Σελ. 348 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 328338343346347348349350353358368 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.206-5.220 από 6427
  1. #5206
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.425
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Best aur package ever!
    https://aur.archlinux.org/packages/chromium-incognito/

    Τι κανει? Ξεκιναει τον chromium σε private mode με την μια. Μηδεν dependencies, παντα ενημερωμενο!
    https://aur.archlinux.org/cgit/aur.g...mium-incognito
    ديميتريس

  2. #5207
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ranger

    Συνεχισε την φιλολογια , και απο ουσια μηδεν.Εδω ειναι η ωρα που παραδεχεσαι οτι το signature σου δειχνει φανατισμο με το archlinux. Ειναι αυτονοητο οτι οτιδηποτε παρεκκλινει απο την λογικη της μαμας διανομης θα το υποστηριξεις σθεναρα.Δικαιωμα σου προφανως.Εγω προτιμω να λεω τα πραγματα οπως εχουν χωρις παρωπιδες.Εσυ μεινε στην εμμονη σου με το pacman.conf και στο να παιζεις με τις λεξεις.

    Η ουσία είναι ότι μας είπες ότι το aur μπαίνει στο pacman.conf, όταν σου είπα εδώ και 5 μηνύματα ότι αυτό δεν γίνεται αντί να πεις έκανα λάθος αρχίζεις τις μπαρούφες, τύπου "πολύ ώρα το σκεφτόσουν" "έχουμε άλλο pacman.conf" αλλά δεν μας δείχνεις το δικό σου.
    Το αυτονόητο είναι ότι θα κάνεις το άσπρο μαύρο για να μην παραδεχθείς ότι δεν ήξερες κάτι.

    το ότι το aur είναι repo και μπαίνει στο pacman.conf είναι τόσο μεγάλη κοτσάνα που σε απλά ελληνικά δείχνει ότι ή είσαι άσχετος με το archlinux ή απλά μπήκες να τρολάρεις για να περάσει η ώρα σου.
    Τα άλλα όπως είπες είναι φιλολογίες τύπου είναι το aur repo; τι είναι η ζωή, τι είναι ο άνθρωπος; που οδεύουμε; κτλ

    Είμαι τόσο καιρό στο forum που πλέον αναγνωρίζω τα τρολάκια γιαυτό σου ζητάω το pacman.conf σου επίμονα, ήξερα ότι θα στριμωχτείς και θα την κάνεις.

  3. #5208
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους, αυτο το έχει δοκιμάσει κανείς?
    https://arcolinux.info/

    Έχει πολλές διαφορετικές εκδόσεις, απο το πιο απλό δηλαδή να μη στηθεί τίποτα παρά το βασικό σύστημα, μέχρι ολοκληρωμένη εγκατάσταση με διαφορετικά desktop αλλά και επιλογή να φτιάξεις δικό σου iso με επιλογές που θέλεις.

  4. #5209
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ενφιαφέρον το ArcoLinuxB

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Best aur package ever!
    https://aur.archlinux.org/packages/chromium-incognito/

    Τι κανει? Ξεκιναει τον chromium σε private mode με την μια. Μηδεν dependencies, παντα ενημερωμενο!
    https://aur.archlinux.org/cgit/aur.g...mium-incognito
    Απλά δημιουργεί ένα shortcut

    exec chromium -incognito "$@"

    Δεν μπορούσες να το κάνεις και μόνος σου αυτό;

    Spoiler:
    εκτός αν μιλάς ειρωνικά και δεν το έπιασα

  5. #5210
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενφιαφέρον το ArcoLinuxB
    Ενδιαφέρον και απο οτι φαίνεται το δουλευουν αρκετά. Αν δείτε στο youtube κανάλι τους βγαζουν βιντεάκια με ρυθμίσεις και διάφορα

  6. #5211
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zamc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, αυτο το έχει δοκιμάσει κανείς?
    https://arcolinux.info/

    Έχει πολλές διαφορετικές εκδόσεις, απο το πιο απλό δηλαδή να μη στηθεί τίποτα παρά το βασικό σύστημα, μέχρι ολοκληρωμένη εγκατάσταση με διαφορετικά desktop αλλά και επιλογή να φτιάξεις δικό σου iso με επιλογές που θέλεις.
    καλησπέρα, προσωπικα δεν το γνωριζα καν! θα το δοκιμασω σε VM να εχω λιγο χρονο, ευχαριστω!

    - - - Updated - - -

    Σχετικα με το Reborn OS το προβλημα που βγαζει και δεν γινεται η εγκατασταση ειναι αυτο στην φωτο, επισης δεν αφηνει να βγαλω ολα τα repos του antergos, ενα τουλαχιστον πρεπει να επιλεχθει για να συνεχισει.
    Η πλακα ειναι οτι εχει παρα πολλες επιλογες τι WM θελουμε και εχει και κατι που ειναι σαν τα windows 10 εμφανισιακα και το λεει κιολας! λολ....

    - - - Updated - - -

    εβαλα σε vm το arcolinuxΒ με deepin που δεν το ειχα ξαναδει κιολας, τα σπαει!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2019-06-21_19-00-46.png  


  7. #5212
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.425
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δημιουργεί ένα shortcut

    exec chromium -incognito "$@"

    Δεν μπορούσες να το κάνεις και μόνος σου αυτό;

    Spoiler:
    εκτός αν μιλάς ειρωνικά και δεν το έπιασα
    Ειρωνικο ηταν.
    ديميتريس

  8. #5213
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, προσωπικα δεν το γνωριζα καν! θα το δοκιμασω σε VM να εχω λιγο χρονο, ευχαριστω!
    Ούτε κι εγώ το ήξερα, επειδή είχα κατά καιρούς antergos και έμαθα ότι σταματάει, άρχισα να ψάχνω εναλλακτικές για arch based διανομές και έτσι έπεσα επάνω του.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση πρώτον ότι έχει 3 επιλογές ανάλογα με το πόσο θέλεις να τα βρεις έτοιμα ή να στήσεις μόνος σου πράγματα, και το οτι έχει άπειρους οδηγούς και video όχι μόνο για τη συγκεκριμένη διανομή αλλά γενικότερα για το linux. Επίσης εχουν κάνει και πολλά script για μετά την εγκατάσταση αν θες να κάνεις παραπάνω πραγματάκια και παραμετροποιήσεις αυτοματοποιημένα.

    Το έχω στήσει σε ενα λαπτοπ εδώ και μια βδομάδα και νομίζω πάει καλά.

  9. #5214
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! Καλό ΣΚ! Όπως βλέπω χρησιμοποιεί και δικά του repos και του Arch, όπως και το reborn OS, ενώ το Manjaro έχει αποκλειστικά δικά του. Πραγματικά είναι όντως εντυπωσιακό το πόσες επιλογές έχει. Και πάρα πολλούς οδηγούς. Πολύ καλή δουλειά!

  10. #5215
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Καλό ΣΚ! Όπως βλέπω χρησιμοποιεί και δικά του repos και του Arch, όπως και το reborn OS, ενώ το Manjaro έχει αποκλειστικά δικά του. Πραγματικά είναι όντως εντυπωσιακό το πόσες επιλογές έχει. Και πάρα πολλούς οδηγούς. Πολύ καλή δουλειά!
    Βασικά αυτό με εντυπωσίασε. Μιλάμε χάνεις τη μπάλα με τις επιλογές και τους οδηγούς. Εχω κάνει κι ενα subscribe στο κανάλι στο youtube (https://www.youtube.com/channel/UCJd...rsWsYVQUylCMLg) μιλάμε οτι υπάρχει πολύ υλικό!!!

  11. #5216
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα! βγηκε το νεο archbased distro που περιμεναμε σε beta ομως εκδοση θα το δοκιμασω σε λιγο σε VM.

    https://endeavouros.com/?page_id=83

    - - - Updated - - -

    Δειτε και εδω μπορουμε να τρεξουμε διανομη για δοκιμη χωρις εγκατασταση και ΧΩΡΙΣ VM!
    https://www.adslgr.com/forum/threads/1112961-Distrotest
    την απο πανω δεν την εχει ομως, εχει αλλες arch based distros ομως.

  12. #5217
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα! βγηκε το νεο archbased distro που περιμεναμε σε beta ομως εκδοση θα το δοκιμασω σε λιγο σε VM.

    https://endeavouros.com/?page_id=83

    - - - Updated - - -

    Δειτε και εδω μπορουμε να τρεξουμε διανομη για δοκιμη χωρις εγκατασταση και ΧΩΡΙΣ VM!
    https://www.adslgr.com/forum/threads/1112961-Distrotest
    την απο πανω δεν την εχει ομως, εχει αλλες arch based distros ομως.
    Σε vm,οκ...μην βιαστείς να το βάλεις στο pc,γιατί-απ'ότι διαβάζω-είναι περισσότερο alpha παρά beta

  13. #5218
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε vm,οκ...μην βιαστείς να το βάλεις στο pc,γιατί-απ'ότι διαβάζω-είναι περισσότερο alpha παρά beta
    αχχαχαχαχα οχι στο pc τρελος εισαι? manjaro εχω τωρα, σε εργαλειο καθημερινης χρησης δεν κανω πειραματα.
    Σε vm εχω το arcolinux με deepin και μου αρεσει πολυ αν και δυσκολευομαι με το συγκεκριμενο wm πρωτη φορα το βλεπω!

    - - - Updated - - -

    καλημέρα, το ετρεξα χτες σαν live ωραιο δειχνει, αλλα δεν προλαβα να κανω εγκατασταση, σημερα που θα κανω θα το δω καλυτερα.

  14. #5219
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Eρώτηση, θέλω να κάνω καινούργια εγκατάσταση archlinux σε dual boot με windows και σκεφτόμουν να κρυπτογραφήσω την εγκατάσταση του arch πιο πολύ για να πειραματιστώ και λίγο. Ρίχνοντας μια ματιά στο wiki (https://wiki.archlinux.org/index.php..._entire_system) τείνω πιο πολύ στην επιλογη LVM on LUKS καθώς δεν θέλω να έχω διαφορετικά passphrases κατά το boot για κάθε partition που θα δημιουργήσω (σκοπέυω να έχω /boot, swap, / και /home, αν και το τελευταίο ίσως το αφήσω τελικά μέσα στο /) άλλα και λόγο του ότι φαίνεται να είναι ευκολότερο το suspend-to-disk support. 'Αλλα επειδή δεν έχω εμπειρία με το θέμα θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει την άποψη του γιατί βλεπω ότι έχει πολλές επιλογές που μπορέις να ενεργοποιήσεις με κάθε τεχνική και έχω ψιλομπερδευτεί. Οπότε οποιαδήποτε συμβουλή, πρόταση ευπρόσδεκτη.

    Επίσης τα διαφορετικά volumes που φτιάχνεις για τα /, swap, /home στην LVM on LUKS περίπτωση θεωρούνται σαν sub-partitions όπου μπορείς να τους ορίσεις το μέγεθος και γενικά τα διαχειριστείς σαν ξεχωριστά partitions ή καμία σχέση?
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  15. #5220
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.986
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    LVM on LUKS έχω εδώ και χρόνια με παρόμοιο setup για /boot, /home, / και swap Όσον αφορά την ερώτησή σου στο τέλος, αν σε ευκολύνει να το κατανοήσεις τότε ναι, ας πούμε ότι volumes == sub-partitions.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 348 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 328338343346347348349350353358368 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας