Σελ. 420 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 400410415418419420421422425 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.286-6.300 από 6427
  1. #6286
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που δεν είναι όλα τα συστήματα efi! Παλιότεροι υπολογιστές θέλουν την άλλη εντολή για MBR. Και επίσης το όνομα του efi partition δεν είναι τόσο στάνταρτ -- νομίζω ότι κατά καιρούς αλλάζουν και οι προτεινόμενες ρυθμίσεις στο wiki. Συνήθως δεν είναι δύσκολο να το βρεις, αλλά και πάλι, θέλει λίγο ψάξιμο...
    Το πρόβλημα παρουσιάστηκε σε EFI συστήματα. Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα για παλαιά συστήματα με legacy bios και MBR. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανένα πρόβλημα.

  2. #6287
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που δεν είναι όλα τα συστήματα efi! Παλιότεροι υπολογιστές θέλουν την άλλη εντολή για MBR. Και επίσης το όνομα του efi partition δεν είναι τόσο στάνταρτ -- νομίζω ότι κατά καιρούς αλλάζουν και οι προτεινόμενες ρυθμίσεις στο wiki. Συνήθως δεν είναι δύσκολο να το βρεις, αλλά και πάλι, θέλει λίγο ψάξιμο...
    Το πρόβλημα αφορούσε μόνο UEFI συστήματα και όχι mbr. Το grub install...το έβαλαν γιατί μπορεί να γίνει έχεις διαφορετικό esp directory.

    Το 99% των χρηστών νομίζω έχουν σαν path το /boot ή το /boot/EFI αν τα windows έχουν φτιάξει το UEFI partition. Οι arch based distros έδωσα εξαρχής οδηγίες και μάλιστα έδιναν οδηγίες για να τσεκαρεις που είναι το esp directory.

    Δεν γίνετε να δικαιολογουμε τα πάντα ήταν απαράδεκτο αυτό που έγινε. Σκέψου ότι εσύ τώρα που έχεις τις οδηγίες δίνει δύο εντολές και καθάρισες. Αυτοί που το έπαθαν στην αρχή και τους πέταγε σε bios έπρεπε να μπουν σε chroot, να κάνουν mount τα partition, και να τρέξουν τις εντολές.

    Το πιο ανησυχητικό για μένα πέρα από το τι άφησαν τους χρήστες τέσσερις μέρες να σπάνε τον bootloader τους, και τον ελιτισμό όπως είπε ο ranger.

    Είναι ότι στο δεύτερο link που έδωσα παραπάνω ο τύπος που το ποσταρε είναι Youtuber χρησιμοποιεί arch και έχει φίλους arch devs.

    Εμφανίστηκε λοιπόν σαν ρεπόρτερ να δώσει πληροφορίες που είχε από μέσα,μπήκε στο Reddit να σβ΄΄ησει την φωτιά και άρχισε να μας λέει ότι παρόλο που καλό θα ήταν μια να υπάρξει μια ανακοίνωση, το Arch δεν είναι μια διανομή που σε πιάνει από το χέρι ούτε είναι η μαμά σου πρέπει να λύνεις τα προβλήματα σου μόνος σου, επίσης έλεγε ότι πριν κάνεις αναβάθμιση δεν πρέπει να κοιτάς μονο την αρχική σελίδα, αλλά να βλέπεις τα φορουμς, τον bug tracker, το reddit ,και να ακολουθεις την διανομή στα social media Twitter, Facebook για να είσαι σίγουρος.

    Κάτι μου λέει που αυτά που έλεγε δεν ήταν μόνο δικά του λόγια, αλλά και των devs φίλων του αν κρίνω από το υφάκι που υπάρχει τα τελευτία χρόνια. Ελπίζω να μην θεωρούν νορμάλ ότι για να κάνουμε ένα update πρέπει να ανοίξουμε δέκα tab, να ψάχνουμε κανα μισάωρο γιατί αλλιώς θα πάρουμε τον bootloader στο χέρι.

    O Ranger σαν παλιότερος μπορεί νομίζω να επιβεβαιώσει ότι παλαιότερα στο Arch αρκούσε να τσεκαρεις την αρχική για να μην πάρεις το σύστημα στο χέρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος linkdesink : 02-09-22 στις 18:47.

  3. #6288
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Πάντως η ανακοίνωση στην πρώτη σελίδα δεν λέει μόνο για UEFI συστήματα. Όποιος τη διαβάζει κάνει εγκατάσταση ό,τι κι αν έχει.

    Επιβεβαιώνω πάντως και εγώ ότι μόνο με τις ανακοινώσεις στην πρώτη σελίδα, οι αναβαθμίσεις πάνε καλά όσα χρόνια έχω Arch. Αν σε αυτό το σοβαρό ζήτημα καθυστέρησαν 4 μέρες να βγάλουν ανακοίνωση (δεν παρακολούθησα αλλού συζητήσεις) είναι μεγάλο φάουλ και ελπίζω να μην επαναληφθεί... Είναι εντελώς παράλογο αυτό που λέει ο τύπος να τσεκάρουμε 10 μέρη πριν κάνουμε αναβάθμιση, η οποία σε μία rolling release γίνεται πολύ συχνά: δεν θα κάνουμε και τίποτα άλλο αν χρησιμοποιούμε Arch

  4. #6289
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως η ανακοίνωση στην πρώτη σελίδα δεν λέει μόνο για UEFI συστήματα. Όποιος τη διαβάζει κάνει εγκατάσταση ό,τι κι αν έχει.

    Επιβεβαιώνω πάντως και εγώ ότι μόνο με τις ανακοινώσεις στην πρώτη σελίδα, οι αναβαθμίσεις πάνε καλά όσα χρόνια έχω Arch. Αν σε αυτό το σοβαρό ζήτημα καθυστέρησαν 4 μέρες να βγάλουν ανακοίνωση (δεν παρακολούθησα αλλού συζητήσεις) είναι μεγάλο φάουλ και ελπίζω να μην επαναληφθεί... Είναι εντελώς παράλογο αυτό που λέει ο τύπος να τσεκάρουμε 10 μέρη πριν κάνουμε αναβάθμιση, η οποία σε μία rolling release γίνεται πολύ συχνά: δεν θα κάνουμε και τίποτα άλλο αν χρησιμοποιούμε Arch

    Φαντάζομαι το άφησαν έτσι για να είναι σίγουροι. Αλλά μέχρι τώρα κανένας χρήστης με mbr δεν είχε θέμα, Ουσιαστικά αυτό το update άλλαξε κάτι σε ένα αρχείο firmware 30 κάπως έτσι οι αλλαγές αφορούσαν μόνο το UEFI. Καλό είναι πάντως να το κάνουν όλοι γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

    Αυτά που έλεγε ο τύπος ή καλύτερα μετέφερε αυτά που ήθελαν να πουν οι devs δεν ήταν κάτι άλλο μια προσπάθεια να δικαιολογηθούν. Δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να ψάχνει σε 10 μέρη για να αναβαθμίσει ένα σύστημα που όπως πολύ σωστά είπες αναβαθμίζεται συνέχεια.

    Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά. Όποιος έχει θέμα και έρθει εδώ πέρα από την σελίδα του arch για λύση θα είναι υπερκαλυμμενος, ο ranger τα εξήγησε όλα αναλυτικά στο προηγούμενο μήνυμα του.

  5. #6290
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Φέρανε πρακτικές arch linux ARCH και στην x86. Καλά πάνε και αυτοί.

  6. #6291
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Ranger σαν παλιότερος μπορεί νομίζω να επιβεβαιώσει ότι παλαιότερα στο Arch αρκούσε να τσεκαρεις την αρχική για να μην πάρεις το σύστημα στο χέρι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνω πάντως και εγώ ότι μόνο με τις ανακοινώσεις στην πρώτη σελίδα, οι αναβαθμίσεις πάνε καλά όσα χρόνια έχω Arch
    ισχύει αλλά γενικά δεν θυμάμαι να υπάρχει άλλη φορά πρόβλημα που να σπάει το σύστημα. Συνήθως ήταν κάτι του τύπου "θα σου βγάλει σφάλμα το update ότι το αρχείο υπάρχει ήδη, κάνε force update/αφαίρεσε το αρχείο με rm και τέλος" ή "σπάσαμε το τάδε πακέτο σε υποπακέτα, αν χάσεις λειτουργικότητα κάνε αυτό"
    Ποτέ να σε αφήνει με το σύστημα στο χέρι και γιαυτό και είναι τελείως απαράδεκτο το ότι το ήξεραν και το άφησαν να βγει απ το testing.

    Σήμερα είδα βγήκε νέο update στον grub και το έβαλα στο λαπτοπ αλλά επειδή ταξιδεύω δεν έψαξα αν βγήκε για να λύσει το πρόβλημα. Το boot πάντως δεν επηρεάστηκε αυτή τη φορά

    - - - Updated - - -

    τελικά το update ήταν για ένα delay που παρουσιάστηκε με το τελευταίο update/fix,


    Επί του θέματος τώρα, στο bug report τελευταίο σχόλιο βλέπω αυτό:


    This issue is only ever relevant if you run `grub-mkconfig` without doing a `grub-install`. The reason why this issue is never really encountered on Arch Linux is because there is nothing that runs these things after kernel updates nor grub updates. So who does these things?

    - https://gitlab.com/garuda-linux/pack...ub-update.hook
    - https://gitlab.manjaro.org/packages/...er/update-grub
    - https://github.com/endeavouros-team/...er-kernel.hook
    So while it's great that people blame Arch for moving forward with a git release, it's quite shitty when dependant distros do not look at their own hooks. Arch users shouldn't be hitting this issue, if at all. While this would probably break most of the derivative distros that updated linux along with grub on older machines without `reboot into firmware` setups.
    Δηλαδή λέει ότι στο arch δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά κάποιες διανομές-παράγωγα τρέχουν με το ζόρι το grub-mkconfig μετά από κάθε update και ουσιαστικά αυτές δημιούργησαν το πρόβλημα (manjaro, garuda, endeavouros).
    Έχουν βάλει αυτό το hook να τρέχει σε κάθε kernel update, όπως κάνει το debian. Και το οποίο είναι τελείως άχρηστο στην περίπτωση μας

    Ισχύει;;; Έσπασε σε κανέναν με καθαρό arch;;; Εγώ δεν ξέρω γιατί έτρεξα τις εντολές στο update επειδή είχα διαβάσει την ανακοίνωση.

  7. #6292
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει;;; Έσπασε σε κανέναν με καθαρό arch;;; Εγώ δεν ξέρω γιατί έτρεξα τις εντολές στο update επειδή είχα διαβάσει την ανακοίνωση.
    Έχω καθαρότατο arch σε δύο μηχανήματα. Στο ένα δεν έσπασε γιατί είχα systemd-boot, στο άλλο με grub έσπασε (μάλλον επειδή ακολούθησα τις οδηγίες τους για grub-mkconfig και install). Γενικά ένα χάος και απαράδεκτο να πετάνε το φταίξιμο στους derivative distros. Κάνανε μαλακία, ας το παραδεχτούνε, να κοιτάξουν να μην το ξανακάνουν και ας προχωρήσουμε παρακάτω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 06-09-22 στις 08:33.

  8. #6293
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω καθαρότατο arch σε δύο μηχανήματα. Στο ένα δεν έσπασε γιατί είχα systemd-boot, στο άλλο με grub έσπασε (μάλλον επειδή ακολούθησα τις οδηγίες τους για grub-mkconfig και install). Γενικά ένα χάος και απαράδεκτο να πετάνε το φταίξιμο στους derivative distros. Κάνανε μαλακία, ας το παραδεχτούνε, να κοιτάξουν να μην το ξανακάνουν και ας προχωρήσουμε παρακάτω.
    Για να σπάσει αν έκανες πάλι εγκατάσταση του GRUB, μάλλον δεν την έκανες σωστά (δεν έβαλες κάποια παράμετρο ίδια με αυτή που είχες βάλει στην αρχική εγκατάσταση). Πιθανότατα αυτό περιγράφεις στο παλιότερο μήνυμά σου:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: Στο ένα απο τα δύο συστήματα είχα grub και μου σκασε παρόλο που έκανα grub-install & config. Έλυσα το πρόβλημα με το να επιλέξω απο το firmware να bootάρει ένας δεύτερος grub που μπήκε αντί για αυτόν που είχα πρίν. Αν έχετε πρόβλημα κοιτάχτε στο firmware.

  9. #6294
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω καθαρότατο arch σε δύο μηχανήματα. Στο ένα δεν έσπασε γιατί είχα systemd-boot, στο άλλο με grub έσπασε (μάλλον επειδή ακολούθησα τις οδηγίες τους για grub-mkconfig και install). Γενικά ένα χάος και απαράδεκτο να πετάνε το φταίξιμο στους derivative distros. Κάνανε μαλακία, ας το παραδεχτούνε, να κοιτάξουν να μην το ξανακάνουν και ας προχωρήσουμε παρακάτω.
    Αυτό που λένε είναι ότι δεν χρειαζόταν να κάνεις install και mkconfig. Αν πάντως έσπασε αφού έκανες, μάλλον δεν το έκανες σωστά.

    Αν ισχύει αυτό που λένε το πρόβλημα είναι μόνο όταν τρέχεις mkconfig χωρίς να έχεις κάνει install (για τη συγκεκριμένη έκδοση grub όχι γενικά). Και ότι τα distros αυτά έχουν βάλει αυτό hook να τρέχει mkconfig σε κάθε kernel install το οποίο δεν χρειάζεται (ισχύει)

    Άρα, αν είναι αλήθεια αυτά που λέει το τελευταίο σχόλιο στο bug tracker, αν έχεις καθαρό arch και πέρασες το grub χωρίς να τρέξεις install και mkconfig δεν θα έβλεπες πρόβλημα. Θα είχες αν ποτέ στο μέλλον έτρεχες ξανά mkconfig χωρίς install (σπάνιο αλλά όχι αδύνατο).

    Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό όμως. Αν σε κάποιον έσπασε καθαρό arch επειδή δεν έκανε τα install & mkconfig, τότε αυτό που γράφει στο bug tracker είναι δικαιολογίες.

  10. #6295
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σπάσει αν έκανες πάλι εγκατάσταση του GRUB, μάλλον δεν την έκανες σωστά (δεν έβαλες κάποια παράμετρο ίδια με αυτή που είχες βάλει στην αρχική εγκατάσταση). Πιθανότατα αυτό περιγράφεις στο παλιότερο μήνυμά σου:
    Πιθανόν, καθότι το όνομα ήταν διαφορετικό (GRUB vs arch) και πάντα ακολουθώ ακριβώς τις εντολές του wiki.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λένε είναι ότι δεν χρειαζόταν να κάνεις install και mkconfig. Αν πάντως έσπασε αφού έκανες, μάλλον δεν το έκανες σωστά.

    Αν ισχύει αυτό που λένε το πρόβλημα είναι μόνο όταν τρέχεις mkconfig χωρίς να έχεις κάνει install (για τη συγκεκριμένη έκδοση grub όχι γενικά). Και ότι τα distros αυτά έχουν βάλει αυτό hook να τρέχει mkconfig σε κάθε kernel install το οποίο δεν χρειάζεται (ισχύει)

    Άρα, αν είναι αλήθεια αυτά που λέει το τελευταίο σχόλιο στο bug tracker, αν έχεις καθαρό arch και πέρασες το grub χωρίς να τρέξεις install και mkconfig δεν θα έβλεπες πρόβλημα. Θα είχες αν ποτέ στο μέλλον έτρεχες ξανά mkconfig χωρίς install (σπάνιο αλλά όχι αδύνατο).

    Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό όμως. Αν σε κάποιον έσπασε καθαρό arch επειδή δεν έκανε τα install & mkconfig, τότε αυτό που γράφει στο bug tracker είναι δικαιολογίες.
    Βγάλανε αυτό εδώ: https://archlinux.org/news/grub-boot...mpatibilities/ οπότε αυτό ακολούθησα. Πιθανότατα όντως να έσκασε γιατί ενώ το mkconfig έγινε στον παλιό μου grub, το install έγινε αλλού (η εγκατάσταση είναι πολύ παλιά).

    Μάλλον θα βάλω κάποιο hook να χω το κεφάλι μου ήσυχο στο μέλλον.

  11. #6296
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λένε είναι ότι δεν χρειαζόταν να κάνεις install και mkconfig. Αν πάντως έσπασε αφού έκανες, μάλλον δεν το έκανες σωστά.

    Αν ισχύει αυτό που λένε το πρόβλημα είναι μόνο όταν τρέχεις mkconfig χωρίς να έχεις κάνει install (για τη συγκεκριμένη έκδοση grub όχι γενικά). Και ότι τα distros αυτά έχουν βάλει αυτό hook να τρέχει mkconfig σε κάθε kernel install το οποίο δεν χρειάζεται (ισχύει)

    Άρα, αν είναι αλήθεια αυτά που λέει το τελευταίο σχόλιο στο bug tracker, αν έχεις καθαρό arch και πέρασες το grub χωρίς να τρέξεις install και mkconfig δεν θα έβλεπες πρόβλημα. Θα είχες αν ποτέ στο μέλλον έτρεχες ξανά mkconfig χωρίς install (σπάνιο αλλά όχι αδύνατο).

    Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό όμως. Αν σε κάποιον έσπασε καθαρό arch επειδή δεν έκανε τα install & mkconfig, τότε αυτό που γράφει στο bug tracker είναι δικαιολογίες.
    Προσωπικά το έκανα αφού βγήκε η ανακοίνωση οπότε δεν ξέρω, βέβαια πολλοί στο reddit έλεγαν ότι τους έσπασε με καθαρό arch χωρίς να τρέξουν grub-install και grub-mkconfig και κάποιοι ήταν και πιο νέοι χρήστες οπότε δεν νομίζω από μόνοι τους να έτρεξαν grub-mkconfig χωρίς grub-install , γενικά το νορμάλ σενάριο για τους περισσότερους χρήστες είναι ότι κάνεις το update και μετά δεν ξανατρέχεις τίποτα απλά κάνεις επανεκκίνηση.

    Το θέμα είναι ότι αν τελικά δεν επηρέασε το arch γιατί έβγαλαν ανακοίνωση.

    Κάτι σημαντικό δεν επηρέασε τους πάντες υπήρχαν χρήστες που απλά έκαναν reboot μετά το update και δεν είχαν θέμα, και άλλοι που δεν μπόρεσαν να μπουτάρουν χωρίς να έχουν τρέξει grub-install και grub-mkconfig

    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λένε ότι να ναι για να δικαιολογηθούν. Γενικά ο συγκεκριμένος dev ήταν λίγο εχθρικός γιατί όταν του είπαν ότι οι arch based διανομές έδωσαν αμέσως οδηγίες, έλεγε ότι δεν έκαναν τίποτα και απλά αντέγραψαν ότι έγραφε αυτός στο bug tracker. Παρακάτω πάντως αρκετοί λογικά με καθαρό arch.

    https://www.reddit.com/r/archlinux/c..._couldnt_boot/
    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=279115


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλανε αυτό εδώ: https://archlinux.org/news/grub-boot...mpatibilities/ οπότε αυτό ακολούθησα. Πιθανότατα όντως να έσκασε γιατί ενώ το mkconfig έγινε στον παλιό μου grub, το install έγινε αλλού (η εγκατάσταση είναι πολύ παλιά).

    Μάλλον θα βάλω κάποιο hook να χω το κεφάλι μου ήσυχο στο μέλλον.

    Καλό θα είναι να μην βάλεις, λένε στο bug report ότι δεν συνιστούν τα hooks και οτι ειδικά σε μηχανήματα με ανοιχτό το secure boot δημιουργούν πρόβλημα και δεν θα μπορείς να μπεις μέτα.

    Reverting the commit that introduces the call first of all. Christian has been informed already.

    Then we need to figure out if upstream regards this as a regression. If they don't see it as a regression, then Arch needs to instruct users to always run `grub-install` after updates, or we need to wrap `grub-install` and produce monolithic binaries like other distros do for Secure Boot. I'll chat with them probably.

    The issue is that blanket calling `grub-install` like some derivative distros has done isn't helpfull as it would make systems that uses secure boot and grub unbootable.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος linkdesink : 07-09-22 στις 00:17.

  12. #6297
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά το έκανα αφού βγήκε η ανακοίνωση οπότε δεν ξέρω
    Και εγώ, μετά είδα ότι μπορεί να μην χρειαζόταν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    βέβαια πολλοί στο reddit έλεγαν ότι τους έσπασε με καθαρό arch χωρίς να τρέξουν grub-install και grub-mkconfig και κάποιοι ήταν και πιο νέοι χρήστες οπότε δεν νομίζω από μόνοι τους να έτρεξαν grub-mkconfig χωρίς grub-install
    Αν ισχύει αυτό λέει βλακείες αυτός στο bug report, ότι μόνο αν έτρεχες mkconfig χωρίς install θα έσπαγε, όπως κάνουν τα hooks στα άλλα distro. Το πρόβλημα υπάρχει έτσι και αλλιώς. Ίσως όχι σε όλους αλλά δεν είναι μόνο αν τρέξεις το mkconfig χωρίς ξανά install

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι αν τελικά δεν επηρέασε το arch γιατί έβγαλαν ανακοίνωση.
    Σωστά. Για τις άλλες arch based διανομές; Δεν το έχουν ξανακάνει και δεν είναι του στυλ τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα βάλω κάποιο hook να χω το κεφάλι μου ήσυχο στο μέλλον.
    Μην βάλεις. Δεν χρειάζεται να τρέχει κάθε φορά. Περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει παρά θα λύσει. Όπως είδες ούτε στην περίπτωση αυτή έκανε καμιά διαφορά. ίσα ίσα αν το σύστημα σου δεν είχε επηρεαστεί, θα το έτρεχε mkconfig χωρίς install και θα το έσπαγε το ίδιο το hook.

  13. #6298
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βάλεις. Δεν χρειάζεται να τρέχει κάθε φορά. Περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει παρά θα λύσει. Όπως είδες ούτε στην περίπτωση αυτή έκανε καμιά διαφορά. ίσα ίσα αν το σύστημα σου δεν είχε επηρεαστεί, θα το έτρεχε mkconfig χωρίς install και θα το έσπαγε το ίδιο το hook.
    Δίκιο έχεις όπως έγραψε και ο linkdesin απο πάνω. Η ιδέα ήταν να το βαζα για να σιγουρευτώ οτι θα ταν οι ίδιες παράμετροι σε κάθε update (config & install όχι απλά config)

  14. #6299
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Αν εξαιρέσεις αυτό που έγινε τώρα, που δεν το έχω ξανασυναντήσει τόσα χρόνια, δεν χρειάζεται ποτέ να κάνεις ξανά install. και mkconfig σπάνια, πχ μετά από εγκατάσταση διαφορετικού kernel (lts κτλ).
    Δεν καταλαβαίνω γιατί manjaro και λοιποί έχουν το hook. Μάλλον για να είναι πολύ fool-proof και noobie friendly

  15. #6300
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Νέο gnome και φυσικά δεν θα μπορούσε να είναι χωρίς bugs.
    To nightlight λειτουργεί κανονικά, αλλά δεν μπορώ να ρυθμίσω την ένταση, τρώω πόρτα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2022-11-01 19-33-02.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  35,9 KB 
ID: 242811

Σελ. 420 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 400410415418419420421422425 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας