Σελ. 341 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 321331336339340341342343346351361 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.101-5.115 από 6428
  1. #5101
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 32 bit manjaro έχει σταματήσει να αναπτύσσεται. Έχεις μείνει χωρίς update 1,5-2 χρόνια;

    BTW,
    έχω ένα παλιό netbook με 32bit arch. Το έχω μόνο για kodi πλέον και δεν με ενδιαφέρουν άλλα De, αλλά θα ήθελα να το αναβαθμίσω γιατί έχει μείνει με kodi 17.5 και κάποια στιγμή στο μέλλον δεν θα δουλεύουν τα addons.
    Έχει δοκιμάσει κανείς το ανεπίσημο 32ρι arch; Σκέφτομαι είτε να του βάλω τα ανεπίσημα repos και να αναβαθμίσω το arch είτε να βάλω καμιά άλλη διανομή κατάλληλη για το hardware
    Παίρνει κανονικά updates
    https://forum.manjaro.org/t/testing-...-kernels/88477

  2. #5102
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    αφου εχει και την τελευταια εκδοση σε 32bit αλλα αρχικα ερχεται μονο με XFCE https://manjaro.org/download/32bit-xfce/
    αν και θεωρω οτι παλια μηχανηματα ειναι ποιο γρηγορα αν τα ελαφρωσουμε απο τα πολλα πραγματα.
    Απλα εμενα ο λαπτοπ εχει μια καρτα γραφικων πολυ ιδιοτροπη και ενω με manjaro και linuxmint παιζει απευθειας αν βαλω debian σκετο και βαλω εγω οτι θελω μετα ή arch σκετο παλι και βαλω μετα τα πακετα, δεν μπορω ποτέ να εχω 3d acceleration και σερνονται τα γραφικα δυστυχως.

    - - - Updated - - -

    Μιας και πιασαμε το θεμα εχω ενα προβλημα τωρα τελευταια, δεν μου ανοιγουν μερικα προγραμματα, ΚΑΝΕΝΑΣ browser, ουτε kodi, ενω πχ το gimp ανοιγει οπως και αλλες εφαρμογες.
    Ουτε libreoffice ανοιγει και νομιζω οτι εχει χτυπησει ο σκληρος, παιζει απο εξωτερικο γιατι εχει καψει controller εδω και χρονια.

  3. #5103
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου εχει και την τελευταια εκδοση σε 32bit αλλα αρχικα ερχεται μονο με XFCE https://manjaro.org/download/32bit-xfce/
    αν και θεωρω οτι παλια μηχανηματα ειναι ποιο γρηγορα αν τα ελαφρωσουμε απο τα πολλα πραγματα.
    Απλα εμενα ο λαπτοπ εχει μια καρτα γραφικων πολυ ιδιοτροπη και ενω με manjaro και linuxmint παιζει απευθειας αν βαλω debian σκετο και βαλω εγω οτι θελω μετα ή arch σκετο παλι και βαλω μετα τα πακετα, δεν μπορω ποτέ να εχω 3d acceleration και σερνονται τα γραφικα δυστυχως.

    - - - Updated - - -

    Μιας και πιασαμε το θεμα εχω ενα προβλημα τωρα τελευταια, δεν μου ανοιγουν μερικα προγραμματα, ΚΑΝΕΝΑΣ browser, ουτε kodi, ενω πχ το gimp ανοιγει οπως και αλλες εφαρμογες.
    Ουτε libreoffice ανοιγει και νομιζω οτι εχει χτυπησει ο σκληρος, παιζει απο εξωτερικο γιατι εχει καψει controller εδω και χρονια.
    Δεν σου βγάζουν κάποιο μήνυμα αν τα ξεκινήσεις με το τερματικό?

  4. #5104
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου βγάζουν κάποιο μήνυμα αν τα ξεκινήσεις με το τερματικό?
    απο οσο θυμαμαι κολλαει εκει δεν λεει κατι.
    Οταν εβαλα τον σκληρο ομως σε αλλο pc και τον εκανα fsck μου εβγαλε παρα πολλα orphans inods πως τα λενε.
    Αρα μαλλον κατι εχει παιχτει, ομως δεν δειχνει να εχει προβλημα ο ιδιος, δεν ξερω τι να πω, μαλλον θα το ξαναπερασω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 23-05-19 στις 17:26. Αιτία: fsck

  5. #5105
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι απαιτησεις εχεις εσυ σαν ranger απο την 32αρα διανομη? Επειδη εχω και εγω ενα νετμπουκ ιδιας ηλικιας, στειλε ενα πμ αν θες να το συζητησουμε.
    Τι απαιτήσεις να έχω;
    Καταρχήν να μπορεί να τρέξει σε τέτοιο μηχάνημα, άρα να είναι ελαφριά, άρα πολύ παραμετροποιήσιμη (να μην μπαίνουν 500 βλακείες πάνω). Με το arch τώρα δεν έχω πρόβλημα
    Μετά να ανανεώνεται, να είναι ενεργή διανομή. Και για θέμα ασφάλειας αλλά και για να έχω τα πακέτα που θέλω.

    Αυτή την στιγμή τρέχει arch 32ρι, με τελευταίο update όταν σταμάτησε το arch να βγάζει 32ρι. Έχει LXQt και 1-2 DE ακόμα αλλά πλέον το έχω να μπαίνει από τον DM κατευθείαν σε kodi και όχι σε DE.
    Αυτή τη στιγμή η χρήση του είναι μόνο kodi και ξυπνητήρι με μουσική/ραδιόφωνο, αλλά όσες φορές χρειάστηκα υπολογιστή στο παρελθόν με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο

    Δεν ξέρω τι είναι ενεργό πλέον σε 32bit, αν έχεις ψαχτεί στείλε pm να μην σπαμάρουμε.
    Το arch / manjaro πως πάει από πακέτα και ανανεώσεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο οσο θυμαμαι κολλαει εκει δεν λεει κατι.
    Οταν εβαλα τον σκληρο ομως σε αλλο pc και τον εκανα fsck μου εβγαλε παρα πολλα orphans inods πως τα λενε.
    Αρα μαλλον κατι εχει παιχτει, ομως δεν δειχνει να εχει προβλημα ο ιδιος, δεν ξερω τι να πω, μαλλον θα το ξαναπερασω.
    Για να τσεκάρω σκληρό πάντα εμπιστεύομαι τα αντίστοιχα εργαλεία του κατασκευαστή. Τα πιο πολλά τρέχουν και σε bootable περιβάλλον

  6. #5106
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τσεκάρω σκληρό πάντα εμπιστεύομαι τα αντίστοιχα εργαλεία του κατασκευαστή. Τα πιο πολλά τρέχουν και σε bootable περιβάλλον
    Καλησπέρα, ο σκληρος ειναι εξωτερικος 2,5" 1Τ γιατι εχει καει ο controller στον λαπτοπ αν μπει εσωτερικος (θελει και ide) τοτε δεν βλεπει ουτε το dvdrw!
    και τον ιδιο σε αλλο partition τον εχω για backups που παιρνω μια φορα την εβδομαδα το / filesystem και το /home απο το desktop pc μου, γιαυτο τον δοκιμασα στο desktop pc και τα σφαλματα βρεθηκαν μονο στο partition με το λειτουργικο του λαπτοπ.
    Επισης ο λαπτοπ να πω οτι επειδη εχει χαλασει η μπαταρια την εχω αφαιρεσει εδω και χρονια και παιζει με ρευμα οποτε αφου παιζει οπου να ειναι, δεν εχει στην ουσια UPS και δεν ειναι πανω σε τετοιο οπως ειναι πχ ο desktop.

    - - - Updated - - -

    Στο desktop pc που εχω manjaro 64bit παιρνει συχνα σχετικα αναβαθμισεις παντως, το εχω stable μονο με XFCE επειδη ειναι το αγαπημενο μου γραφικο περιβαλλον εδω και πολυ καιρο.

  7. #5107
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @ranger
    Αν δεν βαριεσαι, ριξε μια ματια στο θεμα μου εδω, για να μην τα ξαναγραφω.
    https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=325875
    ديميتريس

  8. #5108
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Το είδα. Και καταλήγουμε στις διανομές στο τελευταίο post σου δηλαδή ή σε debian


    Μπήκα στο site του arch32 και απ ότι βλέπω το kodi έγινε τελευταία φορά update πριν από ένα μήνα και είναι ακόμα στην 17.6. Ομοίως φυσικά και το manjaro.
    Επίσης στην αρχική σελίδα τους βλέπω αυτό
    Also note, that it's not a good idea to stick with i686 if your machine supports sse2, as more and more packages require sse2 and will be dropped from the i686 repositories, thus.
    το οποίο μπορεί να είναι ο λόγος.
    Άρα δεν βλέπω το λόγο να ξεβαλτόσω το arch μου και να του ρίξω τα arch32 repos, για την χρήση που κάνω δεν θα δω καμιά διαφορά. Και αφού δουλεύει...

    Θα κοιτάξω τι άλλες επιλογές (λογικά debian 10) έχουμε και μεταφέρουμε την κουβέντα στο linux-kodi thread αν είναι

  9. #5109
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτες τις μερες πετυχα και μια slackware based διανομη, το slaxbmc, που ειναι φτιαγμενο γυρω απο το σκεπτικο του kodibuntu. Επειδη ομως μου φαινεται οτι η εγκαταστασση της εχει πολυ σαβουρα, δεν τη δοκιμασα ακομα. Το slackware δεν φημιζεται για τον package manager του και το πως αυτος επιλυει τις εξαρτησεις μεταξυ των πακετων, οποτε αν βγαλω ενα απο οσα εχει, πχ kernel headers, δεν βγαζει και οτι αλλο θα επρεπε.
    Ειναι με kodi 17.6 αυτη τη στιγμη, οπως και οι περισσοτερες διανομες αυτου του τυπου.
    ديميتريس

  10. #5110
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V

  11. #5111
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα! Εγώ πεδευομαι με τον λαπτοπ που λέγαμε σήμερα. Πέρασα τα updates, τα ίδια πάλι δεν ανοίγει κανένας browser και από κονσόλα δεν λέει τίποτα!!!! Ειχα φέρει σε dvdrw το νεότερο Manjaro δεν το διαβάζει. Γράφω σε στικ το image κολλάει μετά το Boot. Πέταμα θέλει μου φαίνεται.... Τώρα κάνω ένα ram test εδώ και ώρες!

    - - - Updated - - -

    Μου έβγαλε ήδη 5 errors!

  12. #5112
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Μάλλον παιδεύεσαι τσάμπα...δεν το στέλνεις?

  13. #5113
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον παιδεύεσαι τσάμπα...δεν το στέλνεις?
    καλησπέρα, ισα που γλιτωσε τις κλωτσιες....
    εχει προβλημα και το dvd του δεν διαβαζει καλα τα δισκακια, ειχα ενα εξωτερικο με ανταπτορα και εβαλα εκει σε ενα dvdrw το νεο manjaro, και εφοσον εβαλα πανω τις παλιες του μνημες (εχω 2 σετ των 2Χ256) δουλευει κανονικα και τωρα παω για εγκατασταση ξανα και μετα θα ξανακανω ελεγχο των μνημων.
    Με 512MB ειναι αισθητα ποιο αργος απο τα 2GB ας ελπισουμε να παιξει κανα καρτελακι...
    περιστασιακη χρηση γινεται με αυτον τον λαπτοπ ποιο πολυ για δοκιμες τον εχω και τον εχω αφησει βασικα στο εξοχικο, τωρα τον πηρα για να τον φτιαξω.

    Aληθεια μπορει να χωρεσει Arch με βασικα πραγματα σε μια καρτα CF 8GB ανετα? γιατι εβαλα manjaro 64bit για εναν αλλον λαπτοπ 11,6" και χωρεσε μεν αλλα εμειναν free κατι mb και δεν εκανε μετα αναβαθμισεις!
    O συγκεκριμενος εχει γνησια απο την αρχη win 10 home και επειδη ειναι τετοια η χρηση που γινεται δεν τα πειραζω.
    Αλλα για καποια πραγματα θα ηθελα linux κανονικα εγκατεστημενο οχι μεσω VB.

    Η καρτα ειναι αυτη https://www.e-shop.gr/transcend-ts8g...x-p-PER.553701
    και αυτος εδω ειναι ο ανταπτορας που εχω σε usb https://images-na.ssl-images-amazon....cL._SX425_.jpg

    Τελικα θελει το λιγοτερο 1GB, εβαλα τις αλλες πανω προς το παρον παιζει απο το dvd, θα δουμε μετα.

    Λοιπον εκανε εγκατασταση ολα καλα και δουλευει και σχετικα γρηγορα.
    το προβλημα ειναι οτι δεν βρισκει τιποτα ο pacman!
    δλδ οτι κανω sudo pacman -Ss nano (πχ) δεν βγαζει αποτελεσματα.
    Σε τιποτα δεν βγαζει αλλα δεν δειχνει λαθη τιποτα και δειχνει το συστημα ενημερωμενο.
    Τι στο καλο γινεται? καμια ιδεα? μηπως εχουν αλλαξει τα repos και πρεπει να τα αλλαξω εγω στο arch32?
    νομιζω κατι ειχε ξαναγινει σχετικο αλλα δεν θυμαμαι τοτε τι ειχα κανει

    - - - Updated - - -

    Κατι μου θυμιζει αυτο εδω https://manjaro32.org/

  14. #5114
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.505
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι repos εχεις τωρα? Του arch32 ειναι αυτα
    https://git.archlinux32.org/archlinu...ist/mirrorlist
    ديميتريس

  15. #5115
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εγω κατεβασα την εκδοση απο εδω https://manjaro.org/download/32bit-xfce/ μαλιστα η ονομασια του ειναι Ellada! ΛΟΛ!!!!
    οχι δεν εχει αυτα που δειχνεις εχει αλλα των αλλων, δεν λενε τιποτα για 32 μεσα!
    καλα δεν το εχουν φτιαξει? αφου κατεβασα την τελευταια εκδοση για 32bit.
    Kατσε να τα αλλαξω ενημερωνω σε λιγο.

    Ενταξει αυτο ητανε, ευχαριστω! πρεπει να τα εχω ξανακανει και δεν θυμαμαι τιποτα θα ηθελα και servers Ελληνικους δεν εχει απο κανα ntua?

    Καλα βαρανε τα παντα! λεει οτι ειναι τα πακετα κατεστραμενα ή κατι με το PGP ακομα και για το archlinux-keyring.
    Μετα κατι αλλα πακετα βαρανε μεταξυ τους και θελει να βγαλει αλλα που δεν μπορει γιατι εχουν εξαρτησεις.
    Τρεχα γυρευε δηλαδη! Εχει ενα καρο αναβαθμισεις βγαλει και δεν μπορω να περασω τιποτα.

    - - - Updated - - -

    Α! το βρηκα! στο /etc/pacman.conf λεει αυτο :

    # If upgrades are available for these packages they will be asked for first
    SyncFirst = manjaro-system archlinux-keyring manjaro-keyring

    στο archlinux πρεπει να μπει 32 διπλα!

Σελ. 341 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 321331336339340341342343346351361 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας