Σελ. 351 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 331341346349350351352353356361371 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.251-5.265 από 6427
  1. #5251
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να πανε 5 ωρες χαμενες? Κατσε να δουμε που θα καταληξει
    Το ξέρεις ότι σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι, αύριο θα βγει update και θα ξαναχτίζεις ε;

  2. #5252
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρεις ότι σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι, αύριο θα βγει update και θα ξαναχτίζεις ε;
    Χαχαχαχχα το παρατησα στο 12άωρο. Την επαθε αλλος ένας έρμος στο redit και του κολησε το μηχανάκι.

  3. #5253
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    pro tip: μπορεις να κάνεις git clone --depth 1 μέσα στο φάκελο του PKGBUILD και μετά να τρέξεις το makepkg --holdver και δεν χρειάζεται να κατεβάσεις όλο το git history

  4. #5254
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicman23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    pro tip: μπορεις να κάνεις git clone --depth 1 μέσα στο φάκελο του PKGBUILD και μετά να τρέξεις το makepkg --holdver και δεν χρειάζεται να κατεβάσεις όλο το git history
    Nice tip. Θα το εχω υποψιν την επομενη φορά να σαι καλά.

  5. #5255
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οποιος εχει λογαριασμο στο aur, ας βαλει ενα flag as out of date στο hdsentinel για να το ενημερωσει ο τυπος.
    ديميتريس

  6. #5256
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    έχει γίνει update από ότι βλέπω

  7. #5257
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ναι, 0.18.2 βλέπω

  8. #5258
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Fyi, η 0.18 βγηκε 7/11/19 και ο τυπος ανανεωσε το πακετο στο aur λιγες ωρες μετα το ποστ μου εδω
    https://aur.archlinux.org/cgit/aur.g...deba4d6cc68640
    ديميتريس

  9. #5259
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fyi, η 0.18 βγηκε 7/11/19 και ο τυπος ανανεωσε το πακετο στο aur λιγες ωρες μετα το ποστ μου εδω
    https://aur.archlinux.org/cgit/aur.g...deba4d6cc68640
    Όπως έχω πει και άλλες φορές, οι απανταχού devs σε φοβούνται. Είναι subscribed σε όλα τα feeds σου και βλέπουν τι θα πεις. Λοιπόν θέλω μια χάρη.

    Παρακολουθώ κάποια wikis στα οποία βλέπω κάθε τόσο τι αλλαγές γίνονται. Είναι εύκολος τρόπος να ενημερώνεσαι συγκεντρωτικά για συμπεριφορές που αλλάξανε σε ένα κάρο projects. Εδώ για παράδειγμα μπορείς να δεις το gentoo wiki. Στο τέλος κάνω κλικ στο "show new changes starting from, κτλ" το οποίο δείχνει τις αλλαγές από εκείνη τη στιγμή και πέρα (το οποίο φυσικά θα είναι κενό όταν το κάνω) και το κάνω bookmark. Έτσι μπορώ πάντα να βλέπω από εκεί που έχω μείνει και πέρα. Αυτό δουλεύει σε όλα τα wikis εκτός από του archlinux.

    Δούλευε και στο archlinux για χρόνια αλλά εδώ και 3-4 μήνες κάτι έχουν αλλάξει και πρέπει να έχεις λογαριασμό για να δεις τις αλλαγές (όπως μπορείς να δεις εδώ). Είναι χαζό να απαιτείται λογαριασμός μόνο για να δούμε το περιεχόμενο. Θέλω λοιπόν να φοβερίξεις τους devs να το κάνουν όπως πριν.

    Πέρα από την πλάκα, ξέρει κανείς ποιον πρέπει να πρήξω για να γίνει όπως πριν;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #5260
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  11. #5261
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχω πει και άλλες φορές, οι απανταχού devs σε φοβούνται. Είναι subscribed σε όλα τα feeds σου και βλέπουν τι θα πεις. Λοιπόν θέλω μια χάρη.

    Παρακολουθώ κάποια wikis στα οποία βλέπω κάθε τόσο τι αλλαγές γίνονται. Είναι εύκολος τρόπος να ενημερώνεσαι συγκεντρωτικά για συμπεριφορές που αλλάξανε σε ένα κάρο projects. Εδώ για παράδειγμα μπορείς να δεις το gentoo wiki. Στο τέλος κάνω κλικ στο "show new changes starting from, κτλ" το οποίο δείχνει τις αλλαγές από εκείνη τη στιγμή και πέρα (το οποίο φυσικά θα είναι κενό όταν το κάνω) και το κάνω bookmark. Έτσι μπορώ πάντα να βλέπω από εκεί που έχω μείνει και πέρα. Αυτό δουλεύει σε όλα τα wikis εκτός από του archlinux.

    Δούλευε και στο archlinux για χρόνια αλλά εδώ και 3-4 μήνες κάτι έχουν αλλάξει και πρέπει να έχεις λογαριασμό για να δεις τις αλλαγές (όπως μπορείς να δεις εδώ). Είναι χαζό να απαιτείται λογαριασμός μόνο για να δούμε το περιεχόμενο. Θέλω λοιπόν να φοβερίξεις τους devs να το κάνουν όπως πριν.

    Πέρα από την πλάκα, ξέρει κανείς ποιον πρέπει να πρήξω για να γίνει όπως πριν;
    Για το gentoo απλά βγάλε το "from" από το url και θα σου δείχει όλες τις αλλαγές των τελευταίων 30 ημερών.
    https://wiki.gentoo.org/index.php?ti...s=30&limit=500

  12. #5262
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το gentoo απλά βγάλε το "from" από το url και θα σου δείχει όλες τις αλλαγές των τελευταίων 30 ημερών.
    https://wiki.gentoo.org/index.php?ti...s=30&limit=500
    Ναι το ξέρω αυτό. Απλά με τον τρόπο που το κάνω με το bookmark βλέπω μόνο τις αλλαγές που δεν έχω ήδη διαβάσει αντί για των 30 ημερών. Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν γιατί το απαγόρευσαν στο archwiki και θέλει λογαριασμό (τον οποίο δεν θέλω να δημιουργήσω). Δεν χάθηκε και ο κόσμος απλά ήταν καλή μαγκιά. Έγινε μια αλλαγή στο systemd, κάποιος θα ενημερώσει το wiki. Έγινε αλλαγή στο sudo ή στον πυρήνα ή ποιος ξέρει τι, θα ενημερωθεί το wiki. Έτσι ενημερώνεσαι για αλλαγές που μελλοντικά ίσως βρεις μπροστά σου από ένα site συγκεντρωτικά αντί να γραφτείς σε 25 mailing lists και να ξεσκαρτάρεις 2000 e-mails.

    Για αυτό είπα να βάλω μέσον τον jim_p. Πώς είχε πει ο εκατόνταρχος στον χριστό "ξέρω ότι αν πεις εσύ τη λέξη, θα γίνει", έτσι και εγώ ξέρω ότι αν γράψει ο jim_p το post, οι devs θα το κάνουν.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #5263
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.446
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη το εψαξα λιγο και δεν βρηκα κατι, πες σε ποιον να θα στειλω mail και θα το κανω :P
    ديميتريس

  14. #5264
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μόλις πριν λίγο αντιμετώπισα μια περίεργη συμπεριφορά, η οποία δεν ξέρω αν είναι θέμα το Arch κατ' ανάγκη, αλλά επειδή είχε γίνει ενημέρωση των kernel-headers χωρις επανεκκίνηση πριν 1-2 ώρες, λέω μήπως προκλήθηκε από εκεί.
    Είχα φορτώσει ένα παιχνίδι μέσω wine το οποίο βρίσκεται σ' ένα δίσκο ntfs. Κάποια στιγμή έκανα μια αντιγραφή σε ένα usb stick ενός μεγάλου αρχείου παράλληλα. Δε γνωρίζω αν είχε τελειώσει η αντιγραφή μιας και όσοι file managers έχω δοκιμάσει σε τέτοιου είδους αντιγραφές δείχνουν πολύ γρήγορα ότι έχουν φτάσει στο 100% αλλά η αντιγραφή δεν έχει όλοκληρωθεί και συνήθως χρειάζεται αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα για να ολοκληρωθεί. Πάντως το παιχνίδι κόλλησε και ενώ μπορούσα να πλοηγηθώ στα μενού είχε συνεχώς το μήνυμα "loading" και το μόνο που ήταν δυνατό να γίνει ήταν ο τερματισμός του με ALT+F4.
    Αφού λοιπόν το τερμάτισα, πήγα ν' ανοίξω το φάκελο του παιχνιδιού για να το ξαναφορτώσω και δεν ήταν δυνατή η εύρεση της διαδρομής αυτής από τον file manager. Ο δίσκος φαινόταν προσαρτημένος με μέγεθος 0kb. Έκλεισα τις εφαρμογές και έκανα επανεκκίνηση η οποία δεν ολοκληρώθηκε μιας και περίμενε να γίνει αποπροσάρτηση του δίσκου(a task is running for... ), οπότε αναγκαστικά έγινε επανεκκίνηση από το κουμπί του υπολογιστή.
    Μετά την επανεκκίνηση ο δίσκος φαίνεται να λειτουργεί και πάλι κανονικά.
    Επειδή έχει ξανασυμβεί αυτό πριν μερικές εβδομάδες(σε άλλο δίσκο), είναι δυνατόν να είναι θέμα του arch και των ενημερώσεων του ή μήπως έχω θέμα hardware(σκέφτομαι μήπως το τροφοδοτικό μου έχει πρόβλημα και έχει σχέση με το ρεύμα που δίνεται)?
    Πάντως, αν και χρησιμοποιώ windows πολύ σπάνια, εκεί(αλλά και σε άλλες διανομές linux) δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο παρόμοιο θέμα. Με το arch ομως και άλλες φορές έχω παρατηρήσει τέτοια θέματα με την προσάρτηση, κυρίως εξωτερικων δίσκων/καρτών, που δεν αναγνωρίζονται αλλά λειτουργούν μετά από επανεκκίνηση.

  15. #5265
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Έχω δει πολλές φορές να μην βλέπει δίσκους μετά από ενημέρωση kernel μέχρι να κάνεις reboot. πιθανόν να φταίει αυτό και σε σένα.
    Ο δίσκος που σου έκανε πρόβλημα ήταν usb ή εσωτερικός;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 15-12-19 στις 19:43.

Σελ. 351 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 331341346349350351352353356361371 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας