Σελ. 390 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 370380385388389390391392395400410 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.836-5.850 από 6421
  1. #5836
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το patch στον httpd εννοω ταλαιπωρια... και δεν εχω καταλαβει και τι κανει :P
    Και προτιμω να βαλω κατι απο καποιο τριτο repo απο το να κατσω να το χτισω μονος μου.
    Τhat's not the Arch way
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #5837
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Υπάρχουν πάντα και τα Flatpak/Snaps για proprietary εφαρμογές που είναι universal.
    HTTPD μάλλον δεν θα βρεις, αλλα για Brave/Code/Skype και όλα τα άλλα θα βρείς.

    Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις Toolbox και να έχεις μια fedora με τα πακέτα της στο σύστημα σου. Οπότε αν βρεις κάτι σε rpm / dnf repo το περνάς εκεί.

  3. #5838
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πάντα και τα Flatpak/Snaps για proprietary εφαρμογές που είναι universal.
    HTTPD μάλλον δεν θα βρεις, αλλα για Brave/Code/Skype και όλα τα άλλα θα βρείς.

    Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις Toolbox και να έχεις μια fedora με τα πακέτα της στο σύστημα σου. Οπότε αν βρεις κάτι σε rpm / dnf repo το περνάς εκεί.
    Επίσης αρκετά είναι σε appimage.

  4. #5839
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δν θυμαμαι τι προσπαθησα να βαλω προσφατα σε flatpak επειδη η κανονικη εκδοση του δεν δουλεψε, απλα ηταν καπως ετσι το σκηνικο
    - πακεταρισμενο σε deb = μονο η εφαρμογη = 5mb, γιατι τις εξαρτησεις τις ειχα ηδη
    - πακεταρισμενο σε flatpak = η εφαρμογη + εξαρτησεις για 1002 πραγματα, αναμεσα τους και τα gl extensions για τον driver, που imho δεν θα επρεπε να ζητουνται καν μιας και μιλαμε κατι που εχει να κανει με το hw = 500+mb! Για ονομα δηλαδη.
    ديميتريس

  5. #5840
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δν θυμαμαι τι προσπαθησα να βαλω προσφατα σε flatpak επειδη η κανονικη εκδοση του δεν δουλεψε, απλα ηταν καπως ετσι το σκηνικο
    - πακεταρισμενο σε deb = μονο η εφαρμογη = 5mb, γιατι τις εξαρτησεις τις ειχα ηδη
    - πακεταρισμενο σε flatpak = η εφαρμογη + εξαρτησεις για 1002 πραγματα, αναμεσα τους και τα gl extensions για τον driver, που imho δεν θα επρεπε να ζητουνται καν μιας και μιλαμε κατι που εχει να κανει με το hw = 500+mb! Για ονομα δηλαδη.
    Απο που προκύπτει αυτό; Τα libraries είναι libraries και τα flatpaks δεν έχουν πρόσβαση σε κανένα host library, άρα πρέπει να εγκατασταθούν εκ νέου.

    Ναι τα flatpak απο μόνα τους καταλήγουν να πιάνουν πάρα πολύ χώρο αλλα αν έχεις «πολλά» τότε γλιτώνεις το μειονέκτημα καθότι γίνονται reuse απο άλλα flatpaks. Φαντάσου το σαν να έχεις ένα extra distro στο pc σου.

  6. #5841
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στα... windows ας πουμε, γιατι απο εκει ξεκινησε το ολο σκεπτικο του "να ερχεται η καθε εφαρμογη σετ με τις βιβλιοθηκες της" για να μην γινονται τσουρεκια στον dev με το χτιζεται και με τι οχι, ποσες εφαρμογες ερχονται πχ σετ με την ταδε βιβλιοθηκη για τις nvidia συγκεκριμενα? Εγω δεν εχω δει καμια...
    ديميتريس

  7. #5842
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα... windows ας πουμε, γιατι απο εκει ξεκινησε το ολο σκεπτικο του "να ερχεται η καθε εφαρμογη σετ με τις βιβλιοθηκες της" για να μην γινονται τσουρεκια στον dev με το χτιζεται και με τι οχι, ποσες εφαρμογες ερχονται πχ σετ με την ταδε βιβλιοθηκη για τις nvidia συγκεκριμενα? Εγω δεν εχω δει καμια...
    Δεν είναι απ τα windows και έχει την δική του χρησιμότητα. Αλλα δεν είναι εδώ το μέρος να συζητήσουμε για τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα του Flatpak εδώ. Απλά το ανέφερα σαν λύση αν δεν θες να μπλέξεις με AUR (που είναι και ο προτεινόμενος τρόπος στο Arch). Προσωπικά τα χω βρει να μου λύνουν τα χέρια σε ορισμένες περιπτώσεις (όπως πχ με το mendeley desktop και τις περίεργες εξαρτήσεις του στην qt).

  8. #5843
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα... windows ας πουμε, γιατι απο εκει ξεκινησε το ολο σκεπτικο του "να ερχεται η καθε εφαρμογη σετ με τις βιβλιοθηκες της" για να μην γινονται τσουρεκια στον dev με το χτιζεται και με τι οχι, ποσες εφαρμογες ερχονται πχ σετ με την ταδε βιβλιοθηκη για τις nvidia συγκεκριμενα? Εγω δεν εχω δει καμια...
    Οι βιβλιοθήκες συμπεριλαμβάνονται στο Mac. Τα windows έχουν .dll (Dynamic-link library) και registry για να ξέρει η εφαρμογή ποιές βιβλιοθήκες να ψάξει.

  9. #5844
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ρε παιδια, αλλο πραγμα το static build και αλλο πραγμα αυτο που λεω με τα flatpaks για τον driver. Static build σημαινει να σερνει μαζι του ΟΛΕΣ τις βιβλιοθηκες που χρειαζεται για να τρεξει γιατι με αυτες χτιστηκε. Πχ

    Το viber ειναι static build και χρησιμοποιει καποια παλια εκδοση της qt5. Το mendeley desktop που προταθηκε παραπανω το ιδιο.
    Το wps office ειναι static build και σερνει μαζι του ολες τις βιβλιοθηκες της πεθαμενης πλεον qt4. Ακομα και το skype της προ-ms εποχης (4.x, 10+ χρονια πριν) ειχε και static built που εσερνε οτι βιβλιοθηκη ηθελε.

    Γιατι ομως μια εφαρμογη γραμμενη με το Χ toolkit να θελει την ΔΙΚΗ ΤΗΣ Χ library για 3d acceleration και να μην χρησιμοποιει του συστηματος/driver?
    ديميتريس

  10. #5845
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.442
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, αλλο πραγμα το static build και αλλο πραγμα αυτο που λεω με τα flatpaks για τον driver. Static build σημαινει να σερνει μαζι του ΟΛΕΣ τις βιβλιοθηκες που χρειαζεται για να τρεξει γιατι με αυτες χτιστηκε. Πχ

    Το viber ειναι static build και χρησιμοποιει καποια παλια εκδοση της qt5. Το mendeley desktop που προταθηκε παραπανω το ιδιο.
    Το wps office ειναι static build και σερνει μαζι του ολες τις βιβλιοθηκες της πεθαμενης πλεον qt4. Ακομα και το skype της προ-ms εποχης (4.x, 10+ χρονια πριν) ειχε και static built που εσερνε οτι βιβλιοθηκη ηθελε.

    Γιατι ομως μια εφαρμογη γραμμενη με το Χ toolkit να θελει την ΔΙΚΗ ΤΗΣ Χ library για 3d acceleration και να μην χρησιμοποιει του συστηματος/driver?
    Γιατί δεν ξέρει αν θα υπάρχει στο σύστημα, οπότε την "κουβαλάει" μαζί της.

  11. #5846
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι αλλα τοτε θα επρεπε να βαλει γενικα τις βιβλιοθηκες για ολους τους driver της nvidia, legacy και κανονικους. Αλλα βλεπει το hw και βαζει μονο για το hw που εχω, οποτε δεν ειναι generic.
    ديميتريس

  12. #5847
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ ranger,αλλά έχω ήδη ξενερώσει άσχημα....είχα ξεχάσει πόσο ενοχλητικός και εκνευριστικός είναι ο ήχος από εναν σκληρό δίσκο που περιστρέφεται με 7200 στροφές.
    Μάλλον θα αγοράσω μια θήκη κι ένα καλώδιο και θα τον κάνω εξωτερικό.
    Θα χάσω σε ταχύτητα,αλλά θα γλιτώσουν τ'αυτιά μου.
    Λοιπόν,μόλις σήμερα αξιώθηκα να πάρω θήκη (ο ξεφτίλας).
    Είναι μια της LC power,αλλά δυστυχώς ο δίσκος δεν εμφανίζεται στον nautilus (νυν "Files").

    Είναι σε NTFS και σε λάπτοπ με windows εμφανίζεται κανονικά,με το περιεχόμενό του.
    Με lsusb το σύστημα τον βλέπει ως "Bus 004 Device 005: ID 152d:0578 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS578 SATA 6Gb/s".
    Αν έχετε καμιά ιδέα,παρακαλώ πείτε την.

  13. #5848
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    H θήκη παίρνει ρεύμα από ξεχωριστή τροφοδοσία να υποθέσω ε;
    Γιατί μπορεί η usb να μην μπορεί να βγάλει όσο ρεύμα θέλει ο 7200ρης

  14. #5849
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    H θήκη παίρνει ρεύμα από ξεχωριστή τροφοδοσία να υποθέσω ε;
    Γιατί μπορεί η usb να μην μπορεί να βγάλει όσο ρεύμα θέλει ο 7200ρης
    Ναι,κανονικά.Έχει δικό της τροφοδοτικό.
    Επίσης τον βλέπει το disks.

  15. #5850
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.436
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν,μόλις σήμερα αξιώθηκα να πάρω θήκη (ο ξεφτίλας).
    Είναι μια της LC power,αλλά δυστυχώς ο δίσκος δεν εμφανίζεται στον nautilus (νυν "Files").

    Είναι σε NTFS και σε λάπτοπ με windows εμφανίζεται κανονικά,με το περιεχόμενό του.
    Με lsusb το σύστημα τον βλέπει ως "Bus 004 Device 005: ID 152d:0578 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS578 SATA 6Gb/s".
    Αν έχετε καμιά ιδέα,παρακαλώ πείτε την.
    Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις το κατάλληλο module στον kernel.

    Θα πρέπει να χτίσεις πυρήνα με το παρακάτω ενεργοποιημένο είτε σαν kernel module, είτε ως built in:

    CONFIG_PATA_JMICRON=y

    (=y αν το θέλεις built in στον πυρήνα ώστε να μη χρειάζεται να το φορτώνεις, =m αν το θέλεις ως module. Εγώ το έκανα built in)

    Έχουμε το ίδιο. Εμένα στο lsusb το δίνει ως:

    Bus 002 Device 010: ID 152d:0578 JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS578 SATA 6Gb/s

    Κι εμένα δεν το έβλεπε στο gentoo μου αλλά μόλις έχτισα το module που σου λέω, το βλέπει κανονικά.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 390 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 370380385388389390391392395400410 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας