Σελ. 319 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.771-4.785 από 6427
  1. #4771
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει νόημα να κρατάς τόσα πακέτα; τσάμπα χώρος δεν είναι; κάποτε το έκανα και εγώ αλλά αφενός ελάχιστες φορές μου έχει χρειαστεί να πάω πίσω σε κάποιο πακέτο, αφετέρου πλέον υπάρχει το ARM
    στην τελική κρατάς μια έκδοση μόνο πίσω paccache -rvk 1, ναι εντάξει υπάρχει το ARM, ναι μεν το arch είναι solid stable και μπορεί να χρειαστεί μόνο ελάχιστες φορές να κάνεις downgrade άλλα από την άλλη εγώ πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει θέμα χώρου καλό είναι να υπάρχει τοπικά μία έκδοση παλιά των πακέτων. Δεν νομίζω ότι είναι κακό, όπως λένε better safe than sorry . Μου έχει τύχει να είμαι σε tty να μην μπορώ να σηκώσω το ασύρματο και σε αυτή την περίπτωση εμένα με έσωσε. 'Αλλα εντάξει ότι βολεύει τον καθένα.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  2. #4772
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    ┌─ Sun Feb 05, 20:18:45                                                                                                                                                                                           
    └─┌─ root ~                                                                                                                                                                                                       
      └─ # cat /etc/pacman.conf | grep cache                                                                                                                                                                          
    #CacheDir    = /var/cache/pacman/pkg/
    ξερω ποια ειναι η cache και που, πως θα γινει ο διαχωρισμος εννοω σε partitions και δηλωμα στο fstab και ποιος ακριβως ο λογος να μην ειναι και αυτη στον SSD μαζι με το /var?

    και εμενα μου εχει τυχει να χρειαστω παλιοτερα πακετα και μαλιστα 2 φορες.

  3. #4773
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερω ποια ειναι η cache και που, πως θα γινει ο διαχωρισμος εννοω σε partitions και δηλωμα στο fstab και ποιος ακριβως ο λογος να μην ειναι και αυτη στον SSD μαζι με το /var?

    και εμενα μου εχει τυχει να χρειαστω παλιοτερα πακετα και μαλιστα 2 φορες.
    πλάκα μου κάνεις, έτσι;

    τον λόγο τον είπαμε. εχεις 10GB var και τα 6-7 είναι η cache και έχεις και θέμα χώρου στον ssd

  4. #4774
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλάκα μου κάνεις, έτσι;

    τον λόγο τον είπαμε. εχεις 10GB var και τα 6-7 είναι η cache και έχεις και θέμα χώρου στον ssd
    αυτος μονο ειναι ο λογος? νομιζα πως τιθεται θεμα πολλαπλων εγραφων στον SSD, εννοω κοινως να τα τιναξει ποιο γρηγορα.
    και τα αλλα του /var να ειναι στο SSD θα πηγαινει ποιο γρηγορα το Arch?
    τελικα δεν ειπαμε το / τωρα εχω πανω απο 23GB ποσο να το κανω στον SSD? κανα 30αρι ή θα γεμισει και θα τρεχω μετα?
    θα σβησω και μερικα games που δεν παιζω στο steam πχ καποια με ζομπις και κανα 2 vm στο vb να μην πιανουν τσαμπα χωρο στο /home του SSD.

  5. #4775
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλάκα μου κάνεις, έτσι;

    τον λόγο τον είπαμε. εχεις 10GB var και τα 6-7 είναι η cache και έχεις και θέμα χώρου στον ssd
    Εγώ από την άλλη δεν βλέπω να υπάρχει θέμα χώρου. Πιο πολύ μου μοιάζει να προσπαθούμε να βρούμε ένα θέμα
    Άλλωστε υπάρχει ξεκάθαρα επιλογή στο pacman.conf για να μην μεγαλώσει ποτέ το cache

    Θα ήταν εύκολο να γράψεις μέσα σε code tag την γραμμή του fstab ίσως....

  6. #4776
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    αν δεν ξέρεις εσύ πόσο να το κάνεις ποιος ξέρει;
    δεν πόσο χώρο πιάνει τώρα, σε ποιους φακέλους είναι τα περισσότερα και ποιοι από αυτούς δεν χρειάζονται (παιχνίδια, vm κτλ). Γιαυτό σου είπα δες με το ncdu.
    Στο κάτω κάτω κάνε προσωρινά umount τα shares και τρέξτο πάλι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από την άλλη δεν βλέπω να υπάρχει θέμα χώρου. Πιο πολύ μου μοιάζει να προσπαθούμε να βρούμε ένα θέμα
    Άλλωστε υπάρχει ξεκάθαρα επιλογή στο pacman.conf για να μην μεγαλώσει ποτέ το cache

    Θα ήταν εύκολο να γράψεις μέσα σε code tag την γραμμή του fstab ίσως....
    άμα αφήσει παιχνίδια, vm και cache θα έχει θέμα χώρου. Θα μεταφέρει και το ~ όχι μόνο το /

  7. #4777
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμα αφήσει παιχνίδια, vm και cache θα έχει θέμα χώρου. Θα μεταφέρει και το ~ όχι μόνο το /
    Την παρακολουθώ την συζήτηση, ξέρω. Στον SSD κρατάμε ένα VM που πραγματικά χρειαζόμαστε, οι πειραματισμοί μπορούν να είναι αργή.
    Τα παιχνίδια για πολλούς είναι σημαντικά αλλά προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο. Μπορεί να κρατήσει αυτό που παίζει πιο πολύ ίσως...

  8. #4778
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την παρακολουθώ την συζήτηση, ξέρω. Στον SSD κρατάμε ένα VM που πραγματικά χρειαζόμαστε, οι πειραματισμοί μπορούν να είναι αργή.
    Τα παιχνίδια για πολλούς είναι σημαντικά αλλά προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο. Μπορεί να κρατήσει αυτό που παίζει πιο πολύ ίσως...
    καλημερα, αυτο λεω ακριβως να κανω πχ εχω εικονικα win διαφορες εκδοσεις, και επειδη εχω τα παντα που χρειαζομαι σε XP pro στα αλλα δεν μπαινω σχεδον ποτε, αρα τα αλλα δεν χρειαζεται να μπουν στον SSD, τα παιχνιδια τωρα και εγω για καιρο ειχα σταματησει να παιζω και ξανακυλησα παλι....και βασικα 1ου προσωπου. Απλα θα ξηλωσω μερικα που δεν παιζω σχεδον καθολου.

    αυτον εδω εχω απο τον Μαιο του 2014 : http://www.e-shop.gr/ssd-sandisk-sds...3-p-PER.552831

    Υπαρχει και η αλλη λυση, νεος SSD μεγαλυτερης χωρητικοτητας και ολα μαζι. Απλα το θεμα ειναι τι να κανω τον αλλον?
    αν ειχα καπου να τον βαλω θα το εκανα. Πρεπει να το σκεφτω αυτο γιατι τωρα παιρνεις πχ 240GB οριστε http://www.e-shop.gr/ssd-amd-radeon-...3-p-PER.325698 με χαμηλοτερες τιμες απο πριν.

    Ερωτηση, στον λαπτοπ που εχει usb 2 και εχω σε σκληρο εξωτερικο το λειτουργικο (manjaro τωρα) αλλα εχω και κανονικο Arch σε καρτα CF 8GB για ειδικες εφαρμογες πχ wifi scanning, αν βαλω σε θηκη usb 2.0 τον SSD θα εχει διαφορα στην ταχυτητα εστω και αισθητη ή τσαμπα ο SSD εκει?
    o laptop αυτος εχει προβλημα στον controller και δεν παιζει εσωτερικος σκληρος.
    μαλλον συμφωνα με αυτο δεν ειναι τοσο καλη ιδεα (εννοω αυτο που λεει για το TRIM) Unfortunately, being connected via USB is likely to prevent TRIM from functioning. http://goughlui.com/2013/02/26/am-i-...3-0-enclosure/

    Δεν ξερω αυτη η λυση αλλου ο παππάς και αλλού τα ράσα μου την σπάει λιγάκι.... αν βρω τι να κανω τον υπαρχον SSD μπορει να σκεφτω να παρω νεο 240GB να τα εχω ολα μαζι, δλδ και games (steam) και ολο το /var με την cache, και το /home με τα VMs κτλ.
    Εννοω σε Partitions ετσι οχι ολα χυμα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 06-02-17 στις 09:51.

  9. #4779
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τζάμπα ταλαιπωρείσαι. Πάρε καινούριο σκληρό και βάλε στον παλιό SSD το / και το /boot και στον καινούριο το /home.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  10. #4780
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα σου...
    Έχεις 128GB τα οποία φτάνουν και περισσεύουν για εγκατάσταση linux. Απο κει και πέρα, τα μεγάλα αρχεία που δεν είναι και απαραίτητα τα πας αλλού. Τέλος. Να πω ότι ήταν κανένα laptop που δεν έχεις άλλο δίσκο πάνω, οκ. Αλλά τώρα δεν σου λείπει ο χώρος.

    Σε laptop με 256GB ssd και τίποτα άλλο, έχω αυτά


    Κώδικας:
    ncdu 1.12 ~ Use the arrow keys to navigate, press ? for help                                       
    --- / ---------------------------------------------------------------------------------------------
      114.8 GiB [######### ] /mnt                                                                      
        9.9 GiB [          ] /usr
        4.5 GiB [          ] /home
        1.8 GiB [          ] /var
      381.0 MiB [          ] /opt
      141.2 MiB [          ] /boot
       32.3 MiB [          ] /etc
       15.7 MiB [          ] /root
        5.7 MiB [          ] /tmp
    .   1.2 MiB [          ] /run
    e  16.0 KiB [          ] /lost+found
       16.0 KiB [          ] /.kde4
       12.0 KiB [          ] /srv
       12.0 KiB [          ] /media
    .   0.0   B [          ] /proc
        0.0   B [          ] /sys
        0.0   B [          ] /dev
    @   0.0   B [          ]  sbin
    @   0.0   B [          ]  lib64
    @   0.0   B [          ]  lib
    @   0.0   B [          ]  bin
    @   0.0   B [          ]  klauncherTJ9527.1.slave-socket
    και στο mnt έχω δύο VMs
    Κώδικας:
       31.7 GiB [######### ] /Win7
       19.2 GiB [######    ] /WinXP
    Συν τα windows και κάτι άλλα partitions.
    15 στο / και 10 στο ~ και είμαι παραπάνω από οκ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic-20170206-102419.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  12,2 KB 
ID: 179701

    Εσύ δεν θες data ούτε άλλο λειτουργικό. Βγάλε από τα 256 λοιπόν τα 140 του data, τα 70 των windows κτλ και πραγματικά δεν βλέπω το πρόβλημα σου

  11. #4781
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ωραία, ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα ξεκινήσω σήμερα κάτι αντιγραφές αρχείων και backup με την rsync που κάνω σε εξωτερικό σκληρό και τις επόμενες μέρες θα γίνουν οι αλλαγές

    Τελικά έσβησα και κατι vm's εμειναν 2, που μεταφερθηκαν σε αλλον σκληρο απο τον μηχανικο που εχει και το /home, επειδη το ενα το δουλευω σχεδον ποτε, και το αλλο περιστασιακα δεν θα τα βαλω τελικα στον SSD.
    Οποτε θα μεινει περισσοτερος χωρος ωστε να ειναι ολοκληρο το /var σε αυτον, δλδ μαζι με την cache.
    Σημερα θα κανω τις αλλαγες ελπιζω ολα να πανε καλα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 07-02-17 στις 11:13.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  12. #4782
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί έχεις το /home στον μηχανικό;

    Τεράστια ανοησία.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #4783
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα, κάποτε όταν ήταν να πάρω τον SSD λέγανε όλοι ότι δεν είναι καλό να γίνονται πολλές έγραφες σε αυτούς. Κάτι αυτό και το θέμα πως είναι μικρός σε σχέση με μηχανικούς και άφησα και αυτό και το var στον μηχανικό που ήταν πριν το Arch. Αυτό αλλάζω τώρα, έχω μπεί με manjaro και gparted και κάνω τις αλλαγές.

    Το /var πηγε στον SSD ξεκινησα το συστημα κανονικα με το /var εκει και με shrink το root partition.
    Με το /home εχω θεμα καθως εχει μεσα πολλα πραγματα και δεν χωρανε....εχω μπει στο συστημα τωρα κανονικα και κοιταω τι να ξεφορτωθω.
    Εκτος οπως ειπα τα VMs που πηγαν σε αλλον σκληρο, κοιταω που να στειλω και πως τα 8 steam games που εχω μεσα, γιατι ειναι στο .local κατι και κρατανε πανω απο 40GB χωρου.
    Αν φυγουν αυτα μετα μπορω να αντιγραψω τα αλλα του /home στο νεο partition που εχω ηδη κανει στον SSD.

    Ενταξει τα εφτιαξα ολα, λιγη τακτοποιηση τωρα με τους μηχανικους σκληρους και τελειωσα.
    Η διαφορα τελικα ειναι αισθητη και σε φορτωμα, και σε αναβαθμισεις.
    Aν ηταν ποιο μεγαλος ο SSD (ειναι μονο 128GB ονομαστικη) θα εβαζα μεσα και τα 2 VMs που εχω και τα steam games....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 07-02-17 στις 20:35.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  14. #4784
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, χαλασε....

    Κώδικας:
    [nikiforos@nikiforos-arch ~]$ sudo pacman -Syu
    :: Synchronizing package databases...
     core is up to date
     extra is up to date
     community is up to date
     multilib is up to date
     archlinuxgr-any is up to date
     archlinuxgr is up to date
     archlinuxfr is up to date
    :: Starting full system upgrade...
    resolving dependencies...
    looking for conflicting packages...
    error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
    :: nvidia-settings: installing nvidia-340xx-utils (340.102-5) breaks dependency 'nvidia-utils'
    λιγο που εψαξα στο google δεν βρηκα λυση, στην σελιδα του arch τιποτα σχετικο....
    δεν εχω και χρονο αυτη την στιγμη να ψαξω περισσοτερο.
    γνωριζει κανεις τι αλλαξε τωρα και εγινε αυτο?

  15. #4785
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    τι έχεις εγκατεστημένο από nvidia;
    pacman -Qs nividia

Σελ. 319 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας