Σελ. 347 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 327337342345346347348349352357367 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.191-5.205 από 6428
  1. #5191
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Το source εννοείς το upstream ή το "source" του πακέτου a.k.a το χτίσιμο βήμα βήμα;
    Ρωτάω δεν ξέρω, μόνο στα Ebuilds και στα PKGBUILDs έχω δει να βλέπεις το χτίσιμο, σε κανένα repo

    Γιατί αυτό που λέω είναι ότι μπορώ να πετάξω ένα patch μέσα ή να αντικαταστήσω το εκτελέσιμο και να σου κάψω την εσπρεσιέρα. Δεν έχω δει repo να μπορείς να το ξέρεις αυτό, απλά εμπιστεύεσαι τον πακεταριστή.
    Κάνω λάθος;

  2. #5192
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Στο OBS της Σούζης υπάρχουν και τα SRPM, οπότε μπορείς να δεις 100% τι γίνεται. Για το ppa μια γρήγορη ματιά που έριξα είδα κάτι tar, τώρα είναι του source code, περιλαμβάνεται και το script για το χτίσιμο θα σε γελάσω. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και με πακετάρισμα deb για να είμαι ειλικρινής.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #5193
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ χωρίς να διαβάσω όλη την σελίδα 346 (διάβασα όμως πιό πίσω), θέλω να ρωτήσω το εξής:

    Γιατί υπάρχουν archlinux-based διανομές; Όλα αυτά που προσφέρουν, δεν θα μπορούσαν να τα προσφέρουν απλά με ένα repo που θα το προσέθετες στο Archlinux;
    Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να θέλει κάποιος rolling release αλλά παράλληλα να έχει την απαίτηση για χίλιες δύο ευκολίες...
    topkek

  4. #5194
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinesheet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χωρίς να διαβάσω όλη την σελίδα 346 (διάβασα όμως πιό πίσω), θέλω να ρωτήσω το εξής:

    Γιατί υπάρχουν archlinux-based διανομές; Όλα αυτά που προσφέρουν, δεν θα μπορούσαν να τα προσφέρουν απλά με ένα repo που θα το προσέθετες στο Archlinux;
    Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να θέλει κάποιος rolling release αλλά παράλληλα να έχει την απαίτηση για χίλιες δύο ευκολίες...
    O λογος που υπαρχουν οι archlinux-based διανομες ειναι οτι παιρνουν μια διανομη με μεγαλη απηχηση για τον οποιονδηποτε λογο και προσπαθουν να την βελτιωσουν με οποιον τροπο αυτες θεωρουν οτι πρεπει να το κανουν αυτο.
    Το antergos το εκανε ουσιαστικα προσθετοντας εναν gui installer... το manjaro περα απο το gui installer προσθεσε και καποια εργαλειακια για διαχειριση του συστηματος.Και οι 2 διανομες προρυθμιζανε πραγματα για σενα.
    Αν θα μπορουσαν να τα προσφερουν απλα προσθετοντας ενα repo?Ισως ναι .Στο Antergos αν αφαιρουσες το εξτρα ρεπο που εβαζε , και εσβηνες και ο,τι πακετο ειχε εγκατασταθει απο κει , ουσιαστικα ηταν μια archlinux εγκατασταση.
    Το manjaro πηγε ενα βημα παραπερα και ηθελε να σταθει σαν ξεχωριστη οντοτητα οποτε , οχι , απλα με ενα εξτρα ρεπο δεν θα γινοταν δουλεια οπως την εννοουσε το manjaro...
    Τελος δεν καταλαβαινω πως συνδυαζεις το "rolling release" με την απαιτηση για "χιλιες δυο ευκολιες".Δηλαδη μια rolling release οφειλει να ειναι δυσκολη?δυσχρηστη?χωρις να προσφερει...ευκολιες?δεν το πιασα αυτο καθολου ομως.

    -- Περι ppa --
    Δεν ξερω πολλα για αυτα.Καποια επισημα ppa ισως εχουν το source κομματι π.χ. deb & deb-src αλλα τα περισσοτερα 3rd party χλωμο να το χουν.

    @ranger

    Αρχικα να σου πω οτι δεν ειμαι χρηστης manjaro.Το πολυ πολυ να ειμαι "δοκιμαστης" manjaro.Αρα ουτε οπαδικα γραφω , ουτε σαν χρηστης ουτε σαν τιποτα.Ειτε το κραξεις , ειτε οχι ουτε κρυο μου κανει ουτε ζεστη.Δεν εχω μετοχες.

    1. Το λινκ που συζηταμε το ανοιξα και το διαβασα.Και ειμαστε εδω να κραξουμε το manjaro.Μην μου αρχισεις τα φιλολογικα του στυλ "Δεν κραζουμε , σχολιαζουμε αν τα γραφομενα του λινκ ειναι αληθεια ή οχι".Το να σχολιαζουμε τα γραφομενα ενος λινκ που ΚΡΑΖΕΙ ειναι εμμεσο κραξιμο.Εσυ ερχεσαι και λες "μα αληθεια δεν λεει?"
    Μπορει να ειναι , μπορει οχι .Δεν ξερω .Οπως ειπα ειμαι "δοκιμαστης" manjaro.Δεν το ζω 24/7 στην καθημερινοτητα μου.
    Απο την μια εισαι "μια χαρα διανομη το manjaro" , απο την αλλη εισαι "μα το λινκ καλα τα λεει".Αν τα λεει καλα , τοτε δεν ειναι μια χαρα διανομη.Αποφασισε τελικα.

    2.Το AUR ειναι ρεπο.Αν δεν ηταν repo τοτε στο /etc/pacman.conf δεν θα υπηρχε καμμια εγγραφη σχετικα με αυτο.Μαζι με τα αλλα...repo.Και ομως υπαρχει.Αρα ο,τι και να μου πεις , στα ματια μου ειναι repo.Repo με ιδιαιτεροτητες.Εχει website
    Εχει source και βλεπεις τι γινεται , ορθα.Εχει votes section.Εχει comment section.Το πως θα φερθεις στο AUR δεν εχει να κανει με την ουσια του AUR.Που ειναι , οτι ειναι repo!Αυτα ειναι φιλοσοφικα που λες.Αν του φερθεις ως τετοιο γινεται αυτο και αν του φερθεις αλλιως γινεται το αλλο.Ενα απεραντο repo ειναι που επειδη ανεβαζει της καθε καρυδιας καρυδι software χωρις ελεγχο εχει καποια features που δεν εχουν τα "κλασικα" repo για να εξασφαλισει τους χρηστες μεχρι εναν βαθμο.
    Τιποτα παραπανω.

    3. Γραφεις "όπως είπα παραπάνω, αυτά να τα πεις σε αυτούς εκεί στα fora, χωρίς να αλλάζεις ότι γράφω. Η λογική του arch και του κάθε distro δεν βγαίνει στα fora, την βλέπεις στο wiki και στις επίσημες σελίδες τους."
    Εχεις καταλαβει οτι το φορουμ , ειναι επισημο?Οτι ΚΑΙ εκει βγαινει η λογικη της διανομης αυτης?
    Εχεις καταλαβει οτι αν υποστηριζεις την λογικη του arch σαν χρηστης , υποστηριζεις και την λογικη του φορουμ ?Που ειναι επισημο?Που περνα επισημη γραμμη?
    Αρα οταν αφοριζεις τα και καλα hardcore fora και αυτα λεγονται εκει και δεν τα λεω εγω και τετοια εισαι φαουλ.Αυτα λεγονται στο επισημο φορουμ της διανομης.Αρα δεν μπορεις να αφοριζεις κατι που ουσιαστικα...υποστηριζεις.

    Τελος να πω οτι δεν κοιταω να δημιουργησω κοντρα με κανεναν γιατι πολυ απλα δεν εχω μετοχες σε καμμια διανομη.Κανω απειρο distro hopping/testing καθημερινα σε VM και καποιες τις δουλευω παραπανω απο αλλες.Οπως τις arch-based.
    Και καθομαστε να ασχοληθουμε με ενα αρθρο που κραζει το manjaro.Γιατι περι κραξιμου προκειται.Και αντι να αναρωτηθουμε τι οδηγησε εναν ανθρωπο να φτιαξει τετοιο αρθρο καθομαστε να ασχοληθουμε αν οντως λεει αληθειες.
    Εγω σου λεω οτι λεει αληθειες...αρα ?Να του πουμε μπραβο?
    Βγηκαν καποιοι και φτιαξανε μια διανομη προφανως με ελλειψεις και προβληματα αλλα δουλευει.Σου λεει αναγνωριζουμε οτι το archlinux ειναι καλη διανομη.Ας την κανουμε πιο ευχρηστη.Μπορει να την παρατησουν οπως παρατησαν την antergos.
    Δεν αποκλειεται.Εγω για αυτο προτιμω τις "μαμα" διανομες απο -based .Korora πηγε ακλαφτο αν και καλη προσπαθεια.Το ιδιο και το antergos.Δεν μπορεις να στηριχτεις πανω τους.Οι μαμα διανομες δεν κανουν βηματα προοδου.Χρηστικα βηματα.
    Αρα ειναι θεμα επιλογων.Που εμπεριεχουν καποιο ρισκο προφανως...Ειδικα οταν η -based διανομη παρεκκλινει αρκετα απο την μαμα.

    Οταν εχεις ομως διανομη που σου βγαζει το λαδι απο το installation , ο χρηστης το παιρνει πιο ευκολα το ρισκο να παει σε καποια -based διανομη..να κανει την ζωη του πιο ευκολη.

    YΓ : Σε windows το λινκ χτυπαγε στο avast για phising..τα συμπερασματα δικα σου.Αναγκαστικα το ανοιξα απο ... archlinux..την πιανεις την ειρωνια ε ?

  5. #5195
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinesheet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χωρίς να διαβάσω όλη την σελίδα 346 (διάβασα όμως πιό πίσω), θέλω να ρωτήσω το εξής:

    Γιατί υπάρχουν archlinux-based διανομές; Όλα αυτά που προσφέρουν, δεν θα μπορούσαν να τα προσφέρουν απλά με ένα repo που θα το προσέθετες στο Archlinux;
    Πραγματικά δεν βλέπω το λόγο να θέλει κάποιος rolling release αλλά παράλληλα να έχει την απαίτηση για χίλιες δύο ευκολίες...
    Γιατί αυτά τα δύο πρέπει να συνδέονται; Γιατί δεν μπορείς να έχεις rolling release με τα πάντα γραφικά να θες; Μήπως συγχέεις το rolling release με το bleeding edge;


    @mphxths,
    επειδή πάλι τα ίδια και το κουράζεις, με 2 λόγια:

    Απο την μια εισαι "μια χαρα διανομη το manjaro" , απο την αλλη εισαι "μα το λινκ καλα τα λεει".Αν τα λεει καλα , τοτε δεν ειναι μια χαρα διανομη.Αποφασισε τελικα.
    Είναι μια χαρά διανομή με συγκεκριμένα γκρίζα σημεία, όπως πχ μια χαρά διανομή ήταν και το arch πριν το package sign. Το να λες τα λάθη δεν είναι κράξιμο. Αυτό λέγεται αντικειμενικότητα, ή αλλιώς "δεν φοράω παρωπίδες". Δεν υπάρχει τέλεια διανομή

    Εχεις καταλαβει οτι το φορουμ , ειναι επισημο?Οτι ΚΑΙ εκει βγαινει η λογικη της διανομης αυτης?
    Εχεις καταλαβει οτι αν υποστηριζεις την λογικη του arch σαν χρηστης , υποστηριζεις και την λογικη του φορουμ ?Που ειναι επισημο?Που περνα επισημη γραμμη?
    Το forum είναι επίσημο αλλά όπως σε κάθε forum κάθε post αντανακλά την άποψη αυτού που το υπογράφει, άρα στην συντριπτική πλειοψηφία απλούς χρήστες όπως εγώ και εσύ. Αν οι ψευτο-γκουρού το παίζουν υπερόπτες δεν φταίει ο Judd 'η ο Aaron. Επίσημη γραμμή σε κάθε διανομή είναι πχ το about της σελίδας

    Και αντι να αναρωτηθουμε τι οδηγησε εναν ανθρωπο να φτιαξει τετοιο αρθρο καθομαστε να ασχοληθουμε αν οντως λεει αληθειες.
    Εγω σου λεω οτι λεει αληθειες...αρα ?Να του πουμε μπραβο?
    Σοβαρά τώρα; Γράφει ένας άνθρωπος ένα άρθρο σε μορφή peer review article και δεν θα ασχοληθώ με αυτά που λέει αλλά για τον λόγο που το έγραψε;; Και αν λέει @@τζες να μην το ψάξω;
    Και μου λες "άντε και λέει αλήθεια, τι να κάνουμε;" Αν λέει αλήθεια και έχει πραγματικά πρόβλημα η διανομή, προσπαθούμε να το φτιάξουμε. Αυτή δεν είναι η λογική του open source; Βρήκε ένας κάποιο κενό ασφαλείας και του λέμε γιατί κράζεις και τι σε ώθησε να το βρεις;
    Έτσι θα πάει μπροστά η διανομή;

    Το AUR ειναι ρεπο.Αν δεν ηταν repo τοτε στο /etc/pacman.conf δεν θα υπηρχε καμμια εγγραφη σχετικα με αυτο.Μαζι με τα αλλα...repo.Και ομως υπαρχει.Αρα ο,τι και να μου πεις , στα ματια μου ειναι repo.Repo με ιδιαιτεροτητες.Εχει website
    Εδώ είναι που σκίζω τα πτυχία μου, κάνω format και βάζω windows xp να βρω την υγεία μου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20190620_202737.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  48,2 KB 
ID: 204620



    (ποιος link χτυπούσε στο avast; Του ALOI cd; Απ το επίσημο forum είναι )

  6. #5196
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    @ranger

    Το να γραφει καποιος ενα αρθρο αναφεροντας ΜΟΝΟ τα αρνητικα για κατι , το οτιδηποτε , δειχνει μενος , κραξιμο κλπ.
    Αν στο αρθρο εγραφε "Το manjaro εχει τα εξης αρνητικα 1 ..2...3..και τα εξης θετικα 1...2..3....κρινετε μονοι σας αν αξιζει το ρισκο" θα ηταν ενα ωραιο αρθρο.Θα ηταν αντικειμενικο αρθρο.
    Εκτος και αν κατ'εσε αντικειμενικο αρθρο ειναι αυτο που λεει μονο την μια πλευρα...μαλλον εχουμε διαφορετικο ορισμο της λεξης "αντικειμενικοτητα".

    Αρα οταν καποιος γραφει ενα αρθρο , ανωνυμα , γιατι τωρα που το κοιταω δεν βλεπω ονομα/nickname και αναφερει μονο τα αρνητικα της διανομης οσο δικιο και να χει , στο πισω μερος του μυαλου μου σκεφτομαι αν υπαρχει σκοπιμοτητα.
    Που για να μην αναφερει τα οποια θετικα εχει το manjaro , στανταρ καποια σκοπιμοτητα υπαρχει.

    Κανεις δεν ειπε να μην προβαλλονται τα αρνητικα μιας διανομης , αλλα με εναν αντικειμενικο τροπο ή με διαθεση "επιλυσης" του στυλ "Παιδια αυτη η διανομη κανει αυτο που ειναι λαθος..ας το εκανε ετσι"...αυτο που διαβαζω εγω ειναι "Παιδια το manjaro κανει αυτα και αυτα..ειναι λαθος..φυγετε μακρυα του!!"

    Τωρα αυτο με το σκρινσοτ το σκεφτοσουν ωρα ?

    Εδω διαβασε μου την πρωτη προταση.Και συνεχισε να μου λες οτι δεν ειναι ρεπο

    Νομιζω τελματωσε η κουβεντα για το θεμα αυτο...

    ΥΓ : Το λινκ με το κραξιμο , https://rentry.co/manjaro-controversies ...δεν ξερω τι φαση παιζει με αυτο το σαιτ...

    ---edit--

    ΥΓ 2 : σε κατι "test for phising" sites που το εβαλα για ελεγχο , βγαινει καθαρο..το avast χτυπαει παντως..τι να πω...false alarm?ισως...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 20-06-19 στις 23:23.

  7. #5197
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ακόμα και να είναι κράξιμο (που δεν είναι αλλά παίζουμε με τις λέξεις), το να σε κράζουν και να whataboutίζεις όπως σου είπα και πριν δείχνει ότι απλά θες να κρυφτείς.
    Πάντως αν ξεκινάει έτσι
    Manjaro is a Linux distribution based on the Arch Linux distribution. It focuses on accessibility, friendliness and stability.

    However, there has been several major controversies regarding Manjaro over the years. This gist is aimed to address all known controversies regarding Manjaro.
    μόνο κράξιμο δεν είναι. Abstract 2 γραμμών είναι και τα λέει όλα.

    Edit: [ να ένας ποιο αντικειμενικός σχολιασμός που ασχολείται με την ουσία και όχι με το γιατί μπήκε στον κόσμο να τα γράψει
    https://www.reddit.com/r/linuxmaster...controversies/

    ]


    Edit: [
    Edit #2
    Σύμφωνα με το reddit είναι copy paste από παλιότερο post στο github και στο manjaro forum που σβήστηκε

    ]



    Τελικά είναι στο pacman.conf το aur; Γιατί δεν ήταν repo δεν θα ήταν εκεί

    Spoiler:
    Κώδικας:
    # cat /etc/pacman.conf
    
    #
    # /etc/pacman.conf
    #
    # See the pacman.conf(5) manpage for option and repository directives
    
    #
    # GENERAL OPTIONS
    #
    [options]
    # The following paths are commented out with their default values listed.
    # If you wish to use different paths, uncomment and update the paths.
    #RootDir     = /
    #DBPath      = /var/lib/pacman/
    #CacheDir    = /var/cache/pacman/pkg/
    CacheDir = /mnt/Data/cache
    #LogFile     = /var/log/pacman.log
    #GPGDir      = /etc/pacman.d/gnupg/
    #HookDir     = /etc/pacman.d/hooks/
    HoldPkg     = pacman glibc
    #XferCommand = /usr/bin/curl -C - -f %u > %o
    #XferCommand = /usr/bin/wget --passive-ftp -c -O %o %u
    #XferCommand = /usr/bin/wget -c -q --show-progress --passive-ftp -O %o %u
    #CleanMethod = KeepInstalled
    #UseDelta    = 0.7
    Architecture = auto
    
    # Pacman won't upgrade packages listed in IgnorePkg and members of IgnoreGroup
    #IgnorePkg   = truecrypt 
    #IgnoreGroup = 
    
    #NoUpgrade   =
    #NoExtract   =
    
    # Misc options
    #UseSyslog
    Color
    TotalDownload
    CheckSpace
    #VerbosePkgLists
    ILoveCandy
    
    # By default, pacman accepts packages signed by keys that its local keyring
    # trusts (see pacman-key and its man page), as well as unsigned packages.
    SigLevel    = Required DatabaseOptional
    #SigLevel    = Never
    
    LocalFileSigLevel = Optional
    #RemoteFileSigLevel = Required
    
    # NOTE: You must run `pacman-key --init` before first using pacman; the local
    # keyring can then be populated with the keys of all official Arch Linux
    # packagers with `pacman-key --populate archlinux`.
    
    #
    # REPOSITORIES
    #   - can be defined here or included from another file
    #   - pacman will search repositories in the order defined here
    #   - local/custom mirrors can be added here or in separate files
    #   - repositories listed first will take precedence when packages
    #     have identical names, regardless of version number
    #   - URLs will have $repo replaced by the name of the current repo
    #   - URLs will have $arch replaced by the name of the architecture
    #
    # Repository entries are of the format:
    #       [repo-name]
    #       Server = ServerName
    #       Include = IncludePath
    #
    # The header [repo-name] is crucial - it must be present and
    # uncommented to enable the repo.
    #
    
    # The testing repositories are disabled by default. To enable, uncomment the
    # repo name header and Include lines. You can add preferred servers immediately
    # after the header, and they will be used before the default mirrors.
    
    #[testing]
    #Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
    
    [core]
    Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
    
    [extra]
    Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
    
    #[community-testing]
    #Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
    
    [community]
    Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
    
    # If you want to run 32 bit applications on your x86_64 system,
    # enable the multilib repositories as required here.
    
    #[multilib-testing]
    #Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
    
    [multilib]
    Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
    
    [localrepo]
    SigLevel = Optional TrustAll
    Server = file:///mnt/Data/Arch/local/pkg
    
    [archlinuxgr-kde4]
    SigLevel = Never
    Server = http://archlinuxgr.tiven.org/archlinux-kde4/$arch
    
    [archlinuxgr]
    SigLevel = Never
    Server = http://archlinuxgr.tiven.org/archlinux/$arch
    
    [archlinuxgr-any]
    SigLevel = Never
    Server = http://archlinuxgr.tiven.org/archlinux/any
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 20-06-19 στις 23:34.

  8. #5198
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    @ranger

    Ξεκιναει με 2 γραμμες που δεν τις αποδεχεται.Στην ουσια ειναι σαν να λεει "Το Manjaro διατεινεται οτι ειναι φιλικο προς τον χρηστη , σταθερο κλπ ...ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ"...

    και κρα κρα κρα κρα...

    Εχουμε διαφεροτικο pacman.conf , οποτε ειναι ακυρο που το παραθετεις..στο λινκ που εδωσα μπηκες?Διαβασες την πρωτη προτασουλα ?Για να δουμε αν το επισημο wiki το θεωρει repo ή οχι.Ευαγγελιο εγω το εχω το wiki ..εσυ οχι ?
    Καλη η γαργαρα αλλα οχι στα φορουμς...

  9. #5199
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Για δώσε το pacman.conf σου να δούμε που ακριβώς το έχεις βάλει...
    Αν και δεν το σώζεις

    The Arch User Repository (AUR) is a community-driven repository for Arch users. It contains package descriptions (PKGBUILDs) that allow you to compile a package from source with makepkg and then install it via pacman.

    repository χωρίς πακέτα είναι δηλαδή. Με τα λίγα αγγλικά που ξέρω, repository είναι οτιδήποτε αποθηκεύεις κάτι, και η γραμμή αυτή λέει ότι είναι repository PKGGBUILDs. Κάτι όπως το ABS (αιωνία του η μνήμη) και το ARM. Κανένα από αυτά δεν είναι repo, κανένα από αυτά δεν μπαίνει στο pacman.conf.

    BTW, αφού απάντηση για τα σημεία που έθιξε το άρθρο δεν βλέπω να παίρνω, περιμένω το pacman.conf σου. Να βάλω το aur εκεί που λέει REPOSITORIES

  10. #5200
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώσε το pacman.conf σου να δούμε που ακριβώς το έχεις βάλει...
    Αν και δεν το σώζεις

    The Arch User Repository (AUR) is a community-driven repository for Arch users.It contains package descriptions (PKGBUILDs) that allow you to compile a package from source with makepkg and then install it via pacman.

    repository χωρίς πακέτα είναι δηλαδή. Με τα λίγα αγγλικά που ξέρω, repository είναι οτιδήποτε αποθηκεύεις κάτι, και η γραμμή αυτή λέει ότι είναι repository PKGGBUILDs. Κάτι όπως το ABS (αιωνία του η μνήμη) και το ARM. Κανένα από αυτά δεν είναι repo, κανένα από αυτά δεν μπαίνει στο pacman.conf.

    BTW, αφού απάντηση για τα σημεία που έθιξε το άρθρο δεν βλέπω να παίρνω, περιμένω το pacman.conf σου. Να βάλω το aur εκεί που λέει REPOSITORIES
    Σου διορθωσα λιγο τα bold σημεια , μαλλον σου ξεφυγαν.Αφου καταληξαμε οτι ειναι ρεπο καποιου ειδους (αυτος ηταν ο συμβιβασμος σου ε? ναι μωρε ειναι ρεπο..αλλα οχι με πακετα...) μου αρκει...Οπως ειπα η κουβεντα εχει τελματωσει.Δεν ξερω αν εχει νοημα , να λεω , να λες , να θιγει ο καθενας τα σημεια που θελει , να εχουμε διαφορετικους ορισμους για απλες εννοιες οπως αντικειμενικοτητα και μετα να επανερχομαστε στα ιδια ζητηματα με εμμονικο τροπο γιατι απλα αυτα μας συμφερουν.
    Το εξαντλησαμε πιστευω το θεμα.
    Το ξαναπιανουμε οταν βαλω signature το λογοτυπο του manjaro

  11. #5201
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Για τα θέματα ασφαλείας δεν βλέπω να διαφωτίσει κάποιος χρήστης της λεγόμενης διανομής. Ισχύουν; Δεν ισχύουν;
    Θα βοηθούσε να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας για πιθανούς άλλους χρήστες η νέους χρήστες που θέλουν να δοκιμάσουν ένα "εύκολο" archlinux. Τώρα μένει μια γκρίζα σκιά εάν δεν αντικρούσει κάποιος το άρθρο με επιχειρήματα. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουν γραφτεί.

    Όσον αφορά το aur σαν repo που μπορεί να το κατανοήσει και χρησιμοποιήσει το Pacman ΠΟΤΕ δεν μπορούσε και ποτέ δεν θα μπορέσει, αφού ΔΕΝ μπορεί να κάνει compile και το aur ΠΟΤΕ δεν είχε εκτελέσιμα, πακεταρισμενα και από τι ισχύει μέχρι τώρα δεν θα μπορέσει στο σύντομο μέλλον.
    Το pacman εγκαθιστά εκτελέσιμα, πακεταρισμενα και μόνο.

  12. #5202
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου διορθωσα λιγο τα bold σημεια , μαλλον σου ξεφυγαν.Αφου καταληξαμε οτι ειναι ρεπο καποιου ειδους (αυτος ηταν ο συμβιβασμος σου ε? ναι μωρε ειναι ρεπο..αλλα οχι με πακετα...) μου αρκει...Οπως ειπα η κουβεντα εχει τελματωσει.Δεν ξερω αν εχει νοημα , να λεω , να λες , να θιγει ο καθενας τα σημεια που θελει , να εχουμε διαφορετικους ορισμους για απλες εννοιες οπως αντικειμενικοτητα και μετα να επανερχομαστε στα ιδια ζητηματα με εμμονικο τροπο γιατι απλα αυτα μας συμφερουν.
    Καταλήξαμε τι σημαίνει repository στα αγγλικά και τίποτα άλλο, το οποίο είναι και στο όνομα του AUR. Είναι μια αποθήκη PKGBUILD δηλαδή
    Όπως είπες τα repos μπαίνουν στο pacman.conf. Θα μας δείξεις το pacman.conf σου με το aur μέσα ή δεν μπορείς γιατί είναι από το χωριό;
    Κατά τα άλλα έχει τελματώσει γιατί έχεις αυτό το μαγικό pacman.conf με aur μέσα και δεν θες να μοιραστείς με την κοινότητα αυτό το breakthrough

    Anyway γιατί κούρασες. Τo aur δεν έχει πακέτα, δεν αναφέρεται στo wiki στα repos ουτε στα επίσημα ούτε στα ανεπίσημα. Και κυρίως, δεν μπαίνει στο pacman.conf, τουλάχιστον για εμάς τους απλούς χρήστες. Εσύ το έχεις αλλά δεν μας δείχνεις πως το έκανες, το κρατάς για τον εαυτό σου.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εξαντλησαμε πιστευω το θεμα.
    Το ξαναπιανουμε οταν βαλω signature το λογοτυπο του manjaro
    Πάνω στην ώρα που ζήτησα το pacman.conf ε; Τι βολικό

    Τεσπα, εδώ είναι η ώρα ή που παραδέχεσαι ότι έκανες λάθος για το aur και το που μπαίνει ή συνεχίζεις να εκτίθεσαι

  13. #5203
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα θέματα ασφαλείας δεν βλέπω να διαφωτίσει κάποιος χρήστης της λεγόμενης διανομής. Ισχύουν; Δεν ισχύουν;
    Θα βοηθούσε να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας για πιθανούς άλλους χρήστες η νέους χρήστες που θέλουν να δοκιμάσουν ένα "εύκολο" archlinux. Τώρα μένει μια γκρίζα σκιά εάν δεν αντικρούσει κάποιος το άρθρο με επιχειρήματα. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουν γραφτεί.

    Όσον αφορά το aur σαν repo που μπορεί να το κατανοήσει και χρησιμοποιήσει το Pacman ΠΟΤΕ δεν μπορούσε και ποτέ δεν θα μπορέσει, αφού ΔΕΝ μπορεί να κάνει compile και το aur ΠΟΤΕ δεν είχε εκτελέσιμα, πακεταρισμενα και από τι ισχύει μέχρι τώρα δεν θα μπορέσει στο σύντομο μέλλον.
    Το pacman εγκαθιστά εκτελέσιμα, πακεταρισμενα και μόνο.
    Οπως ειπα δεν ειμαι "χρηστης" αλλα "δοκιμαστης"... Σαν δοκιμαστης της εν λογω διανομης μπορω να πω τα εξης οσον αφορα στα θεματα που θιγονται :

    1.Σταθεροτητα - ισχυει.
    2.Καταλληλη για beginners - Σχετικο.Αν ασχολεισαι με λινουξ , θες μια καποια εξοικειωση.Αν εχεις περασει απο ubuntu / mint και τα σχετικα πλεον δεν λεγεσαι beginner.Αν με λιγα λογια εχεις περασει απο 2-3 διανομες , ναι το manjaro ειναι ευχρηστο.
    Σιγουρα δεν ειναι καταλληλο για καποιον που πρωτομπαινει σε λινουξ.Αυτονοητο ειναι αυτο.Αν η καταλληλοτητα ειναι συναρτηση του αν ειναι rolling μια διανομη προσωπικα δεν το θεωρω σωστο.Δεν σπανε με το παραμικρο οι rolling διανομες σε αντιθεση με ο,τι πιστευει ο κοσμος και αρα δεν υπαρχει καποιος φοβος να την χρησιμοποιησει καποιος "πρωταρης".
    3. ssl certificates - partial upgrades - Δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Ο τυπος παραθετει λινκς που συνεβησαν καποια γεγονοτα πριν καποια χρονια.Σαν ΜΗ χρηστης δεν τα εζησα , οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.Αν οντως ισχυουν προφανως ειναι κατι το λαθος απο μερια των devs.
    4. pamac - aur helpers - aur - Ο τυπος αναφερει σαν επιχειρημα οτι με το να προεγκαθιστας εναν aur helper σαν το pamac δεν μαθαινεις τον χρηστη να χρησιμοποιει σωστα το AUR.Kοινως να πηζει στην κονσολα , να τσεκαρει pkgbuilds και τα σχετικα.Οπως εγραψα και στο #2 απαξ και εχεις μπει στα archlinux-οειδη εισαι κατι παραπανω απο πρωταρης.Ξερεις τι σημαινει AUR και ξερεις τι κινδυνοι υπαρχουν.Σε mainstream πακετα ο ελεγχος ειναι σχεδον περιττος...αν θες να περασεις καποιο πακετο που δεν το ξερει η μανα του , τσεκαρισμα των votes/comments και του pkgbuild επιβαλλεται προφανως και σε καλυπτει κατα 99% απο κακοβουλο πακετο.
    Το θεμα ειναι οτι 9 στα 10 πακετα απο το AUR που θα μας χρειαστουν ειναι γνωστα πακετα που εχουν χιλιοελεγχθει και εχουν χιλιοσχολιαστει αρα ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ ασφαλη.Μην το κουραζουμε το θεμα AUR , ολοι γνωριζουμε την κατασταση με αυτο.
    5.misc stuff / systemd downgrade - Δεν τα εζησα , δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Τα μισα να ειναι αληθινα , ειναι φαουλ απο μερια της διανομης..προφανως.

    Το αρθρο ειναι γραμμενο για κραξιμο και ειναι φανερο.Οπως εγραψα και πριν δεν παρουσιαζει θετικα και αρνητικα .Παρουσιαζει μονο τα αρνητικα και με ενα συμπερασμα της λογικης "φυγετε μακρυα απο αυτην την διανομη".
    Το Manjaro περα απο τα οποια αρνητικα εχει παρεκκλινει αρκετα απο το καθαρο archlinux.Πιο πολυ γουσταρα το antergos να πω την αληθεια μου...ηταν λιγοτερο παρεμβατικο.Απο την αλλη το manjaro εχει εισαγει και θετικες αλλαγες , και πρεπει να του το αναγνωρισουμε.

    Τελος να δουμε τι θα πει και το endeavouros που υποτιθεται οτι μαζευτηκαν καποιοι απο το reborn os με καποιους απο το antergos και θα φτιαξουν μια νεα διανομη που θα βγει στην κυκλοφορια σε 10 μερες περιπου.Το σαιτ ειχε countdown timer αλλα βλεπω κατι πηγε λαθος και δειχνει μια default σελιδα.

    @ranger

    Συνεχισε την φιλολογια , και απο ουσια μηδεν.Εδω ειναι η ωρα που παραδεχεσαι οτι το signature σου δειχνει φανατισμο με το archlinux. Ειναι αυτονοητο οτι οτιδηποτε παρεκκλινει απο την λογικη της μαμας διανομης θα το υποστηριξεις σθεναρα.Δικαιωμα σου προφανως.Εγω προτιμω να λεω τα πραγματα οπως εχουν χωρις παρωπιδες.Εσυ μεινε στην εμμονη σου με το pacman.conf και στο να παιζεις με τις λεξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 21-06-19 στις 02:00.

  14. #5204
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    1. Απαντάς ισχύει αλλά δηλώνεις μη χρήστης. Δεν δικαιούται ένας δοκιμαστής να απαντά για σταθερότητα. Άκυρη και επικίνδυνη η απάντηση σου. Ξεσκεπάζει την εμπάθεια σου

    2. Δεν την ξέρω την διανομή, δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Βασισμένος στα γραφόμενα σου ΔΕΝ είναι για νέους χρήστες. Παραδοχή του άρθρου με σάλτσες, υπεκφυγές.

    3. Παραδοχή του άρθρου. Επικίνδυνα ηλίθιοι devs αν ισχύουν οι τρόποι παράκαμψης

    4. Παραδοχή του άρθρου ξανά. Δικά σου γραφόμενα, ο χρήστης ΠΡΈΠΕΙ να διαβάσει και να κατανοήσει ένα pkgbuild. Που θα το μάθει αυτό; Στο archwiki φυσικά! Άρα είναι απλά θέμα προτίμησης εάν θα διαλέξει το pamac η έναν άλλον από τούς πολλούς που θα τον παραπέμψει το wiki στις αντίστοιχες σελίδες των πακέτων, devs, maintainers. Τα υπόλοιπα είναι πάλι σάλτσες, υπεκφυγές.

    5. Παραδοχή του άρθρου. Άλλη μια ηλίθια και επικίνδυνη επιλογή των devs.

    Τα υπόλοιπα είναι για να ζωντανέψει το νήμα και σε καλό σου που το κάνεις γιατί είχε χρόνια να γίνει.

  15. #5205
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Απαντάς ισχύει αλλά δηλώνεις μη χρήστης. Δεν δικαιούται ένας δοκιμαστής να απαντά για σταθερότητα. Άκυρη και επικίνδυνη η απάντηση σου. Ξεσκεπάζει την εμπάθεια σου

    2. Δεν την ξέρω την διανομή, δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Βασισμένος στα γραφόμενα σου ΔΕΝ είναι για νέους χρήστες. Παραδοχή του άρθρου με σάλτσες, υπεκφυγές.

    3. Παραδοχή του άρθρου. Επικίνδυνα ηλίθιοι devs αν ισχύουν οι τρόποι παράκαμψης

    4. Παραδοχή του άρθρου ξανά. Δικά σου γραφόμενα, ο χρήστης ΠΡΈΠΕΙ να διαβάσει και να κατανοήσει ένα pkgbuild. Που θα το μάθει αυτό; Στο archwiki φυσικά! Άρα είναι απλά θέμα προτίμησης εάν θα διαλέξει το pamac η έναν άλλον από τούς πολλούς που θα τον παραπέμψει το wiki στις αντίστοιχες σελίδες των πακέτων, devs, maintainers. Τα υπόλοιπα είναι πάλι σάλτσες, υπεκφυγές.

    5. Παραδοχή του άρθρου. Άλλη μια ηλίθια και επικίνδυνη επιλογή των devs.

    Τα υπόλοιπα είναι για να ζωντανέψει το νήμα και σε καλό σου που το κάνεις γιατί είχε χρόνια να γίνει.
    1. Αποψη σου οτι ενας δοκιμαστης δεν δικαιουται να απανταει για σταθεροτητα.Αποψη σου οτι εχω εμπαθεια , κρυφη κιολας που ξεσκεπαστηκε.Τελικα τι συμπερασμα εβγαλες για την σταθεροτητα?
    2.Αναλογως πως οριζει ο καθενας τον νεο χρηστη , τον πρωταρη , τον beginner..οταν υπαρξει αντικειμενικο κριτηριο για αυτους τους ορισμους το ξανα αναλυουμε.
    3.Σαφως.
    4.Ειναι λιγο ασυναρτητα αυτα που γραφεις εδω και σιγουρα δεν ειναι δικα μου γραφομενα.Το ΠΡΕΠΕΙ που αναφερεις ειναι δικη σου αποψη.Την συμμεριζομαι εν μερει.Δεν θελω να ξαναγραψω παλι για το AUR , οποιος καταλαβε καταλαβε.Το #4 που εγραψα ηταν 4 σειρες και συ εβγαλες ενα συμπερασμα μιας προτασης.Δεν ειναι ετσι τα πραγματα ... ακριβως.
    5.Σαφως.

    Εσυ και ο ranger δεν καταλαβατε ενα πραγμα.Οτι δεν αμφισβητω τα οσα αναφερει ο τυπος στο λινκ για το Manjaro , αλλα αμφισβητω την αντικειμενικοτητα (ξερω οτι του αρεσει του ranger η λεξη αυτη) του αρθρου καθως και διακρινω μια εμπαθεια (αυτη πρεπει να αρεσει σε σενα η λεξη) στα γραφομενα του.Αναφερει μονο τα αρνητικα.

    Ειναι σαν να σου πω "To archlinux εχει δυσκολη εγκατασταση ...μακρυαααααα απο αυτην την διανομη" , αντι να πω "Το archlinux εχει δυσκολη εγκατασταση , αλλα εχει το AUR , εχει ενημερωμενα πακετα , ειναι rolling και δεν θελει επανεγκαταστασεις...κρινε τα υπερ και τα κατα και αποφασισε"...

    Καταλαβες την διαφορα?

    Για ολα φταιω εγω..προσπαθω να υπερασπιστω μια διανομη που δεν χρησιμοποιω καν , σε θεμα του Archlinux , που στο επισημο φορουμ του , ακουνε manjaro και βγαζουν σπυρια...τι περιμενα δηλ εδω περα?Κατι διαφορετικο ?
    Η ολη φαση μου θυμιζει γειτονικο φορουμ που στο θεμα περι λινουξ προσπαθουσα να τους πεισω οτι δεν ειναι ολα ροδινα στο λινουξ , οτι εχει σημαντικα λειτουργικα προβληματα ...με τα βιας γλυτωσα ζωντανος...
    Το δις εξαμαρτειν...

    Τεσπα , αρκετα το υπερασπιστηκα , neeeeext...

Σελ. 347 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 327337342345346347348349352357367 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας