Σελ. 335 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 315325330333334335336337340345355 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.011-5.025 από 6427
  1. #5011
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Τι να το κάνω το local repo; Ένα μηχάνημα έχω. Κατεβάζω το πρόγραμμα που θέλω και το εγκαθιστώ. Όπως σε όλα τα υπόλοιπα λειτουργικά. Και αύριο κάνω και μια αναβάθμιση.

  2. #5012
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να το κάνω το local repo; Ένα μηχάνημα έχω. Κατεβάζω το πρόγραμμα που θέλω και το εγκαθιστώ. Όπως σε όλα τα υπόλοιπα λειτουργικά. Και αύριο κάνω και μια αναβάθμιση.
    Λάθος! Κατεβάζεις με cower και χτίζεις ΠΆΝΤΑ σε clean chroot. Ένα πολύ απλό script που αναλαμβάνει αυτό και το localrepo είναι το clean-chroot-manager
    Δες στο wiki και στο forum

    Ένα πακέτο που χτίζω εγώ στο δικό μου arch θεωρητικά πρέπει να παίξει και σε σένα αλλά στην πραγματικότητα όταν το χτίσω εγώ μπορεί να βρει άλλο gcc η κάποιο optional που σε σένα θα χτυπήσει

  3. #5013
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μισό γιατί μπερδεύτηκα. Ποιος είναι τελικά ο σωστός τρόπος να χτίζω πακέτα; Δεν είναι με git clone και μετά makepkg -si; έχει αλλάξει κάτι;

    Και δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί το local repo όταν αύριο θα βγει μια νέα έκδοση. Θα αναβαθμίσεις και θα είσαι έτοιμος.

  4. #5014
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Αν διαβάσεις στο wiki ο ενδεδυμένος τρόπος είναι σε clean chroot

  5. #5015
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβάσεις στο wiki ο ενδεδυμένος τρόπος είναι σε clean chroot
    Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Προτείνουν αυτό που έγραψα. Git => makepkg.

    Εμένα με προβληματίζει αυτό που αναφέρθηκε με το yaourt και μετά με το local repo. Να δεχτώ ότι το yaourt τα κάνει μπάχαλο. Αλλά γιατί δε δίνουν κάτι επίσημο ώστε να μην δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Αυτή τη στιγμή θεωρώ το Arch την πιο "πλήρη" διανομή. Έχει αρκετά προβλήματα βέβαια αλλά το AUR σώζει για τα καλά την κατάσταση καθώς έχει πολύ πράγμα. Ειδικά από "κλειστό" λογισμικό.

  6. #5016
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Προτείνουν αυτό που έγραψα. Git => makepkg.

    Εμένα με προβληματίζει αυτό που αναφέρθηκε με το yaourt και μετά με το local repo. Να δεχτώ ότι το yaourt τα κάνει μπάχαλο. Αλλά γιατί δε δίνουν κάτι επίσημο ώστε να μην δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Αυτή τη στιγμή θεωρώ το Arch την πιο "πλήρη" διανομή. Έχει αρκετά προβλήματα βέβαια αλλά το AUR σώζει για τα καλά την κατάσταση καθώς έχει πολύ πράγμα. Ειδικά από "κλειστό" λογισμικό.
    Ο λόγος που εγκατέλειψα το arch και ξαναγύρισα σε debian.
    Κάποια προγράμματα δεν γινόντουσαν compile και έμπλεκα με διορθώσεις source.

    Από τότε μακριά κι αγαπημένοι.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #5017
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Προτείνουν αυτό που έγραψα. Git => makepkg.

    Εμένα με προβληματίζει αυτό που αναφέρθηκε με το yaourt και μετά με το local repo. Να δεχτώ ότι το yaourt τα κάνει μπάχαλο. Αλλά γιατί δε δίνουν κάτι επίσημο ώστε να μην δημιουργεί τέτοια προβλήματα. Αυτή τη στιγμή θεωρώ το Arch την πιο "πλήρη" διανομή. Έχει αρκετά προβλήματα βέβαια αλλά το AUR σώζει για τα καλά την κατάσταση καθώς έχει πολύ πράγμα. Ειδικά από "κλειστό" λογισμικό.
    Δεν νομίζω να δεις σύντομα, μάλλον ποτέ, επίσημα οτιδήποτε έχει σχέση με aur.
    Ο τρόπος να βάλεις κάτι μονος σου επίσημος είναι.
    Git clone makepkg όπως λες. Αυτό που σου λέω είναι ότι είναι ορθότερο να χτίσεις μόνο με base, base-devel.

    https://wiki.archlinux.org/index.php...a_Clean_Chroot

  8. #5018
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που εγκατέλειψα το arch και ξαναγύρισα σε debian.
    Κάποια προγράμματα δεν γινόντουσαν compile και έμπλεκα με διορθώσεις source.

    Από τότε μακριά κι αγαπημένοι.
    Κοίτα να δεις. Παλιότερα και εγώ ήθελα ένα μικρό πυρήνα προγραμμάτων και μετά όλα τα άλλα τα έχτιζα με το χέρι. Αλλά δυστυχώς τα τελευταία 10 χρόνια άλλαξε αυτό. Επίσης για κάποιο απροσδιόριστο λόγο οι "πακεταριστές" αφήνουν εκτός διανομών τα θέματα. Οπότε πάλι πέφτει "χέρι". Με το AUR μπορώ να κάνω αυτό ακριβώς. Βάζω το σύστημα που θέλω και χτίζω όλα τα υπόλοιπα. Και ο pacman με βοηθάει στις εξαρτήσεις. Πολλές φορές έχει τύχει να δοκιμάσω κάτι και να "χτυπάει". Οπότε το ψάχνω καλύτερα. Αν όμως το κάνω εντελώς χειροκίνητα όπως στις υπόλοιπες διανομές τότε αρκετά συχνά έχω προβλήματα. Και κάτι που παρατηρώ πλέον είναι πως το /usr/local τείνει να καταργηθεί. Όλο και λιγότερα προγράμματα το χρησιμοποιούν. Οπότε δε με βολεύει το χειροκίνητο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να δεις σύντομα, μάλλον ποτέ, επίσημα οτιδήποτε έχει σχέση με aur.
    Ο τρόπος να βάλεις κάτι μονος σου επίσημος είναι.
    Git clone makepkg όπως λες. Αυτό που σου λέω είναι ότι είναι ορθότερο να χτίσεις μόνο με base, base-devel.

    https://wiki.archlinux.org/index.php...a_Clean_Chroot
    Εδώ αναφέρετε περισσότερο στο χτίσιμο επίσημων προγραμμάτων. Δεν το έχει όμως σαν αναφορά η σελίδα του AUR. Γι' αυτό δεν το γνώριζα. Ξέρω πως σε κάποια πράγματα είναι αρκετά "δυσκοίλιοι" σαν κοινότητα. Αλλά θα το ήθελα σαν επιλογή να έχουν ένα AUR Helper.

    Να πω τη μαύρη μου αλήθεια θα ήθελα τα πακέτα του ARCH + AUR να τα είχε το Gentoo. Δε θα έφευγα ποτέ από αυτούς. Αλλά τώρα κάθομαι εδώ διότι είναι η καλύτερη διανομή αυτή τη στιγμή.

  9. #5019
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις. Παλιότερα και εγώ ήθελα ένα μικρό πυρήνα προγραμμάτων και μετά όλα τα άλλα τα έχτιζα με το χέρι. Αλλά δυστυχώς τα τελευταία 10 χρόνια άλλαξε αυτό. Επίσης για κάποιο απροσδιόριστο λόγο οι "πακεταριστές" αφήνουν εκτός διανομών τα θέματα. Οπότε πάλι πέφτει "χέρι". Με το AUR μπορώ να κάνω αυτό ακριβώς. Βάζω το σύστημα που θέλω και χτίζω όλα τα υπόλοιπα. Και ο pacman με βοηθάει στις εξαρτήσεις. Πολλές φορές έχει τύχει να δοκιμάσω κάτι και να "χτυπάει". Οπότε το ψάχνω καλύτερα. Αν όμως το κάνω εντελώς χειροκίνητα όπως στις υπόλοιπες διανομές τότε αρκετά συχνά έχω προβλήματα. Και κάτι που παρατηρώ πλέον είναι πως το /usr/local τείνει να καταργηθεί. Όλο και λιγότερα προγράμματα το χρησιμοποιούν. Οπότε δε με βολεύει το χειροκίνητο.



    Εδώ αναφέρετε περισσότερο στο χτίσιμο επίσημων προγραμμάτων. Δεν το έχει όμως σαν αναφορά η σελίδα του AUR. Γι' αυτό δεν το γνώριζα. Ξέρω πως σε κάποια πράγματα είναι αρκετά "δυσκοίλιοι" σαν κοινότητα. Αλλά θα το ήθελα σαν επιλογή να έχουν ένα AUR Helper.

    Να πω τη μαύρη μου αλήθεια θα ήθελα τα πακέτα του ARCH + AUR να τα είχε το Gentoo. Δε θα έφευγα ποτέ από αυτούς. Αλλά τώρα κάθομαι εδώ διότι είναι η καλύτερη διανομή αυτή τη στιγμή.
    Η διαφορά του clean_chroot που σου λεει ο patch με το git clone --> makepkg είναι ότι στο μεν πρώτο όταν κάνεις compile το πακέτο κατά 99% θα δουλέψει και στον δικό μου υπολογιστή αν μου το στείλεις και έχουμε την ίδια αρχιτεκτονική, ενώ στη δευτερη περίπτωση μπορεί να τραβήξει εξαρτήσεις που εγώ ίσως να μην έχω εγκατεστημένες οπότε αν μου δώσεις το πακέτο θα χτυπάει. Όπως και το αντίθετο αν θες να χτίσεις ένα πακέτο σε clean_root με έξτρα εξαρτήσεις θα πρέπει να εγκαταστήσεις στο clean_root τα αντίστοιχα πακέτα. 'Οπότε σε αυτή την περίπτωση ίσως να βολέυει να το κάνεις compile τοπικά με makepkg. Ουσιαστικά κάνουν το ίδιο πράγμα απλα το clean_root εξασφαλίζει μια περισσότερη ασφάλεια για ένα generic πακέτο.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  10. #5020
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Τώρα κατάλαβα.

    Οπότε για ένα υπολογιστή κρατάω τον κλασικό τρόπο. Αν αύριο στήσω και δεύτερο κάνω clean_chroot και στέλνω εκεί τα binaries. Σωστά;

  11. #5021
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα κατάλαβα.

    Οπότε για ένα υπολογιστή κρατάω τον κλασικό τρόπο. Αν αύριο στήσω και δεύτερο κάνω clean_chroot και στέλνω εκεί τα binaries. Σωστά;
    Ακριβώς, άλλα εκεί έρχεται αυτό που σου είπε ο ranger για τοπικό ρεπο . Φτιάχνεις ένα τοπικό ρεπο στον υπολογιστή που θα κάνεις compile τα πακέτα και μετά μπορείς να τα στέλνεις μέσω τοπικού δικτύου. Βέβαια το τοπικό ρεπο έχει και άλλα καλά όπως το ότι έχεις όλα τα πακετά μαζεμένα και όπου τα κάνεις manage κατευθείαν μέσω pacman με τις στανταρ εντολές, ενώ διαφορετικά πρέπει να κανείς μανουρες. Βέβαια αυτό έχει βάση αν έχεις αρκετά πακέτα να συντηρείς εκτός των official αποθετηρίων αλλιώς και γω το βρίσκω overkill. Προσωπικά το είχα έτσι παλιά, άλλα τώρα τα βρίσκω σχεδόν όλα τα πακέτα από άλλα repositories. Aς πούμε το vs code που ήθελες μπορούσες να το βρεις στο κινέζικο repository https://wiki.archlinux.org/index.php/unofficial_user_repositories#archlinuxcn και εδώ τα πακέτα που έχουν (το οποίο έχει αρκετά πακέτα απο aur έτοιμα, και με έχει βολέψει απίστευτα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ttsesm : 22-03-18 στις 01:44.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  12. #5022
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Γενικά δε χρησιμοποιώ πολλά πακέτα εκτός repos. Θέματα με ενδιαφέρουν και κανένα ψιλο-utility κυρίως για μουσική και εικόνα. Πχ κάποιο frontend για τον MPD. Το VS code το έβαλα από περιέργεια. Τον αγαπημένο Vim δεν τον αφήνω με τίποτα. Πόσο μάλλον για κάτι τόσο βαρύ.

    Θεωρώ πως θα μπορούσαν να σουλουπώσουν λίγο το AUR. Είναι μεγάλο συν. Να έχει έστω ένα αξιοπρεπές frontend. Καλό το online και το yaourt αλλά ίσως κάτι σε στυλ synaptic να βοηθούσε. Όχι για εγκατάσταση αλλά για αναζήτηση. Αλλά από την άλλη προτεραιότητες.

  13. #5023
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να χτυπάει ένα πακέτο στο χτίσιμο. Ο λόγος είναι οι Χ ψ ιδιαιτερότητες του μηχανήματος που κάνει το compile.
    Με σωστό pkgbuild και σε clean root δεν θα συμβεί αυτό, στην περίπτωση που συμβεί είναι και πάλι ευκολότερο να βρεις που χτυπάει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 22-03-18 στις 08:48.

  14. #5024
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μιας και το cower πλέον δεν... τι προτείνετε;

    aurget;
    auracle;
    κάτι άλλο;
    ΔΞ/ΔΑ;

  15. #5025
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Τι έπαθε το cower;

Σελ. 335 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 315325330333334335336337340345355 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας