Σελ. 409 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 389399404407408409410411414419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.121-6.135 από 6428
  1. #6121
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τραβάνε πακέτα που δεν υπάρχουν στο stock Arch, προφανώς είναι σε δικά τους repo. Τα αφαιρείς από το pacman.conf και τελείωσες -- ή όχι;
    Δεν είμαι σίγουρος αν απλά τραβάνε κάποια παραπάνω πακέτα απο δικά τους repos, ή βάζουν άλλα έξτρα config files ή οτιδήποτε και το πόσο εύκολο είναι να βγουν αυτά χωρίς να σπάσει το σύστημα. Αν είναι να ψάχνομαι να δω τι πρέπει να βγάλω εκ των υστέρων, βάζω arch απο το stock installation και τέλειωσα.

    Στο κάτω κάτω δεν καταλαβαίνω γιατί το κουράζουμε, αφού υπάρχει το ALG που κάνει αυτή τη δουλειά με τα pure editions του.

  2. #6122
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μονο που μου ερχεται στο νου ειναι αν βαλεις arch με καποιο σκριπτακι που κυκλοφορουνε και τραβανε ολα τα πακετα κατευθειαν απο τα arch repos. για το endeavourOS ξερω οτι δεν ειναι εντελως vanilla gnome, για arcolinux δεν ξερω, δεν το εχω δοκιμασει ποτε. αλλιως πας σε fedora που εχει stock gnome, που ειναι semi-rolling, αλλα παρεχει εναν ευκολο και γρηγορο τροπο εγκαταστασης (αλλα αυτο θα ειναι μαλλον out of the question for you )
    Το repo του EndeavourOS αυτά έχει μέσα: https://github.com/endeavouros-team/...avouros/x86_64

    Αυτό είναι του Arcolinux: https://github.com/arcolinux/arcolin.../master/x86_64
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  3. #6123
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το πρόβλημα μου είναι ακριβώς οτι τραβάνε και πακέτα που δεν υπάρχουν στο stock arch και πρέπει να τα κυνηγάω.

    To fedora δεν είναι out of question (αυτό έχω στο laptop γιατί ήθελα κάτι γρήγορο) και είναι όντως εξαιρετικό, αλλα την ευκολία και το πλήθος των πακέτων του arch (μέσω AUR πχ) δεν την έχει.
    δες εδω
    https://archlinuxgui.in/download.html

    σημερα το ανακαλυψα
    [update] α, σορρυ, τωρα ειδα οτι το ανεφερες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το repo του EndeavourOS αυτά έχει μέσα: https://github.com/endeavouros-team/...avouros/x86_64

    Αυτό είναι του Arcolinux: https://github.com/arcolinux/arcolin.../master/x86_64
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buu : 31-10-21 στις 19:10.

  4. #6124
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Κανένας με pipewire? Αποφάσισα χθες να κάνω τη μετάβαση και να ξυλώσω το palseaudio.
    Αισθητή διαφορά στον ήχο.

  5. #6125
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αισθητή διαφορά στον ήχο.
    Δηλαδή;
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  6. #6126
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας με pipewire? Αποφάσισα χθες να κάνω τη μετάβαση και να ξυλώσω το palseaudio.
    Αισθητή διαφορά στον ήχο.
    Το χω αλλάξει καιρό τώρα. Με βολεύει που ενσωματώνει Jack χωρίς να κάνω πίπες ρυθμίσεις και να έχω ταυτόχρονα πχ vlc, youtube και bitwig (αν ακολουθώ κάποιο tutorial πχ).

    Απο την άλλη έχει τα προβλήματα του, και όποιος χρησιμοποιεί για audio production επαγγελματικά ή σε live καλό θα ναι να περιμένει:

    https://www.youtube.com/watch?v=RvWgm6aZTQA

  7. #6127
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή;
    Σαφώς πιο transpared

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χω αλλάξει καιρό τώρα. Με βολεύει που ενσωματώνει Jack χωρίς να κάνω πίπες ρυθμίσεις και να έχω ταυτόχρονα πχ vlc, youtube και bitwig (αν ακολουθώ κάποιο tutorial πχ).

    Απο την άλλη έχει τα προβλήματα του, και όποιος χρησιμοποιεί για audio production επαγγελματικά ή σε live καλό θα ναι να περιμένει:

    https://www.youtube.com/watch?v=RvWgm6aZTQA
    Φυσικά, είναι ακόμα υπό heavy development.
    Αλλά σε έναν συνηθισμένο υπολογιστή δεν νομίζω να υπάρχουν ιδιαίτερα θέματα.

  8. #6128
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς πιο transpared
    Και πάλι, τί εννοείς;; Καλύτερη ποιότητα ήχου; Αν ναι, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #6129
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι, τί εννοείς;; Καλύτερη ποιότητα ήχου; Αν ναι, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω.
    Καταλαβαίνεις φαντάζομαι,πως το θέμα "ποιότητα ήχου" είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.Έχει να κάνει με τα αυτιά του καθενός,οπότε ναι,στα δικά μου αυτιά είναι σαφής η βελτίωση.
    Ελπίζω να μην με ρωτήσει και τρίτη φορά άλλος "τι εννοώ"...γιατί σ'αυτήν την περίπτωση θα αρχίσω να λέω για "αέρινες υψηλές", "ρέουσες μεσαίες", "στιβαρές χαμηλές" συχνότητες, κι άλλα τέτοια θλιβερά χαϊφιντελάδικα

  10. #6130
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνεις φαντάζομαι,πως το θέμα "ποιότητα ήχου" είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.Έχει να κάνει με τα αυτιά του καθενός,οπότε ναι,στα δικά μου αυτιά είναι σαφής η βελτίωση.
    Ελπίζω να μην με ρωτήσει και τρίτη φορά άλλος "τι εννοώ"...γιατί σ'αυτήν την περίπτωση θα αρχίσω να λέω για "αέρινες υψηλές", "ρέουσες μεσαίες", "στιβαρές χαμηλές" συχνότητες, κι άλλα τέτοια θλιβερά χαϊφιντελάδικα
    Ωραία είναι τα χαϊφιντελάδικα Που να δεις εμας που παίζουμε κιθάρα. Creamy, bity, hairy sound, κτλ, κτλ.

    Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω τι κάρτα ήχου έχεις, αλλά πιστεύω πως αν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα ήχου μεταξύ pipewire και pulseaudio θα μπορεί να γίνει αντιληπτή μόνο με ενα καλο audio interface και ένα καλό ζευγάρι monitor ηχεία

  11. #6131
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνεις φαντάζομαι,πως το θέμα "ποιότητα ήχου" είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.Έχει να κάνει με τα αυτιά του καθενός,οπότε ναι,στα δικά μου αυτιά είναι σαφής η βελτίωση.
    Ελπίζω να μην με ρωτήσει και τρίτη φορά άλλος "τι εννοώ"...γιατί σ'αυτήν την περίπτωση θα αρχίσω να λέω για "αέρινες υψηλές", "ρέουσες μεσαίες", "στιβαρές χαμηλές" συχνότητες, κι άλλα τέτοια θλιβερά χαϊφιντελάδικα
    Αυτό είναι περίεργο καθότι θα πρεπε η αλλαγή να είναι τελείως transparent και να μην υπάρχει καμιά αλλαγή στην ποιότητα του ήχου. Μήπως έβαλες/εβγαλες κάνα pulseffects κατα την αλλαγή; Επίσης μήπως έγινε ταυτόχρονα η αλλαγή του Samplerate απο 44.1Khz (pulse default) σε 48Khz (pw default); Αν και δύσκολα θα πρεπε η αλλαγή να ναι αισθητή. Μήπως είναι ψυχολογική η αλλαγή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 19-12-21 στις 13:19.

  12. #6132
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μήπως έγινε ταυτόχρονα η αλλαγή του Samplerate απο 44.1Khz (pulse default) σε 48Khz (pw default); Αν και δύσκολα θα πρεπε η αλλαγή να ναι αισθητή. Μήπως είναι ψυχολογική η αλλαγή;
    Μου έχει τύχει ανάλογα με την συχνότητα να επιλεγεί διαφορετικό μέσο (πχ στην τύχη 192kbit 2ch aac με 384kbit 6ch ac3). Μήπως το μέσο που έπαιξε είχε περισσότερα του ενός streams ήχου και λόγω του 48KHz που έγραψες, του επέλεξε άλλο καλύτερο stream; Σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα ήταν αισθητή η διαφορά (την οποία και να απέδωσε στο pipewire); Φυσικά είναι εικασία αυτό που γράφω και μπορεί να είναι εντελώς άσχετο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #6133
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει ανάλογα με την συχνότητα να επιλεγεί διαφορετικό μέσο (πχ στην τύχη 192kbit 2ch aac με 384kbit 6ch ac3). Μήπως το μέσο που έπαιξε είχε περισσότερα του ενός streams ήχου και λόγω του 48KHz που έγραψες, του επέλεξε άλλο καλύτερο stream; Σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα ήταν αισθητή η διαφορά (την οποία και να απέδωσε στο pipewire); Φυσικά είναι εικασία αυτό που γράφω και μπορεί να είναι εντελώς άσχετο.
    Ενδεχομένως, έπειτα έχει διαφορετικό resampler (στην ποιότητα 14 ρίχνει σκόνη στα ProTools του 2021 - δείτε εδώ: https://src.infinitewave.ca/) το pipewire οπότε ενδεχομένως να κάνει καλύτερη δουλειά εκεί.

    Αλλα σε κάθε περίπτωση εκτός αν έχεις τον εξοπλισμό που λέει ο megahead, την ανάλογη εμπειρία, και τα αντίστοιχα samples η διαφορά θα ναι ανεπαίσθητη.

  14. #6134
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    με onboard κάρτα συμφωνώ ότι μάλλον μιλάμε για placebo

  15. #6135
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, καλη χρονια!
    υπαρχει κανεις να εχει προβλημα με kodi και την python 3.10?
    μου εχει κανει αναβαθμιση στο τελευταιο 19.3.Χ και την python 3.10 αντι την 3.9 και κολαει! και με πεταει.

    Εκανα υποβαθμιση τελικα στο προηγουμενο ακριβως kodi και την python και παιζει, και τωρα ειδα οτι εχω προβλημα με το blender 3D! (blender-17:3.0.0-4) να κοψω φλεβες?????

    Κώδικας:
    προσοχή: kodi: παράβλεψη αναβάθμισης πακέτου (19.3-1 => 19.3-2)
    προσοχή: python: παράβλεψη αναβάθμισης πακέτου (3.9.9-1 => 3.10.1-2)
    Τα εχω μπλοκαρει αυτα απο αναβαθμιση.

    Αλλα στο blender blender: error while loading shared libraries: libpython3.10.so.1.0: cannot open shared object file: No such file or directory

    Εχει τυχει σε καποιον και βρηκε λυση εκτος το να μην μου παιζει το kodi ή το blender?

Σελ. 409 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 389399404407408409410411414419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας