Σελ. 353 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 333343348351352353354355358363373 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.281-5.295 από 6427
  1. #5281
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AWMN
    Επιτέλους εκτός AUR (και εντός community) το Signal:

    https://www.archlinux.org/packages/c...ignal-desktop/

    Kudos

  2. #5282
    Εγγραφή
    24-08-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα έχω κολλήσει στο πώς γίνεται το patch σε πακέτο από aur. Έχω διαβάσει 10 φορές το ABS στο wiki και κάθε φορά νιώθω ότι καίγεται το μυαλό μου.

    Για την ακρίβεια προσπαθώ να παίξω με αυτό το πακέτο. https://aur.archlinux.org/packages/openrazer-meta/
    Στο τελευταίο σχόλιο ο χρήστης str0gg αναφέρει ένα patch. Μια βοήθεια αυτό το πράσινο το κατεβατό: πώς που το περνάω; Αν έχω ένα παράδειγμα πώς γίνεται να πάρω φορά για τα επόμενα. ^^.
    Edit: lol οκ ήταν πιο απλό από ότι φανταζόμουν, δημιουργείς το patch file και το κάνεις add στα source του PKGBUILD.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rockdie : 28-02-20 στις 03:28. Αιτία: Solved

  3. #5283
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Anarchy Linux, A simple and intuitive Arch Linux installer
    https://www.anarchylinux.org/
    ديميتريس

  4. #5284
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Όλα καλά αλλά βλέπω αυτό
    AUR support
    και αμέσως

  5. #5285
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλά αλλά βλέπω αυτό


    και αμέσως
    Γιατί;;;

    Εκτός ότι θέλεις να το κάνεις με τον δικό σου τρόπο, αντί με κάποιο helper, τι σε πειράζει να υπάρχει υποστήριξη αν δεν την χρησιμοποιείς;

    - - - Updated - - -

    Εμένα πιο πολύ με ενοχλεί ότι πρέπει να κατεβάσεις το δικό τους ISO, αντί να κάνεις clone ενα repository στο επίσημο ISO!

  6. #5286
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    γιατί (από σημαντικότερο σε λιγότερο σημαντικό):
    • είναι μεγάλο κενό ασφαλείας το να το κάνεις με τον "μη στάνταρ" τρόπο
    • δίνει πρόσβαση σε πακέτα μη ελεγμένα και αμφιβόλου ποιότητας
    • λίγο πολύ όλοι οι helpers έχουν πρόβλημα με εξαρτήσεις όταν βγάλεις το πακέτο
    • σου περνάει μια λογική ότι ότι είναι στο AUR είναι "του arch" άρα μπορώ να το βάλω και αν σπάσει φταίει το arch
    • δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις να χτίζεις ένα πακέτο και κρέμεσαι πάντα από τα .. του κάθε helper και του κάθε aur maintainer. Για να κάνεις update μόνος σου συνήθως χρειάζεται να αλλάξεις ένα pkgver και ένα md5sum αλλά δεν θα το μάθεις ποτέ. Άρα αν παρατήσει το PKGBUILD και δεν το κάνει orphan, εσύ θα κάθεσαι με την παλιά έκδοση ενώ (συνήθως) μπορείς σε λιγότερο από 1 λεπτό και με μηδενικές πραγματικά γνώσεις να το αναβαθμίσεις μόνος σου



    Είναι τυχαίο που κανένας aur helper δεν μπαίνει σε επίσημο repo;

  7. #5287
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί (από σημαντικότερο σε λιγότερο σημαντικό):
    • είναι μεγάλο κενό ασφαλείας το να το κάνεις με τον "μη στάνταρ" τρόπο
    • δίνει πρόσβαση σε πακέτα μη ελεγμένα και αμφιβόλου ποιότητας
    • λίγο πολύ όλοι οι helpers έχουν πρόβλημα με εξαρτήσεις όταν βγάλεις το πακέτο
    • σου περνάει μια λογική ότι ότι είναι στο AUR είναι "του arch" άρα μπορώ να το βάλω και αν σπάσει φταίει το arch
    • δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις να χτίζεις ένα πακέτο και κρέμεσαι πάντα από τα .. του κάθε helper και του κάθε aur maintainer. Για να κάνεις update μόνος σου συνήθως χρειάζεται να αλλάξεις ένα pkgver και ένα md5sum αλλά δεν θα το μάθεις ποτέ. Άρα αν παρατήσει το PKGBUILD και δεν το κάνει orphan, εσύ θα κάθεσαι με την παλιά έκδοση ενώ (συνήθως) μπορείς σε λιγότερο από 1 λεπτό και με μηδενικές πραγματικά γνώσεις να το αναβαθμίσεις μόνος σου



    Είναι τυχαίο που κανένας aur helper δεν μπαίνει σε επίσημο repo;
    Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Απλά το anarchylinux σαν installer δεν σημαίνει απραίτητα να βάλεις και πακέτα από το AUR. Ναι, δίνει την δυνατότητα για κάτι που δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν ένα γρήγορο Installer για το base system + τα βασικά και μετά να το δουλέψεις σαν απλό Arch! Για εμένα το χειρότερο είναι ότιο κατεβάζεις δικό του ISO και όχι κάποιο απλό script που αυτοματοποιεί τη διαδικασία!

  8. #5288
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Καλά εννοείται ότι αν δεν χρησιμοποιήσεις την δυνατότητα δεν "επηρεάζεσαι". Μιλάω για την λογική. Πιστεύω αυτό γίνεται για "ευκολία" και να τραβήξουν κόσμο με την μεγάλη πληθώρα πακέτων

  9. #5289
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anarchy Linux, A simple and intuitive Arch Linux installer
    https://www.anarchylinux.org/
    το ειχα δοκιμασει, αλλα ειχα καποια "θεματακια" ή τουλαχιστον εμενα μου φανηκε ετσι. long story short, δεν μου γεμισε το ματι.
    καλυτερα να χρησιμοποιησεις το archfi script για μια πιο ευκολη εγκατασταση του arch

  10. #5290
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Τι εννοείτε δεν είναι εύκολη η εγκατάσταση του arch;
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  11. #5291
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείτε δεν είναι εύκολη η εγκατάσταση του arch;
    ΑΝ υπηρχε σωστος και κατατοπιστικος οδηγος θα ηταν μια χαρα. Και μην βγει κανενας αιρετικος και με κραξει τωρα γιατι ο επισημος οδηγος εχει ατελειες.

  12. #5292
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Η εγκατάσταση δεν είναι ότι είναι δύσκολη, είναι περίπλοκη και θα έλεγα χωρίς λόγο. Υπήρχε ωραίος installer και τον έκοψαν

  13. #5293
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ υπηρχε σωστος και κατατοπιστικος οδηγος θα ηταν μια χαρα. Και μην βγει κανενας αιρετικος και με κραξει τωρα γιατι ο επισημος οδηγος εχει ατελειες.
    για ατελειες δεν ξερω, δεν εχω τις γνωσεις για να το κρινω αυτο, αλλα σιγουρα ενας noobας (οπως εγω ας πουμε) χανεται εκει μεσα. προυποθετει ηδη αρκετες γνωσεις. εδω η πρωτη μου εγκατασταση με το archfi script μου πηρε σχεδον 2μιση ωρες ακολουθοντας ενα video tutorial στο youtube. στο arch wiki θα πελαγωνα

  14. #5294
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Συμφωνω και εγω οτι απο το wiki ειναι ελεος απλα, ειναι πολυ ανακατωμενα οπως τα εχει, εγω εχω γραψει σε ενα μπλοκ τα βηματα με την σωστη σειρα και μεχρι την εγκατασταση και γραφικου περιβαλλοντος ειναι ακριβως 22.
    Απλα καποια στιγμη μου κλωτσησε ο SSD κατι ειχε πεχτει και με το backup, τοτε δεν ειχα και χρονο καθολου μα καθολου ελευθερο και βιαζομουν και απο τοτε που παει πολυς καιρος μεχρι σημερα ειμαι με manjaro και ειμαι ευχαριστημενος και δεν το εχω αλλαξει.
    ΑΝ καμια φορα χαλασει και ΑΝ εχω χρονο μπορει να ξαναβαλω το Arch...

    - - - Updated - - -

    Να συμπληρωσω επισης οτι φυσικα με τα βηματα μπαινει το εντελως βασικο συστημα, ολες οι διανομες πχ οπως το manjaro που ειπα βαζουν πολλα πραγματα παραπανω, που θες επιπλεον χρονο να ψαχνεις τι ειναι αυτα, να τα κατεβαζεις κτλ κτλ.
    Τωρα βεβαια που εχω και καλη γραμμη βοηθαει παρα πολυ στις αναβαθμισεις και στις εγκαταστασεις για εκμηδενιζονται σχεδον οι χρονοι αναμονης στα κατεβασματα πακετων.

  15. #5295
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δυστυχως η διανομη χαντακωνεται απο την ανωρημοτητα των δημιουργων τους, διαχειριστων του φορουμ τους κτλ. Πονταρουν στην δημιουργια brand name περισσοτερο απο οτι στην ουσια, κατσλιγοντας ετσι να θεωρειται ανδραγαθημα η εγκατασταση του, κριμα πραγματικα.

Σελ. 353 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 333343348351352353354355358363373 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας