Σελ. 363 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 343353358361362363364365368373383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.431-5.445 από 6428
  1. #5431
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    εχ δεν είναι και τόσο. υπάρχουν ένα δύο utils που από το dmesg σου κάνουν την περισσότερη δουλεία + ότι και να κάνεις σε android roms το χρειάζεσαι αν δεν θες να είσαι και εσύ το permissive meme

  2. #5432
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχει όλα αυτά μέσα στο bin, και πολλά άλλα. Άρα σωστό δεν είναι ότι τα παρέχει;

    Από περιέργεια, βάζουμε όλα τα executables που έχει στο provides ή μόνο όσα χρειαζόμαστε/χρειάζεται το πρόγραμμα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα παρέχει όλα αυτά τα binaries και πολλά άλλα όπως παρέθεσε και ο @MitsakosGR. Απλά δεν μπήκα στη διαδικασία να τα βάλω όλα, παρά μόνο κάποια που είναι και τα πιο βασικά.

    όχι δεν βάζεις τα executables. Βάζεις το πακέτο που έχει τα executables. Ακόμα και ένα απλό αρχείο (μια βιβλιοθήκη ή κάτι άλλο) να υπάρχει ήδη από άλλο πακέτο στο σύστημα θα βγάλει σφάλμα όταν πας να βάλεις κάτι άλλο που έχει το ίδιο. Γιαυτο στην περίπτωση σου πχ δεν θα βάλεις τα executables αλλά θα βάλεις το μη-binary πακέτο, ώστε αν το χτίσεις και πας να το περάσεις πάνω απ το άλλο να μην μπερδευτούν τα αρχεία και γίνει χαμός.
    πχ ένα πακετο με έναν patchαρισμενο firefox (πχ firefox-kde) πρέπει να έχει στα conflicts όλα τα άλλα πακέτα που παρέχουν τον firefox με τα αρχεία του. το επισημο frefox από τα repos και όποια άλλα modαρισμενα ή patchαρισμενα ή το binary (firefox-bin) έχει στα repos.
    Απλά επειδή μιλάμε για AUR και όχι κάποιο repo, αν δεν μπορείς να βάλεις τα πάντα βάζεις ότι ξέρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση, εγκέστησα το πακέτο άλλα παρατήρησα ότι μου δημιουργεί πρόβλημα στο dolphin, τα μενου και τα κουμπιά εμφανίζονται περίεργα. Και νομίζω ότι φταίνε κάτι libqt.so αρχεία που εμπεριέχονται μεσα στο /bin. Δεν είμαι και πολύ σιγουρος ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τα precompiled αρχεια (Δεν διευκρινίζουν σε τι σύστημα έχουν κάνει compile και με τι libs, είστε σίγουροι ότι μπορώ να τα πάρω και να τα εγκαταστήσω έτσι?).
    Ναι έχεις δίκαιο σπάει ο dolphin.
    Δοκίμασα να αλλάξω το PKGBUILD σου και να το χτίσω από την αρχή αλλά δεν γίνεται.
    Δεν είναι κανονικό build from source, τρέχει ένα scriptάκι που κάνει αυτό το χτήσιμο αφού ρωτήσει κάποιες ερωτήσεις για paths κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το scriptάκι δεν δουλέυει μέσα στο fakeroot περιβάλλον του makepkg αλλά πάει να γράψει στα κανονικά paths στο / και τρώει πόρτα λόγω permissions.
    Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν το έχω ξαναδει

  3. #5433
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @ranger

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου, ναι το πακέτο είναι λίγο περιεργο στη δομή του. Τελικά άνοιξα και θέμα στο official forum εδώ και τελικά κατέληξα να φτιάξω ένα PKGBUILD που να κάνει compile το source. Το πέταξα στο /opt όπως μου πρότειναν έκανα και κάποιες μόντες να βάλω τα αρχεία στους σωστούς φακέλους, πέρασα και τα paths στο profile.d για να μπορώ να βρίσκω τα binaries και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά τώρα.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #5434
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Be advised:
    Το πρόσφατο update του pambase μπορεί να προκαλέσει προβλήματα και να σας κλειδώσει απέξω.

    Δώστε προσοχή στα αρχεία:
    Κώδικας:
    /etc/nsswitch.conf
    /etc/pam.d/system-auth
    /etc/pam.d/system-login
    και στα αντίστοιχα pacnew αρχεία.

    Edit:
    Οι σχετικές αλλαγές στα original αρχεία εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thama : 29-08-20 στις 17:20. Αιτία: Προσθήκη του link για το changeset

  5. #5435
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Στις σημερινές ενημερώσεις είχε και μια που αφορούσε το αρχείο shadow.
    Ρίχνοντας μια ματιά στο /etc βλέπω πως έχω δύο αρχεία,ένα shadow κι ένα shadow-...αυτό οφείλεται στην αναβάθμιση;
    Χρειάζεται κάποια ενέργεια εκ μέρους μου;

  6. #5436
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις σημερινές ενημερώσεις είχε και μια που αφορούσε το αρχείο shadow.
    Ρίχνοντας μια ματιά στο /etc βλέπω πως έχω δύο αρχεία,ένα shadow κι ένα shadow-...αυτό οφείλεται στην αναβάθμιση;
    Χρειάζεται κάποια ενέργεια εκ μέρους μου;
    Δεν είχες ποτέ παλαιότερα αρχεία με - ;

    Αν δεν κάνει κάτι διαφορετικά το arch, όποτε αλλάζει κάτι στα αρχεία auth, τότε το παλιό μετονομάζεται σε -
    Κώδικας:
    % ls -al /etc/*-
    -rw-r--r-- 1 root root  800 Δεκ  11  2019 /etc/group-
    -r-------- 1 root root  649 Δεκ  11  2019 /etc/gshadow-
    -rw-r--r-- 1 root root 1646 Ιουλ 25 21:27 /etc/passwd-
    -rw-r----- 1 root root  765 Ιουλ 25 17:33 /etc/shadow-
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #5437
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Εν έχεις κάνει αλλαγές σε conf files ο Pacman θα αποθηκεύσει τα νέα η σε pacnew η pacsave

    https://wiki.archlinux.org/index.php...ew_and_Pacsave

  8. #5438
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχες ποτέ παλαιότερα αρχεία με - ;

    Αν δεν κάνει κάτι διαφορετικά το arch, όποτε αλλάζει κάτι στα αρχεία auth, τότε το παλιό μετονομάζεται σε -
    Κώδικας:
    % ls -al /etc/*-
    -rw-r--r-- 1 root root  800 Δεκ  11  2019 /etc/group-
    -r-------- 1 root root  649 Δεκ  11  2019 /etc/gshadow-
    -rw-r--r-- 1 root root 1646 Ιουλ 25 21:27 /etc/passwd-
    -rw-r----- 1 root root  765 Ιουλ 25 17:33 /etc/shadow-
    Για να πω την αλήθεια,πρώτη φορά παρατηρώ αρχεία με κατάληξη -
    Όπως λέει κι ο @patch, ο pacman δεν κάνει overwrite αλλά δημιουργεί .pacnew και .pacsave files (αλλά είμαι σίγουρος πως το γνωρίζεις)
    Γι'αυτό και παραξενεύτηκα που βρήκα το shadow- .
    Μήπως δημιουργήθηκε επειδή άλλαξα password σε root και χρήστη πριν λίγο καιρό και δεν το πήρα χαμπάρι;
    Να διαγράψω το shadow- ή θα τα κάνω σαλάτα;

  9. #5439
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πω την αλήθεια,πρώτη φορά παρατηρώ αρχεία με κατάληξη -
    Όπως λέει κι ο @patch, ο pacman δεν κάνει overwrite αλλά δημιουργεί .pacnew και .pacsave files (αλλά είμαι σίγουρος πως το γνωρίζεις)
    Γι'αυτό και παραξενεύτηκα που βρήκα το shadow- .
    Μήπως δημιουργήθηκε επειδή άλλαξα password σε root και χρήστη πριν λίγο καιρό και δεν το πήρα χαμπάρι;
    Να διαγράψω το shadow- ή θα τα κάνω σαλάτα;
    Ναι ο pacman ξέρω ότι το κάνει αλλά δεν είχα στο μυαλό μου τον pacman για αυτό που είπα. Εγώ ανέφερα αλλαγές που γίνονται στο σύστημα. Έβαλες ένα χρήστη σε μια ομάδα, άλλαξες κωδικό, άλλαξες shell, κτλ.

    Θα μου πεις γιατί έγινε τώρα με την αναβάθμιση; Μπορεί σαν post install να έχει κάποιο hook που να τρέχει κάτι, ή κάποιο systemd service να το έκανε ή μπορεί και να μην έγινε με την αναβάθμιση. Τι ημερομηνία έχει το shadow-; Μπορείς όπως είπες να έγινε όταν έκανες την αλλαγή κωδικού και να μην το πρόσεξες.

    Δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν το σβήσεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #5440
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ο pacman ξέρω ότι το κάνει αλλά δεν είχα στο μυαλό μου τον pacman για αυτό που είπα. Εγώ ανέφερα αλλαγές που γίνονται στο σύστημα. Έβαλες ένα χρήστη σε μια ομάδα, άλλαξες κωδικό, άλλαξες shell, κτλ.

    Θα μου πεις γιατί έγινε τώρα με την αναβάθμιση; Μπορεί σαν post install να έχει κάποιο hook που να τρέχει κάτι, ή κάποιο systemd service να το έκανε ή μπορεί και να μην έγινε με την αναβάθμιση. Τι ημερομηνία έχει το shadow-; Μπορείς όπως είπες να έγινε όταν έκανες την αλλαγή κωδικού και να μην το πρόσεξες.

    Δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν το σβήσεις.
    Και εμένα το έκανε με την αναβάθμιση. Οπότε μάλλον κάποιο post install ή first run του shadow θα είναι, γιατί έχει μέσα ακριβώς τα ίδια περιεχόμενα με το παλιό!

  11. #5441
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Λοιπόν παίδες,διέγραψα το shadow- αλλά και καν'α δυο άλλα που βρήκα (groups- ,gshadow- κι άλλο ένα που ξέχασα το όνομα του) κι όλα είναι εντάξει.
    Η ημερομηνία του shadow- ήταν αυτή της ημέρας αλλαγής password,περίπου έναν μήνα πριν.Πιθανόν να δημιουργήθηκε τότε.
    Ευχαριστώ πολύ όσους ασχοληθήκατε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mzaf : 10-09-20 στις 09:57.

  12. #5442
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Το ~ στο τέλος του αρχείου σημαίνει ότι είναι backup του αρχείου χωρίς το ~. Θυμάμαι το kate έσωζε από default την προηγούμενη version του αρχείου με ~.
    Δεν πρέπει να έχει καμιά σχέση ο pacman, καθώς όπως σώζει με pacsave pacnew κτλ. Επίσης δεν θα έβρισκες τίποτα στο pacman.log, όπως με τα pacsave αρχεία.

    Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, άλλη φορά πριν σβήσεις κάτι τσέκαρε αν ανήκει πουθενά
    pacman -Qo /path-to-file/filename

  13. #5443
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ευχαριστώ,αλλά δεν ήταν ~ αλλά - .

  14. #5444
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ~ στο τέλος του αρχείου σημαίνει ότι είναι backup του αρχείου χωρίς το ~. Θυμάμαι το kate έσωζε από default την προηγούμενη version του αρχείου με ~.
    Δεν πρέπει να έχει καμιά σχέση ο pacman, καθώς όπως σώζει με pacsave pacnew κτλ. Επίσης δεν θα έβρισκες τίποτα στο pacman.log, όπως με τα pacsave αρχεία.
    Ναι το tilde είναι το κλασικό suffix για backup αρχεία αλλά εδώ είναι με παύλα. Αυτό είναι μαγκιά του shadow και γίνεται για αλλαγές που γίνονται από τα προγράμματα του shadow. Δεν έχει δηλαδή καμμία σχέση με τον package manager απλά ίσως ο package manager να τρέχει κάποιο πρόγραμμα του shadow suite μέσω κάποιου hook. Αν δούμε εδώ, βλέπουμε το παρακάτω:
    Κώδικας:
    int commonio_close (struct commonio_db *db)
    {
    
    
    	.....
    
    		/*
    		 * Create backup file.
    		 */
    		snprintf (buf, sizeof buf, "%s-", db->filename);
    
    		if (create_backup (buf, db->fp) != 0) {
    			errors++;
    		}
    
    		if (fclose (db->fp) != 0) {
    			errors++;
    		}
    }
    Όπως βλέπουμε, τίθεται τιμή στην μεταβλητή buf το "%s-" όπου s είναι το filename που ορίστηκε για άνοιγμα (ανάλογα το πρόγραμμα που τρέχουμε). Δηλαδή αν δουλεύουμε με το αρχείο shadow, θα δημιουργηθεί το αρχείο shadow- και πάει λέγοντας. Δημιουργούνται και ένα κάρο άλλα αρχεία όπως αρχεία lock, προσωρινό για edit, κτλ τα οποία όμως αφαιρούνται κατά το κλείσιμο και μένει μόνο αυτό το backup. Ο ίδιος κώδικας υπάρχει και στο αρχείο useradd και στο vipw που μάλλον έμεινε από παλαιότερη εκδοχή πριν γίνει refactor και πάει στο commonio.c (του vipw ειδικά δεν κάνει τίποτα).

    Είναι δηλαδή εγγενής υποδομή του shadow και δεν έχει καμμία σχέση με package managers. Απλά λόγω των αυτοματοποιημένων installers των διανομών και των γραφικών user manager προγραμμάτων που παρέχουν τα desktop environments δεν είναι κάτι που πολύ έρχεται πια σε επαφή ο χρήστης μαζί του.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #5445
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ναι σωστά, διάβασα ~ αντί για -

    Τότε σύμφωνα με αυτά που λέει και ο imitheos δεν έχει νόημα και το pacman -Qo αφού μιλάμε για backup

Σελ. 363 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 343353358361362363364365368373383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας