Σελ. 12 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 6427
  1. #166
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω εγκαταστήσει το pulse audio και δουλεύει μια χαρά . Επίσης εχω ανεβάσει τη συχνότητα του sample rate από 44100 σε 48000. Τώρα θα ήθελα να δοκιμάσω μερικούς άλλους resample algorithms από τον default που είναι ο speex-float-3σώστε να βελτιώσω λίγο ακόμα το ηχητικό αποτέλεσμα. Δοκίμασα τούς speex-float-9 και src-sinc-best και αν και είναι αισθητή η βελτίωση δυστυχώς τρώνε πολλά cpu cycles πράγμα που στο laptop δεν το θέλω λόγω μπαταρίας.

    Με ενδιαφέρει μια ισορροπία μεταξύ ποιότητας και χρήσης πόρων. Δοκίμασα και τον ffmpeg αλλά δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα. Για την ώρα το εχω στο speex-float-5 αλλά θα ήθελα να ακούσω και δικές σαν εμπειρίες αν έχει κάποιος πειραματιστεί.
    Να υποθέσω ότι κανένας εδω δεν έχει εγκαταστήσει το pulseaudio σε Arch;

    Γενικότερα έχει κανείς να εμπειρία από τους αλγόρυθμους που χρησιμοποιεί το libsamplerate;

  2. #167
    Εγγραφή
    09-09-2010
    Περιοχή
    Αθήνα-Βοτανικός
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι κανένας εδω δεν έχει εγκαταστήσει το pulseaudio σε Arch;
    Εγώ το χρησιμοποιώ, αλλά θα έλεγα ψέματα αν έλεγα ότι έχω ασχοληθεί με τους resample algorithms.
    Whither goest thou, America, in thy shiny car in the night?

  3. #168
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bendersteed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το χρησιμοποιώ, αλλά θα έλεγα ψέματα αν έλεγα ότι έχω ασχοληθεί με τους resample algorithms.
    χαχα οκ ...με παρηγορεί τουλάχιστον η σκέψη ότι δεν είμαι ο μόνος που το έχει εγκαταστήσει σε arch. Θα "παίξω" εγώ λοιπόν με τις επιλογές που έχουμε χάρη στο libsamplerate και μόλις βρω το κατάλληλοesample-method για χαμηλό cup imoage αλλά αξιοπρεπή ποιότητα ,θα ποσταρω για όποιον ενδιαφέρεται.

  4. #169
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio5aMG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρες στην archoπαρέα. Δοκίμασα το τελευταίο release του arch σε VB μέχρι να το ψιλομάθω και αν μου κάνει να το κρατήσω. Νομίζω όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά όταν πάω να φορτώσω το γραφικό, είτε openbox είτε xfce4 μου δίνει "fail to execute login command". Εντάξει, προφανώς και τα περνάω σωστά. Δοκίμασα και με root αλλά τα ίδια. Υπάρχει κάποια βοήθεια; Ενημερωτικά, ελάχιστες γνώσεις...
    dbus έχεις εγκαταστήσει και βάλει στο DAEMONS array του rc.conf; xorg-server;

  5. #170
    Εγγραφή
    26-04-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 17,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι. Και τα τρία που αναφέρεις.

  6. #171
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Άσχετο: Μόλις πέρασα τα μηχάνηματά μου σε syslinux από grub-legacy. Η μετάβαση μου φάνηκε σχετικά εύκολη, πιο πολλή ώρα έφαγα για να φτιάξω λίγο τα χρώματα στο boot menu. Μοναδικό πρόβλημα: Στο σύστημα που έχω dual boot Arch και Windows 7, τα Windows δεν μπαίνουν πλέον σε hibernate. Απ' ό,τι διάβασα στο Ίντερνετ, τα Windows για να μπουν σε hibernate πρέπει να είναι το δικό τους partition μαρκαρισμένο ως active. Μέχρι τώρα, ο GRUB τα ξεγελούσε με την εντολή "makeactive" στο entry τους στο menu.lst, οπότε έμπαιναν και εκκινούσαν κανονικά από hibernate. Στο syslinux όμως δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Όχι ότι νοιάζομαι και τόσο για το hibernate των Windows, αλλά μου φαίνεται "κάπως" να χάνω functionality αλλάζοντας κάτι που μέχρι τώρα δούλευε μια χαρά.

  7. #172
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.002
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Νομιζω το makeactive δεν χρειαζοταν για τα 7αρια.

  8. #173
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω το makeactive δεν χρειαζοταν για τα 7αρια.
    Όντως, για το boot δε χρειαζόταν, για το hibernate όμως χρειαζόταν.

  9. #174
    Εγγραφή
    30-07-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.746
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Cisco 886w
    SNR / Attn
    5(dB) / 46(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί;
    Τι γιατί; Το εξήγησα. Αν ανοίγεις μόνο μία εφαρμογή δε θα έχεις πρόβλημα. Για περισσότερη ζόρικη χρήση η παραπάνω virtual memory, μόνο κακό δεν πρόκειται να κάνει.

    Μην καταδικάζετε το σύστημά σας μόνο σε physical RAM. Απίστευτο limitation που εισάγετε χωρίς λόγο. Λες και κάνα δυο γιγαβύτα swap αν δώσεις στους σκληρούς των τερραβύτα θα σου λείψει!

  10. #175
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 33(dB)
    +1 boeotian και νομίζω μάλιστα πως ο linux kernel έτσι και αλλιώς θέλει να έχει virtual ram, ανεξάρτητα του πόση φυσική υπάρχει.
    Αν είμαστε ότι τρώμε τότε είμαστε γρήγοροι , φτηνοί και εύκολοι....

  11. #176
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    παίδες πόσοι έχετε περάσει σε systemd ?
    το δοκιμάζω σε vbox και το σκέφτομαι ...

  12. #177
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    20(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boeotian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γιατί; Το εξήγησα. Αν ανοίγεις μόνο μία εφαρμογή δε θα έχεις πρόβλημα. Για περισσότερη ζόρικη χρήση η παραπάνω virtual memory, μόνο κακό δεν πρόκειται να κάνει.

    Μην καταδικάζετε το σύστημά σας μόνο σε physical RAM. Απίστευτο limitation που εισάγετε χωρίς λόγο. Λες και κάνα δυο γιγαβύτα swap αν δώσεις στους σκληρούς των τερραβύτα θα σου λείψει!
    Αν έχεις όμως το λειτουργικό σε έναν 60GB SSD τι κάνεις? Στο σύστημα μου με 8G ram το έχω απενεργοποιήσει και μέχρι τώρα ουδέν πρόβλημα.
    System: CPU AMD FX-8300, 16G RAM, Mobo: Asrock 970 Extreme 3,GPU:XFX RX460, OS:Fedora 28 64bit

  13. #178
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19543/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    παίδες πόσοι έχετε περάσει σε systemd ?
    το δοκιμάζω σε vbox και το σκέφτομαι ...
    Πέρασα προχθές σε systemd(ολοκληρωτικά,δηλαδή χωρίς καθόλου rc.conf) μία μικρή βελτίωση στην ταχύτητα εκκίνησης,τερματισμού υπάρχει.Αν και ένα optimization το θέλει,μιάς και είδα απο το systemd-analyze ότι δεν χρειάζονται όλα όσα τρέχουν by default.


    Εικονική μνήμη απο τότε που έχω 8GB ram δεν έχω χρησιμοποιήσει,πέραν ένος swapfile που τρέχει για λόγους hibernate.Βέβαια σπάνια γίνεται χρήση πάνω απο 50-60%,και δεν τρέχω κανένα de.Χρησιμοποιώ awesome wm,και γενικά οι εφαρμογές που τρέχω δεν είναι memory hungry.Συμφωνώ όμως ότι αν υπάρχει χώρος στον δίσκο,2GB δεν είναι πρόβλημα.

    @kami84 και εγώ με pulseaudio είμαι,ο λόγος είναι ένα set ηχείων για 2 pc,άρα μονόδρομος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadow_1986 : 01-09-12 στις 20:04.

  14. #179
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    πέρασε στο extra το kde 4.9.1

  15. #180
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Beelzebub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω απλά τις σελίδες σχετικά με το systemd και τον bootloader της επιλογής σου...Προσωπικά επέλεξα το syslinux που είναι εξαιρετικά απλό και μοιάζει αρκετά στο grub legacy αλλάζουν απλά λίγα πραγματάκια στη σύνταξη. Εκεί καλύπτεσαι πλήρως από τη σελίδα του στο wiki. Για grub2 δεν έχω ιδέα. Όσο αφορά το systemd επειδή μπορεί να τρέχει παράλληλα με το initscripts δεν διατρέχεις σοβαρό κίνδυνο. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να ακολουθήσεις την παρακάτω διαδικασία που προτείνεται από έναν developer στα forum του arch

    0) The best approach is to first bring your rc.conf up-to-date according to the recommendations in "man rc.conf". It should essentially only contain your DAEMONS array (and a few other things, depending on your setup, see manpage for details). This will work both with initscripts and systemd so it is safe to do ahead of time, and make sure everything works as it should.
    1) Install systemd, but you do not need to remove initscripts. You can now chose between the two at runtime (by adding init=/bin/systemd to your kernel commandline). If you do this systemd will keep respecting rc.conf and use rc scripts if systemd unit files can not be found.
    2) Then you can move your system (hopefully seamlessly) over to a native systemd configuration: do (0) if you did not already, then find the corresponding systemd service file for every daemon in your daemons array and enable it using "systemctl enable <daemon>.service". Once this is done rc.conf is not needed by systemd at all anymore. Go through rc.local and rc.local.shutdown and turn them into service files (or, if you intend to keep them as they are, copy /usr/lib/systemd/system/rc-local{,.shutdown}.service to /etc/systemd/system/).
    3) Once the above works ok, and you are confident that you don't need to revert to initscripts, then you can install systemd-sysvcompat, which will conflict (and hence remove) sysvinit+initscripts (and pacsave rc.conf, rc.local and rc.local.shutdown). You can now also remove init=/bin/systemd from your kernel commandline as /sbin/init will now be a symlink to systemd.
    Τα rc.local και rc.local.shutdown μου είναι κενά. Χρειάζεται να κάνω κάτι ή τα αφήνω ως έχει και εγκαθιστώ το systemd-sysvcompat ώστε να ξηλωθούν;

Σελ. 12 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας