Σελ. 393 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 373383388391392393394395398403413 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.881-5.895 από 6430
  1. #5881
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το archinstall 2.2 δεν εχει περασει καν στα repo! Λεγανε οτι θα βαλουνε την υποστηριξη για mbr στη 2.0, αλλα μαλλον δεν το κανανε. Με βλεπω να ξαναψαχνομαι για endeavour κλπ...

    Για το χωρο. Σε κατι τεστ που εκανα πριν χρονια, οταν το arch ειχε ακομα 32αρα εκδοση, η εγκατασταση του μου εβγαινε γυρω στο 20% μεγαλυτερη απο του debian, επειδη το debian εχει ξεχωριστα πακετα -dev για ολες τις lib του, οταν στο arch πανε σετ με τα κανονικα πακετα των libs.
    To / μου, χοντρικα παντα, πρεπει να γυρω στα 4gb και περιλαμβανει το var (και ενα σωρο σαπια πακετα που πιανουν τζαμπα χωρο, πχ viber). Το μονο πραγμα του /var που εχω στη ram ειναι η cache του apt.

    - - - Updated - - -

    Νεες ερωτησεις.
    - Βλεπω πως το arch χρησιμοποιει systemd-networkd (και systemd-resolved) για τα του δικτυου του, σωστα? Το αρχειο που λεει πως χρειαζεται για σταθερη ip (/etc/systemd/network/20-wired.network) υπαρχει ηδη ή θα πρεπει να το κανω εγω? Ομοιως και για αυτο του resolved.
    - Επειδη θελω το network interface μου να ειναι eth0 και οχι enpοτιναναι, βαζω στον πυρηνα την παραμετρο net.ifnames=0 (και μερικες ακομα). Υπαρχει /etc/default/grub στο arch για να γραψω οτι θελω εκει μεσα και μετα να κανει ενα grub.cfg μονο του?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 30-05-21 στις 14:33.
    ديميتريس

  2. #5882
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Απ' ότι βλέπω δεν έχει τίποτα μέσα στο /etc/systemd/network/ οπότε θα πρέπει μάλλον να τα δημιουργήσεις. Το αρχείο configuration του grub υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει ο wrapper για την ενημέρωσή του. Μπορείς βέβαια να τον εγκαταστήσεις από το aur, ή να φτιάξεις ένα alias για την εντολή "grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg" που το ενημερώνει.

  3. #5883
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελεια Μηπως να εβαζα αυτο που εχει το debian και δουλευει με /etc/network/interfaces?
    Για το wrapper του grub-mkconfig πρωτη φορα ακουω! Εδω υπαρχει ενα update-grub που τρεχει σε καθε ενημερωση/εγκατασταση του πυρηνα.
    ديميتريس

  4. #5884
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    To ίδιο πράγμα είναι, αλλά το arch linux δεν το περιλαμβάνει στα αποθετήριά του. Τα περιεχόμενά του πάντως είναι ίδια με αυτά του αντίστοιχου στο aur(τουλάχιστον σε makulu και popOs που έλεγξα) και στην ουσία είναι η εκτέλεση της εντολής που ανέφερα παραπάνω.

  5. #5885
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Όταν κανείς την εγκατάσταση θα βάλεις και το netctl. Θα ενημερώσεις το conf για σταθερή η dhcp και δουλεύει τελεια
    Για το όνομα της κάρτας φτιάχνεις ένα αρχεία στο udev, δες το wiki. Δεν θες καμία εντολή στο πυρήνα
    Το home δεν μπορείς να το περάσεις απλά με rsync και να έχεις ένα διαμέρισμα για όλα;

    - - - Updated - - -

    Edit
    Επειδή ξέρω ότι θα αρχίσεις να βρίζεις μετά να φτιάξεις το pacman.conf να κρατήσει μόνο την τελευταία έκδοση απο τα πακέτα και οπωσδήποτε το systemd να μην κρατήσει το journal όλα τα log αλλά να σβήνει στα 100ΜΒ ξέρω γω

  6. #5886
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως το netctl ειναι λιγο overkill για ΜΙΑ συνδεση που εχω? Για το ονομα της καρτας λεω να προτιμησω την λυση της kernel parameter που την ξερω εδω και χρονια.
    Για το home, με τα λιγα που διαβασα, θα χρειαστει να κανω ενα νεο partition και να μεταφερω εκει τα περιεχομενα του με rsync. Δεν θα ειναι κοινο με κατι αλλο, θα ειναι απλα το /home μου για τη μοναδικη διανομη που θα εχω.

    Για το pacman.conf, δεν μπορω να βαλω την cache του στη ram (tmpfs) οπως κανω με το apt? Πχ
    Κώδικας:
    tmpfs		/var/cache/apt/archives	tmpfs	defaults	0	0
    και να μην κραταει τιποτα. Αυτο για το systemd πρεπει να το εχω κανει και στο debian, αλλα δεν το θυμαμαι τωρα.

    Τελος, μολις διαπιστωσα οτι λειπει το deadbeef απο το μαμα repo και θα χρειαστω το aur και για αυτο! Ποσο δυσκολο ειναι να χτιστει μια τετοια εφαρμογη, γιατι βλεπω εχει αρκετες εξαρτησεις.
    ديميتريس

  7. #5887
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    To deadbeef δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ αλλά μιας και το ανέφερες πήγα στη σελίδα του όπου έχει release για linux γενικά. Το κατέβασα και λειτούργησε χωρίς πρόβλημα. Απ' το aur δεν το εγκατέστησα λόγω του ότι έχει παλαιότερη έκδοση. Έκανα όμως μια δοκιμή με το pamac και το μόνο που ζητάει ως πρόσθετο για εγκατάσταση είναι το yasm(τουλάχιστον σε μένα). Δεν πήγα παρακάτω βέβαια οπότε ίσως κατά τη διάρκεια του build να εγκαθιστά και τίποτα άλλο. Από τη στιγμή όμως που παρέχεται απευθείας πακέτο που δε χρειάζεται τίποτα πρόσθετο δε χρειάζεται να μπλέξεις με aur αν δε θέλεις.

  8. #5888
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Υπάρχει και το archlinuxcn repo, με πολλά έτοιμα πακέτα του AUR (μαζί και το deadbeef):
    https://wiki.archlinux.org/title/Uno...es#archlinuxcn

  9. #5889
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν εχω επισκεφτει ποτε τη σελιδα του deadbeef! Μιας και το χτιζει ο ιδιος ο dev του, θα το παιρνω απο εκει.
    Υπαρχει καποια arch based διανομη που να δινει live iso για να δω τι εχει προεγκατεστημενο? Λεω να δοκιμασω το manjaro με xfce, να δω και τι εχει προεγκατεστημενο σε περιπτωση που δεν τα καταφερω με το κανονικο arch.
    ديميتريس

  10. #5890
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Πάντως επειδή το archinstall είναι αρκετά ελλειπές(τουλάχιστον από μια δοκιμαστική εγκατάσταση που είχα κάνει σε VM πριν 1-2 μήνες) ίσως να έχεις καλύτερες πιθανότητες με τον archon που είναι ελληνικό project:
    https://cerebrux.net/archon/

  11. #5891
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι ελλειψεις ειχε κατα τη γνωμη σου?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπωσδήποτε το systemd να μην κρατήσει το journal όλα τα log αλλά να σβήνει στα 100ΜΒ ξέρω γω
    Αυτο εδω πως το κανω?

    Ευχαριστω και για το archlinuxcn
    ديميتريس

  12. #5892
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Η άποψή μου είναι να μην παιδεύεσαι με installers αλλά το χρόνο που θα κάνεις για να δεις αν ο καθένας από αυτούς κάνει αυτό που θέλεις, ενδεχομένως κάνοντας εγκαταστάσεις και πετώντας τες, να τον αφιερώσεις στο να κάνεις μια εγκατάσταση "the Arch way", διαβάζοντας το wiki. Έχει όλες τις λεπτομέρειες, είναι ενημερωμένο (ενώ π.χ. το Archon που έχει 1 χρόνο να ενημερωθεί αναρωτιέμαι μήπως υπάρχουν αλλαγές στο Arch που δεν τις έχει λάβει υπόψιν), παρέχει όλες τις εναλλακτικές, ξέρεις ακριβώς τι έχεις κάνει (ίσως σημειώνοντας κάπου).

    Πρόσφατα προσπάθησα με το EndeavourOS, κάτι δεν πήγαινε καλά στην εγκατάσταση (σε VM), το δοκίμασα 2 φορές, δοκίμασα και κάποιο άλλο που υποσχόταν πολλά, στο τέλος τα άφησα όλα και γύρισα στο wiki. Εντάξει, μπορεί να είναι και μεροληπτική η άποψή μου καθώς έχω κάνει κάμποσες εγκαταστάσεις (να ξεκαθαρίσω: σε διάφορους υπολογιστές, η εγκατάσταση Arch δεν παθαίνει τίποτα και πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να την διαλύσεις!) και ξέρω να προσανατολιστώ, επίσης έχω ένα άλλο σύστημα με Arch από το οποίο αντιγράφω κάποιες (λίγες) ρυθμίσεις, αλλά τελικά αυτή είναι η μεγάλη αξία του Arch και του wiki του και είναι καλό να μπορείς να βρεις το δρόμο σου. Αλλιώς βάλε Ubuntu

  13. #5893
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για αρχη, δεν εχω την υπομονη γενικως να κανω manual partitioning, mount, ενεργοποιηση δικτυου κλπ, ποσο μαλλον τωρα που θελω να εχω τελειωσει αμεσα γιατι μιλαμε για το βασικο μου λειτουργικο και καθε μερα που θα χασω για να το στησω θα ειναι πολυτιμη.
    ديميتريس

  14. #5894
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ελλειψεις ειχε κατα τη γνωμη σου?

    - - - Updated - - -



    Αυτο εδω πως το κανω?

    Ευχαριστω και για το archlinuxcn
    Κώδικας:
    sudo nano /etc/systemd/journald.conf
    και στο system maxfiles βάζεις 100 ή 50 ή ό,τι θέλεις

  15. #5895
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Απ' όσο θυμάμαι(μιας και έκανα μια πολύ γρήγορη δοκιμή), κάνει εγκατάσταση σ' ένα διαμέρισμα και δεν έχει τρόπο δημιουργίας διαμόρφωσης διαμερισμάτων(πρέπει να γίνει εκτός του installer). Σε διάφορα σημεία αν βάλεις κάτι λάθος ο installer κρασάρει χωρις κανένα μήνυμα λάθους ή ότι έκανες κάποιο λάθος και γενικά δεν έχει κάποιο loop κι έτσι πρέπει να κάνεις όλα τα βήματα απ' την αρχή αν για παράδειγμα για κάποιο λόγο έβαλες κάτι λάθος στο τελευταίο βήμα ή άλλαξες γνώμη ή οτιδήποτε. Γενικά στην παρούσα του φάση τουλάχιστον δεν είναι και πολύ εύχρηστος ούτε ευέλικτος και μάλλον καλύτερα είνα να κάνεις την εγκατάσταση χειροκίνητα παρά μέσω αυτού.
    Πάντως μπορείς να κάνεις μια δοκιμαστική εγκατάσταση σε κάποια VM ώστε να έχεις μια ιδέα του τι θα αντιμετωπίσεις και πως μπορείς να λύσεις κάποιο θέμα αν προκύψει. Η εγκατάσταση, από τη στιγμή που έχεις εξοικειωθεί λίγο με τη διαδικασία είναι τελικά αρκετά γρήγορη κι ούτε απαιτεί(εξ'' αρχής τουλάχιστον) πολλά βήματα και ρυθμίσεις για μια βασική εγκατάσταση. Τα υπόλοιπα μπαίνουν ή ρυθμίζονται μετά σιγά σιγά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaxus : 31-05-21 στις 14:57.

Σελ. 393 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 373383388391392393394395398403413 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας