζει να το συνεχισουμε για τη ψυξη. Μόνο αν μιλαμε για κουτι πάνω απο 6-7 χρονια αξιζει να το συζητησουμε. Και μην ξεχνας ότι καποιοι δεν χρησιμοποιουν το pc μόνο για facebook.

    Δεν θα επιμεινω για το ps3 γιατι εχω παιξει ελαχιστα και οποτε καλο ειναι να μην μιλάω για κατι που δεν γνωρίζω καλα. Ενδεχομενως να παιζει καλυτερα απο xbox... αλλα σιγουρα δεν φτανει τα επιπεδα των pc. Για το tower δεν λεω ψεμματα. 550 ευρω το πηρα, αμα θες σου δειχνω και το topic μιας και πηρα συμβουλες απο εδω μεσα. Αλλα αυτη η τιμη ειναι χωρις τις καρτες γραφικων. Συνολικα έχω αλλαξει 3 καρτες που με τις μεταπωλησεις σου λέω οτι ξοδεψα καπου στα 700. Τι σου φαινεται τοσο παραξενο; Δεν ειπα ποτε ότι τα παιζα όλα στο full. Αλλα κάτι παραπάνω από medium settings έπιανα άνετα σε 720p και με καρέ αρκετα πάνω απο 30. Και ενταξει εσυ μιλας για προσφορα. Ναι ισως τοσο να ειχε. Αλλα εδω εσυ μου λες τοση ώρα να μην πιανω εξειδικευμενες περιπτωσεις... και μου αναφερεις μια προσφορα των χριστουγεννων; Και οσον αφορα την οθονη δεν μιλησα για τηλεοραση αλλα για οθονη. Μου λες να μην μιλαω για εξειδικευμενες περιπτωσεις και εσυ αναφερεις περιπτωση που εχει τηλεόραση τοσο για pc όσο και για κονσολα; Δηλαδη αν αυτα που γραφω τα λες εξειδικευμενα... τότε αυτα που λες εσυ τι ειναι;

    Ποια arcade εκδοση μου λες; Συγκρινεις μια εκδοση χωρις σκληρο δισκο; Κάπου στα 420 ευρω είχε η εκδοση με τον 20αρακι οταν το ps3 είχε 600. Μην τρελαθουμε κιολας. Και στη τελικη αυτο ειναι το θεμα μας; Το ποσο φτηνοτερο ήταν το xbox; Και δεν με νοιαζει πως δουλευει το ps3. Στα multiplatforms παιχνιδια πανω κατω ιδια αποδοση ειχε με το xbox. Αλλοτε επαιζε καλυτερα το xbox αλλοτε το ps3. Αλλα και τι μας νοιαζει; Συζηταμε το αν ειναι καλυτερο το ps3 ή xbox; Αδιαφορω ποιο ηταν καλυτερο. Πες οτι το ps3 ήταν καλυτερο, δεν με νοιαζει. Το μονο που λεω τοση ώρα ειναι οτι δεν ειναι φτηνοτερο το console gaming. Τίποτα αλλο. Ή αμα θες οντως να τα συγκρινεις γιατι στα 2500 που βγαζεις το κοστος του console gaming δεν βαζεις και ενα τυπικο pc; Αυτο γιατι δεν το συζητας καθολου; Σκέψου το λιγο. Πάνω κατω ίδια λεφτα ειναι.

  13. #28
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Αλλα εδω εσυ μου λες τοση ώρα να μην πιανω εξειδικευμενες περιπτωσεις... και μου αναφερεις μια προσφορα των χριστουγεννων; Και οσον αφορα την οθονη δεν μιλησα για τηλεοραση αλλα για οθονη. Μου λες να μην μιλαω για εξειδικευμενες περιπτωσεις και εσυ αναφερεις περιπτωση που εχει τηλεόραση τοσο για pc όσο και για κονσολα; Δηλαδη αν αυτα που γραφω τα λες εξειδικευμενα... τότε αυτα που λες εσυ τι ειναι;
    Μα οταν μου αναφερεις για παραδειγμα αγορας gaming pc τον εαυτο σου,εσυ εισαγεις πρωτος τον εξειδικευμενο παραγοντα.Σιγουρα γνωριζεις απο pc hardware περισσοτερα απο τον κα8ε ημιασχετο που νομιζει οτι η 6850 ειναι ανωτερη της 5850 κ.ο.κ..Ακομα κι αν δεν ειναι ετσι και μονο το γεγονος οτι συμβουλευτηκες το εν λογω forum αποδεικνυει οτι φερ8ηκες πολυ πιο εξυπνα απο τον μεσο χρηστη που αγορασε τον gaming turbo-x πυργο με την 6670 στα 500 ευρω.Αν λοιπον διαχωριζεις τον εαυτο σου απο την μαζα και το 8εωρεις λογικο επιχειρημα δεν βλεπω τον λογο να μην πραξω το ιδιο.
    Ποια arcade εκδοση μου λες; Συγκρινεις μια εκδοση χωρις σκληρο δισκο; Κάπου στα 420 ευρω είχε η εκδοση με τον 20αρακι οταν το ps3 είχε 600.
    Απο ποτε ο σκληρος ηταν απαραιτητος για να παιξεις παιχνιδια στο χ360?Επισης οταν το μη arcade x360 ειχε 420 με τον μικρο 20-ρη οπως λες σκληρο,το ps3 των 600 ειχε τοτε 40-αρι.Τρομερη διαφορα...
    Συζηταμε το αν ειναι καλυτερο το ps3 ή xbox; Αδιαφορω ποιο ηταν καλυτερο.
    Τοτε να μην δηλωνεις οτι ειναι πανω-κατω τα ιδια.Αυτο ισχυε πριν 3 χρονια.
    Το μονο που λεω τοση ώρα ειναι οτι δεν ειναι φτηνοτερο το console gaming. Τίποτα αλλο. Ή αμα θες οντως να τα συγκρινεις γιατι στα 2500 που βγαζεις το κοστος του console gaming δεν βαζεις και ενα τυπικο pc;
    Γιατι οπως εγραψα και πριν,στα 6 χρονια 8α πρεπει στο pc να εχεις αλλαξει τουλαχιστον 2 φορες πλατφορμα και αλλες 2 φορες καρτα γραφικων.Στο ps3 αντε να σου εχει καει 1 φορα και να αναγκαστηκες να αγορασεις 2ο.Το κοστος ολων αυτων συγκρινω και λεω οτι καποιος που δεν ξερει η τον τρωει η τσεπη του (και πιστεψε με οτι ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των pc gamers) 8α εχει σκασει τουλαχιστον τα ιδια λεφτα στο pc.Μην κρινεις απο το forum τον μεσο pc gamer.Μεσα απο την δουλεια μου εχω συναντησει απειρες περιπτωσεις ημιμα8ειας που ειναι χειροτερη της αγνοιας.Γιατι τουλαχιστον ο ασχετος δεχεται συμβουλες σε αντι8εση με τον ημιμα8η που επιμενει στις κολλημενες αντιληψεις του και τα σκαει κα8ε χρονο για νεα καρτα γραφικων των 300 ευρω οταν τα παιχνιδια δεν εκμεταλευονται καν εκεινη που αγορασε περυσι.Τωρα αν 8εωρεις pc gamer οποιον παιζει ακομα παιχνιδια με μια 4850 παω πασσο... :P

  14. #29
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια μονο προταση. Πες μου τι pc χρειαζεσαι για αυτα τα 6 χρονια. Βγάλε μου την τιμη και μετα προσθεσε τα στα 2500 ευρω. Με αυτα τα λεφτά που λογικα θα ειναι καπου στα 3000 την βγαζεις ή δεν την βγαζεις με gaming pc; Σκέψου το. Θες να πουμε οτι το 2006 έδωσες 1000 ευρω και το 2009 άλλα 700; Θες να πουμε οτι το 2007 πηρες μια καρτα γραφικών καπου στα 200 ευρω και το 2011 μια κάρτα καπου στα 100; Πόσο βγαίνει χωρίς μεταπώληση; 2000 χωρις μεταπώληση; Να πουμε οτι το 2007 πούλησες την πρώτη σου καρτα γραφικών μόλις 60 ευρω, το 2009 το πρωτο σου μηχανημα μαζι με την νέα καρτα μολις 500 και την προτελευταια σου καρτα γραφικων 2011 μόλις 50; Άρα ποσο πεφτεις; Στα 1400; Μέχρι τα 3000 ευρω μου μενουν ή δεν μου μενουν 1600 ευρω; Θες να τα ριξουμε όλα στα games; Θες να κανουμε λιγο πιο τουμπανο το πρωτο pc κατα 300 ευρω; Πως θες να το μετρησουμε; Όπως και αν το δεις πανω κατω ίδια λεφτα βγαινει.

    Και τον εαυτο μου όταν τον ανεφερα τόνιζα την λέξη "προσωπικα".... δεν αποτελούσε το βασικο επιχειρημα. Για αυτο και δεν μπηκα στο κοπο να αθροισω τα χρηματα και για αυτο βαζω συνεχεια τη προταση "πάνω κατω" (γιατι στην δικη μου περιπτωση μου ηρθε μαλλον φτηνοτερα.. σε καποιον αλλον ισως λιγο ακριβοτερα... αλλα πάνω κάτω εκεί ειναι). Στη παραπανω παραγραφο όμως όπως βλέπεις κανω μια αποπειρα. Πες μου αν συμφωνεις ή οχι ή αν θες να φουσκωσουμε καποια τιμη. Δυο διαφορετικα συστηματα με 2 αλλαγες καρτας γραφικων νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο και σιγουρα τα τελευταια 5 χρονια με την αλλαγη της καρτας γραφικων και αργοτερα ολοκληρου του συστηματας πιανεις τουλαχιστον ιδια αποδοση με ps3 ενω τα τελευταια 3 χρονια πιθανοτατα να ειναι και καλυτερη.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Οπως αναφερεις κι ο ιδιος αυτο ειναι το προσωπικο σου παραδειγμα.Απαιτει γνωσεις και χρονο.Και παλι οπως λες εχεις φτασει αισιως τα 1400 ευρω χωρις original παιχνιδια.Το πολυ γενικοτερο παραδειγμα ενος τυχαιου ασχετου χρηστη κονσολας που ανεφερα πιο πριν κατεληξε στα 2200 ευρω.Αν νομιζεις οτι ενας αντιστοιχα ασχετος pc gamer δεν 8α ειχε σκασει αλλα 800 ευρω παραπανω απ' εσενα μεσω 2 αλλαγων πλατφορμας κι αλλων 2 αλλαγων καρτων γραφικων εντος 6 ετων,τοτε δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα Μπορείτε να με βοηθήσετε?
    Από nils1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-12, 23:39
  2. Πολυ περιεργο προβλημα στα παιχνιδια!
    Από Eimai στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-10, 05:48
  3. Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι
    Από kritikos1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 21:20
  4. Παιδιά μπορείτε να βοήθησετε;
    Από anton979 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-06, 21:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας